Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: Συμβουλή σε ατύχημα

  1. #16
    Φταις.
    Προσπεραση απο σριστερα στην αριστερη, ειναι λαθος και κατα παραβαση καθε κανονα, αλλα και λογικης.

    Απο την αλλη, αν ειχες φωναξει τροχαια, φταις - δεν φταις, θα ησουν καλυμμενος μπορει και καβαλα, μιας και εφυγε.
    Δεν μενω στο να τιμωρηθει (δικαιως, αφου την εκανε), αλλα στο οτι εκανες την πατατα *προσπεραση) και λαθος (δεν καλεσες/περιμενες την τροχαια).

    Απαξ και δεν εχεις κατι να κρυψεις και εισαι στα χαρτια νομιμος, καλεις τροχαια και περιμενεις να ερθει. Οποιος και να φταιει.

    Αφου εισαι εσυ καλα, κρατα τη γνωση του συμβαντος, για να γλυτωσεις αυριο.
    Παντα ορθιος.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2010
    Μηνύματα
    191
    Φιλε ρωτα καποιον ανθρωπο που να ξερει τα σχετικα νομικα. Δεν ειναι καθολου ετσι οπως στα ειπανε. Αν χτυπησες στο πλαι του αυτοκινητου ειναι εντελως ανοιχτο. Η ζημια σου ειναι μηχανακι συν τραυματισμος. Το οτι εισαι νεος ειναι ασχετο με το ποιος φταιει. Μην ψαρωνεις επειδη σου ειπε ο αλλος ετσι. Ρωτα καποιον που θα ξερει κ θα με θυμηθεις. Ψυχραιμια κ οχι βεβιασμενες κινησεις

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Η συμβουλή λοιπον είναι μια...
    Παντα μα πάντα καλούμε φροντιδα ατυχήματος (η και τροχαία ανάλογα το ατύχημα) και φροντίζουμε όση ωρα περιμένουμε να συγκεντρωσουμε όσα στοιχεία είναι δυνατό.

    1.Μάρτυρες
    Δεν υπάρχει καλυτερο στοιχειο απο αυτόπτη μάρτυρα που μάλιστα θα δώσει και επιτόπου κατάθεση στην τροχαία.

    2.Φωτογραφιες
    Όχι τόσο απο τα οχήματα (αν και καλό είναι να τις έχουμε κι εμείς) αλλά απο τη θέση των οχημάτων πριν τα μετακινησουμε,πιθανά ίχνη φρεναρίσματος η οτιδήποτε άλλο μπορεί να μας βοηθήσει να αποδείξουμε πως ακριβως συνέβη το ατύχημα

    3.Δήλωση ατυχηματος
    Δώστε προσεκτικά τα στοιχεία στον εκπρόσωπο της φροντίδας και ΓΡΑΨΤΕ μαζί την περιγραφή. Κάθε λεξη έχει τη σημασία οποτε προσπαθείτε να είστε οσο πιο ακριβείς γίνεται.

    4.Ψυχραιμία
    Οτι μα οτι και να έχει γίνει διατηρείτε την ψυχραιμία σας!Απομάκρυνετε με ομορφο τροπο τυχών συγκεντρωμένους - άσχετους που δεν έχουν δουλεια γιατί μπορεί να δυναμιτισουν το κλιμα.Να είστε ηρεμοι και μην κάνετε δηλώσεις τύπου φταις,θα με πληρωσεις κλπ προς τους αλλους εμπλεκόμενους.

    Και σαν κλείσιμο να γράψω οτι ακόμα και το ανακριτικό της τροχαιας να ερθει το μονο που κανει είναι καταγράψει τα όσα δηλωσετε (οι εμπλεκόμενοι στο ατύχημα) οποτε επειδή σε κάθε περιπτωση είναι ο λογος έναντι στο δικο του προσπαθούμε να "στοιχειοθετησουμε" την υπόθεση.
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2014
    Μηνύματα
    7
    Στο πλαι τον χτυπησα, του εκανα γρατζουνια στην πορτα τ οδηγου.(κ η μηχανη μ στο πλαι χτυπησε) Σχεδιαγραμμα ευχαριστως να κανω αλλα δεν ξερω τι εννοειται, να φτιαξω σχεδιο εδω στο φορουμ;

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2010
    Μηνύματα
    191
    Στο λεω τελευταια φορα: ασε τις ερωτησεις στον καθε ενα,τα ψαξιματα στο ιντερνετ κ πηγαινε σε εναν που να ασχολειται με αυτα. Αμεσα. Εχεις 8 ημερες απο το ατυχημα να κανεις δηλωση κ η τροχαια δεν ηρθε. Δεν υπαρχουν απαντησεις στο ιντερνετ, τι να κανουμε τωρα? Ασε τα σχεδιαγραμματα κ το να δινεις στοιχεια στο ιντερνετ αερα πατερα. Φυλα τα νωτα σου. Να το κανω πιο λιανα ή καταλαβες?

  6. #21
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Η προσπέραση σε κατοικημένη περιοχή σε δρόμο μόνης κατεύθυνσης-ενα ρεύμα ανά κατεύθυνση-απαγορευεται από τον κοκ
    Όπως και η προσπέραση σε διπλή γραμμή
    Η στροφή και αλλαγή πορείας γίνεται ΜΟΝΟ στα προκαθορισμενα-φαναρια-οπου υπάρχουν, πουθενά αλλού
    Το νόμιμο είναι να πηγαίνει ολοι σε σειρά ο ένας πίσω απ τον άλλο μπλα μπλα μπλα
    Τώρα αν αυτός μπορούσε νόμιμα να άλλαξει κατεύθυνση είναι θέμα γιατί έχεις υπαιτιοτητα εσύ, άσχετα με το αν είχε η όχι φλας, δεν μπορείς να το αποδείξεις
    Από εκεί και μετά αν τα βρείτε σε φιλικό διακανονισμό-ο ένας την ζημιά του άλλου και το θέμα προχώρησει θα χρειαστείς και μάρτυρες ότι αυτός απροειδοποίητα άλλαξε κατεύθυνση, ότι δεν έδωσε την ανάλογη προσοχή κλπ κλπ
    Ρώτα στην ασφάλεια σου-νομικη προστασία
    Και πες αν γίνεται σημείο που έγινε το συμβάν (δρόμος, φανάρι κλπ)

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2010
    Μηνύματα
    191
    Η παραβιαση κοκ δεν επαγεται αυτοματα υπαιτιοτητα για το ατυχημα. Συνεκτιμαται.

  8. #23
    Απαράδεκτο Μέλος Το avatar του/της Black Diamond
    Εγγραφή
    02/08/2012
    Μηνύματα
    158
    να δώσω μια εικόνα καθότι περνάω απο το σημείο κάθε μέρα. μιλάμε για το κομμάτι της μεσογείων που αποκτά 2 νησίδες (και συνεπώς 3 επιλογές κατέθυνσης) .Το δικό μας εδώ είναι το αριστερό το οποίο δεν έχει διαγράμμιση. Σαν χώρος πέρνει άνετα 2 κουτιά να προχωράνε παράλληλα αλλά στο σημείο αυτό και για 2 τετράγωνα στην αρχή έχει ΠΑΝΤΑ παρκαρισμένα στα αριστερά. Αυτό σημαίνει οτι εισερχόμαστε ένας-ένας και μετά απο λίγο (τα 2 τετράγωνα..) που "μαγικά" δεν έχει παρακαρισμένα ή σπανίως, δημιουργούμε 2 λωρίδες.Αυτές στο τελικό φανάρι υποτίθεται οδηγούν τους δεξιούς σε μιχαλακοπούλου και τους αριστερούς σε κατεύθυνση πάιδων ή μεσογείων και πάλι. Όλα αυτά όμως είναι κουραφέξαλα γιατί δεν υπάρχει διαγράμμιση άρα και προυποθέσεις παράλληλης πορείας. είναι τραγικό να μην σε είδε καθότι εκεί στρίβεις με το μάτι στον αριστερό καθρέπτη αν είσαι κουτί και στον δεξί με την μηχανή, γιατί κόβεις ταχύτητα και ως γνωστόν στο κέντρο η κόρνα (και ο εκνευρισμός) είναι προέκταση του χεριού πολλών.
    * Συμβουλή
    Σε αυτό το κομμάτι αριστερά στρίβουν τα 2 πρώτα στενά για Μιχαλακοπούλου οπότε είναι προτιμότερο να στέκεσαι πίσω και να περιμένεις λίγο. Παράλληλα πολλοί έξυπνοι έχουν φλας απο πρίν στο φανάρι (ότι θα πάρουν το αριστερό κομμάτι της Μεσογείων δηλ) και το κρατάνε μέχρι να στρίψουν στην Αρκαδίας ΑΝ έχει παραμείνει ανοιχτό αλλιώς στρίβουν όπως και νάχει.
    Δυστυχώς δε νομίζω να βρείς το δίκιο σου, είναι απο τις περιπτώσεις που ο ΚΟΚ είναι ξεκάθαρος και ειπώθηκε και παραπάνω. Δεν υπάρχει προσπέραση σε μονής κατεύθυνσης δρόμο. Αν δεν παρκάρανε απλά θα είχες χώρο να ελιχθείς. Σε περίπτωση που η διαγράμμιση έχει χαθεί (κάπου κάποτε υπήρχε και δεν φαίνεται πχ) τότε το κουτί αναγκαστικά χρησιμοποιεί την δεξιά λωρίδα και στρίβει κανονικά καθότι δεν υπάρχει η αριστερή να χρησιμοποιήσει.
    Επαναλαμβάνω οτι πρέπει να είσαι τυφλός να μην δείς ποιός έρχεται αν και προσωπικά παρατηρώ όσο μπορώ την "πρόθεση".
    Ξέρω οτι ίσως μπέρδεψα πολλούς αλλά εσύ πρέπει να κατάλαβες.
    bike away your everyday routine

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    3
    Καλησπέρα σε όλους. Μπορεί να μην είναι το κατάλληλο topic για να κάνω αυτή την ερώτηση,αλλά όποιος τη δει και μπορεί να μου απαντήσει,θα με διευκόλυνε πολύ,γιατί έχω μπερδευτεί..

    Είμαι κάτοχος διπλώματος μηχανής κατηγορίας Α2 και θέλω να πάρω μια μηχανή 600cc,που όμως ξεπερνά φυσικά τα 48hp περίπου που ορίζει ο νόμος.Είναι όμως δυνατό να περιορίσω τη μηχανή σε αυτά τα άλογα ή ακόμα και σε λιγότερα.

    Το θέμα είναι πως αν έχω κάποιο ατύχημα,πώς η ασφαλιστική θα είναι σίγουρη ότι η συγκεκριμένη μηχανή έχει όντως τα προβλεπόμενα άλογα ; Λογικά μόνο με μετρητή που μετρά την ιπποδύναμη.

    Άρα,δε γίνεται να πάρω μια μεταχειρισμένη 600cc μηχανή,να πάω σε ένα συνεργείο,να την περιορίσω στα 48hp μέχρι να ανεβώ κατηγορία διπλώματος και να είμαι καλυμμένος ;

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ellhvas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους. Μπορεί να μην είναι το κατάλληλο topic για να κάνω αυτή την ερώτηση,αλλά όποιος τη δει και μπορεί να μου απαντήσει,θα με διευκόλυνε πολύ,γιατί έχω μπερδευτεί..

    Είμαι κάτοχος διπλώματος μηχανής κατηγορίας Α2 και θέλω να πάρω μια μηχανή 600cc,που όμως ξεπερνά φυσικά τα 48hp περίπου που ορίζει ο νόμος.Είναι όμως δυνατό να περιορίσω τη μηχανή σε αυτά τα άλογα ή ακόμα και σε λιγότερα.

    Το θέμα είναι πως αν έχω κάποιο ατύχημα,πώς η ασφαλιστική θα είναι σίγουρη ότι η συγκεκριμένη μηχανή έχει όντως τα προβλεπόμενα άλογα ; Λογικά μόνο με μετρητή που μετρά την ιπποδύναμη.

    Άρα,δε γίνεται να πάρω μια μεταχειρισμένη 600cc μηχανή,να πάω σε ένα συνεργείο,να την περιορίσω στα 48hp μέχρι να ανεβώ κατηγορία διπλώματος και να είμαι καλυμμένος ;
    δεν γίνεται.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    δεν γίνεται.
    Κρίμα και χάρηκα... Έχω βάλει εδώ και καιρό στο μάτι την Yamaha XJ6 Diversion F , αλλά θα πρέπει να περιμένω κοντά 2 χρόνια ακόμα..

    Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτες βοήθειες σε ατύχημα.
    από konsttanttinos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2010, 10:54
  2. Απίστευτοι μπάτσοι σε ατύχημα...
    από akissakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2009, 10:17
  3. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2006, 18:24
  4. Ατυχημα σε τεραστιο γκρουπ
    από sallako στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2005, 14:55
  5. Ζητω συμβουλη σχετικα με ατυχημα
    από nomad_soul στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 19:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF