Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Το δεκατρία που του χα συμπάθεια και ας προσπαθούσα να το κρύψω .

  1. #1
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823

    Το δεκατρία που του χα συμπάθεια και ας προσπαθούσα να το κρύψω .

    Είχα μια παλιά εργαλειοθήκη.Αυτές τις μεταλλικές που ανοίγουν σαν ακορντεόν.Μέσα σ αυτή μάζευα από πιτσιρικάς ότι εργαλείο περίσσευε από τους άλλους.Κατσαβίδια με φαγωμένες μύτες,τανάλιες με κενά,πολύγωνα ξεχειλωμένα.Τα άπλωνα στην κουρελού μεσημέρια καλοκαιρινά παρέα με τζιτζίκια και προσπαθούσα να μαστορέψω πλαστικά φορτηγά.

    Την κούραση και το μόχθο στην δουλειά,τα έχω συνδέσει με το πρώτο αφεντικό μου σε συνεργείο.Αυτός μου έλεγε συχνά πυκνά.
    -Ξέρετε εσείς από δουλειά; Επτά χρονών πιτσιρίκι φόρτωνα σ ένα καροτσάκι μπαταρίες και όταν έβρεχε πήγαινα κάτω από τις γέφυρες που πλημμύριζαν να βοηθήσω τα αυτοκίνητα να πάρουν μπροστά για χαρτζιλίκι.
    Έτσι λοιπόν κάθε φορά που ήμουν κατάκοπος, αισθανόμουν βρεγμένος ως το κόκαλο και στ αυτιά μου βούιζε μονότονα ο ήχος από τις ρόδες του καροτσιού.
    Τρομάρα σου,η φωτογράφιση σε μάρανε.Να μαζέψεις το χώρο λίγο να ρθουν οι άνθρωποι να μπορούν να δουλέψουν.Να καθαρίσεις,να είναι ανθρώπινα αλλά να δείχνει και μόχθο και προσπάθεια και χειροποίητο και custom.Ποιον πας να κοροιδέψεις;Aυτές τις φωτογραφίες τις έχεις ήδη στο μυαλό σου.

    Κάπου εκεί ξαναμπλέχτηκε στα πόδια μου η παλιά εργαλειοθήκη .Περισσότερο χρησίμευε σαν αποκούμπι πλέον,να βάλεις πάνω χρώματα και σπρέι ,μιας και άλλα ,πιο φανταχτερά και πιο σύγχρονα εργαλεία πιάνουν τώρα τα χέρια σου. Μαγκωμένοι οι μεντεσέδες της,μαγκωμένος και γω φοβόμουν τι θα δω μα πιο πολύ τι θα θυμηθώ.Το δέκα που ταιριάζει με όλα,που κρατά τα μικρά για να συνδέσει τα μεγάλα.Το δώδεκα που συμπαθεί τα σχιστομάτικα και κάναν καλή παρέα με το δεκατέσσερα.Το δεκατρία που του χα συμπάθεια και ας προσπαθούσα να το κρύψω .Το δεκαεπτά που τα χε καλά με όλους παριζιάνους,κοκορόφτερους ακόμα και αυτούς πέρα από τον ωκεανό.

    Τα βγαλα έξω και τα καθάρισα μ ένα στουπί και ξεκίνησα δήθεν να μαστορέψω κάτι.Βρήκα ένα πλαστικό φορτηγό του γιου μου και έκανα κινήσεις στον αέρα.Μα οι κινήσεις γίναν δύσκολες και απαιτούσαν προσπάθεια, ζεστάθηκα και έβγαλα τη μπλούζα,ιδρώτας άρχισε να τρέχει και να μπαίνει στα μάτια και αυτά άρχισαν να τσούζουν και να τρέχουν με τη σειρά τους. Έγινα όλος ιδρώτας και αγχώθηκα ,ένιωσα στουπί και στ αυτιά μου αντηχούσε το μονότονο σφύριγμα από τις ρόδες του καροτσιού.
    Τα πέταξα με δύναμη πάλι μέσα,την έκλεισα και αυτή τη φορά της έβαλα και ένα λουκετάκι.την βόλεψα σε μια γωνιά να μην φαίνεται στα πλάνα και πάνω της έβαλα όλα τα σπρέι και τα χρώματα που έχουν λήξει να μην ξαναχρειαστεί να την μετακινήσω.

    Πήρα το δρόμο της επιστροφής.Το καρότσι μου φαίνεται ελαφρύτερο και οι ρόδες με λίγο λάδωμα θα ησυχάσουν και αυτές…
    Φώτα, πάμε…
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5281-1.jpg 
Προβολές:	573 
Μέγεθος:	99,8 KB 
ID:	314903

    πηγη http://spiroslitsas.blogspot.gr/2014...l-stories.html

  2. #2
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787


    Τελικά είσαι πολύπλευρος καλλιτέχνης.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #3
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Φτιάξε μας το μεσημέρι!!! Όλοι οι μουτζούρηδες έτσι ξεκινήσαμε......

  4. #4
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Τι Ανθρωπος εισαι συ μωρε αδερφακι μου...

    Δεν εχω λογια πραγματικα ...



  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2008
    Μηνύματα
    127
    και αλλος με την δικια μου ψυχοπαθεια.μηπως να ανοιξουμε κανα θεμα με τα παλια μας εργαλεια???ή παλια εργαλεια γενικοτερα που κλρονομησαμε/βρηκαμε /αγορασαμε?
    h-d xlh 1200+1100 sportster , yamaha virago 535+400+ sr 500 +2 tdr 250+t 80,mz 250+251 etz, kawasaki z650 + 2x440 ltd+kle 500,honda cb 250(1968)+250(1974)+cj 250,ktm 360 exc,zundapp ks, 80,astrea grand,kymco straight,piaggio liberty 150 + 50

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panagiotis dim
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    213
    mpravo !!!!!!
    ενας γαιδαρος δεμενος, το χορταρι του βοσκούσε και ηταν τρισευτυχισμένος ...ο ΄καυμένος!!!τιποτα αλλο δεν ζητούσε ...μόνο να μην είναι ...δεμένος...ο καυμένος..

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lspiros Προβολή μηνύματος
    Αφιερωση στο Σπυρο

    http://www.youtube.com/watch?v=HsYPqretfDg

  8. #8
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    σας ευχαριστω ολους

Παρόμοια θέματα

  1. Παιδιά,τι είναι αυτό και πώς μπορώ να το χρησιμοποιήσω?
    από Komisths στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2013, 18:07
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2009, 13:13
  3. Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2008, 20:09
  4. Δεν βάζεις κράνος και ζώνη;... δώσε το 1/3 του μισθού σου...νεός ΚΟΚ
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 180
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2006, 01:19
  5. καηκε λαμπακι σε ΧΤ 2001 και δεν μπορω να το βλεπω ετσι...
    από vaspiou στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2006, 20:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF