Σελίδα 8 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 200

Θέμα: Kράνος=αξεσουάρ μηχανής!!!!!! Ακατάλληλο για ανηλίκους!!!

  1. #106
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Είμαι επαγγελματίας αγαπητέ. Σαφώς και θα πράξω βάσει πρωτοκόλλου και καταστατικού. Δεν χωράει καμία αμφιβολία πάνω σε αυτό. Είναι Άλλο η προνοσοκομειακη περίθαλψη phtls και άλλο η νοσοκομειακη. Πραγματικά απορώ πως μπόρεσες να γράψεις κάτι τέτοιο. Η περίθαλψη είναι για όλους ανεξαιρέτως. Το να φοράς κράνος δεν είναι επιλογή. Είναι ο νόμος. Θες να τον παραβεις; Αυτό έχει κυρώσεις, νομικές και πολύ συχνά σωματικές. Το έκανες μία δύο; θα πληρώσεις φίλε μετά. Δεν γίνεται να κάνει ο καθένας του κεφαλιού του Ελληναρας κτλ.

  2. #107
    Μετά από αυτό το βίντεο δεν είμαι σιγουρος οτι θα γκαζώσω πάνω απο 50 και με φουλ εξάρτηση.

    Οποιος δεν το είδε καλύτερα να μην το δεί. Τρομαξα

  3. #108
    Tricolore member Το avatar του/της alexxxcbr
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    1.203
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Μετά από αυτό το βίντεο δεν είμαι σιγουρος οτι θα γκαζώσω πάνω απο 50 και με φουλ εξάρτηση.

    Οποιος δεν το είδε καλύτερα να μην το δεί. Τρομαξα
    Δε βλεπω π@π@ριες.

  4. #109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της paraligo
    Εγγραφή
    14/09/2008
    Μηνύματα
    299
    Κρίνουμε ανάλογα με τις εμπειρίες μας.

  5. #110
    Μακάρι να ήταν παπαριές και καμια ταινιούλα της πλάκας να το πάρω στο χαλαρό. Το θέμα είναι οτι είναι αλήθεια και αυτό με τρομάζει

  6. #111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Είμαι επαγγελματίας αγαπητέ. Σαφώς και θα πράξω βάσει πρωτοκόλλου και καταστατικού. Δεν χωράει καμία αμφιβολία πάνω σε αυτό. Είναι Άλλο η προνοσοκομειακη περίθαλψη phtls και άλλο η νοσοκομειακη. Πραγματικά απορώ πως μπόρεσες να γράψεις κάτι τέτοιο. Η περίθαλψη είναι για όλους ανεξαιρέτως. Το να φοράς κράνος δεν είναι επιλογή. Είναι ο νόμος. Θες να τον παραβεις; Αυτό έχει κυρώσεις, νομικές και πολύ συχνά σωματικές. Το έκανες μία δύο; θα πληρώσεις φίλε μετά. Δεν γίνεται να κάνει ο καθένας του κεφαλιού του Ελληναρας κτλ.
    Με ενδιαφέρει πολύ η αποψη σου μιας και εργάζεσαι σε κάτι που έχει τον απόλυτο σεβασμό μου για την πρόσφορα στον συνάνθρωπο .
    Προσπαθω να καταλάβω τι θες να πεις αλλα καπου με μπερδευεις…


    Τι θες να πεις με αυτό :
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Το έκανες μία δύο; θα πληρώσεις φίλε μετά. Δεν γίνεται να κάνει ο καθένας του κεφαλιού του Ελληναρας κτλ.

    Αυτό που ισχύει μέχρι τώρα είναι οτι όλοι οι ασφαλισμένοι (κανονικά θα έπρεπε και οι ανασφάλιστοι αλλα τεσπα) έχουν πρόσβαση στην περίθαλψη ανεξαρτήτως των συνθηκών του ατυχήματος (αν φορας κρανος , αν εχεις διπλωμα , αν εισαι πιωμενος κλπ).

    Το να μην φορας κρανος , να μην εχεις διπλωμα , να εισαι πιωμενος κλπ είναι όλα παραβασεις με συγκεκριμενα πρόστιμα και τιμωρια (οικονομικα , στερηση διπλωματος , ακομα και φυλακιση αναλογα την περιπτωση).

    Αυτά τα δυο είναι τελείως διαφορετικά πράγματα και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την υγεια και την περίθαλψη (και το κοστος γι αυτά) ως μέσο πίεσης και τιμωρίας για μια παράβαση.

    Διαφωνεις σε κατι από τα παραπάνω ?
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 09/07/2014 στις 12:36.

  7. #112
    Tricolore member Το avatar του/της alexxxcbr
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    1.203
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Μακάρι να ήταν παπαριές και καμια ταινιούλα της πλάκας να το πάρω στο χαλαρό. Το θέμα είναι οτι είναι αλήθεια και αυτό με τρομάζει
    Καποια βιντεο η φωτο τα οποια θα μου δημιουργησουν φοβιες στην οδηγηση και θα κινδυνευω μετα περισσοτερο για μενα ειναι π@π@ριες.
    Φοραω τον εξοπλισμο μου,ειμαι αφοσιωμενος στον δρομο,αυξομειωνω την ταχυτητα μου αναλογα το δρομο και τις καταστασεις κοκ.
    Αυτο κανω 20 χρονια τωρα και ολα οκ.Παρακαλαω να μην πεσει κανας μ@λ@κ@ς πανω μου χωρις να τον δω.

  8. #113
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Συμφωνώ όπως τα λες και προσθέτω λόγια συναδέλφων στον Καναδά και Νορβηγία. Με το πέρας της νοσηλείας κάποια περιστατικά γίνονται follow up ώστε να αποδοθούν ευθύνες είτε στον οδηγό είτε στον κατασκευαστή του δρόμου ή όπου έλαβε χώρα το συμβάν.

  9. #114
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Είμαι επαγγελματίας αγαπητέ. Σαφώς και θα πράξω βάσει πρωτοκόλλου και καταστατικού. Δεν χωράει καμία αμφιβολία πάνω σε αυτό. Είναι Άλλο η προνοσοκομειακη περίθαλψη phtls και άλλο η νοσοκομειακη. Πραγματικά απορώ πως μπόρεσες να γράψεις κάτι τέτοιο. Η περίθαλψη είναι για όλους ανεξαιρέτως. Το να φοράς κράνος δεν είναι επιλογή. Είναι ο νόμος. Θες να τον παραβεις; Αυτό έχει κυρώσεις, νομικές και πολύ συχνά σωματικές. Το έκανες μία δύο; θα πληρώσεις φίλε μετά. Δεν γίνεται να κάνει ο καθένας του κεφαλιού του Ελληναρας κτλ.
    Αυτο υποθετω θα ισχυσει και για τους οδηγους των αλλων οχηματων.Πηγαινες με 30 χλμ πανω απο το οριο ,δεν σε φροντιζω.Ειχες ανοιχτα παραθυρα, μπηκε μεσα το εντομο και προκαλεσες ατυχημα,δεν σε φροντιζω.Σε πηρε ο υπνος στο τιμονι,ενω δεν επρεπε και προκαλεσες ατυχημα?σε αφηνω να πληρωσεις το μαρμαρο.

    Φυσικα εαν ισχυσουν αυτα το επομενο σταδιο ειναι να ισχυσουνε και τα παρακατω
    Ετρεχες οπως ανεβαινες τις σκαλες περισσοτερο απότι επρεπε και εσπασες το ποδι σου?Εφαγες μεχρι σκασμου το Πασχα και κλαταρε η καρδια σου?................. και παει λεγοντας

  10. #115
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Αυτο υποθετω θα ισχυσει και για τους οδηγους των αλλων οχηματων.Πηγαινες με 30 χλμ πανω απο το οριο ,δεν σε φροντιζω.Ειχες ανοιχτα παραθυρα, μπηκε μεσα το εντομο και προκαλεσες ατυχημα,δεν σε φροντιζω.Σε πηρε ο υπνος στο τιμονι,ενω δεν επρεπε και προκαλεσες ατυχημα?σε αφηνω να πληρωσεις το μαρμαρο.

    Φυσικα εαν ισχυσουν αυτα το επομενο σταδιο ειναι να ισχυσουνε και τα παρακατω
    Ετρεχες οπως ανεβαινες τις σκαλες περισσοτερο απότι επρεπε και εσπασες το ποδι σου?Εφαγες μεχρι σκασμου το Πασχα και κλαταρε η καρδια σου?................. και παει λεγοντας
    Υποθέτω έχεις δει ότι η περίθαλψη είναι και πρέπει να είναι για όλους ναι; Μέσα σε αυτό που έχεις βάλει σε κουοτ είναι. Δεν το καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αυτό και μάλλον έχουμε βγει εκτός θέματος.

  11. #116
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Να κάνω ιμα μετάφραση γιατί νομίζω άλλα λέει ο ένας άλλα καταλαβαίνει ο άλλος. (και μπορεί μαλακίες να καταλαβαίνω κι εγώ).

    Ο έβδομος τόλης λέει "Είχες ατύχημα γιατί πήγαινες με 300, δε φόραγες κράνος, είχες πιει κλπ... ΝΑΙ θα σε περιθάλψω, θα κάνω ότι θα έκανα για τον οποιονδήπτε για να του σώσω τη ζωή, να γίνεις καλά κλπ. ΑΛΛΑ, μόλις με το καλό γίνεις καλά, δεν έχει "περασμένα ξεχασμένα". Θα φας πρόστιμα χοντρά για το ότι δε φορούσες κράνος ή είχες πιει κλπ."

    Δε λέω ότι συμφωνώ ή διαφωνώ.
    Απλά το ξεκαθαρίζω (εάν φυσικά έχω καταλάβει τί λέει ο άνθρωπας).

  12. #117
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Να κάνω ιμα μετάφραση γιατί νομίζω άλλα λέει ο ένας άλλα καταλαβαίνει ο άλλος. (και μπορεί μαλακίες να καταλαβαίνω κι εγώ).

    Ο έβδομος τόλης λέει "Είχες ατύχημα γιατί πήγαινες με 300, δε φόραγες κράνος, είχες πιει κλπ... ΝΑΙ θα σε περιθάλψω, θα κάνω ότι θα έκανα για τον οποιονδήπτε για να του σώσω τη ζωή, να γίνεις καλά κλπ. ΑΛΛΑ, μόλις με το καλό γίνεις καλά, δεν έχει "περασμένα ξεχασμένα". Θα φας πρόστιμα χοντρά για το ότι δε φορούσες κράνος ή είχες πιει κλπ."

    Δε λέω ότι συμφωνώ ή διαφωνώ.


    Απλά το ξεκαθαρίζω (εάν φυσικά έχω καταλάβει τί λέει ο άνθρωπας).
    Αυτό λέω όπως το έγραψες,συν οτι επίσης πληρώνεις και οποια ζημια κάνεις στον δρόμο όπως πχ,να κουρεψες καμια κολώνα φωτισμου κτλ.Απο εκεί και πέρα η ασφάλεια για ασφάλιστρα μάλλον θα σε χρεώσει περισσοτερα λόγω ιστορικου;Ερώτηση είναι η τελευταία πρόταση μιας και δεν το γνωρίζω αν συμβάινει αυτό.

  13. #118
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Αυτό λέω όπως το έγραψες...
    ΟΚ.

    Γιατί αν κατάλαβα καλά οι υπόλοιποι αυτό που έπιασαν ήταν ότι επειδή παρανόμησε κι έπεσε δεν πρέπει καν να τον περιθάλψεις κλπ.

    Τέσπα.
    Ούτε με αυτό όπως το λες συμφωνώ 100% πάντως.

    Εάν ο άλλος έχει κινδυνέψει να μείνει φυτό κι έχει παλέψει με το χάρο, ας πάει στο διάολο η κολώνα που κούρεψε κι ας μήν του στείλουνε την κλήση για υπερβολική ταχύτητα.
    Κι ας έφταιγε.
    Σε κανένα δεν αξίζει να πεθαίνει απλά γιατί έκανε απερισκεψία.
    Πόσο μάλλον να τη γλιτώνει και να του το θυμίζει κάποιος με ροζ χαρτάκια προστίμων.

    ΥΓ. Δε μιλάω για κανά πρεζέμπορα που επειδή έτρεχε να γλιτώσει τη σύλληψη στούκαρε, να τον αφήσουν ελέυθερο. Εννοείται μετά θα δικαστεί για αυτά που έχει διαπράξει.
    Αλλά να βγαίνει ο άλλος από το νοσοκομείο έχοντας γλιτώσει την αιώνια θέα "ανάποδο ραδίκι" και να τον περιμένει απ'έξω ο τροχονόμος, εμένα δε μου κάθεται καλά.

  14. #119
    Και ποιος θα ορίσει τις ενέργειες-δραστηριότητες που θα ενεργοποιούν την εφαρμογή αυτού του νόμου;

    Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, οι ιατρικές δαπάνες καρδιοπαθή θα καλύπτονται από τον ίδιο εφόσον είναι π.χ καπνιστής;
    Think faster than you ride

  15. #120
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Και ποιος θα ορίσει τις ενέργειες-δραστηριότητες που θα ενεργοποιούν την εφαρμογή αυτού του νόμου;

    Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, οι ιατρικές δαπάνες καρδιοπαθή θα καλύπτονται από τον ίδιο εφόσον είναι π.χ καπνιστής;
    Έλα ντε.
    Κι ανάλογα το πόσα καπνίζει τη μέρα.
    Κι αν είναι άφιλτρα.

Σελίδα 8 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ
    από hidefnick στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2007, 19:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF