Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 51

Θέμα: μπερδεμενος για νεα μηχανη...

  1. #31
    Νέο μέλος Το avatar του/της tony81
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    9
    Ναι το ξέρω ότι ανάλογα τη χρήση πάει και η συντήρηση και ναι φίλος που λες για 1η μηχανή υπερβολή το gsxr αλλά ιδέες έχω για αρχή. Ας πούμε για αρχή για συντήρηση ποιες είναι οι πιο οικονομικές σε ανταλλακτικά κτλ και αν μου είναι ασύμφορο να πέσω σε cc.
    Διάβασα για τις yamaha, vstrom, transalp ότι είναι σκυλιά ας πούμε.
    Επίσης που λέμε για gsxr κτλ ακατάλληλες για 1η, λόγω ίππων? Δηλαδή μια yamaha xtx που έχει 50 κάτι ίππους είναι εντάξει ή γενικά 650cc είναι πολλά...?
    Προσθέτω ότι την θέλω για λίγα χιλιόμετρα να ξεφύγουμε από τον περιορισμό των μέσων το βράδυ και το βραχνά του parking με το ιχ (ναι οκ και τη μούρη).
    Αν πάω σε παπί ναι θα είναι άλλη η χρήση...κάθε μέρα και μέχρι το wc..
    Τέλος από χιλιόμετρα που είμαστε περίπου για μηχανές...(ξέρω όσο το λιγότερο είναι και καλύτερο) , όλες αυτές που λέω είναι περίπου στα 40-50κ χιλ. Είναι οκ?
    Τελευταία τροποποίηση από tony81; 18/05/2014 στις 19:38. Αιτία: Παράληψη

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    λοιπον, επειδη μαλλον εισαι καινουριος στον τομεα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να διαβασεις στα αντιστοιχα υποφορυμ για προβληματα συντηρησεις κοστη διασκεδαση κλπ κλπ.

    η προσωπικη αποψη ειναι πως αν θες αξιοπιστο δικυκλο πας σε ιαπωνεζικο. 2 χηνες τα 600αρια 1,5 τα 250αρια και 1χηνα τα παπια και 125. Πολυ χοντρικα αυτα, και με χρηση περιπου 10.000χλμ το χρονο. Ομως, το βασικοτερο ειναι να ψαξεις καθε μοντελο ξεχωριστα στα αντιστοιχα φορουμ, και να μαθεις τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα της καθε μηχανης ξεχωριστα, και φυσικα αν ταιριαζουν με τις αναγκες σου.


    Θεωρω οτι για εναν "ασχετο οπως ειπες, δεν ειναι καλη επιλογη το ξεκινημα με σπορτιφ και απολυτο 600αρι. Ενα πιο χαλαρο 600αρι θα σε βοηθησει καλυτερα να μπεις στον κοσμο της μοτοσυκλετας και μπορει πιο ευκολα να σου συγχωρεσει λαθη, και να σε σωσει αν το παρακανεις.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της angelosxf650
    Εγγραφή
    22/09/2013
    Μηνύματα
    178
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tony81 Προβολή μηνύματος
    Ναι το ξέρω ότι ανάλογα τη χρήση πάει και η συντήρηση και ναι φίλος που λες για 1η μηχανή υπερβολή το gsxr αλλά ιδέες έχω για αρχή. Ας πούμε για αρχή για συντήρηση ποιες είναι οι πιο οικονομικές σε ανταλλακτικά κτλ και αν μου είναι ασύμφορο να πέσω σε cc.
    Διάβασα για τις yamaha, vstrom, transalp ότι είναι σκυλιά ας πούμε.
    Επίσης που λέμε για gsxr κτλ ακατάλληλες για 1η, λόγω ίππων? Δηλαδή μια yamaha xtx που έχει 50 κάτι ίππους είναι εντάξει ή γενικά 650cc είναι πολλά...?
    Προσθέτω ότι την θέλω για λίγα χιλιόμετρα να ξεφύγουμε από τον περιορισμό των μέσων το βράδυ και το βραχνά του parking με το ιχ (ναι οκ και τη μούρη).
    Αν πάω σε παπί ναι θα είναι άλλη η χρήση...κάθε μέρα και μέχρι το wc..
    Τέλος από χιλιόμετρα που είμαστε περίπου για μηχανές...(ξέρω όσο το λιγότερο είναι και καλύτερο) , όλες αυτές που λέω είναι περίπου στα 40-50κ χιλ. Είναι οκ?
    φιλε μου επειδη εισαι καινουργιος και θες να ασχοληθεις με τον τομεα μηχανη κανε καποιες κινησεις.1 διπλωμα 2 σκεψου με τον εαυτο σου γιατι την θες την μηχανη και γιατι την χρειαζεσε?(βολτες,ταξιδια,ταχυτητα,φτηνο μεσο,σουζες,κοντρες?τι ειναι αυτο που θες και χρειαζεσε?3ποσα λεφτα διαθετεις?με μηδενικη πειρα που εχεις οπως μας ειπες και ενα ninja 250 μπορει να ειναι πολυ επικυνδινο. 600 street μην τα κοιτας καν.....
    δεν θα πεθανουμε ποτε κουφαλα νεκροθαυτη!!!!!:a36:

  4. #34
    Εγώ απλά τρομάζω στην ιδέα ότι επιτρέπεται σε κάποιον χωρίς πείρα στις μηχανές να πάρει ένα ss600 με περσσότερα άλογα από ένα οικογενειακό αυτοκίνητο!Κανονικά θα έπρεπε να μετράνε τα χρόνια ασφάλησης για να μπορείς να πάρεις κάτι τέτοιο (όπως και αρκετά ακόμα τέρατα που βλέπω να τα παίρνουν χωρίς να ξέρουν που πάνε τα 4) και όχι μόνο ποιό δήπλωμα μπορείς να πάρεις
    Πάρε κάτι μέχρι 60 άλογα για αρχή(μη σου πω και λιγότερα) και όταν μάθεις να οδηγάς μετά από αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα, πάρε αυτό που θές για να βγάζεις γούστα και να μπορείς να το χαρείς όπως πρέπει.
    Τελευταία τροποποίηση από drspeed; 19/05/2014 στις 17:22.

  5. #35
    Νέο μέλος Το avatar του/της tony81
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    9
    Ευχαριστώ παιδιά. Έχω κάποια χρόνια οδήγησης σε ιχ και επαγγελματικό και πλέον είμαι αρκετά προσεκτικός, οπότε θα κοιτάξω κάτι προς 50hp..

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tony81 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ παιδιά. Έχω κάποια χρόνια οδήγησης σε ιχ και επαγγελματικό και πλέον είμαι αρκετά προσεκτικός, οπότε θα κοιτάξω κάτι προς 50hp..
    δεν εχει καμια σχεση το κουτι με το δικυκλο, φιλικα.


    αν μπορεις, κι εχεις καποιο φιλο, πηγαινε σε μια αλανα με μηχανη να δεις πως ειναι και αν την παλευεις.


    βασικα ξεκινα με το να βγαλεις διπλωμα και το ξανασυζηταμε
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  7. #37
    Νέο μέλος Το avatar του/της tony81
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    9
    Το mercedes 814 όντως είναι πιο δύσκολο

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tony81 Προβολή μηνύματος
    Το mercedes 814 όντως είναι πιο δύσκολο
    Ναι αλλά αμα κάνεις μ@λ@κ1@ ούτε θα σε πετάξει στο χαντάκι ούτε θα σκάσει πάνω σε κανένα πόδι!!! άσε που έχει και όπισθεν!!!
    Αν είναι να οδηγάς την μηχανή σαν το φορτηγό.... γάματο και πάρε κανένα κάμπριο να κάνεις το κομμάτι σου

  9. #39
    Νέο μέλος Το avatar του/της tony81
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από drspeed Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά αμα κάνεις μ@λ@κ1@ ούτε θα σε πετάξει στο χαντάκι ούτε θα σκάσει πάνω σε κανένα πόδι!!! άσε που έχει και όπισθεν!!!
    Αν είναι να οδηγάς την μηχανή σαν το φορτηγό.... γάματο και πάρε κανένα κάμπριο να κάνεις το κομμάτι σου
    Ανέφερα τι οδηγάω απλά για να υποστηρίξω ότι θα είμαι προσεχτικός αυτό είναι όλο..

    Διάβασα 5-6 σχετικά άρθρα και 99% προτείνουν 600cc και abs μάλλον μονόδρομος..
    Το xtx έχει abs, ξέρουμε?

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tony81 Προβολή μηνύματος
    Ανέφερα τι οδηγάω απλά για να υποστηρίξω ότι θα είμαι προσεχτικός αυτό είναι όλο..

    Διάβασα 5-6 σχετικά άρθρα και 99% προτείνουν 600cc και abs μάλλον μονόδρομος..
    Το xtx έχει abs, ξέρουμε?
    Νομίζω όχι.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    989
    Ούτε εγώ νομίζω πως βγαίνει με abs το xtx/r.
    Η Yamaha θα έβγαζε μια φουρνιά xtz με abs πριν από 1-2 χρόνια, αλλά πέρα του ότι δεν άκουσα κάτι για κυκλοφορία, φαντάζομαι θα είναι καινούρια και ακριβά.
    Για πιο οικονομικό θα σου πρότεινα BMW F650 GS.. ψάξε για μοντέλο με abs, έχει.
    Είναι ήρεμο, εύκολο, άνετο, χαμηλό, οικονομικό σε κατανάλωση και θα σε καλύψει μια χαρά στα πρώτα σου βήματα.
    Και άμα θες κανα δικάβαλο ή καμιά εξόρμηση παραέξω δεν θα σε απογοητεύσει.

  12. #42
    Νέο μέλος Το avatar του/της tony81
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    9
    Ευχαριστώ πολύ..όλα εκεί κλείνουν για bmw τα κάνει όλα και συμφέρει κυριολεκτικά...ακόμα και οικονομικά ανταλλακτικά (σχετικά πάντα) φαντάσου..

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    το xtx οχι, δεν εχει.

    abs εχουν τα er-6, hornet, diversion, vstrom, tdm, transalp το τελευταιο.

    απο ss σχεδον κανενα δεν εχει, περα απο τα καινουρια cbr 600 και 1000, που ειναι ομως πανακριβα
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  14. #44
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    BMW F650 μονοκυλινδρο.

    Αυτο χρειαζεσαι Τονυ.

    οικονομικο, σε παει πολη, σε παει παραλια, σε παει ταξιδακι...δεν εχει ακριβο σερβις....

    Κοιτα και το καβασακι ΚΛΕ, 500αρι ημιψηλο και τα κανει ολα επισης.
    και τα δυο ειναι πλεον πολυ φθηνα (κατω απο 2500€)

    Καλα μαθηματα και καλες βολτες

  15. #45
    Νέο μέλος Το avatar του/της tony81
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    9
    Είναι φυσιολογικό μια μηχανή 600cc 10ετίας (και) να έχει 30-40κ χιλιόμετρα? Υπερβολικά λίγα δεν είναι?

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμη για νεα μηχανη 125 (οχι παπι).
    από SteveuS στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2014, 13:07
  2. Νέα μηχανή για αρχάριο
    από kogos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2011, 11:21
  3. Σκέψεις για νέα μηχανή
    από koumatrix στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2010, 04:38
  4. Ψαχνω για νέα μηχανή...
    από giannisbreva750 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 17:14
  5. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 22:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF