Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Αγορα 1ης μηχανης Street/Naked.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/04/2014
    Μηνύματα
    4

    Αγορα 1ης μηχανης Street/Naked.

    Καλησπερα σε ολους και καλως ηρθα στην κοινοτητα σας. Ειμαι 24 χρονων και ασχετος με τις μηχανες, αλλα παρ'ολα αυτα σκεφτομαι να αγορασω μια ως το βασικο μου μεσο. Βλεπετε λεφτα δεν παιζουν και δεν μπορω να συντηρησω αυτοκινητο με τιποτα (τουλαχιστον οχι τωρα). Αυτος ειναι και ο λογος που σκεφτομαι για μηχανη, αλλα χρειαζομαι βοηθεια στο να επιλεξω τι θελω/χρειαζομαι. Εχουμε και λεμε λοιπον:

    • Το max ποσο που μπορω να διαθεσω για μεταχειρισμενη μηχανη ειναι 3000 ευρω (χωρις εξοπλισμο, διπλωμα κτλ).
    • Μου αρεσουν μονο οι Street/Naked του τυπου CBF 250/500, GSF 650 Bandit ('06) και γενικα το στρογγυλο φαναρι μου αρεσει ΠΑΡΑ πολυ.
    • Η χρηση που την θελω ειναι γενικη. Αυτο σημαινει εντος πολης κυριως, σε κεντρικους και περιφερειακους δρομους (μενω Αθηνα). Οσο για ταξιδια ή μικρες αποδρασεις δεν γνωριζω αν θα κανω οταν θα εχω μηχανη.
    • Θα ηθελα η μηχανη που να παρω να την κρατησω οσο γινεται περισσοτερο και οχι να την πουλησω σε 1-2 χρονια για να παρω αλλη.


    Με βαση τα παραπανω και οτι αλλο χρειαστει να συμπληρωσω, τι θα μου προτεινατε? Αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο ειναι η καταναλωση. Δλδ η διαφορα μεταξυ μιας 250αρας με μια 500αρα/600αρα στην καταναλωση ειναι πολυ μεγαλη? Με νοιαζει αρκετα ο οικονομικος παραγοντας γτ δεν θελω να παρω μια μηχανη που να μην μπορω να συντηρω.

    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και συγνωμη αν σας κουρασα. Οτι παραπανω πληροφορια θελετε ρωτηστε με ελευθερα.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Έχεις δίπλωμα;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    αν τα 1500€ το χρονο που απαιτει η πληρης συντηρηση και χρηση της μηχανης σου φαινονται πολλα, τοτε παρε παπακι που θα σου κοστιζει μεχρι 1000€ το χρονο.

    Μιαλω για τελη ασφαλειες σερβις λαστιχα βενζινες με χρηση πριπου 10.000χλμ το χρονο.

    Αν εισαι οκ με αυτα τα εξοδα τοτε συνεχιζουμε.

    Λατρης των στρογγυλοφαναρων κι εγω (εψαχνα κι εγω το γυμνο bandit) , θα σε ενημερωσω ομως οτι συγχρονα στρογγυλοφαναρα δυσκολα θα βρεις. Συγχρονα εννοω με abs και injection.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/04/2014
    Μηνύματα
    4
    Διπλωμα δεν εχω ακομα. Θα ξεκινησω μαθηματα μετα το Πασχα.

    Με τα τωρινα δεδομενα (ανεργος) τα 1500 το χρονο θα βγουν αλλα με αρκετες θυσιες. Γι'αυτο ρωταω για την καταναλωση, μιας θεωρω οτι ειναι το κυριο εξοδο της μηχανης. Τα εξοδα μιας CBF 250 ειναι κοντα σε αυτα ενος παπιου?

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Θα μπορούσες να ξεκινήσεις με ένα cb400sf με αρκετα λιγότερα λεφτά δηλαδή 1500
    Ειναι πανέμορφη, ψιλορετρο θα έλεγα, τετρακυλινδρη, με ένα απο τα γνησιότητα διαχρονικά street naked στυλ, επίσης η συγκεκριμένη δε σε περιορίζει μπορείς να κανείς τα πάντα μπορείς να πας παντού αρκεί να το βρεις σε προσεγμένη κατάσταση και όχι κανά χορδα
    To cbf250 πολυ καλό θα το πάρεις για να μάθεις και μελλοντικά να το αντικαταστάσεις για κάτι πιο αντιπροσωπευτικο.
    Επίσης παίζουν τα δικυλινδρα cb500, er500, gs500 τσεκαρε τα,

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/04/2014
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Θα μπορούσες να ξεκινήσεις με ένα cb400sf με αρκετα λιγότερα λεφτά δηλαδή 1500
    Ειναι πανέμορφη, ψιλορετρο θα έλεγα, τετρακυλινδρη, με ένα απο τα γνησιότητα διαχρονικά street naked στυλ, επίσης η συγκεκριμένη δε σε περιορίζει μπορείς να κανείς τα πάντα μπορείς να πας παντού αρκεί να το βρεις σε προσεγμένη κατάσταση και όχι κανά χορδα
    To cbf250 πολυ καλό θα το πάρεις για να μάθεις και μελλοντικά να το αντικαταστάσεις για κάτι πιο αντιπροσωπευτικο.
    Επίσης παίζουν τα δικυλινδρα cb500, er500, gs500 τσεκαρε τα,
    Καταρχας ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σου. Οντως πανεμορφο το cb400sf και με ενδιαφερει. Μηπως ομως ειναι καπως παλιο? Δεν θα εχω προβλημα με ανταλακτικα? Επισης εαν εχει κανει πολλα χιλιομετρα φοβαμαι μηπως το παρω και αρχιζει και μου βγαζει προβληματα και τελικα πληρωσω παραπανω λεφτα. Απο καταναλωση τι λεει?

    Μερικες αγγελιες που βρηκα για το cb400sf να μου πεις γνωμη:
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4872211/
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4668058/
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4901759/
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4928673/

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.071
    Το cb400sf ειναι παλιο πια και οτι βρεις θα ειναι λιωμενο.Προσανατολισου καλυτερα σε er-5 καβασακι , gs 500 σουζουκι , cb500 χοντα που ειναι πιο συγχρονα ,τα βρισκεις με 1500 ευρω σε πολυ καλη κατασταση και σαν δικυλινδρα καινε λιγωτερο.Επισης ειναι πιο φιλικα για εναν αρχαριο,και στοιχιζουν λιγωτερο στα σερβις.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 16/04/2014 στις 05:49.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SuperKots Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σε ολους και καλως ηρθα στην κοινοτητα σας. Ειμαι 24 χρονων και ασχετος με τις μηχανες, αλλα παρ'ολα αυτα σκεφτομαι να αγορασω μια ως το βασικο μου μεσο. Βλεπετε λεφτα δεν παιζουν και δεν μπορω να συντηρησω αυτοκινητο με τιποτα (τουλαχιστον οχι τωρα). Αυτος ειναι και ο λογος που σκεφτομαι για μηχανη, αλλα χρειαζομαι βοηθεια στο να επιλεξω τι θελω/χρειαζομαι. Εχουμε και λεμε λοιπον:

    • Το max ποσο που μπορω να διαθεσω για μεταχειρισμενη μηχανη ειναι 3000 ευρω (χωρις εξοπλισμο, διπλωμα κτλ).
    • Μου αρεσουν μονο οι Street/Naked του τυπου CBF 250/500, GSF 650 Bandit ('06) και γενικα το στρογγυλο φαναρι μου αρεσει ΠΑΡΑ πολυ.
    • Η χρηση που την θελω ειναι γενικη. Αυτο σημαινει εντος πολης κυριως, σε κεντρικους και περιφερειακους δρομους (μενω Αθηνα). Οσο για ταξιδια ή μικρες αποδρασεις δεν γνωριζω αν θα κανω οταν θα εχω μηχανη.
    • Θα ηθελα η μηχανη που να παρω να την κρατησω οσο γινεται περισσοτερο και οχι να την πουλησω σε 1-2 χρονια για να παρω αλλη.


    Με βαση τα παραπανω και οτι αλλο χρειαστει να συμπληρωσω, τι θα μου προτεινατε? Αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο ειναι η καταναλωση. Δλδ η διαφορα μεταξυ μιας 250αρας με μια 500αρα/600αρα στην καταναλωση ειναι πολυ μεγαλη? Με νοιαζει αρκετα ο οικονομικος παραγοντας γτ δεν θελω να παρω μια μηχανη που να μην μπορω να συντηρω.

    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και συγνωμη αν σας κουρασα. Οτι παραπανω πληροφορια θελετε ρωτηστε με ελευθερα.

    pare ena fiat punto tou 2002 me kana 1500 euro afto me 20 euro kani 180 xiliometra xalara den xriazete na mpleksis me mixanakia

    ke meta an 8es kati pio ikonomiko pare mia karta aperioriston diadromon ke ise etimos
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  9. #9
    Τρικαλινός Το avatar του/της SoulGR
    Εγγραφή
    30/09/2008
    Μηνύματα
    701
    εαν οντως παιρνεις μηχανη λογω συντηρησης κοιτα για κανα daewoo matiz 800 που θα σου βγει στα ιδια με μια μηχανη

    αλλιως cb 400 sf
    open your mind and your ass will follow
    for sale!
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146280

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Οτι σου ειπαν και οι απο πανω!Αν θες οικονομία ΜΗΝ πάρεις μηχανή. Πάρε κάνα παπακι η καλυτερα κάνα μικρο αυτοκίνητο!
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SuperKots Προβολή μηνύματος
    Ειμαι 24 χρονων και ασχετος με τις μηχανες, αλλα παρ'ολα αυτα σκεφτομαι να αγορασω μια ως το βασικο μου μεσο. Βλεπετε λεφτα δεν παιζουν και δεν μπορω να συντηρησω αυτοκινητο με τιποτα (τουλαχιστον οχι τωρα). Αυτος ειναι και ο λογος που σκεφτομαι για μηχανη,

    αφου λες ξεκαθαρα οτι παιρνεις μηχανακι λογω οικονομικων δυσκολιων και οχι επειδη σου αρεσει...
    θα προτεινα και εγω ενα μικρο αυτοκινητο...
    με 3000€ που διαθετεις, βρισκεις πλεον σχεδον τα παντα σε μεταχειρισμενο...
    δεν χρειαζεσαι εξοπλισμο ασφαλειας (κρανη, μπουφαν, γαντια, παντελονι)...
    δεν χρειαζεται να βγαλεις διπλωμα, αν εχεις ηδη για αμαξι..
    η συντηρηση σε ενα μικρο αμαξι (1000-1200cc) σε σχεση με μια μηχανη μεσαιου κυβισμου (500-600cc) ειναι σχεδον η ιδια...

    ασε που σαν νεος, αν και εφ'όσον οδηγησεις μηχανη πρεπει να υπολογιζεις και την τουμπα, που αν δεν εχεις σωματικες φθορες (που το απευχομαι), σιγουρα θα εχει παθει κατι η μηχανη που θα πρεπει να φτιαχτει...
    ενω το αμαξι μπορεις να το οδηγησεις και με ενα στραπατσαρισμενο φτερο...

  12. #12
    Εγώ θα έλεγα πως τα έξοδα στη μηχανή είναι περισσότερα από 1000άρι αμάξι ...Και θα συμφωνήσω με τους από πάνω .

    Μηχανή παίρνεις επειδή σου αρέσει και το μόνο θετικό στην περίπτωσή σου , είναι πως θα έχεις ευκολότερο πάρκινγκ .

    Με τα χρήματα που θα διαθέσεις για να πάρεις το οποιοδήποτε μηχανάκι + εξοπλισμούς + διπλώματα και δεν υπολογίζω στραβές του τύπου ...Το μηχανάκι να θέλει μαέματα , να θέλει ρυθμίσματα , λάστιχα , αλυσίδες , γρανάζια και της παναγιάς τα μάτια .... Παίρνεις ένα αμαξάκι και βενζύνες για δυο χρόνια...που λέει ο λόγος .

    Πάρτο μόνο αν το γουστάρεις ...Όχι για να κάνεις οικονομια

  13. #13
    Απαράδεκτο Μέλος Το avatar του/της Black Diamond
    Εγγραφή
    02/08/2012
    Μηνύματα
    158
    το cbf250 που έχει αναφερθεί ήδη είναι μια καλή λύση για σένα. Θα σε πάει παντού ως τίμιο μηχανάκι, θα σου δώσει τη εμπειρία που χρειάζεσαι αν δεις οτι σαρεσει το άθλημα και πας σε περισσότερα κυβικά μετά, έχει χαμηλή κατανάλωση, είναι άνετο ,η συντήρηση του λογική και πιστεύω θα το αγαπήσεις. Χωρίς εξοπλισμό δεν πάμε πουθενά, έχουν ειπωθεί αυτά πολλάκις. Άρα υπολογίζεις κάποια έξοδα εκεί.
    Το κουτί είναι μια λύση αλλά η μηχανή (σου) ακόμα και αν την απορίψεις θα είναι πάντα μια απο τις περήφανες εμπειρίες σου. Αν ήσουν 50 θα έλεγα κουτί αλλά είσαι 24 (για πρώτη δίτροχη επαφή). βγές δοκίμασε, και αμα δε γουστάρεις τί είχαμε τι χάσαμε...( σπάνια πάντως, συνήθως αρέσει τόσο πολύ που νιώθεις σαν να ανακάλυψες ξανά το πουλί σου )
    bike away your everyday routine

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    γενικα μιλωντας οταν περασεις τα 500 κυβικα τα εξοδα της μοτοσυκλετας φθανουν και ξεπερνουν αυτα του αυτοκινητου
    ενα καλο 600αρι πχ εχει ιδια καταναλωση με ενα μικρο αυτοκινητο
    αν η πρωτη σου προτεραιοτητα ειναι η οικονομικη και ασφαλης μετακινηση κοιτα για καποιο μονοκυλινδρο-δικυλινδρο απο 250 μεχρι 600 κυβικα
    το cbf250 που σκεφτεσαι ειναι ενα μηχανακι απλο ησυχο οικονομικο ευκολο με ολα τα πλεονεκτηματα του παπιου χωρις τα μειονεκτηματα του αλλα φυσικα μην περιμενεις να κανει ταξιδι δικαβαλο

  15. #15
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    ότι λένε οι απο πάνω αν αποφασίσεις οτι ήρθε η στιγμή να πας για μηχανή χωρις το κριτήριο κόστος συγκριτικά με αυτοκίνητο go ahead,
    διαφορετικά λύσεις σε μικρά naked streetακια να σου βγεί το άχτι όπως τα παρακάτω
    ybr125
    cbf125
    wolf125
    και εναλλακτικά λίγο λιγότερο οικονομικά αλλά στην ίδια σπαρτιάτικη φιλοσοφία συντήρησης και κατανάλωσης
    cbf250
    ybr250
    wolf250
    Αυστηρώς μονοκύλινδρα
    you rise you fall you're down then you rise again

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για αγορά 1ης μηχανής
    από Xa0s στο forum Cruiser, custom, chopper, bobber
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2015, 16:44
  2. Ένας φίλος θέλει βοήθεια για αγορά 1ης μηχανής... το ίδιο και εγώ!
    από nick_VFR στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2014, 19:55
  3. Βοήθεια για αγορά 1ης μηχανής
    από WebHunter στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2014, 10:49
  4. help!Αγορά 1ης μηχανής
    από kostaspontios στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2012, 13:40
  5. Αγορα 1ης μηχανης για νεο αναβατη
    από smooth criminal στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2009, 19:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF