Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: honda supra προβληματα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2014
    Μηνύματα
    6

    honda supra προβληματα

    είμαι καινούριο μέλος οπότε και γω με τη σειρά μου χαιρετώ την κοινότητα!!!!Πιστεύω ότι έχω μπει στη σωστή θεματική κοινότητα.Ας αρχίσουμε λοιπόν.Το μηχανάκι όταν είναι παγωμένο δεν περνει ευκολα μπρος.και όταν παρει με το ζορι ξεκιναει και μεχρι να ζεσταθεί μου σβηνει καμια φορα....καρμπυρατέρ του αλαξα και του εβαλα παλι μαματο..παλι τα ιδια όμως...να σημειωσω ότι το μηχανακι εχει μολις 22000 χιλιόμετρα και είναι 'απειραχτο'....παρακαλω πολύ αν καποιος φιλος μπορει να μου δωσει λυση γτ δεν θελω να απευθυνθώ σε καποιον επιτηδειο....όταν ζεσταθεί βεβαια όλα καλα....

  2. #2
    τσεκαρε βαλβιδες αν ειναι οκ με ρευματα και βενζινες-αερα καρμπ...

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2014
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borbos Προβολή μηνύματος
    τσεκαρε βαλβιδες αν ειναι οκ με ρευματα και βενζινες-αερα καρμπ...
    βαλβιδες εννοεις ρυθμισμα η μηπως είναι καμμενες?ξερεις πιο φιλερ είναι το καταλληλο??για ρευματα τι εννοεις?ευχαριστω που απαντησες!!!

  4. #4
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theopap Προβολή μηνύματος
    είμαι καινούριο μέλος οπότε και γω με τη σειρά μου χαιρετώ την κοινότητα!!!!Πιστεύω ότι έχω μπει στη σωστή θεματική κοινότητα.Ας αρχίσουμε λοιπόν.Το μηχανάκι όταν είναι παγωμένο δεν περνει ευκολα μπρος.και όταν παρει με το ζορι ξεκιναει και μεχρι να ζεσταθεί μου σβηνει καμια φορα....καρμπυρατέρ του αλαξα και του εβαλα παλι μαματο..παλι τα ιδια όμως...να σημειωσω ότι το μηχανακι εχει μολις 22000 χιλιόμετρα και είναι 'απειραχτο'....παρακαλω πολύ αν καποιος φιλος μπορει να μου δωσει λυση γτ δεν θελω να απευθυνθώ σε καποιον επιτηδειο....όταν ζεσταθεί βεβαια όλα καλα....
    Στα 22000χλμ της ζωής του έχει κάνει συντήρηση? Εννοώ, μπουζί, καθαρισμό καρμπυρατέρ κλπ?

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2014
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Στα 22000χλμ της ζωής του έχει κάνει συντήρηση? Εννοώ, μπουζί, καθαρισμό καρμπυρατέρ κλπ?
    εννοείτε όλα λαδακια μπουζι αλλαγη καρμπ...

  6. #6
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    θα έλεγα έναν καθαρισμό καρμπυρατέρ αρχικά και να ρυθμίσεις βαλβίδες. Το φίλερ είναι 0,05
    Ρευματα που λέει ο φίλος παραπάνω συμφωνώ, αν οι φισες ειναι καθαρές και όχι μέσα στην λάσπη / σκόνη / λίγδα / οξειδώσεις κλπ.

  7. #7
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Το καρμπυρατερ γιατι το αλλαξες;
    Δεν καθαριζοταν-ρυθμιζοταν;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2014
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Το καρμπυρατερ γιατι το αλλαξες;
    Δεν καθαριζοταν-ρυθμιζοταν;
    καποτε ειχα αλλαξει τα ζιγκλερ πιστεύοντας ότι είναι βουλομενα τα μαματα και από τοτε αρχισαν τα προβλήματα.Με την αλλαγη πιστευα ότι θα ελυνα και το πρόβλημα αλλα παλι τα ιδια

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2014
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    θα έλεγα έναν καθαρισμό καρμπυρατέρ αρχικά και να ρυθμίσεις βαλβίδες. Το φίλερ είναι 0,05
    Ρευματα που λέει ο φίλος παραπάνω συμφωνώ, αν οι φισες ειναι καθαρές και όχι μέσα στην λάσπη / σκόνη / λίγδα / οξειδώσεις κλπ.
    όταν ζεστενετε κανενα πρόβλημα...δεν νομιζω να εχει να κανει με το ρευμα...γνωμη μου ετσι....

  10. #10
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theopap Προβολή μηνύματος
    όταν ζεστενετε κανενα πρόβλημα...δεν νομιζω να εχει να κανει με το ρευμα...γνωμη μου ετσι....
    Κοίτα ούτε εγώ παίρνω όρκο οτι φταίνε τα ρεύματά του. Αλλά τα μοτέρ γενικά μετά απο τόσα χλμ "πέφτουν" και θέλουν λίγο μαζεματάκι, φλατζούλες κλπ.
    Αυτό το πρόβλημα λύνεται μόνο με injection που ρυθμίζει αυτόματα καύσιμο και ρελαντί.
    Το καρμπυρατέρ αμα δεν είναι ΤΕΛΕΙΑ ρυθμισμένο έχει αυτά τα "προβλήματα".

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2014
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Κοίτα ούτε εγώ παίρνω όρκο οτι φταίνε τα ρεύματά του. Αλλά τα μοτέρ γενικά μετά απο τόσα χλμ "πέφτουν" και θέλουν λίγο μαζεματάκι, φλατζούλες κλπ.
    Αυτό το πρόβλημα λύνεται μόνο με injection που ρυθμίζει αυτόματα καύσιμο και ρελαντί.
    Το καρμπυρατέρ αμα δεν είναι ΤΕΛΕΙΑ ρυθμισμένο έχει αυτά τα "προβλήματα".
    εσυ πιστευεις ότι οι περισοτερες πιθανότητες εχουν να κανουν με την τροφοδοσια?

  12. #12
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theopap Προβολή μηνύματος
    καποτε ειχα αλλαξει τα ζιγκλερ πιστεύοντας ότι είναι βουλομενα τα μαματα και από τοτε αρχισαν τα προβλήματα.Με την αλλαγη πιστευα ότι θα ελυνα και το πρόβλημα αλλα παλι τα ιδια
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theopap Προβολή μηνύματος
    εσυ πιστευεις ότι οι περισοτερες πιθανότητες εχουν να κανουν με την τροφοδοσια?
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2008
    Μηνύματα
    190
    Και εγω εχω ενα supra εντελώς μαμά που για να πάρει μπροστά ήθελε πάντα choke εκτός απο τους θερινούς μήνες. Αν του ρυθμίσω το βιδάκι του αέρα στη 1-1/12 στροφή βελτιώνεται,στις περισσότερες στροφες θέλει choke μέχρι να δουλέψει τουλάχιστον 2 λεπτά, αλλιως οταν ανοίγεις το γκάζι σβήνει.
    Τι εννοείς δεν παίρνει εύκολα μπροστά;

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kapnias Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς δεν παίρνει εύκολα μπροστά;
    Πιθανότατα ότι πέρνει δύσκολα μπροστα...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2008
    Μηνύματα
    190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Πιθανότατα ότι πέρνει δύσκολα μπροστα...
    Καλα το κατάλαβα !!!
    Τοτε και εγώ θα πρότεινα αντι να το βάζει μπροστά, να το βάζει πίσω (οχι απο πίσω μήν παρεξηγηθούμε)

    Απλά ρωτάω για διευκρίνηση τί εννοεί, γιατί αν απλά θέλει τσόκ, δεν είναι πρόβλημα, αν τώρα θελει να κάνει τρικέφαλους απο τις μανιβελιές αλλάζει το πράμα!Αν πάλι η προσπαθει με μίζα και η μπαταρία είναι πεσμένη παλι αλλάζει

    Μια φορά κάποιος απο εδω μέσα ειχε πρόβλημα να το βάλει μπροστά γιατι ήθελε δισκάκια και η μανιβέλα πατινάριζε

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Supra βελτίωση με προβλήματα;
    από spyrakos7 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2012, 11:30
  2. Βάψιμο πίσω ψαλιδιού σε Honda Supra (παπί)
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2006, 19:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF