Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: λάδια Gulf Power Trac 4T 10W-40

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της leonnino
    Εγγραφή
    30/04/2012
    Μηνύματα
    19

    λάδια Gulf Power Trac 4T 10W-40

    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι κάτοχος ενός CBF600SA μοντ 2008. Σήμερα πήγα σε ένα συνεργείο να αλλάξω λάδια. Ο μηχανικός μου πρότεινε τα λάδια Gulf Power Trac 4T 10W-40 σαν καλά λάδια και πως θα λειτουργεί πιο μαλακά το σασμάν. Μη γνωρίζοντας πολλά για τα λάδια το δέχτηκα και τα άλλαξα. Επειδή όμως στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρός και κυρίως όταν φτάνεις στο ταμείο, πλήρωσα για φίλτρο και λάδια 4 λίτρα 70€. Μου είπε ο τεχνικός πως τα λάδια αυτά κάνουν 12€ το λίτρο. Που να ξέρω κι εγώ ο έρμος τα κοπάνησα μέσα στο μοτόρι. Αυτό που είδα ήταν ότι όντως λειτουργούσε καλύτερα το σασμάν από ότι με τα liquimoli 5W-50. Επίσης μου είπε πως είναι για 6.000χλμ πράγμα που το θέλω για να συμπίπτουν τα σέρβις με την αλλαγή λαδιών. Αυτό που με χάλασε σε όλη την περίπτωση είναι το ποσό που πλήρωσα. Στο internet τα είδα 6€ το λίτρο http://www.real-rc.g...rac-p-1108.html

    70€ έδωσα για λάδια liqui moly 5-50 και τα ίδια λεφτά έδωσα και τώρα. Εν ολίγης με έπιασε κορόιδο ο άλλος. Τελικά μου φαίνεται πως δεν υπάρχει πλέον μάστορας γνήσιος και τίμιος, όλοι κοιτάνε να τα αρπάξουν. Ποιος να εμπιστευτεί μετά τους Έλληνες για να επενδύσει και να δουλέψει μαζί τους αφού όλοι τους είναι κλέφτες και απατεώνες. Εάν δεν αλλάξουμε συμπεριφορά μην περιμένουμε και πολλά πράγματα. Με την κλεψιά δεν καταφέρνεις και πολλά. Και το τραγικό είναι ότι έφυγα από τον προηγούμενο μάστορα για τον ίδιο λόγο. Ερώτηση: Τα γνωρίζει κανείς αυτά τα λάδια; Είναι καλά; Υπάρχει κανένας σωστός μάστορας στην Βόρεια Ελλάδα; Στην Θεσσαλονίκη επίσημη αντιπροσωπεία HONDA με σέρβις υπάρχει; Που να βάλεις μέσα το μοτόρι σου και να πεις "εδώ είμαστε στα σωστά χέρια, σε χέρια που δεν θα μου βάλουν χέρι".
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων power trac 4t 10-40.jpg‎  

  2. #2
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    48ε τα λαδια και 22 το φιλτρο???



    Παντως γενικα στα συνεργεια η τιμη ειναι υψηλοτερη απο το να τα παρεις απο ''λαδαδικο''...

    το μονο που ξερω για αυτα ειναι αυτο...
    http://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&...96796576649893

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Προσωπικά τα λάδια αυτά δεν τα έχω ακούσει και είναι και λίγο τσουχτερά στην τιμούλα. Γενικά είμαι της άποψης να επιλέγω λάδια γνωστών εταιριών.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  4. #4
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Με ενα 20αρικο εργασια κανε την αφαιρεση κ δες τι πληρωνεις. Τωρα 50 ευρω δεν ειναι κ παρα πολυ μαζι με φιλτρο.
    Απλα τι λαδι βαζεις ειναι αλλο θεμα. Παντως 6€ να στα εδινε δεν επαιζε. Ουτε αυτος ουτε κανενας αλλος.
    Δεν υποστηριζω αλλα καμια φορα να τα βαζουμε κατω.
    Εγω μονος μου κανω αλλαγη λαδιων με 43€. (Motul 5100 10-40 , 35€ κ φιλτρο suzuki 8€)
    Ride(s) the wind of change...

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της leonnino
    Εγγραφή
    30/04/2012
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Με ενα 20αρικο εργασια κανε την αφαιρεση κ δες τι πληρωνεις. Τωρα 50 ευρω δεν ειναι κ παρα πολυ μαζι με φιλτρο.
    Απλα τι λαδι βαζεις ειναι αλλο θεμα. Παντως 6€ να στα εδινε δεν επαιζε. Ουτε αυτος ουτε κανενας αλλος.
    Δεν υποστηριζω αλλα καμια φορα να τα βαζουμε κατω.
    Εγω μονος μου κανω αλλαγη λαδιων με 43€. (Motul 5100 10-40 , 35€ κ φιλτρο suzuki 8€)



    Εμ είπα κι εγώ να μην τα κάνω εγώ να κινείται και λίγο η αγορά αλλά μέχρι ένα σημείο μετά είναι κοροϊδία

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της leonnino
    Εγγραφή
    30/04/2012
    Μηνύματα
    19
    Πάντως ομολογώ ότι είδα διαφορά στο σασμάν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    70€ για αλλαγη λαδιων και φιλτρου εκ των οποιων τα λαδια ειναι no name και μη συνθετικα...
    μμμμμ...για να σκεφτω...



    ναι, αυτος μετα πρεπει να το εκλεισε το μαγαζι, να πηγε σπιτι, να πηρε γυναικα και παιδια και να πηγαν να φανε Καλυβια με βενζινη και παϊδακια πληρωμενα ολα απο εσενα...

    ενταξει...σε δουλεψε για τα καλα..αλλα τωρα ξερεις..
    για αλλαδες λαδιων και φιλτρου, ειναι κατι απλο και καλο θα ηταν να γινεται απο εμας...
    αλλα ακομα και να μην μπορουμε γιατι φοβομαστε βιδες και σπειρωματα, αν εχουμε εναν σταθερο μαστορα και του εχουμε δωσει μεροκαματο κι'αλλες φορες, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να παρει το ελαχιστο δυνατο ή και τιποτα...οχι 20€ που ακουστηκε παραπανω...ισα ισα ενα ταληρο για να λεει οτι πληρωθηκε το τεταρτο που ασχοληθηκε ο βοηθος...

    για μενα καθ'οτι ειναι 4κ, καλο θα ηταν να του βαζεις ημισυνθετικα..αν το στροφαρεις και ψηλα και γενικα του πινεις το αιμα, full synthetic..

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    λαδαδικα υπαρχουν αφθονα με πολλες επιλογες σε μαρκες ιξωδη και τιμες
    παιρνεις το λαδακι που θες και το γνησιο φιλτρακι και τα πας στον μαστορα
    το ταληρο ειναι λιγο, το εικοσαρικο πολυ, το δεκαρικο καλο για ολους και εξαρταται και απο το μηχανακι
    προσωπικα τα αλλαζω μονος μου κι ακομα κι αν δεν ηξερα θα κοιταγα να μαθω αντι να μου τα αλλαζει ο πιτσιρικας βοηθος

  9. #9
    http://upload.wikimedia.org/wikipedi...09-03-14_A.JPG

    H Gulf άγνωστη μάρκα δεν είναι. Porsche le mans θυμόμαστε; Δεν ήξερα οτι βγάζει λάδια για μότο. Αλλά αφού σου αρέσει το κιβώτιο με αυτά, κράτησε τα, δες ποτε θα σπάσουν, αναλόγως την αντοχή ξαναβαλε τα η βάλε αλλά. Και ναι, λάδια να αλλαζεις μόνος σου, σιγά το πράγμα.

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της leonnino
    Εγγραφή
    30/04/2012
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    70€ για αλλαγη λαδιων και φιλτρου εκ των οποιων τα λαδια ειναι no name και μη συνθετικα...
    μμμμμ...για να σκεφτω...



    ναι, αυτος μετα πρεπει να το εκλεισε το μαγαζι, να πηγε σπιτι, να πηρε γυναικα και παιδια και να πηγαν να φανε Καλυβια με βενζινη και παϊδακια πληρωμενα ολα απο εσενα...

    ενταξει...σε δουλεψε για τα καλα..αλλα τωρα ξερεις..
    για αλλαδες λαδιων και φιλτρου, ειναι κατι απλο και καλο θα ηταν να γινεται απο εμας...
    αλλα ακομα και να μην μπορουμε γιατι φοβομαστε βιδες και σπειρωματα, αν εχουμε εναν σταθερο μαστορα και του εχουμε δωσει μεροκαματο κι'αλλες φορες, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να παρει το ελαχιστο δυνατο ή και τιποτα...οχι 20€ που ακουστηκε παραπανω...ισα ισα ενα ταληρο για να λεει οτι πληρωθηκε το τεταρτο που ασχοληθηκε ο βοηθος...

    για μενα καθ'οτι ειναι 4κ, καλο θα ηταν να του βαζεις ημισυνθετικα..αν το στροφαρεις και ψηλα και γενικα του πινεις το αιμα, full synthetic..


    Όντως ήταν στο κλείσιμο και θα πήγαινε για τσίπουρα όπως είπε. Του έκανα το τραπέζι

  11. #11
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Απο τα λαδια να μην βγαλει...να στα δωσει οσο τα παιρνεις εσυ...οκ.
    Εργασια να μην παρει η να παρει 5 ευρω?? Οκ...
    Μηπως να τα εβαζε κ απο την τσεπη του?? Λεμε οτι θελουμε μου φαινεται...
    Το θεμα της μαρκας ειναι υποκειμενικο οτι θελει βαζει ο καθενας κ αυτο συνεπαγεται με την τιμη.
    Εγω οπως ειπα με το motul που μπορει να ειναι γτπ για μερικους δινω 35 στο 4λιτρο.
    Ξαναλεμε η καντε τα μονοι σας σχετικα πιο φθηνα η αν πατε εξω θα εχει κ καπελο λογω οτι ενα μαγαζι εχει κ εξοδα...
    Κ δεν νομιζω με 20-30 ευρω ΑΝ πηρε πηρε οικογενεια κ πηγανε διακοπες στο Λονδινο κ ψωνια στο Harrods!!!
    Ride(s) the wind of change...

  12. #12
    Νέο μέλος Το avatar του/της leonnino
    Εγγραφή
    30/04/2012
    Μηνύματα
    19
    Εντάξει ρε συμπέθερε δεν είπαμε και κάτι τραγικό. Από τα 6 € που έχει το λίτρο μέχρι εκεί που τα πήγε είναι double dode.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Απο τα λαδια να μην βγαλει...να στα δωσει οσο τα παιρνεις εσυ...οκ.
    Εργασια να μην παρει η να παρει 5 ευρω?? Οκ...
    Μηπως να τα εβαζε κ απο την τσεπη του?? Λεμε οτι θελουμε μου φαινεται...
    Το θεμα της μαρκας ειναι υποκειμενικο οτι θελει βαζει ο καθενας κ αυτο συνεπαγεται με την τιμη.
    Εγω οπως ειπα με το motul που μπορει να ειναι γτπ για μερικους δινω 35 στο 4λιτρο.
    Ξαναλεμε η καντε τα μονοι σας σχετικα πιο φθηνα η αν πατε εξω θα εχει κ καπελο λογω οτι ενα μαγαζι εχει κ εξοδα...
    Κ δεν νομιζω με 20-30 ευρω ΑΝ πηρε πηρε οικογενεια κ πηγανε διακοπες στο Λονδινο κ ψωνια στο Harrods!!!


    πλακα κανεις, ναι??
    ολοι οι μαστορες βγαζουν απο τα αναλωσιμα (τακακια, λαδια, φιλτρα, κλπ) αλλα το θεμα ειναι ΠΟΣΟ...
    να εχει ενα λαδι λιανικη (προσεξε τι λεω!! ΛΙΑΝΙΚΗ!! γιατι οι μαστορες εχουν αλλες τιμες...δεν εχουν τιμες λιανικης) 6€ και να στο χρεωνει 12, παει να πει οτι τα πηρε 4 και στα χρεωνει 3 φορες επανω...
    και παλιοτερα οι περισσοτεροι ηταν με βαρελι...το επαιρναν χοντρικη, εβαζαν σε ολους τα ιδια (αφου ενα βαρελι ειχαν, δεν πα να ειχες μονοκυλινδρο, 4Κ, V4, V2)...ενα λαδι ειχαν και ενα ιξωδες...και χρεωναν παπαδες...
    αλλα αυτες οι εποχες εχουν περασει ανεπιστρεπτι...εκτος αν παμε προς τα πισω...??

    και ναι, αν σε εχει πελατη, την αλλαγη λαδιων κανονικα δεν θα επρεπε να στην χρεωνει ή να σου λεει φιλικα "δωσε κατι στον μικρο"...στα μεγαλα συνεργεια που εχουν δουλεια, ουτε που ασχολειται ο μαστορας...
    και για τον μικρο ακομη ειναι 10 λεπτα με ενα τεταρτο υποθεση...αν δεν κανω λαθος 30€ η εργατοωρα ειναι...ποσο βγαινει δλδ?? 6-7,5€ αν θελουμε να ειμαστε και τυπικοι...

    αρα χοντρα, χοντρα το κοστος του ηταν 4Χ4=16 για λαδια και κανα 10αρικο το φιλτρο...παμε στα 26€...30 εγω σου λεω γιατι ειμαι καλος ανθρωπος...εβγαλε δλδ 40€ για την παρτη του..σε 10 λεπτα...ωραιος...αν το βαλεις σε 8ωρο, ιδιο μεροκαματο με τον marquez, εχει ο τυπος...

    ενταξει τον δουλεψαν τον φιλο και καλο θα ειναι να το παραδεχτουμε...

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    70€ για αλλαγη λαδιων και φιλτρου εκ των οποιων τα λαδια ειναι no name και μη συνθετικα...
    μμμμμ...για να σκεφτω...



    ναι, αυτος μετα πρεπει να το εκλεισε το μαγαζι, να πηγε σπιτι, να πηρε γυναικα και παιδια και να πηγαν να φανε Καλυβια με βενζινη και παϊδακια πληρωμενα ολα απο εσενα...

    ενταξει...σε δουλεψε για τα καλα..αλλα τωρα ξερεις..
    για αλλαδες λαδιων και φιλτρου, ειναι κατι απλο και καλο θα ηταν να γινεται απο εμας...
    αλλα ακομα και να μην μπορουμε γιατι φοβομαστε βιδες και σπειρωματα, αν εχουμε εναν σταθερο μαστορα και του εχουμε δωσει μεροκαματο κι'αλλες φορες, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να παρει το ελαχιστο δυνατο ή και τιποτα...οχι 20€ που ακουστηκε παραπανω...ισα ισα ενα ταληρο για να λεει οτι πληρωθηκε το τεταρτο που ασχοληθηκε ο βοηθος...

    για μενα καθ'οτι ειναι 4κ, καλο θα ηταν να του βαζεις ημισυνθετικα..αν το στροφαρεις και ψηλα και γενικα του πινεις το αιμα, full synthetic..

    Σταύρο η αλήθεια είναι πάντα στη μέση κάπου και όχι όπως θέλουμε εμείς να τα λέμε ...

    σε σένα που θα πας πχ ενα μονοκύλινδρο μηχανάκι όντως είναι πολύ απλή διαδικασία η αλλαγή λαδιών και φίλτρου και εκεί χρεώνει το μίνιμουμ ο μηχανικός

    αλλά όταν πχ μπει στο συνεργείο ένα ΧΧ η ένα Busa η ένα Cbr600RR για αλλαγή λαδιών και φίλτρου απαιτείται πολύ παραπάνω χρόνος γιατί λύνουμε φαίρινγκ ... όταν κάνουμε όλη αυτή την δουλειά και έχουμε γδύσει το μηχανάκι , ε καλό είναι να κάνουμε και ένα γενικό οπτικό έλεγχο για διαρροές , για ψυκτικό για τακάκια για τζόγο αλυσίδας για υγρά φρένων και ενημερώνουμε τον άνθρωπο μην τυχόν και του βγει σοβαρότερο πρόβλημα

    το χουμε νομίζω ...



    τώρα για τα λάδια-φίλτρο στο συγκεκριμένο παλικάρι με το Cbf 600 - ναι συμφωνώ ότι πλήρωσε παραπάνω... την ξέρω αυτή τη μάρκα αλλά δεν θυμάμαι αν περνάει jaso ma- jaso ma2 προδιαγραφές

    το συγκεκριμένο μηχανάκι με ενα ημισυνθετικό λάδι επώνυμο με προδιαγραφές μια χαρά πηγαίνει για 5-6 χιλιάδες χιλιόμετρα στο μέσο όρο των οδηγών

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    Σταύρο η αλήθεια είναι πάντα στη μέση κάπου και όχι όπως θέλουμε εμείς να τα λέμε ...

    σε σένα που θα πας πχ ενα μονοκύλινδρο μηχανάκι όντως είναι πολύ απλή διαδικασία η αλλαγή λαδιών και φίλτρου και εκεί χρεώνει το μίνιμουμ ο μηχανικός

    αλλά όταν πχ μπει στο συνεργείο ένα ΧΧ η ένα Busa η ένα Cbr600RR για αλλαγή λαδιών και φίλτρου απαιτείται πολύ παραπάνω χρόνος γιατί λύνουμε φαίρινγκ ... όταν κάνουμε όλη αυτή την δουλειά και έχουμε γδύσει το μηχανάκι , ε καλό είναι να κάνουμε και ένα γενικό οπτικό έλεγχο για διαρροές , για ψυκτικό για τακάκια για τζόγο αλυσίδας για υγρά φρένων και ενημερώνουμε τον άνθρωπο μην τυχόν και του βγει σοβαρότερο πρόβλημα

    το χουμε νομίζω ...



    τώρα για τα λάδια-φίλτρο στο συγκεκριμένο παλικάρι με το Cbf 600 - ναι συμφωνώ ότι πλήρωσε παραπάνω... την ξέρω αυτή τη μάρκα αλλά δεν θυμάμαι αν περνάει jaso ma- jaso ma2 προδιαγραφές

    το συγκεκριμένο μηχανάκι με ενα ημισυνθετικό λάδι επώνυμο με προδιαγραφές μια χαρά πηγαίνει για 5-6 χιλιάδες χιλιόμετρα στο μέσο όρο των οδηγών


    Ακη δεν μιλησα με βαση το XR..μιλησα με βαση το gixxer...και δεν λυνεις ολα τα fairing...την καρινα λυνεις για να ξεβιδωσεις την ταπα (και το XR εχει ποδια με 4 βιδες btw)...
    πες μου τωρα οτι για 5 βιδες, εχει αλλη χρεωση το μονοκυλινδρο απο το 4κ..
    ασε που εδω μιλαμε για cbf600...τι fairing εχει για να λυσει ο μαστορας?

    και μπορει εσυ να κανεις τον οπτικο ελεγχο που λες, αλλα οι περισσοτεροι δεν το κανουν και το ξερεις...
    αλλα και παλι...ενας οπτικος ελεγχος αν και εφοσον γινει απο τον μαστορα,θα επρεπε να ειναι χωρις χρεωση! με τα ματια το κοιτας...δεν το ξεματιαζεις με 10 ματοχαντρα και του σταζεις αγιασμο απο τα Ιεροσολυμα...

    οπως αληθεια ειναι και το γεγονος οτι δεν παιρνουν λιανικη τιμη τα αναλωσιμα...αρα εχουν διπλο και τριπλο κερδος οταν βαζουν και το δικο τους καπελο...

    τα ξερεις πως ειναι...δεν μιλαμε στον αερα...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KTM 950 λάδι CASTROL POWER 1 RACING 4T 10W50
    από sas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2013, 08:32
  2. Λαδια Motul 300V 15w-50 4T σε παπι
    από Σπυρος στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2013, 18:05
  3. Εβαλα λαδια Redline 10-40.
    από anco στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2012, 12:59
  4. λαδια για 40-50 βαθμους...
    από eXJey στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2010, 15:23
  5. Λάδια...
    από Electra στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2009, 17:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF