Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Μη σωστή επιτάχυνση κατά το άνοιγμα γκαζιού σε Beverly 250r 2004

  1. #1
    κΑι ΤωΡα Τι...?? Το avatar του/της aisxos
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    69

    Μη σωστή επιτάχυνση κατά το άνοιγμα γκαζιού σε Beverly 250r 2004

    Καλησπέρα ,
    πριν από μια εβδομάδα αγόρασα ένα beverly 250r 2004 με καρμπιρατέρ .

    Το μηχανάκι όταν ανοίγω το γκάζι απότομα σκορτσάρει και δεν αποδίδει "γραμμικά" την δύναμη του κινητήρα.
    Είτε είναι στο διπλό στάντ είτε εν κινήση.
    Αφού ζορίζεται να ξεπεράσει κάποιες στροφές μετά ο κινητήρας φαίνεται να αποδίδει κανονικά.

    Ενώ όταν ανοίγω το γκάζι σταδιακά δεν παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα σε αυτό το βαθμό. , όταν κρατώ το γκάζι σχεδόν τέρμα το μηχανάκι φεύγει "κανονικότατα" με πολύ μικρότερα κομπλαρίσματα.

    Οι ενέργειες που ήδη έχω κάνει :
    1) Εξαγωγή καρμπιρατέρ και καθάρισμα.
    2) Καινούργιο φίλτρο αέρα.
    3) Έλεγχος σωληνώσεων καυσίμου.
    4) Αλλαγή αναφλεκτήρα.
    5) Έλεγχος ρεύματος για απώλειες.

    Αναρωτιέμαι μήπως το πρόβλημα βρίσκεται στο αυτόματο σασμάν ( μπίλιες , φυγοκεντρικό συμπλέκτη ).

    Αν μπορεί κάποιος και έχει τύχει σε παρόμοιο πρόβλημα να με βοηθήσει. Έχω το μηχανάκι 7 μέρες και προσπαθώ να βγάλω μια άκρη τι συμβαίνει
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Βασίλης

  2. #2
    Υποθεση:
    Ιμαντας φυγοκεντρικου;
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  3. #3
    κΑι ΤωΡα Τι...?? Το avatar του/της aisxos
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    Υποθεση:
    Ιμαντας φυγοκεντρικου;
    Καλησπέρα , ευχαριστώ για τον χρόνο σου , ο προηγούμενος κάτοχος μου ανέφερε πως τον άλλαξε στον προηγούμενο σέρβις γύρω στον Νοέμβριο 2013.
    Το μηχανάκι έχει 43.000 χλμ τώρα και μου είπε πως τον άλλαξε στα 36.000 όπου και το είδε με τα μάτια του ότι τον άλλαξε ο μάστορας.
    Είδα κάποια βίντεο για την λειτουργία του ιμάντα και δεν νομίζω πως ταιριάζει στο πρόβλημα που μου κάνει.
    Θα άκουγα το μοτερ να στροφάρει και να μην φεύγει , ενώ σε εμένα κομπλάρει όλο το μοτέρ. είτε στην διπλή είτε σε κίνηση στην μέση των στροφών του και μετά το ξεπερνά και φαινομενικά τα δίνει όλα.

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aisxos Προβολή μηνύματος
    Αναρωτιέμαι μήπως το πρόβλημα βρίσκεται στο αυτόματο σασμάν ( μπίλιες , φυγοκεντρικό συμπλέκτη ).
    κατά πάσα πιθανότητα είναι αυτό ακριβώς

  5. #5
    κΑι ΤωΡα Τι...?? Το avatar του/της aisxos
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    κατά πάσα πιθανότητα είναι αυτό ακριβώς
    Καλησπέρα , μπορείς να το στηρίξεις κάπως ; πραγματικά η συμπεριφορά του είναι αλλόκοτη και δύσκολο να κατανοήσεις αν φταίει το καύσιμο ή η μετάδοση.
    Σήμερα μίλησα με ένα φίλο και μου περιέγραψε παρόμοιο πρόβλημα σε άλλο σκούτερ όπου και βρήκε το πρόβλημα στο φυγόκεντρο.
    Δυστυχώς όμως δεν έχω την δυνατότητα σε πειραματισμούς.

  6. #6
    Η τροχαλία που φαίνεται στα δεξιά της φωτογραφίας φιλοξενεί μπίλιες, variator και τα υπόλοιπα του φυγοκεντρικού. Εστίασε την προσοχή σου σε αυτό τον τομέα για να λύσεις το πρόβλημά σου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4589043_0_b.jpg 
Προβολές:	318 
Μέγεθος:	57,0 KB 
ID:	314726

  7. #7
    κΑι ΤωΡα Τι...?? Το avatar του/της aisxos
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Η τροχαλία που φαίνεται στα δεξιά της φωτογραφίας φιλοξενεί μπίλιες, variator και τα υπόλοιπα του φυγοκεντρικού. Εστίασε την προσοχή σου σε αυτό τον τομέα για να λύσεις το πρόβλημά σου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4589043_0_b.jpg 
Προβολές:	318 
Μέγεθος:	57,0 KB 
ID:	314726
    Καλησπέρα , θα το κοιτάξω ! Σου έχει τύχει κάτι παρόμοιο ; γνωρίζεις κάποιο περιστατικό ; Ο μόνος τρόπος να ελέγξω την σωστή λειτουργία από τις μπίλιες είναι να τις αλλάξω . Σωστά ; πως μπορώ να αναγνωρίσω το λάθος ; Εννοω πως βγάζω το καπάκι και βλέπω τον ιμάντα . Θα μπορώ να διακρίνω με το μάτι κάποια δυσλειτουργία ;

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mouse112
    Εγγραφή
    15/04/2011
    Μηνύματα
    113
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aisxos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα , θα το κοιτάξω ! Σου έχει τύχει κάτι παρόμοιο ; γνωρίζεις κάποιο περιστατικό ; Ο μόνος τρόπος να ελέγξω την σωστή λειτουργία από τις μπίλιες είναι να τις αλλάξω . Σωστά ; πως μπορώ να αναγνωρίσω το λάθος ; Εννοω πως βγάζω το καπάκι και βλέπω τον ιμάντα . Θα μπορώ να διακρίνω με το μάτι κάποια δυσλειτουργία ;
    δεν θα σου πω πολλα γιατι δεν ξερω....

    αν σου κανει ''σκορτσαρισμα'' (σαν νεος οδηγος στο αμαξι) ,τοτε να κοιταξεις το πισω φυγοκεντρικο...

    θες
    εξολκεα
    αεροκλειδο
    8 Τ
    19 καρυδακι
    και ενα ισιο κατσαβιδι
    και ενα σταυροτο για την βαση του παπα..


    ξεβιδινεις πισω κομπλερ 19 καρυδακι+αεροκλριδο καλο ειναι να ΜΗΝ πατας φρενο για να το ''κοντραρεις''
    ξεβιδονεις βαση παπα +
    ξεβιδονεις καπακι 8Τ (για να βγει-μπει ειναι πακετο) αλλα οχι σε ολα τα μοντελα.. σε αλλα ξεβιδονεις αμορτισερ
    βγαζεις καπακι

    σηνηθος η ''καμπανα'' ΔΕΝ ξεκολαει απο τον αξονα...
    οποτε θες ενα δυποδο η τριποδο εξολκεα (με βιδα στην μεση)

    και αφου βγει η καμπανα...

    τριβεις με 60αρι γυαλοχαρτο
    αν εχει παρει χρομα μοβ-μπλε εχει χαιρετήσει ...νομιζω 40 €
    επισης κοιτας τα σιαγονακια αν εχουν υλικο (φερμουιτ)
    αν ειναι γυαλισμενα καντω με 240αρι γυαλοχαρτο (ειναι οκ οταν ασπρισει λιγο)
    ελενχο με ενα ισιο κατσαβιδι - στα σιαγονακια αν εχουν ''ξεχιλοσει'' τα ελατιριακια

    κλεισιμο-δεσιμο...
    δοκιμη ..
    οκ...
    πωλούνται καρμπιρατέρ για μηχανάκι η μηχανή 36 mm

  9. #9
    κΑι ΤωΡα Τι...?? Το avatar του/της aisxos
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    69
    Άκρως κατατοπιστικός !! Θα το κοιτάξω με την πρώτη ευκαιρία !! και θα γράψω τα αποτελέσματα !! Ευχαριστώ πολύ . :-)

  10. #10
    κΑι ΤωΡα Τι...?? Το avatar του/της aisxos
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mouse112 Προβολή μηνύματος
    δεν θα σου πω πολλα γιατι δεν ξερω....

    αν σου κανει ''σκορτσαρισμα'' (σαν νεος οδηγος στο αμαξι) ,τοτε να κοιταξεις το πισω φυγοκεντρικο...

    θες
    εξολκεα
    αεροκλειδο
    8 Τ
    19 καρυδακι
    και ενα ισιο κατσαβιδι
    και ενα σταυροτο για την βαση του παπα..


    ξεβιδινεις πισω κομπλερ 19 καρυδακι+αεροκλριδο καλο ειναι να ΜΗΝ πατας φρενο για να το ''κοντραρεις''
    ξεβιδονεις βαση παπα +
    ξεβιδονεις καπακι 8Τ (για να βγει-μπει ειναι πακετο) αλλα οχι σε ολα τα μοντελα.. σε αλλα ξεβιδονεις αμορτισερ
    βγαζεις καπακι

    σηνηθος η ''καμπανα'' ΔΕΝ ξεκολαει απο τον αξονα...
    οποτε θες ενα δυποδο η τριποδο εξολκεα (με βιδα στην μεση)

    και αφου βγει η καμπανα...

    τριβεις με 60αρι γυαλοχαρτο
    αν εχει παρει χρομα μοβ-μπλε εχει χαιρετήσει ...νομιζω 40 €
    επισης κοιτας τα σιαγονακια αν εχουν υλικο (φερμουιτ)
    αν ειναι γυαλισμενα καντω με 240αρι γυαλοχαρτο (ειναι οκ οταν ασπρισει λιγο)
    ελενχο με ενα ισιο κατσαβιδι - στα σιαγονακια αν εχουν ''ξεχιλοσει'' τα ελατιριακια

    κλεισιμο-δεσιμο...
    δοκιμη ..
    οκ...
    Καλησπέρα ,
    Σήμερα ελέγχθηκαν ο ιμάντας και οι μπίλιες και είναι σε καλή κατάσταση (το είδε μηχανικός με βάση την εμπειρία του).
    Τα σιαγονάκια μου είπε πως έχουν ψωμί ακόμα . Επίσης έχει ελεγχθεί η τρόμπα βενζίνης . Δυστυχώς το μηχανάκι συνεχίζει να παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα .
    Υπάρχει περίπτωση το "σκάλωμα" του κινητήρα σε κάποιες στροφές ( μετά τις ξεπερνά και φαινομενικά τερματίζει , στο κοντέρ έβγαζε 145 ) να οφείλεται σε ρεύματα ;
    Ένας μάστορας εδώ μου ανέφερε πως αν υπήρχε πρόβλημα με την ηλεκτρονική δεν θα έπαιρνε καν μπρος η δεν θα κρατούσε καθόλου ριλαντί. Γενικώς θα ήταν πολυ ασταθές.
    Επίσης μου ανέφερε πως ο προηγούμενος γνώριζε αυτό το πρόβλημα και προσπάθησαν με πατέντες να το κρύψουν για να το πουλήσει όπως και έγινε..Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς έχει..
    Μου είπε πως θα κοιτάει την συμπίεση στο μοτερ και θα κάνει πάλι ελέγχους στο καρμπιρατέρ ..
    Πραγματικά έχω βγει σε αδιέξοδο...
    Κάποια πρόταση ;

    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου !

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aisxos Προβολή μηνύματος
    Άκρως κατατοπιστικός !! Θα το κοιτάξω με την πρώτη ευκαιρία !! και θα γράψω τα αποτελέσματα !! Ευχαριστώ πολύ . :-)
    ΕΕεππππ...!!!!

    Την κόψαμε την καλησπέρα....????
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2008
    Μηνύματα
    2
    φίλε μου καλησπέρα,είχα το ίδιο πρόβλημα σε ένα suzuki AN 125 που είχα.Το πρόβλημα ήταν στην ελαστική μεμβράνη του καρμπυρατερ (slaid νομίζω ονομαζεται) την οποία την αντικρίζεις μόλις ανοίξεις το καρμπ από πάνω. Με τα χρόνια μπορεί να έχει ξεραθεί η μπορεί και να έχει σχισθει.Πάντως με το που την άλλαξα εξαφανίστηκε το πρόβλημα.

  13. #13
    κΑι ΤωΡα Τι...?? Το avatar του/της aisxos
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από loupisb Προβολή μηνύματος
    φίλε μου καλησπέρα,είχα το ίδιο πρόβλημα σε ένα suzuki AN 125 που είχα.Το πρόβλημα ήταν στην ελαστική μεμβράνη του καρμπυρατερ (slaid νομίζω ονομαζεται) την οποία την αντικρίζεις μόλις ανοίξεις το καρμπ από πάνω. Με τα χρόνια μπορεί να έχει ξεραθεί η μπορεί και να έχει σχισθει.Πάντως με το που την άλλαξα εξαφανίστηκε το πρόβλημα.

    Καλησπέρα , από ότι μου είπαν το κοίταξαν ήδη. Είναι δευτερη φορά που μου το αναφέρουν αυτό . πως ακριβώς συμπεριφερόταν το δικό σου ;
    Ευχαριστώ και για τον χρόνο σου.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mouse112
    Εγγραφή
    15/04/2011
    Μηνύματα
    113
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aisxos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα ,
    Σήμερα ελέγχθηκαν ο ιμάντας και οι μπίλιες και είναι σε καλή κατάσταση (το είδε μηχανικός με βάση την εμπειρία του).
    Τα σιαγονάκια μου είπε πως έχουν ψωμί ακόμα . Επίσης έχει ελεγχθεί η τρόμπα βενζίνης . Δυστυχώς το μηχανάκι συνεχίζει να παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα .
    Υπάρχει περίπτωση το "σκάλωμα" του κινητήρα σε κάποιες στροφές ( μετά τις ξεπερνά και φαινομενικά τερματίζει , στο κοντέρ έβγαζε 145 ) να οφείλεται σε ρεύματα ;
    Ένας μάστορας εδώ μου ανέφερε πως αν υπήρχε πρόβλημα με την ηλεκτρονική δεν θα έπαιρνε καν μπρος η δεν θα κρατούσε καθόλου ριλαντί. Γενικώς θα ήταν πολυ ασταθές.
    Επίσης μου ανέφερε πως ο προηγούμενος γνώριζε αυτό το πρόβλημα και προσπάθησαν με πατέντες να το κρύψουν για να το πουλήσει όπως και έγινε..Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς έχει..
    Μου είπε πως θα κοιτάει την συμπίεση στο μοτερ και θα κάνει πάλι ελέγχους στο καρμπιρατέρ ..
    Πραγματικά έχω βγει σε αδιέξοδο...
    Κάποια πρόταση ;

    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου !
    αν ηταν η ''φουσκα θα εκανε και χαμιλα-ρελαντι το προβλημα.....σωστα OLDMAN ?

    δοκιμασε να αποσυνδεσεις το αυτοματο τσοκ....μπας και κανει κανενα βραχικυκλομα....

    διστυχος δεν μπορω να σε βοηθησω απο μακρια....αν εισαι πατρα στειλε ΠΜ για καφε..
    πωλούνται καρμπιρατέρ για μηχανάκι η μηχανή 36 mm

  15. #15
    Κοίταξε το μεγάλο ελατήριο που βρίσκεται πίσω από το φυγοκεντρικό. Δοκίμασε αν μπορείς να τραβήξεις με τα χέρια σου το φυγοκεντρικό προς την καμπάνα. Αν τα καταφέρεις σχετικά εύκολα και παρατηρήσεις αργή επαναφορά σημαίνει ότι το ελατήριο θέλει αλλαγή. Όπως τα περιγράφεις είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτό φταίει.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. wrf σβήνει με το άνοιγμα του γκαζιού
    από vicatsu στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2010, 19:53
  2. Απότομη απόκριση γκαζιού σε άνοιγμα-κλείσιμο
    από lamoun στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2008, 09:34
  3. **Πως να το κάνετε μέσα σε Mini**
    από lampros_fazer στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 13:30
  4. O ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΦΥΛΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΣΕΞ...
    από dio650gs στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2006, 09:54
  5. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2005, 00:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF