Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Λάστιχα για 125cc SM, 100/80-17 & 130/70-17

  1. #1

    Λάστιχα για 125cc SM, 100/80-17 & 130/70-17

    Ήρθε ο καιρός (ή μάλλον ήρθε, έφυγε και ξανήρθε κανα δυο φορες) να αλλάξω λάστιχα στο Derbi. Το μηχανάκι φορά από τη μάνα του 100/80-17 52S & 130/70-17 62S

    Μετά από έρευνα στο internet (και σε μερικά λαστιχομάγαζα) βρήκα τις εξης επιλογες:

    Michelin Pilot Street 100/80-17 52S & 130/70-17 62S
    Michelin Pilot Sporty 100/80-17 52S & 130/70-17 62S
    Dunlop StreetSmart 100/80-17 52S & 130/70-17 62S
    LASERTEC METZELER 100/80-17 52s & 130/70-17 62S
    Conti Twist SM 100/80-17 52H & 130/70-17 62H

    1η ερώτηση: Το μηχανάκι φοράει σαμπρέλες. Μου είπαν (όχι ένας) ότι μπαίνουν κανονικά tubeless απλα με σαμπρέλα. Κατά πόσο είναι αυτό σωστό;
    2η ερώτηση: Στο site της Michelin http://moto.michelin.com/tyres/miche...lot-street#dim τα Pilot Street τα δείχνει TL/TT, δηλαδή και tubeless και tubed!? Αυτό τί σημαίνει, ότι το ίδιο λάστιχο κάνει και για τις 2 χρήσεις, ή βγαίνει σε 2 διαφορετικές εκδόσεις; Και αν ναι, κατα πόσο συμβαδίζει με την ερώτηση 1;
    3η ερώτηση: Πόσο μεγάλο ρόλο παίζει η διαφορά ταχύτητας S και H (180vs210) σε ένα μηχανάκι με τελική 120max; να τα αποκλείσω τελείως τα conti twist ή να μήν δώσω σημασία στον δείκτη ταχύτητας;
    4η ερώτηση: Ποιο από τα παραπάνω προτείνετε για χρήση πολης και λίγα χιλιόμετρα ανα μήνα. Κοινώς δεν με ενδιαφέρει η αντοχή αλλά το κράτημα και κυρίως στο στεγνό. Υπάρχει κάποιο άλλο λάστιχο που μου ξέφυγε;
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  2. #2
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    1: τα tubeless λαστιχα δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα να φορεθουν με σαμπρελες! προβλημα υπαρχει στην αντιθετη περιπτωση! (δλδ να φορεθουν τα ΤΤ χωρις σαμπρελα)

    2: η μισελεν τα δινει ετσι γιατι το μοντελο αυτο καλυπτει μεγαλη γκαμα διαστασεων! απο παπι μεχρι 500αρι street

    3: εγω φοραω τις ιδιες διαστασεις με εσενα σε yamaha ybr 250 (140 τελικη) με δεικτη Η! δεν εχω θεμα στην πολη!!

    4: σου ξεφυγε το pirelli sport demon, και το bridgestone bt45

    παμε στα λαστιχα τωρα, (συμφωνα με αυτα που εχω φορεσει στο δικο μου μηχανακι. σημειωτεον οτι εγω δεν κανω μονο χρηση πολης, αλλα ταξιδευω κιολας)

    pirelli sport demon:
    τα φοραγε μαμα, οταν το πηρα το μηχανακι ηταν ηδη 2 ετων και ειχαν γραψει ηδη 11000 χλμ, οποτε δεν εχω γνωμη! στα τελευταια τους που τα βρηκα εγω παντως γλιστραγανε!

    michelin pilot sporty:
    αντικατεστησαν τα μαμα πιρελλι! φορεθηκαν μαρτη 2010 με dot τελη 2008. καλο οσο ηταν καινουριο! μετα απο τον εναμισυ χρονο αρχισει να γλυστραει, εχει δεν εχει χιλιομετρα!

    michelin pilot street:
    αυτα εψαχνα να βαλω τωρα! (πριν εναμισυ μηνα αλλαξα) δεν υπηρχαν, και δεν ειχε ουτε προβλεψη η μισελεν αν και ποτε θα φερει! (σημειωση: ειμαι λαστιχας στο επαγγελμα οποτε ψαχτηκα) πιθανων να τα βρεις σε ιντερνετομαγαζο του εξωτερικου! ημερομηνιες παντως δεν θα ειναι παλαιοτερες του ενος χρονου καθως περισυ τετοιο καιρο βγηκαν στην αγορα!

    metzeler lazertec:
    αντικατεστησαν τα μισελεν! εχει αρκετα χρονια στην αγορα! πολυ καλο λαστιχο, εστριβε, παταγε πολυ καλα, αλλα μετα απο εναμισυ χρονο και 8000 χιλιομετρα τα εβγαλα γιατι αρχισαν να ανοιγουν στο πλαι! βεβαια ειχαν ακομα πολυ πελμα, και ηταν ακομα βεντουζες, οποτε εικαζω οτι φταιει μαλλον η χρηση που τους εκανα!

    dunlop arrowmax streetsmart:
    αντικατεστησαν τα μετζελερ, μιας και δεν εβρισκα μισελεν! το ιδανικοτερο λαστιχο για τη χρηση που κανω, και μακραν οτι καλυτερο εχω βαλει μεχρι στιγμης!

    continetal contitwist sm:
    γνωστος που τα φοραει σε ιδιο μηχανακι με το δικο μου λεει οτι ειναι ικανοποιητικο λαστιχακι στο στεγνο, αλλα στη βροχη εχει προβλημα!

    για τα bridgestone δεν εχω αποψη! ελπιζω να σε κατατοπισα...

  3. #3
    κατατοπιστικότατος! Τα SPORT DEMON S PIRELLI δεν τα έβαλα γιατί στο μόνο μαγαζι που τα βρηκα η τιμή είναι 240 (εκτός budget μου) και επίσης δεν υπάρχουν. να προσθέσω ότι απο αυτά που διάβασα όταν βάζεις tubeless με σαμπρέλα πρέπει να υπολογίζεις τον δίκτη ταχύτητας ένα κάτω λόγω εσωτερικών τριβών, άρα και το H πλησιάζει το S.
    Άρα να πάω για metzeler η streetsmart. Μια τελυταία. Τα pilot sporty ή τα pilot street θεωρούνται πιο μαλακά; γιατί αν είναι τα street τότε ίσως να δοκίμαζα και αυτά, είναι και πιο φθηνά σε σχέση με τα 2 πρώτα.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  4. #4
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    το sporty ηταν μαλακο λαστιχο! το street δεν ξερω, δεν τα βρηκα για να δοκιμασω!

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    το sporty ηταν μαλακο λαστιχο! το street δεν ξερω, δεν τα βρηκα για να δοκιμασω!
    Σύμφωνα με αυτά το sporty είναι το πιο μαλακό, άρα το street λογικά θα είναι χειρότερο από θέμα κρατήματος που με ενδιαφέρει. Αλλά θα κρατάει περισσότερο καιρό.

    http://moto.michelin.com/tyres/miche...ot-street#perf
    http://moto.michelin.com/tyres/miche...ot-sporty#perf

    Και ενδεικτικα να βάλω τις τιμες για όποιον ενδιαφέρεται (τοποθετημένα):
    Michelin Pilot Street = 165€
    Dunlop StreetSmart = 180€
    LASERTEC (S) METZELER = 170€ (127€ χωρίς τοποθέτηση!)
    Conti Twist SM = 140€

    Τα Michelin Pilot Sporty τελικά δεν υπάρχουν διαθέσιμα
    Τελευταία τροποποίηση από infidel; 21/05/2014 στις 11:16.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  6. #6
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    κοιτα, το street ειναι το καινουριο μοντελο της μισελεν, ενω το sporty εχει στην αγορα μια 5ετια.. δε νομιζω να ειναι ο νεος χειροτερος απο τον παλιο..

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    κοιτα, το street ειναι το καινουριο μοντελο της μισελεν, ενω το sporty εχει στην αγορα μια 5ετια.. δε νομιζω να ειναι ο νεος χειροτερος απο τον παλιο..
    Καλά, δεν είπα ότι δεν θα είναι καλό αλλά δεν είναι και ο αντικαταστάτης. Φαίνεται ότι είναι ένα "κλικ" χειρότερο στο κράτημα αλλά καλύτερο στην αντοχή και στο "budget" άρα δεν θα έχει τα κρατήματα του sporty. Τελικά είμαι ανάμεσα στο δοκιμασμένο LASERTEC και στο καινούργιο Conti Twist SM.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  8. #8
    Πληροφοριακά τελικά έβαλα τα Conti Twist SM. Ακόμα χιλιόμετρα δεν έχω κάνει οπότε άποψη δεν έχω. Από τα λίγα που κατέχω πάντως έχω την αίσθηση ότι το μηχανάκι "πέφτει" πολύ πιο έυκολα από πριν.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ξαναρωτησα κι αλλου.....
    παω για αυτες τις διαστασεις σε cbf250
    κανω 4000χλμ το χρονο σε χρηση πολης οποτε θελω τη μαλακοτερη γομα
    pilot street φοραει τωρα τα οποια ξεραθηκαν γρηγορα χωρις να φθαρει το πελμα
    κραταω τις παραπανω γνωμες και ζητω update μια και περασαν και 3 χρονια

  10. #10
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ξαναρωτησα κι αλλου.....
    παω για αυτες τις διαστασεις σε cbf250
    κανω 4000χλμ το χρονο σε χρηση πολης οποτε θελω τη μαλακοτερη γομα
    pilot street φοραει τωρα τα οποια ξεραθηκαν γρηγορα χωρις να φθαρει το πελμα
    κραταω τις παραπανω γνωμες και ζητω update μια και περασαν και 3 χρονια
    το μονο νεο απ' οσο εχω παρει γραμμη (καθως δουλευω κυριως αυτοκινηταδικα λαστιχα) ειναι οτι η πιρελι σε αυτα τα νουμερα εβγαλε το angel citi (το οποιο θα ειναι και η επομενη αλλαγη στο δικο μου ετσι για τη δοκιμη).... κατα τα αλλα ολα τα υπολοιπα (νομιζω) παραμενουν ως εχουν.. (με διαφορα ισως οτι η μισελεν μπορει να εχει βελτιωσει τις διαθεσιμοτητες της)

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    μισελεν το πισινο σε 1,5 μηνα

  12. #12
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    μισελεν το πισινο σε 1,5 μηνα
    κάνε ένα τηλ. και ρώτα αυτόν μου έφερε παραγγελία λάστιχα σε μια εβδομάδα όταν δεν υπήρχε εισαγωγή καν στην Ελλάδα
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    τον ξερω και εχει καλες τιμες
    το θεμα ειναι οτι εκτος Πατρας προσθετεις μεταφορικα και περαστικα

  14. #14
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    με μεταφορική τα στέλνει με ελάχιστα ευρώ, τα περαστικά ρώτα τον μαστορα σου να σου δώσει λύση
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #15
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    πληροφοριακα εμεις χρεωθηκαμε απο πρακτορειο στην ορφεως για να παραλαβουμε τζιπισιο λαστιχο που ηρθε απο γαστουνη με το αστρονομικο ποσο των....

    ... 2,5 €!!! σημειωτεον οτι πηγαμε εμεις στο πρακτορειο για τη παραλαβη, δε μας το εφεραν στη πορτα μας! περαστικα πανω απο 30 δε νομιζω να πληρωσεις!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 120/60/17 H 120/70/17 ?
    από Aris_R6 στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2008, 02:09
  2. αλλαγή ελαστικού απο 110/70 17 σε 120/70/17
    από jinks στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2006, 22:03
  3. λαστιχο μπροστα πο 120-60-17 σε 120-70-17?
    από alfa156 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2006, 10:11
  4. λαστιχα για KTM LC4 SM
    από dez στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2004, 16:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF