Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Σχεδιασμός πρώτου ταξιωτικού στο εξωτερικό..

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ilai_7
    Εγγραφή
    07/04/2014
    Μηνύματα
    107

    Smile Σχεδιασμός πρώτου ταξιωτικού στο εξωτερικό..

    Την καλημέρα μου σε όλη την παρέα.. Στα μέσα του Ιουνίου θέλω να κάνω ένα 10ήμερο ταξίδι στην Βόρεια Ιταλία και να Βγω και λίγο προς Αυστρία και Αλπεις. Μιας και είναι η πρώτη μου φορά που θα βγω εξωτορικο και μόνος μου ( εγώ η κοπελιά μου και το 990 ) θα ήθελα να με βοηθέσετε σχετικά με το τι να προσέξω σε αυτό το ταξίδι. Για παραδειγμα να κλείσω απο τώρα ξενοδοχεία στα μέρη που θα περάσω?Εγω σκ'εφτομαι όπου μας αρέσει περισσότερο να κάθόμαστε και να μην κλείσουμε τίποτε από Ελλάδα. Είναι σωστό αυτό μπορεί να γίνει?? Επίσης τα χρήμστα να πληρώνω με την χρεωστική η να έχω μετρητα? Τέτοιες λεπτομέρειες χρειάζομαι από εσάς που έχετε ταξιδεύσει και έχετε την ανάλογη εμπειρία. Τέλος δίαβασα και ένα ταξιωτικό ενός φίλου εδώ για κάτι ανάλογο που σκέφτομαι και εγώ και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Αν έχετε να μου προτείνετε και κάποιο πλάνο ταξιδιού είναι καλοδεχούμενο. Σκέφτομαι από Πάτρα Ανκόνα και από εκει να ξεκινήσω την πορεία μου προς Ρώμη Βενετία και μετά να βγω προς Αυστρία. όποιος μπορεί να βοηθήσει σχετικά με την διαδρομή θα το ακούσω με προσοχή.. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣ7 Προβολή μηνύματος
    [...] Ανκόνα και από εκει να ξεκινήσω την πορεία μου προς Ρώμη Βενετία [...]
    Χαρτη εχεις κοιταξει;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Κατ αρχήν πόσα χιλιόμετρα ημερησίως μπορείς να κάνεις εσύ και η τσούπρα σου (ποιο πολύ αυτή)? Εκεί θα καταλήξεις που και πως θα πας , μην βγάλεις πρόγραμμα με μεγάλες διαδρομές που δεν μπορείς να κάνεις γιατί η κούραση θα σας χαλάσει την εκδρομή.
    Μετά εφόσον έχεις κατασταλάξει στα χιλιόμετρα θα έχεις βρει που θα σταματάτε και πόσο δηλαδή αν αντέχεις να κάνεις 500 χλμ μάνι μανι έχεις φτάσει λίμνη κόμο εκεί θα κάνεις μια μέρα την άλλη φεύγεις, μετά αν πας ορεινά θα κάνεις λιγότερα χλμ λόγο δρόμων οπότε έχεις 300 χλμ και μένεις Passo Stelvio η κάπου τριγύρω.
    Να ξέρεις πως ημερησίως θα έχεις κάποιο κόστος (διαμονή φαγητό καύσιμα διόδια ) που είναι στάνταρ και ανάλογα πόσο καλά ξενοδοχεία θα διαλέξεις.
    Καλό είναι να έχεις ένα gps αλλά και χάρτη για να μην χαθείς αλλά και μερικά πράγματα για τη μηχανή (σαμπρέλες λάμπες κλπ )
    Οι πόλης που θα πας να κοιτάξεις να έχεις πάρκινγκ στο ξενοδοχείο για να μπορείς να κάνεις τον περίπατο σου και για να πάρεις μια γεύση της πόλης , όχι να τη γνωρίσεις γιατί θα σου πάρει μέρες που είναι πολύτιμες.
    Αυτά προς το παρόν
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ilai_7
    Εγγραφή
    07/04/2014
    Μηνύματα
    107
    Σώστα για την Ρώμη έκανα λάθος φίλε μου το έγραψα γτ σκεφτόμουν κάτι άλλο. Οσο αναφορά τα χιλιόμετερα εγω κανω και 1000 τη μέρα Η Ελένη όμως δε παιζει .
    Υπολογίζουμε περίπου στα 400 με 500 την ημέρα. Έχει παεί κανείς σας στο Μπέργκαμο? Είναι 45 χιλιόμετρα από το Μιλάνο και λένε οτί ειναι φανατστικα..απλά ακόμα δεν έχω καταλήξει πως θα κάνω τον κύκλο μου να ανέβω από Ανκόνα προς Μιλανο να παω ορεινά και μετα να κατέβω Βενετία και τέλος προσ ανκόνα πάλι?? η το ανάποδο?? Mε το google map στο i phone πας παντού αλλά έχω και το garmin gpsmap 60 το οποίο είναι πολύ ακριβές σε όλα...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ilai_7
    Εγγραφή
    07/04/2014
    Μηνύματα
    107
    Λαθος το Ρώμη φίλε μου κάτι διαφορετικό σκεφτόμουν. Σκεφτόμαι από ανκόνα να παω προς Μιλάνο και Μπέργκαμο που λένε ότι είναι ένα φανταστικό μέρος 45 χιομέτρα μόλις από την πόλη στους πρόποδες των Αλπεων. Στη συνέχεια να ανέβω ορεινά και από εκει να στραφώ προς Βενετία και πάλι ανκόνα.Στην διαδρομή αυτή εσέις που έχετε ταξιδεύσει σε ποιά μέρη μου προτείνετε να σταθμεύω για 1-2 μέρες?και με 400-500 χιλόμετρα ημερησίως βγαίνει ?? Γιατί θα φάμε ξύλο...

  6. #6
    Το λΕπον να πουμε δηλαδηΣ

    Ο συνδυασμος ταξιδι + κοριτσι μας βαζει στο τριπακι των μεγαλων διασημων πόλεων για θαυμασουμε, να βγαλουμε φωτο κλπ.

    Κοιτα τωρα πώς εχουν τα πράγματα. Θα φτάσετε με το καλο στη Βενετια. Η Βενετια ως γνωστον ειναι πανω στο νερο. Το να μεινετε ξεχαστε το γιατι ειναι πανακριβη. Αρα θα παρκαρετε στο μεγαλο (και ακριβο) παρκινγκ στην εισοδο αμεσως μετα την ποντα ντε λα λιμπερτα. Μετα θα πρεπει να πακεταρετε κρανη - μπουφαν (για να μη τα κουβαλατε), να μπειτε στο βαπορετο που κανει τη συγκοινωνια καιθα σας αφησει στην πλατεια του Αγ. Μαρκου οπου αν ειναι ΣΚ και παιζει μουσικη στο Φλοριαν θα πληρωσετε τον καφε 15 ευρω

    Η αλλη λυση ειναι να μεινετε σε κανενα χοστελ στο Μεστρε και να πατε Β. με τη συγκοινωνια.

    Τι θελω να πω: Ταξιδι με μηχανη και επισκεψεις κλασσιου τουριστικου χαρακτηρα σε μεγαλες πολεις ειναι προβληματικος συνδυασμος.

    Παρακατω: 1000 χλμ την ημερα ουτε εσυ θα τα κανεις. Θα τα κανεις την πρωτη, αντε και τη δευτερη, αλλα μετα θα ποναν οι αιμοροΐδες . 400 με 500 ειναι επισης πολλα, αναλογως των συνθηκων. Σε αουτοστραντα βγαινουν, σε επαρχιακο με στροφιλικι και ενδεχομενη βροχη, οχι.

    Πληρωνε με καρτα, αλλα να εχετε μετρητα γιατι οι καρτες χανονται, κλεβονται, απομαγνητιζονται.

    Μπες στο tripadvisor και στο hostelworld και δς τα προτεινομενα ξενοδοχεια στα μερη που θες να πας. Σε οποιο σου αρεσει, στειλε ενα μέιλ για το παρκινγκ. Στα πιο πολλα βρισκεις, παιζει να τυχεις σε διαφορα ιβεντς και να μην υπαρχει ουτε ραντσο (ροαντσπιριτ κι εγω στη Βερονα το 2010).

    Η βορεια Ιταλια λεει για τα τοπια, τα χωρια, τις διαδρομες και ΤΑ ΠΑΣΑ. Μην τα αφησεις.

    Αφιαρουμενων την ημερων στο πλοιο, σου μενουν περιπου 7 καθαρες μερες για να το προγραμματισεις. ΑΝαλογως ωρας αφιξης στην Ανκονα, μπορεις με ενα μπραφ να εισαι το βραδυ στη Φερραρα πχ. Γενικως, παρε χαρτη, σχεδιασε τη διαδρομη σαν ενα κυκλο και δες στο γκουγκλ πληροφοριες απο πολεις /χωρια που συναντας.

    Δες τα καμπινγκ που υπάρχουν (εχουν και μικρες καλυβες για διαμονη, αλλα αν βρεχει θα ειναι πιασμενες).

    Πρασινη καρτα και οδικη βοήθεια.

    Αδιαβροχα.

    Με το καλο
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ilai_7
    Εγγραφή
    07/04/2014
    Μηνύματα
    107
    Σε ευχαριστω παρά πολύ για τις πληροφορίες πολύ σημαντικές για εμένα!!!θα ξεκινήσω με το χάρτη για να δω το πλάνο της διαδρομής ακριβώς..οπωσδήποτε τα πάσα δεν τα αφήνω με τιποτα !!!δωσε μου τοπία και πάρε μου την ψυχή!!εχεις δίκιο αυτο που λες με τις πόλεις ειναι πρόβλημα απλα έστω να μείνουμε σε μια για να τις κανω το χατήρι μιας και θα με ακολουθήσει..μετά θα παρουμε τα βουνά και τα πάσο!!!

  8. #8
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Το λΕπον να πουμε δηλαδηΣ


    Πρασινη καρτα και οδικη βοήθεια.

    Αδιαβροχα.

    Με το καλο
    Πράσινη κάρτα ΝΑΙ οδική βοήθεια που ? εφόσον καμία δεν έχει ανταπόκριση στο εξωτερικό
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από soter3gm Προβολή μηνύματος
    Πράσινη κάρτα ΝΑΙ οδική βοήθεια που ? εφόσον καμία δεν έχει ανταπόκριση στο εξωτερικό
    ADAC
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ilai_7
    Εγγραφή
    07/04/2014
    Μηνύματα
    107
    ενδιαφέρον το λίνκ πολύ όμορφη εκδρομή...θα αρχίσω εντατική μελέτη με χάρτη χαρτί και μολύβι.. ευτυχώς τα πάω καλά με την μνήμη και προσανατολίζομαι ευκόλα στην Ελλάδα σίγουρα εκέι θα δείξει..

  12. #12
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    ADAC
    Σιγά με τους λαλάκες την είχα τρεις φορές τους κάλεσα και με έκοψαν
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Τελευταια φορα που περασα με μηχανη απο Ιταλια ηταν πρωθυπουργος καποιος Κουσολινι-Μουσολινι....δεν θυμαμαι καλα,αρα δεν μπορω να βοηθησω.

    Να σου πω ομως καλα να περασεις,μπορω.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ilai_7
    Εγγραφή
    07/04/2014
    Μηνύματα
    107
    Να σαι καλα σε ευχαριστω πολύ!!!λοιπον παιδιά έριξα μια ματιά στο χάρτη ..απο ανκονα θα ανεβώ στο Μπεργκαμο απευθείας την ίδια μερα και θα μείνω εκει .στην συνέχεια θα παω Προς Κομα και πασσο ντι σιλβιο..απο εκει προς που προτείνετε να ακολουθήσω για δυο διανυκτερεύσεις ;;και στην συνέχεια να κατεβω μια μέρα Βενετία και την επόμενη ανκονα και πάλι πισω..

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της zami
    Εγγραφή
    29/09/2013
    Μηνύματα
    83
    Επισης,αχρειαστη να ειναι, περαστε απο ενα ΙΚΑ(του τοπου διαμονης σας κατα προτιμηση) και καντε μια αιτηση για Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης. Με την προυποθεση βεβαια οτι ειστε ασφαλισμενοι στο ΙΚΑ. Βοηθαει πολυ σε περιπτωση- μακρυα απο εμας- επισκεψης σε νοσοκομειο....

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2007, 16:26
  2. Ταξίδι στο Εξωτερικό - Πινακίδα
    από Pavlos01 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2006, 10:26
  3. Για όσους πάνε στο εξωτερικό με μηχανή
    από bonepeeler στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2006, 17:51
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2006, 17:43
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 21:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF