Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Συμβουλή σε ατύχημα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2014
    Μηνύματα
    7

    Συμβουλή σε ατύχημα

    Καλημέρα παιδιά! Οδηγώ μια V-Star 650 και έχω τα φώτα πάντα αναμμένα για να με προσέχουν περισσότερο οι άλλοι στον δρόμο. Το θέμα είναι ότι ενώ πήγαινα αριστερά στην Μεσογείων και ετοιμαζόμουν να κάνω προσπέραση αλλά πήγαινα χαλαρά ( 40-50 ) ο μπροστινός μου έστριψε απότομα αριστερά χωρίς να ανάψει πιο πριν φλας με αποτέλεσμα εγώ που ουσιαστικά ήμουν στο ύψος της πόρτας του οδηγού να πέσω κάτω παρόλου που προσπάθησα να τον αποφύγω στρίβοντας αριστερά και φρενάροντας , επειδή έπεσε επάνω μου. Αυτός λέει ότι και καλά είχε ανάψει φλας χλμ πριν, το θέμα είναι όμως ότι δεν περιμέναμε εκεί την τροχαία και μιας και είμαι νέος οδηγός (οδηγάω μηχανή κάνα 5μηνο) δεν ξέρω ποιος έχει δίκιο.... Νομικά αυτός ήταν αριστερή λωρίδα εγώ πιο αριστερά πράγμα που δεν απαγορεύεται αφού τα δίκυκλα πρέπει υποτίθεται να περιμένουν πίσω από τα αμάξια; Σε στενάκι προς την Μιχαλακοπούλου έστριψε αυτός....

  2. #2
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Βοηθα λιγο με το παρακατω γιατι δεν βγαινει ή δεν βγαζω νοημα:
    "Νομικά αυτός ήταν αριστερή λωρίδα εγώ πιο αριστερά πράγμα που δεν απαγορεύεται αφού τα δίκυκλα πρέπει υποτίθεται να περιμένουν πίσω από τα αμάξια;"
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2014
    Μηνύματα
    7
    Ευχαριστώ για την απάντηση, αυτος κινουταν μερα στην αριστερη λωριδα κι εγω ημουν διπλα τ απο αριστερα. Το νομικα ηθελα να το πω για το οτι ημουν παρανομος αφου τον προσπερναγα απο αριστερα στην αριστερη λωριδα...
    Σύμφωνα με τον ΚΟΚ πρεπει η μηχανη να καταλαμβανει ογκο αυτοκινητου με την εννοια οχι σφηνες νομιζω

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2012
    Μηνύματα
    188
    Για διευκρίνισε λίγο την κατάσταση .
    Είχε διπλή γραμμή ? Διακεκομένη ? Δεν είχε καθόλου , διασταύρωση ?
    Άλλο προσπέραση και άλλο σφήνα !

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2014
    Μηνύματα
    7
    Αριστερά είχε στενό εκεί εστριψε αυτος αλλα δεν αναψε φλας κ εγώ ήμουν δίπλα τ κ θα το άνοιγα για να τον προσπερασω. Αριστερα ειχε παρκαρισμενα. Για όσους ξέρουν ημασταν μεσογειων κ αυτος εστριψε αριστερα στην αρκαδιας για να μπει μιχαλακοπουλου

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MotoManis Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα παιδιά! Οδηγώ μια V-Star 650 και έχω τα φώτα πάντα αναμμένα για να με προσέχουν περισσότερο οι άλλοι στον δρόμο. Το θέμα είναι ότι ενώ πήγαινα αριστερά στην Μεσογείων και ετοιμαζόμουν να κάνω προσπέραση αλλά πήγαινα χαλαρά ( 40-50 ) ο μπροστινός μου έστριψε απότομα αριστερά χωρίς να ανάψει πιο πριν φλας με αποτέλεσμα εγώ που ουσιαστικά ήμουν στο ύψος της πόρτας του οδηγού να πέσω κάτω παρόλου που προσπάθησα να τον αποφύγω στρίβοντας αριστερά και φρενάροντας , επειδή έπεσε επάνω μου. Αυτός λέει ότι και καλά είχε ανάψει φλας χλμ πριν, το θέμα είναι όμως ότι δεν περιμέναμε εκεί την τροχαία και μιας και είμαι νέος οδηγός (οδηγάω μηχανή κάνα 5μηνο) δεν ξέρω ποιος έχει δίκιο.... Νομικά αυτός ήταν αριστερή λωρίδα εγώ πιο αριστερά πράγμα που δεν απαγορεύεται αφού τα δίκυκλα πρέπει υποτίθεται να περιμένουν πίσω από τα αμάξια; Σε στενάκι προς την Μιχαλακοπούλου έστριψε αυτός....
    Ανεξάρτητα ποιος έχει δίκιο, είναι πολύ επικίνδυνο να κινείσαι από αριστερά σε αριστερή λωρίδα. Συνήθως οι οδηγοί όταν είναι αριστερά (αυτοκινήτου ή μηχανής) ελέγχουν δεξί καθρέφτη και δεν περιμένουν κίνηση από αριστερά. Προσωπικά, μου κόβεται το αίμα όταν κάποιος με προσπερνά από αριστερά ενώ είμαι αριστερή λωρίδα..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Απαγορευόταν να είσαι στην θέση που ήσουν τυπικά. Το μηχανάκι δεν πρέπει να είναι πίσω από αυτοκίνητο μόνο στο φανάρι σύμφωνα με τον ΚΟΚ.
    Αυτό που σου είπε ότι είχε ανάψει φλας από πριν, ακόμα και έτσι να ήταν, το φλας ενημερώνει ΔΕΝ υποχρεώνει, άρα σαν επιχείρημα δεν στέκει, παρόλα αυτά δεν αλλάζει το γεγονός ότι δεν έπρεπε τυπικά να είσαι εκεί που ήσουν...

    Κακώς δεν κάλεσες τροχαία από την στιγμή που είχες όλα τα χαρτιά σου. Φαντάζομαι είσαι ασφαλισμένος κανονικά ε με δίπλωμα κλπ; ούτως ή άλλως αν φταις δεν πληρώνεις κάτι από την τσέπη σου...
    Τώρα δεν παίζει να βγάλεις άκρη!
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.090
    Όπως σου είπαν, το φλας, είτε άναψε, είτε όχι, δε θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα. Επίσης, εφόσον δε φώναξες τροχαία, είναι ο λόγος σου ενάντια στον δικό του και πιθανότατα δε θα βγάλεις άκρη, αλλά έτσι για να γίνεται συζήτηση... Το ουσιαστικό ερώτημα είναι αν ήσουν ΠΙΣΩ του και έκανες κίνηση να τον προσπεράσεις, κινούμενος στην ίδια λωρίδα με αυτόν ή αν εκείνος έκανε ελιγμό από ΔΕΞΙΑ ΣΟΥ και μπήκε στη λωρίδα σου για να στρίψει.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2014
    Μηνύματα
    7
    Εγώ πηγα να τον προσπερασω..... Πάντως δεν επαθα σοβαρη ζημια γτ την κρατησα κ ακουμπησε οσο πιο πολυ μπορουσα μαλακα η μηχανη απλως το φρενο του ποδιου στραβωσε λιγο προς τα πανω οταν επεσε αυτος πανω μ κ σε αυτον εκανα μια χαρακια εκει π ανοιγει η πορτα τ οδηγου.... χαρτια τα εχω ολα ναι. Οντως απο αριστερα ειναι ριψοκινδυνο αλλα ημουν ακριβως διπλα τ πως δεν με ειδε;...

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.090
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MotoManis Προβολή μηνύματος
    Εγώ πηγα να τον προσπερασω..... Πάντως δεν επαθα σοβαρη ζημια γτ την κρατησα κ ακουμπησε οσο πιο πολυ μπορουσα μαλακα η μηχανη απλως το φρενο του ποδιου στραβωσε λιγο προς τα πανω οταν επεσε αυτος πανω μ κ σε αυτον εκανα μια χαρακια εκει π ανοιγει η πορτα τ οδηγου.... χαρτια τα εχω ολα ναι. Οντως απο αριστερα ειναι ριψοκινδυνο αλλα ημουν ακριβως διπλα τ πως δεν με ειδε;...
    Τότε ασ'το να πάει. Φταις. Απρόσεκτος ο οδηγός του αυτοκινήτου, που δεν έλεγξε αριστερά του πριν στρίψει και δεν άναψε φλας, αλλά διπλά απρόσεκτος εσύ που έκανες τέτοια κίνηση με μοτοσυκλέτα και μάλιστα, ενώ είχε διασταύρωση/στενό στα αριστερά. Μάθε πότε και πώς να προσπερνάς με ασφάλεια.
    Life begins at 45°.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MotoManis Προβολή μηνύματος
    Εγώ πηγα να τον προσπερασω..... Πάντως δεν επαθα σοβαρη ζημια γτ την κρατησα κ ακουμπησε οσο πιο πολυ μπορουσα μαλακα η μηχανη απλως το φρενο του ποδιου στραβωσε λιγο προς τα πανω οταν επεσε αυτος πανω μ κ σε αυτον εκανα μια χαρακια εκει π ανοιγει η πορτα τ οδηγου.... χαρτια τα εχω ολα ναι. Οντως απο αριστερα ειναι ριψοκινδυνο αλλα ημουν ακριβως διπλα τ πως δεν με ειδε;...
    Είτε ήσουν στην τυφλή του γωνία είτε όντας αυτός στην αριστερή πλευρά απλά έστριψε χωρίς να κοιτάξει, γιατί δεν υπάρχει άλλη λωρίδα δίπλα του και η προσπέραση σε εκείνο το σημείο απαγορεύεται.

    Ο ίδιος τι σου είπε;
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  12. #12
    φταις...εισαι τυχερος που δεν επαθες τιποτα...οπως σου ειπαν και πιο πανω προσοχη την επομενη φορα...

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2014
    Μηνύματα
    7
    Ναι, δεν επρεπε να κανω αυτην την κινηση... Αυτος δεν μου ειπε τπτ, αν χτυπησα κ τηλ ανταλλαξαμε κ τρ θα δω τι θα κανω..... Ευχαριστω πολυ παιδες για τις απαντησεις, τωρα επαθα κι εμαθα

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MotoManis Προβολή μηνύματος
    Ναι, δεν επρεπε να κανω αυτην την κινηση... Αυτος δεν μου ειπε τπτ, αν χτυπησα κ τηλ ανταλλαξαμε κ τρ θα δω τι θα κανω..... Ευχαριστω πολυ παιδες για τις απαντησεις, τωρα επαθα κι εμαθα
    τωρα θα κανεις την παπια να μην του πληρωνεις την ζημια που του εκανες και πανε και τα ασφαλιστρα σου στον Θεο ,αφου οπως ειπες εισαι νεος οδηγος.

    απλα παρτον και τηλεφωνο να πειτε ολα καλα για να μην βρεθεις προ εκπληξεως...

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Ότι φταις οκ
    Κακώς δεν καλέσατε τροχαία, άσχετα αν είσαι νέος οδηγός
    Έχεις δώσει τα στοιχεία σου στο αυτόν? Του έχεις κάνει καμία δήλωση?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτες βοήθειες σε ατύχημα.
    από konsttanttinos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2010, 09:54
  2. Απίστευτοι μπάτσοι σε ατύχημα...
    από akissakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2009, 09:17
  3. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2006, 17:24
  4. Ατυχημα σε τεραστιο γκρουπ
    από sallako στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2005, 13:55
  5. Ζητω συμβουλη σχετικα με ατυχημα
    από nomad_soul στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 18:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF