Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 46

Θέμα: Σχεδιασμός πρώτου ταξιωτικού στο εξωτερικό..

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣ7 Προβολή μηνύματος
    Προς Κομα και πασσο ντι σιλβιο..[...]
    Κομο

    Πασο ντι Στέλβιο

    Σιλβιο ειναι ο Μπερλουσκονι

    Ρε μανια με τη Βενετια. Αντε πηγαινε, να τραβας τα βυζια σου μετα...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  2. #17
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Κομο

    Πασο ντι Στέλβιο

    Σιλβιο ειναι ο Μπερλουσκονι

    Ρε μανια με τη Βενετια. Αντε πηγαινε, να τραβας τα βυζια σου μετα...
    Να πάει να πάει Καπετάνιο και να βρωμάνε τα νερά με τον νοτιά εκεί να δεις ρομαντζάδα ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από soter3gm Προβολή μηνύματος
    Να πάει να πάει Καπετάνιο και να βρωμάνε τα νερά με τον νοτιά εκεί να δεις ρομαντζάδα ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ilai_7
    Εγγραφή
    07/04/2014
    Μηνύματα
    107
    Το iPhone κανει μαγκιές στην γρηγορη γραφή !!ρε παίδες κατάληξη στην Βενετία θελω να εχει και να μείνω μια μερα εκει με σκοπό την επόμενη να κατεβω ανκονα για την επιστροφή!!!

  5. #20
    Ε, πηγαινε αφου το θες. Εμεις τι φταιμε;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Ε και δεν παιρνεις και το καραβι για επιστροφη απο Βενετια;;
    Γιατι να τρεχεις Ανγκονες και βλακειες...
    Μια χαρα ειναι η Βενετια ρεμαλια,αρκει να βρεις που να αφησεις την μηχανη...πραγμα δυσκολο...

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    159
    Η Βενετία είναι αίσχος, κυρίως εάν την αφήσεις για το τέλος που θα έχει ανοίξει το μάτι σου από τα βορειότερα. Τουλάχιστον πάρε καράβι επιστροφής από εκεί αλλά μείνε στο Μέστρε (?) και πάρε από εκεί συγκοινωνία για Βενετία για μια γρήγορη βόλτα. Αλλά όπως είπαμε, η Βενετία δεν αξίζει παρά μόνο για το καράβι που θα σε φέρει πίσω!

    Από Ιταλία ψάξε και τους Δολομίτες...αξίζουν με τα χίλια όλα τα χωριά αλλά κλείσε ξενοδοχείο από ελλάδα γιατί τσιμπάνε αρκετά το καλοκαίρι.
    Από πόλεις μου είχε αφήσει καλή εντύπωση η Βερόνα.

    Με χρεωστική κάρτα πληρώνεις παντού και πάντα αλλά έχε και λίγο μετρητό πάνω σου για κάθε ενδεχόμενο. Πράσινη κάρτα απαραίτητη καθώς και χάρτης (έστω google maps αποσπάσματα εκτυπωμένα) αλλά και τα αδιάβροχα (θα φας βροχή κατά 99% κάποια στιγμή κάπου κάπως).
    Για εμένα κλείσε όλα τις διαμονές σου από Ελλάδα γιατί θα πετύχεις και καλύτερες τιμές και parking και θα έχεις και ένα υποτυπώδες πλάνο να ακολουθήσεις γιατί εκεί έξω υπάρχουν πολλοί πειρασμοί. Επίσης στην Ιταλία η τιμή της βενζίνης είναι ελαφρώς πάνω από εμάς πλέον (ή στα ίδια..)
    Μην υπολογίζεις να βγάζεις πάνω 500 km την ημέρα σε εθνική και πάνω από 300 km σε επαρχιακό.
    Και εάν κινηθείς Βόρεια, πάρε καράβι από Βενετία με κοντινή διανυκτέρευση γιατί η επιστροφή προς Ανκόνα (με σκοπό να προλάβεις καράβι) δεν είναι ότι καλύτερο εκτός αν ξεκινήσεις 2-3 ώρες πριν από το κανονικό. Βλέπε ουρές χιλιομέτρων λίγο πριν το λιμάνι, άγχος κτλ.

    Κάνε έναν καλό οικονομικό και χρονικό προγραμματισμό, μάζεψε διάθεση και καλό ταξίδι
    Τελευταία τροποποίηση από yianyian; 14/04/2014 στις 01:48.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    την ποντα ντε λα λιμπερτα.
    σιγα μην μην ειναι και ρωσοποντια...
    το ποντε,του ποντος, το ποντε,ο ποντε
    Τελευταία τροποποίηση από blackbusa; 14/04/2014 στις 01:35.

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    σιγα μην μην ειναι και ρωσοποντια...
    το ποντε,του ποντος, το ποντε,ο ποντε
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #25
    μια μικρη ενημερωση τοσο προς το παληκαρι αλλα κ τους υπολοιπους ταξιδευτες...

    στην Βενετια το καραβι ΔΕΝ δενει πια στον παλιο τερματικο αλλα ουτε περναει κ μεσα απο το γνωστο καναλι (Giudeca).πλεον δενουν στον εμπορικο σταθμο (Marghera) κ περνουν την λιμνοθαλασσα απο αλλο καναλι (Malamocco).

    επισης απο τον Ιουνιο θα αλλαξει κ παλι το σημειο πηγαινοντας πια στην οριστικη νεα γεωγραφικη θεση (Fusina Terminal) η οποια ειναι υπο κατασκευη.

    αυτα για οσους σχεδιαζουν να χαζεψουν απο τα καταστρωματα την υπεροχη θεα..παπαλα!
    εμεις οι παλιοι ευτηχως τα ζησαμε αυτα τα υπεροχα πρωινα ρεμεντζα κρεμασμενοι στις κουπαστες με το ταξιδι να ειναι μπροστα...αχ..αχ..ακουει ο SF αραγε??

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kostas2B
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    669
    Το να κλείσεις ξενοδοχεία απο εδω απο τη μια ειναι καλο γιατί θα ξερεις που θα κοιμηθείς κάθε βραδυ και θα μπορεις να βρεις ξενοδοχεία ανα 300-400 χλμ ώστε να περνάς τα πάσα όλη μερα και να γυρνας να ξεκουραζεσαι το απόγευμα. Απο την άλλη,αυτο ίσως σου δημιουργήσει κάποιο άγχος καθ´ολη τη διάρκεια της μέρας γιατί αναλόγως τη διαδρομή ίσως να κινείσαι με χαμηλή μέση ωριαία,πόσο μάλλον αν εχει και βροχή οπου θα πηγαίνεις με ρυθμούς χελώνας...

    Πέρυσι τον Ιούνιο που πηγα εγω θυμάμαι οτι σε κάποιες πόλεις τα ξενοδοχεία δε λειτουργούσαν καν.
    Καλο θα ηταν να αρχιζεις να ψάχνεις σχετικά νωρίς το απόγευμα για να εχεις χρόνο να κανεις και καμια βόλτα να ξεμουδιαζεις!

    Φέτος εγω δε θα κλείσω,θα ειμαι και μονος μου,οποτε μπορώ να κοιμηθώ οπουδήποτε!

    Βάλε οπωσδήποτε στο προγραμμα σου το Stelvio pass και το Gavia pass (SS300)

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ilai_7
    Εγγραφή
    07/04/2014
    Μηνύματα
    107
    Kαλημέερα σε όλους σας. Ξενοδεοχεία δεν θα κλείσω πουθενά γιατί και ένας φίλος που έχει ταξιδεύσει πολλές φορές έξω σε όλη την Ευρώπη μου είπε γγιατί να έχεις το άνχος να φτάσεις στο κάθε ξενοδοχείο ??Μπορεί να σου αρέσει ένα μέρος πιο πριν η πιο μετά αντίστοιχα και να θες να μείνεις εκεί. Αυτός ποτέ σε 10 ταξίδια που έχει κάνει δεν έχει κλείσει δωμάτια απο Ελλάδα και μάλλον θα τον ακολουθήσω σε αυτό και εγώ. θα ακολουθήσει μάλλον και ένας φίλος με τη γυναίκα του πάλι με ένα 990 π΄ρωτη του φορά και αυτού αλλά γενικά μου έδωσε άλλο αέρα για το ταξίδι..
    Το πλάνο είναι από Ανκόνα να πάω από εθνική απευθείας στο Μπέργκαμο καθώς τα τοπία εκεί ειναι αδιάφορα μου είπε το φιλαράκι. Στην συνέχεια λίμνη Κόμο , Σεν Μοριτζ, και συνδιασμό των Passo gavia ,passo resia, passo staulanza, passo falzarego kai Passo stelvio . Eπίσης θα περάσω από τους καταράκτες krimmler kai τον παγετωνα Grossglocner .
    Στην συνέχεια προς Φίλλαχ και από εκει Βενετία. Θέλω κάποιος γνώστης να με βοηθήσει με την διαδρομή μετά το Κόμο στα Passo με ποια σειρά δηλαδη να τα πάρω καλύτερα? Μέχρι το Groosglocner?? Για να τελειώσω την διαδομή στο χάρτη και να την τσεκάρω σε χιλιόμετρα κτλ. και να ρίξω και μια ματιά σε δωμάτια βάση χιλιομέτρων χωρίς είπαμε να κλέισω απλά για να τα έχω στο μυαλό μου και γραμμένα κάπου φυσικά.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣ7 Προβολή μηνύματος
    Το πλάνο είναι από Ανκόνα να πάω από εθνική απευθείας στο Μπέργκαμο καθώς τα τοπία εκεί ειναι αδιάφορα μου είπε το φιλαράκι.
    Αυτό το σκέλος είναι μεγαλούτσικο να ξέρεις με δεδομένο την κίνηση, την ταλαιπωρία του καραβιού (εκτός και εάν πας με καμπίνα) και το βγες από καράβι-λιμάνι μέχρι να βρεις την εθνική.
    Και όντως η εθνική είναι βαρετή από τοπία αν και μετά το ύψος της verona θα αρχίσει να σε αποζημιώνει..

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ilai_7
    Εγγραφή
    07/04/2014
    Μηνύματα
    107
    Με καμπίνα φιλε εννοείτε θα το παμε μέχρι πανω..σε περίπτωση που δεν βρούμε θα το σπασω με διανυκτέρευση στη Φερράρα !!!

  15. #30
    διαβασε και εδω φιλε και εγω πρωταρης σαν και εσενα ειχα παει απο μπεργκαμο.
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129819
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2007, 16:26
  2. Ταξίδι στο Εξωτερικό - Πινακίδα
    από Pavlos01 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2006, 10:26
  3. Για όσους πάνε στο εξωτερικό με μηχανή
    από bonepeeler στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2006, 17:51
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2006, 17:43
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 21:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF