Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 77

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΥΑΜΑΗΑ ΧΤ 250

  1. #61
    Σας ευχαριστώ παιδία θα μπορούσε να γίνει πολύ ωραίο αν άλλαζα κάποια πράγματα αλά δεν με ενδιαφέρει δεν είναι για κανονική κυκλοφορία, θέλω μονό να είναι αξιόπιστο.

    Το μπούζι σπινθηρίζει κανονικά όταν κατεβαίνει η μανιβέλα…άνοιξα την βίδα στο κάτω μέρος του καρμπιρατέρ και έβγαλε αρκετή βενζίνη αλά τα ιδία δεν κάνει καν την προσπάθεια… κάποιο λάθος κάνω… πως ρυθμίζω το μίγμα??? Μήπως πρέπει να δώσω και λίγο γκάζι μαζί με την μανιβέλα??? Παιδία είναι το πρώτο μανιβελάτο μηχανάκι που περνά από τα χεριά μου και μπορεί να κάνω κάτι λάθος…
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	$_12.JPG 
Προβολές:	489 
Μέγεθος:	29,2 KB 
ID:	317131
    XT 6OO- FAZER 600

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gregogti
    Εγγραφή
    22/06/2011
    Μηνύματα
    393
    ανοιξε το τσοκ και δωστου δυνατες μανιβελιες απανωτες ..........προσπαθησε να μην παιρνει αερα απο τους λαιμους γιατι θα σου σβηνει αμεσως .λογικα θα παρει.πιστευω πριν το βαλεις πανω τα σλαιντ δεν ειναι κολημενα δουλευαν πανω κατω με το χερι ε??? δες τι εκανα εγω για λαιμους τσαμπα πραγμα αλλιως θες κανα 100ρικο http://www.moto.gr/forums/showthread...=140965&page=2
    Τελευταία τροποποίηση από gregogti; 30/05/2014 στις 08:38.
    KLE 400-XT 250.

  3. #63
    Ωραίος ρε gregogti αυτή είναι πολύ καλή λύση για τις εισαγωγές και εγώ κάτι παρόμοιο σκεπτόμουν να κάνω…

    Η μηχανή αρνιέται πεισματικά να πάρει μπρος δεν δείχνει να κάνει καν ανάφλεξη και ας σβήσει μετά, τίποτα… τα σλάιντ φαίνονται ένταξη δεν είναι κολλημένα και κατεβαίνουν ομαλά…
    Στο καρμπιρατέρ ξέρει κάνεις τι ρυθμίσεις μπορεί να έχει και πως μπορώ να σιγουρευτώ ότι δουλεύει σωστά.
    Είναι απλή μηχανή δεν έχει πολλά πράγματα από την στιγμή που κάνει σπινθηρισμό στο μπούζι παίζει να υπάρχει κάτι άλλο και να εμποδίζει την ανάφλεξη???

    Πείτε καμία ιδέα ρε μαστοριά τι μπορεί να παίζει???
    XT 6OO- FAZER 600

  4. #64
    Banned
    Εγγραφή
    22/12/2013
    Μηνύματα
    578
    κοιτα εγω ειμαι μικρος και δεν ξερω πολλα αλλα αυτο το εκανε και σε ενα παιδι στο παπι του εδω στο χωρο και πηγαμε εκει και το κοιταξαα ητανμια χαρα χρονισμενο αλλα η βαλβιδες του ηταν πολυ βιδωμενες για ελεγξε μια τα κοκορακια μηπως το κενο τους δεν ειναι σωστο δεν ειμαι 100% σιγουρος μπορει να λεω και βλακειες αλλα μπορει και να πετυχει

  5. #65
    Στην παρακάτω εικόνα ξεβίδωσα την τάπα στο 1 και φαίνετε να έχει μια βίδα για κάποια ρυθμίσει εσωτερικά, αυτή είναι βιδωμένη τέρμα.

    Στο 2 πάλι κάποια ρυθμίσει κάνεις στο δικό μου είναι περίπου στην μέση.

    Στο 3 πρέπει να είναι κάποια βίδα για εξαέρωση είναι κλιστεί αλά με το κούνημα τις μηχανής βγάζει λίγη βενζίνη… είναι λογικό αυτό???

    Sorry που σας ζάλισα λίγο ρε μάγκες μερικές μπορεί να φαίνονται σαν χαζές απορίες απλά προσπαθώ να απόκλιση κάποια πράγματα!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Φωτογραφία0469.jpg 
Προβολές:	405 
Μέγεθος:	63,0 KB 
ID:	317332
    XT 6OO- FAZER 600

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    πριν απο ολα πρεπει να τσεκαρεις τη σταθμη της βενζινης στο λεκανακι
    αν δεν εχεις manual να σε βοηθησει βαλε το καρμπ στη θεση του και σηκωσε τη μηχανη ωστε να μη γερνει
    μετα βαλε ενα καταλληλο σωληνακι στον μαστο 3 γυρισε το να βλεπει προς τα πανω στο πλαι του καρμπ και ξεβιδωσε λιγο την αντιστοιχη βιδα
    το σωληνακι θα γεμισει με βενζινη μεχρι το υψος που ειναι η σταθμη στο λεκανακι
    κανονικα πρεπει να ειναι μερικα χιλιοστα πιο κατω απο το χειλος
    αν ειναι πιο χαμηλα μπορεις να τη φερεις σωστα βγαζοντας το λεκανακι και ρυθμιζοντας τη βαλβιδα του φλοτερ να κλεινει πιο ψηλα

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gregogti
    Εγγραφή
    22/06/2011
    Μηνύματα
    393
    λοιπον το 1 ειναι το ζιγκλερ του δευτερου καρμπ.το ξεβιδωνεις μεσα και το καθαριζεις. το 2 ειναι για να κανει αποστραγγισει το λεκανακι του καρμπ. το 3 ειναι η βιδα ρυθμισεις του μιγματος .σφιχτην τερμα και ξεμιδωσετην 2 στροφες .και ειναι οκ.
    KLE 400-XT 250.

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niklas
    Εγγραφή
    30/01/2011
    Μηνύματα
    270
    Πολυ ομορφο !!! Χιλια μπραβο
    Μάστορας είναι αυτός που μπορεί να φτιάξει αυτά που χαλάνε οι άλλοι.

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gregogti
    Εγγραφή
    22/06/2011
    Μηνύματα
    393
    τι εγινε πηρε μπρος??
    KLE 400-XT 250.

  10. #70
    Oχι ρε φιλέ δεν παίρνει με τίποτα δοκίμασα όσα μου είπατε, έλεγξα την στάθμη στα καρμπιρατέρ, έκανα τις ρυθμίσεις, άλλαξα μπούζι, έλεγξα την καλωδίωση…

    Άνοιξα το καρμπιρατέρ και η φούσκα του είναι ένταξη γενικά δεν φαίνετε να έχει κάτι. Τις δυο σωλήνες που περνούν αέρα από το φιλτροκούτι τις έχω βγάλει τώρα που κάνω τις δόκιμες και όταν ανεβοκατεβαίνει ο κύλινδρος ακούγετε σαν να ξεφυσήσει…μήπως δεν κάνει αρκετή υποπίεση για να τραβήξει το μίγμα??? Η μανιβέλα κατεβαίνει χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία…

    Παρατήρησα επίσης ότι με μπαταρία και χωρίς αυτήν ο σπινθηρισμός είναι το ίδιος δεν έχει διάφορα…είναι νορμάλ αυτό η να έχει κάποιο θέμα η ηλεκτρονική???

    HELP παιδία δεν ξέρω τι άλλο να κάνω… δεν έχω και συνεργείο κοντά να την πάω…
    XT 6OO- FAZER 600

  11. #71
    Μέλος Το avatar του/της dimitrisTr
    Εγγραφή
    09/12/2012
    Μηνύματα
    48
    ξεβιδωσε το μπουζι και ριξε πολυ λιγη βενζινη,λογικα θα παρει μπρος για καποια δευτερολεπτα...

  12. #72
    Να σου πώ και τα πιο απλά γιατί εγώ τα δύσκολα έψαχνα,και τα βασικά δεν είχα κάνει:

    1) Φιλτροκούτι κλειστό με το καπάκι του και φίλτρο
    2)Εισαγωγές προς καρμπυρατέρ κανονικά τοποθετημένες,χωρίς σκισίματα
    3)Εισαγωγές απο καρμπυρατέρ προς κύλινδρο επίσης χωρίς σκισίματα και κανονικά τοποθετημένες
    4)Αρκετή βενζίνη στο ρεζερβουάρ,γιατί με λίγη στον πάτο δεν κατεβάζει αρκετό καύσιμο

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gregogti
    Εγγραφή
    22/06/2011
    Μηνύματα
    393
    1 το καρμπυλατερ πιστευω το εχεις καθαρισει δλδ τα ζιγκλερ να ειναι καθαρααααα.
    2 κλεισε με τα χερια σου τις εισαγωγες και δοκιμασε να το βαλεις .αν σου πεταξει καυσιμο παει να πει οτι οκ κατεβαινει βενζινα
    3 κερασε το οπως λεει ο φιλος απο πανω .
    δοκιμασε παλι και τα λεμε
    αα τον αποσυμπιεστη που εχει στην μανιβελα πιστευω ειναι οκ ???
    εμενα φαντασου η μανιβελα παιρνει και με το χερι μπρος..
    KLE 400-XT 250.

  14. #74
    Σας ευχαριστώ πολύ ρε μάγκες τελικά μετά από πολλές μανιβέλες και εκεί που άρχιζε να με πονά το πόδι άκουσα το μαγικό τσαφ.
    Δοκίμασα και το κόλπο με λίγη βενζίνη στον κύλινδρο και κάνει ένα μπαμμ λες και έπεσε πυροβολισμός, η γάτες τις γειτονιάς ακόμη τρέχουν… αλά και πάλι δεν ξεκίνησε με αυτόν τον τρόπο…
    Το πρόβλημα ήταν βασικά στης εισαγωγές, αφού τις στεγανοποίησα καλά και έπαιξα λίγο με την βίδα ρυθμίσεις του καρμπιρατέρ ξεκίνησε, αλλά δεν το έψαξα πολύ σήμερα γιατί δεν είχα χρόνο, θέλει λίγο ρύθμιση το ρελαντί …αύριο θα ανεβάσω και ένα video να μου πείτε γνώμες..

    Πόσο λαδί παίρνει???
    το manual λέει:

    Oil change 1300cc
    Engine rebuild 1600cc
    XT 6OO- FAZER 600

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gregogti
    Εγγραφή
    22/06/2011
    Μηνύματα
    393
    1.3 litre περιπου .στο πλαι που εχει τζαμακι να ειναι στην μεση με το μηχανακι ισιο.στο ειπα οι εισαγωγες να μην παιρνει αερα απο κει θα σου αλαξει την πιστη..........το ρελαντι ρυθμιζει απο την βιδα με το ελατηριο με το χερι.βιδωνοντας ανεβαινει.....
    KLE 400-XT 250.

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 21:10
  2. Yamaha TT 250 R ή ΧΤ 250?
    από cOzAtS στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2005, 12:04
  3. Λαστιχα και συναγερμος για ΧΤ
    από nikos283 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2004, 08:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF