Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 63

Θέμα: εξατμιση για ktm duke iii 690

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2013
    Μηνύματα
    22

    εξατμιση για ktm duke iii 690

    Σκέφτομαι να αλλάξω εξατμιση στον δούκα. Η αλλαγή θα γίνει κυρίως για τον ήχο κ για να ανασαίνει το μοτερ.
    Τι επιλογές εχω? Σκεφτόμουν για χειροποίητη ολόσωμη από racetech k raceguns.
    Η είναι καλύτερα μόνο τελικό? Έχει βάλει κάποιος από εδώ μέσα αυτές? Κ αν ναι είχε κάποιο πρόβλημα? Αλλάξω φίλτρο κ χάρτη,?
    Για akrapovic η leovince τι λέτε? Δεν εχω βρει κ καμία στο car.gr

  2. #2
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Αν ανασάνει το μοτέρ θες και χάρτη. Ξεκίνα από εκεί.

    Δλδ με ολόσωμη δύσκολα γλυτώνεις την χαρτογράφηση, οπότε σε αυτή την περίπτωση αλλάζεις και φίλτρο για να κάνεις ολοκληρωμένη δουλειά. Ξεφεύγει όμως απ' τα όρια της βελτίωσης του ήχου, κοστίζει και μπαίνεις και στον μπελά της σωστής χαρτογράφησης.

    Με ένα τελικό μόνο για τον ήχο δύσκολα θα χρειαστεί κάτι παραπάνω.

    Ο δούκας έχει αρκετή δύναμη, στη θέση σου θα άλλαζα μόνο τελικο. Κάνε υπομονή μέχρι να βρεις κάποιο σε καλή τιμή ή φτιάξε ένα σε αυτούς που ανέφερες. (Μην πετάξεις πουλήσεις το μαμά)
    Σε αυτό που θα φτιάξεις ή θα αγοράσεις, η διάμετρος του σωλήνα που μπαίνει μέσα στο τελικό να είναι η ίδια με του μαμά.
    Sent from me using a computer.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2013
    Μηνύματα
    22
    Σε ευχαριστώ πολυ για την γρήγορη απάντηση.. ήθελα να βάλω ακραπα αλλά δεν βρίσκω κάποια οικονομική. Αν βάλω ολόσωμη χειροποίητη απο αυτόυς που ανέφερα κ βάλω φίλτρο κ ΤΟ πρόγραμμα της ακραπα θα δουλεύει σωστά? Εχω παραγγείλει το καλώδιο για .tune ecu

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Κάτσε να μπει ο bigουλας που το έχει με τα ktm να σου δώσει ολοκληρωμένη εικόνα.

    Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι όλα τα προγράμματα κονσέρβα είναι μια πολύ καλή βάση που όμως χρειάζεται και κάποιες τροποποιήσεις από μηχανάκι σε μηχανάκι.
    Στα κτμ που δεν χρειάζονται παράλληλους εγκεφάλους είναι μια διαδικασία που αξίζει να γίνει, αν γίνει σωστά. Αν είναι να γίνει στο περίπου άλλαξε μόνο τελικό.

    Συνήθως οι ολόσωμες έχουν πιο χοντρούς αυλούς και δίνουν περισσότερη δύναμη ψηλά χάνοντας στα χαμηλά (το ίδιο και ροπή). Είναι κάτι που το θέλεις αυτό?




    Edit..

    Με λίγα λόγια το πρόγραμμα της ακράπα θα χρειαστεί αλλαγές ακόμα και αν βάλεις ακράπα. Πόσο μάλλον αν βάλεις κάτι άλλο.
    Sent from me using a computer.

  5. #5
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TRAK Προβολή μηνύματος
    Αν βάλω ολόσωμη χειροποίητη απο αυτόυς που ανέφερα κ βάλω φίλτρο κ ΤΟ πρόγραμμα της ακραπα θα δουλεύει σωστά?
    Μόνο οι εν λόγο μάστορες μπορούν να σου το πούν αυτό. θα έλεγα να χτυπήσεις λενα τηλέφωνο στον Δυονήση στον Raceguns και ρώτησε των εάν έχει κάτι «ετοιμο» και πώς δουλεύει.
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2013
    Μηνύματα
    22
    Δέν θέλω να χάσω δύναμη χαμηλα..σε σημείο που να γίνεται αντιληπτό...
    Στο raceguns μού είπε ότι κάνει ολόσωμη 450€ αλλά δεν ΘΑ μπαίνει η καρίνα..πράγμα το οποίο δεν θέλω..
    Ο racetech μού είπε για τελικό από 150-200. Για λαιμούς θα παω σήμερα από εκεί να το δει. ΤΙτάνιο που ήθελα δεν έχει κανένας. ΉΘελα να κάνω τους λαιμούς έτσι ώστε να μην μαυρίζουν

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    αν θες να εχεις ορατα αποτελεσματα στην δυναμη, η ολοσωμη εξατμιση ειναι μονοδρομος...
    απο εκει και περα οντως οι επωνυμες μαρκες ειναι ακριβες αλλα ειναι σταθερες αξιες με ετοιμα προγραμματα για το συγκεκριμενο μηχανακι...
    οι δικοι μας κανουν καλες εξατμισεις...ειναι value for money δλδ, και δεν θα εχεις καποιο προβλημα...μαλιστα μπορεις να ζητησεις μια αντιγραφη της akrapovic π.χ. (δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι πετυχημενη, οχι τοσο στην οψη οσο στις διατομες του λαιμου και την σωστη ογκομετρηση που θα γινει στο τελικο)..

    οπως και να εχεις αποφασισε ποσα θες να δωσεις σε χρημα και μετα σε συννενοηση με τον μαστορα σου, παρτε μια αποφαση και για την ρυθμιση του μιγματος....

    παντως ψαξου και στο ebay, στο οποιο παιζουν καποιες καλες τιμες...

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2013
    Μηνύματα
    22
    Πως μπορώ να βρω τις διαστάσεις . Εσωτερικές. Της ακραποβιτς? Ώστε να πω του εξάτμισά..
    Επώνυμες έψαξα στο ebay αλλά δεν βρήκα κάποια μεταχειρισμένη.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TRAK Προβολή μηνύματος
    Πως μπορώ να βρω τις διαστάσεις . Εσωτερικές. Της ακραποβιτς? Ώστε να πω του εξάτμισά..
    Επώνυμες έψαξα στο ebay αλλά δεν βρήκα κάποια μεταχειρισμένη.
    δεν θα πεις εσυ στον εξατμισα...
    δικια του δουλεια ειναι να κανει ακριβες αντιγραφο...

    τωρα δεν εχω καταλαβει γιατι να ψαξεις μεταχειρισμενη οταν δινουν καινουργιες arrow ολοσωμες στα 450...
    τσεκαρε στο link που σου εβαλα..(πατας το ebay)

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2013
    Μηνύματα
    22
    ΚΑλή η arrow αλλά την βγαζει στο πλάι κ δεν μού αρέσει..θέλω να βγαίνει από κάτω.. η ακραποβιτς κ η λεο βινς βγαίνουν έτσι...

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Η LeoVince είναι εξαιρετικής ποιότητας και μισή τιμή από την Akrapovic. Συνιστώ ανεπιφύλακτα.
    Life begins at 45°.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2013
    Μηνύματα
    22
    Η leovince είναι μόνο τελικό? Έχει κανα 500 ε?

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Τελικό μόνο. +κάτι carbon κομμάτια που ομορφαίνουν την καρίνα. Αν θυμάμαι καλά, την είχα πάρει γύρω στα 320-330 σύνολο, από Ιταλία. Καινούρια.

    https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/...93038777_n.jpg
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    εβαλα ολο το πακετα (ακραπα-φιλτρο-προγραμμα-εκκεντροφορο). ξεκινησα να αλλαξω τον θορυβο και τελικα εσκασα 2000 ευρα. δεν αξιζει με την καμια τον κοπο και τα λεφτα. εχασε λιγο χαμηλα αλλα ανεβαζει σαν τρελο και περναει σχεδον αμεσως την περιοχη των 3500-4500 που εχασε και δεν του φαινεται. σβησιματακια εχω παρολο που ειναι ολα fix και δεν παιζει να τα διορθωθουν αν δεν φτιαξω απο την αρχη χαρτη με δυναμομετρησεις και τα σχετικα. για μενα λοιπον πηγαινε σε μια leovince ή remus(για μενα ο καλυτερος ηχος) και δωσε τα παραπανω χρηματα για το φλιτρο και να φερεις τον χαρτη στα μετρα σου. μην τα πεταξεις τα λεφτα ουτε για μεταχ ακραπα γιατι παιζουν 900-1000 ευρα.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2013
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nauagios Προβολή μηνύματος
    εβαλα ολο το πακετα (ακραπα-φιλτρο-προγραμμα-εκκεντροφορο). ξεκινησα να αλλαξω τον θορυβο και τελικα εσκασα 2000 ευρα. δεν αξιζει με την καμια τον κοπο και τα λεφτα. εχασε λιγο χαμηλα αλλα ανεβαζει σαν τρελο και περναει σχεδον αμεσως την περιοχη των 3500-4500 που εχασε και δεν του φαινεται. σβησιματακια εχω παρολο που ειναι ολα fix και δεν παιζει να τα διορθωθουν αν δεν φτιαξω απο την αρχη χαρτη με δυναμομετρησεις και τα σχετικα. για μενα λοιπον πηγαινε σε μια leovince ή remus(για μενα ο καλυτερος ηχος) και δωσε τα παραπανω χρηματα για το φλιτρο και να φερεις τον χαρτη στα μετρα σου. μην τα πεταξεις τα λεφτα ουτε για μεταχ ακραπα γιατι παιζουν 900-1000 ευρα.
    Φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση..
    Εψαχνα για ακραπα αλλα τις πουλανε πολυ ακριβα... γι αυτο ελεγα να στραφω σε χειροποιητη..απλα δεν ξερω τι αποτελεσμα θα εχει...ουτε και τι ηχο θα κανει.!

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KTM Duke III 690 από Κυψέλη
    από macdeath_s στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2012, 01:11
  2. KTM Duke III 690
    από arisklx στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2006, 09:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF