Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Αγορά Μηχανής μέχρι 35kw (Α2)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2014
    Μηνύματα
    12

    Αγορά Μηχανής μέχρι 35kw (Α2)

    Καλησπέρα σε όλους/ες!! Έγινα κάτοχος διπλώματος Α2 κατηγορίας (μέχρι 35kw) Και θέλω να πάρω την Πρώτη μου μηχανή.
    Λίγα λόγια για εμένα: Είμαι 1,73, 85-90 κιλά, ή εμπειρίες που έχω σε μηχανές είναι κυρίως με παπιά και για λίγο διάστημα ένα Honda ax-1 250cc. Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι περίπου στα 3500€ + κανένα 500€ για κράνος και μπουφάν.
    Την μηχανή την θέλω κυρίως για διαδρομές στην Αθήνα. Θέλω να μου πείτε συμφωνά με τα παραπάνω σε τι μηχανές μπορώ να πάω 2006 μοντέλο και πάνω. Ευχαριστώ!!

  2. #2
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    moto guzzi breva 750, ακριβως 35kw, και το βρισκεις και με κατω απο 3 χιλιαρικα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	moto_guzzi_breva_750_2008_3_lgw.jpg 
Προβολές:	321 
Μέγεθος:	92,8 KB 
ID:	316981

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2014
    Μηνύματα
    12
    Ευχαριστώ για την απάντηση σου! Αλλά για να πω την αλήθεια περίμενα κάτι ποιο γνωστό, την Moto guzzi δεν την έχω ακούσει, οπότε δεν ξέρω από αξιοπιστία, ανταλλακτικά, κόστος συντηρήσεις κτλ.
    Οι μηχανές που βλέπω κυρίως είναι:

    Aprilia Pegaso Factory 09' 660cc
    Yamaha MT-3 09',10' 660cc

    Θεωρώ ότι δεν έχω και πολλές επιλογές γιατί θέλω να είναι σχετικά καινούργιο, με τα λεφτά που δίνω και όσο το δυνατών λιγότερο ταλαιπωριμένο. Θα είναι η πρώτη μου μηχανή (σαν καινούργιος οδηγός) και δεν θέλω να μπλέξω με το που την πάρω κατευθείαν σε συνεργία. Επίσεις λόγο της οικονομικής κατάστασης όλης της Ελλάδας έτσι και εγώ δεν (θα) έχω την πολυτέλεια να αλλάξω μηχανή κάθε τόσο.

  4. #4
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Δες για Kawasaki Versys (αν θέλεις κάτι σε ψιλο-on-off) και για ER6-n (σε γυμνό στριτάδικο), στα λεφτά που δίνεις είναι άριστες επιλογές! Δεν είμαι όμως απολύτως σίγουρος αν καλύπτονται από το Α2, αλλά αν κρίνω από τα άλλα που αναφέρεις ότι κοιτάς, σίγουρα είναι μέσα κι αυτά!
    ...το νου σου!!

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2014
    Μηνύματα
    12
    Ευχαριστώ για της προτάσεις σου και εκ πρώτης όψεος το Kawasaki Versys θα ήταν ιδανικό δύστυχος όμως σύμφωνα με αυτό http://www.motorcyclespecs.co.za/mod...aki_versys.htm βγαίνει 47 kw

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Πάρε το kawasaki ninja 250.

  7. #7
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από erebus Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για της προτάσεις σου και εκ πρώτης όψεος το Kawasaki Versys θα ήταν ιδανικό δύστυχος όμως σύμφωνα με αυτό http://www.motorcyclespecs.co.za/mod...aki_versys.htm βγαίνει 47 kw
    Σύμφωνα με το ίδιο και το Pegaso Factory βγαίνει πάνω από 35kw, ως εκ τούτου, ψάξε για KLE 500 (άριστο μηχανάκι, παππούς του Versys), ή αν θες μονοκύλινδρο δες το ΧΤ600Ε (γερός κινητήρας αλλά σε μένα είχε βγάλει προβλήματα στα ηλεκτρικά και γι'αυτό το έδωσα στα 4 χρόνια, μοντέλο '01 made in France) και το εξαιρετικό σε όλα του, αν και ομολογουμένως ασχημούτσικο Suzuki XF650 Freewind, που είναι ακριβώς και στο όριο των 35kw!
    Και τα 3 είναι καλά μηχανάκια, επίσης θα σου μείνει και κάνα φράγκο από το budget, να το φας σε βενζίνες για βολτούλες!
    Προσωπικά θα προτιμούσα το KLE, που είναι δικύλινδρο και υδρόψυκτο, θα τρίβεις τα μάτια σου με την ευκολία και την αξιοπιστία του!
    Φυσικά αν θες μηχανάκι για κόντρες, δε διαλέγεις κανένα από τα 3, ή βρίσκεις και φτιάχνεις κάνα TDR250, που τα τρώει όλα για πρωινό σε επιδόσεις, και πρέπει να παίζει χοντρικά σε αυτή την ιπποδύναμη!
    ...το νου σου!!

  8. #8
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από erebus Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την απάντηση σου! Αλλά για να πω την αλήθεια περίμενα κάτι ποιο γνωστό, την Moto guzzi δεν την έχω ακούσει, οπότε δεν ξέρω από αξιοπιστία, ανταλλακτικά, κόστος συντηρήσεις κτλ.
    Οι μηχανές που βλέπω κυρίως είναι:

    Aprilia Pegaso Factory 09' 660cc
    Yamaha MT-3 09',10' 660cc

    Θεωρώ ότι δεν έχω και πολλές επιλογές γιατί θέλω να είναι σχετικά καινούργιο, με τα λεφτά που δίνω και όσο το δυνατών λιγότερο ταλαιπωριμένο. Θα είναι η πρώτη μου μηχανή (σαν καινούργιος οδηγός) και δεν θέλω να μπλέξω με το που την πάρω κατευθείαν σε συνεργία. Επίσεις λόγο της οικονομικής κατάστασης όλης της Ελλάδας έτσι και εγώ δεν (θα) έχω την πολυτέλεια να αλλάξω μηχανή κάθε τόσο.
    το οτι εσυ δεν την εχεις ακουσει δε σημαινει οτι δεν ειναι γνωστη! η μοτο γκουζι ειναι απο τις πιο ξακουστες και ιστορικες φιρμες! απο τις δυο μηχανες που ανεφερες, εγω θα επελεγα το γιαμαχα!

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2016
    Μηνύματα
    5
    Εγώ τελικά πήρα το kle 500, αλλά το τελευταίο (2005-2007) γιατί το προηγούμενο έχει 1 παραπάνω άλογο ισχύος και βγαίνει εκτός Α2, ενώ σε αυτό το κόψανε λίγο βενζίνη στο καρμπυρατερ, του βάλανε και καταλυτη για να πιάσει τα τότε euro.
    Πολύ ευχαριστημένος, δικυλινδρο, απροβληματιστο, απίστευτες αναρτήσεις, Γκάζι όσο πρέπει, και νορμάλ κατανάλωση.. Η σέλα είναι λίγο σάπια, αλλά οποίος θέλει την αλλάζει..

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2016
    Μηνύματα
    5
    CBR250

    Ότι πρέπει για Αθήνα και τριγύρω, το βρίσκεις με ABS και κάτω απο τρία χιλιάρικα πλέον.
    Μικρή κατανάλωση, ελάχιστη συντήρηση, ευέλικτη, ιδανική για πρώτη μηχανή.

  11. #11
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    erebus, έχεις κάποιον ιδιαίτερο λόγο να θέλεις μεγάλο μονοκύλινδρο;
    Αν ναι, πάσο. (Πάρε το Yamaha, καλύτερη υποστήριξη.)

    Αλλιώς μου φαίνεται λίγο χουλιγκανίστικο για πρώτο, 250αρι θα είναι πιο πρακτικό, δικύλινδρο τύπου KLE πιο συνετό, και το Breva που αναφέρθηκε πολύ πιο αρχοντικό (και καλύτερο για ταξίδι).
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  12. #12
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Έχε υπ όψιν σου οτι το KLE ήταν κατα κάποιο τρόπο ο πρόγονος του Versys, αφου σου άρεσε.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/04/2017
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από erebus Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους/ες!! Έγινα κάτοχος διπλώματος Α2 κατηγορίας (μέχρι 35kw) Και θέλω να πάρω την Πρώτη μου μηχανή.
    Λίγα λόγια για εμένα: Είμαι 1,73, 85-90 κιλά, ή εμπειρίες που έχω σε μηχανές είναι κυρίως με παπιά και για λίγο διάστημα ένα Honda ax-1 250cc. Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι περίπου στα 3500€ + κανένα 500€ για κράνος και μπουφάν.
    Την μηχανή την θέλω κυρίως για διαδρομές στην Αθήνα. Θέλω να μου πείτε συμφωνά με τα παραπάνω σε τι μηχανές μπορώ να πάω 2006 μοντέλο και πάνω. Ευχαριστώ!!

    παιδια ξερετε ποιες μηχανες εχουν μεχρι 35kw επειδη δεν ξερω και πολλα αν μπορειτε να με βοηθησετε.
    εγω ενδιαφερομαι πιο πολυ για z750 ή gsxr 600 και αν δεν γινετε να παρω μια απο αυτες τις δυο υπαρχει τροπος ωστε να μειωθουν τα kw ωστε να μπορω να τις οδηγω νομιμα;

  14. #14
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δημητρης331 Προβολή μηνύματος
    παιδια ξερετε ποιες μηχανες εχουν μεχρι 35kw επειδη δεν ξερω και πολλα αν μπορειτε να με βοηθησετε.
    εγω ενδιαφερομαι πιο πολυ για z750 ή gsxr 600 και αν δεν γινετε να παρω μια απο αυτες τις δυο υπαρχει τροπος ωστε να μειωθουν τα kw ωστε να μπορω να τις οδηγω νομιμα;
    Αγαπητέ φίλε Δημήτρη,

    Είναι η 4η φορά που γράφεις ακριβώς το ίδιο πράγμα, σε διαφορετικά θέματα. ΜΙΑ φορά αρκεί. Όταν το δει κάποιος και θέλει/μπορεί να απαντήσει, θα το κάνει. Μη γίνεσαι ενοχλητικός, σε παρακαλώ.
    Life begins at 45°.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2016
    Μηνύματα
    27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δημητρης331 Προβολή μηνύματος
    παιδια ξερετε ποιες μηχανες εχουν μεχρι 35kw επειδη δεν ξερω και πολλα αν μπορειτε να με βοηθησετε.
    εγω ενδιαφερομαι πιο πολυ για z750 ή gsxr 600 και αν δεν γινετε να παρω μια απο αυτες τις δυο υπαρχει τροπος ωστε να μειωθουν τα kw ωστε να μπορω να τις οδηγω νομιμα;
    Δεν παιζει φιλε κατι τετοιο φαντασου οτι με z750 δινεις για απεριοριστο..Μιας που θελεις κατι σε καθαροαιμο ss οπως σε κοβω μπορεις μεχρι CBR 500 που ειναι ακριβως στο οριο

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μηχανής μέχρι τα 250cc
    από Paragon_X στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2009, 14:42
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 09:34
  3. Αγορα μηχανης (αντιπροσωπειας 'η παραεισαγωγης ?)
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 18:54
  4. Αγορά κράνους μέχρι 150Ε
    από fractalbit στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2004, 23:47
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF