Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Μαυροβούνιο - Κροατία - Βοσνία

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.339

    Μαυροβούνιο - Κροατία - Βοσνία

    Για πείτε οι γνώστες τι να προτιμήσουμε να δούμε και τι να αποφύγουμε. Αν για παράδειγμα εχετε κάνει καμμιά ωραία διαδρομή προς τα εκεί για ρίξτε καμμιά πρόταση. Αν εχετε σιχτιρίσει σε κανα τουριστικό μερος πείτε το να το αποφύγουμε και κερνάω μπυρίτσα όταν γυρίσουμε.

    Εχετε να προτίνετε κάποιο χωριό, μικρότερη πόλη, κάστρο, πάρκο, φαγητό ή ποτό ντόπιο ή κάτι άλλο που να αξίζει να δούμε και να δοκιμάσουμε σε Κροατία - Μαυροβούνιο και ίσως Βοσνία;

    Να περάσω την Αλβανία χαμηλά από Ελλάδα ή να την πιάσω από πιο ψηλά μέσω Φύρομ; Το μηχανάκι είναι ον/οφ δεν με νοιάζει η ποιότητα της ασφάλτου αλλά η ομορφιά της διαδρομής.



    Θα μου βγούνε τα μάτια πάλι όπως στην Σερβία; Να πάρω γυαλιά ηλίου σκούρα ή καθρέπτες για το ξεκάρφωμα γιατι θα εχω και γυναίκα μαζί ή να αφήσω τη γυναίκα σπίτι και να πάρω μόνο τα γυαλιά ηλίου;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963


    γκουχ γκουχ γκουχ

    Άσε ρε φίλε απογευματιάτικα μας γ... τη ψυχολογία....
    (απ όπου και να πας καλά είναι...)
    ανανήψαντας

  3. #3
    πάρε κυάλια καλύτερα... πιο ασφαλές. Δοκίμασε μόσταρ να πας.
    done.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163
    Εξαρτατε την περιοδο που θα πας. Αν ταξιδεψεις την υψηλη σεζον Ιουλιο Αυγουστο θα φας τρελη κινηση στα τουριστικα μερη, Μπουτβα-Κοτορ-Ντουμπροβνικ. Αν ταξιδεψεις Ιουνιο η Σεπτεμβριο (εγω πηγα αρχες Σεπτεμβριου) πραγματικα θα απολαυσεις την υπεροχες διαδρομες αυτων των χωρων.

    Μαυροβουνιο: Ολη η διαδρομη στην ακτογραμη του ειναι φανταστικη με αποκορηφομα την περιοχη του Κοτορ. Ασφαλτος υψηλων προδιαγραφων, προσοχη στις προσπερασεις γιατι παιζουν αρκετα μπλοκα μετα την Μπουτβα. Μην παρετε το πλοιο απο Κοτορ για Κροατια αλλα καντε τον κυκλο οδικως, η διαδρομη θα σας αποζημιωσει.
    Αν μηνεις Κοτορ παρε και την γυναικα, αν ομως μηνεις Μπουτβα ασ' την σπιτι. Τιμες διαμονη, φαι, διασκεδαση λογικες.

    Κροατια: Nτουμπροβνικ που εμεινα αρκετα ακριβο. Αξιζει η παλια πολη. Την ψιλοπαλεβεις και με γυναικα αλλα φορα και τα γιαλια καλου κακου!

    Βοσνια: Απλα πανεμορφη! Οποια διαδρομη και να ακολουθησεις θα απολαυσεις την φυση. Καντε και μια σταση Μοσταρ, ομορφη πολη. Προσοχη στο κατουρημα, μηνε στην ακρη του δρομου και μην προχωρας και πολλη προς τα δεντρα -MINES-, ειδικα τωρα με τις μεγαλες πλημμηρες υπαρχει θεμα.

    Εγω φιλε μου μπηκα απο Κρυσταλοπηγη διασχιζοντας την Αλβανια. Κουραστικη διαδρομη αλλα με λιγο προσοχη και υπομονη βγαινει. Οπου υποψιαζεσαι εργα στον δρομο κοβε ταχυτητα γιατι η σημανση ειναι ελειπης και δεν καταλαβενεις ποτε θα συναντισεις εμποδιο μπροστα σου.

    Αυτα εν' ολιγης και οτι απορια εχεις και μπορω να βοηθησω στην διαθεση σου.

    Καλο ταξιδι! :a34:

  5. #5
    Στο Μαυροβουνιο απεφυγε τη Budva (πολυς κοσμος, φασαρια κλπ). Προτιμησε το Κοτορ που ειναι πιο ησυχο και πιο ομορφο. Φοβερος δρομος (απο ομορφια τοπιου γιατι κατα τα αλλα ηταν λιγο στενος) ειναι απο το Κοτορ προς την πολη Zabljak (η καπως ετσι). Ειναι μεσα στο εθνικο παρκο Durmitor. Εκει κοντα εχει αξιοθεατα φυσικης ομορφιας λιμνες κλπ.΄

    Αν πας απο Αλβανια οπλισου με υπομονη, αν και απο οτι μαθαινω οι δρομοι βελτιωνονται οσο περναν τα χρονια.

    Βοσνια κανε οπωσδηποτε διανυκτερευση στο Σαραγεβο.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.339
    Pattaya boy & Yianniss ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

    Θα προσπαθήσουμε να φύγουμε τέλος Ιουνίου αλλά υπάρχει πιθανότητα τελικά να ταξιδέψουμε αρχές Ιούλη. Περιμένω να ξεκαθαρίσει η γυναίκα μου πόσες μέρες μπορεί να λείψει τελικά για να βγάλω οριστικό πλάνο. Ούτως ή άλλως δεν θα είναι πολλές αλλά το ταξιδάκι θα το πάμε.

    Την πρώτη μέρα σκέφτομαι να κάνουμε διανυκτεύρεση στην Οχρίδα από την μεριά των Σκοπίων. Τώρα διαβάζω κάποια σχετικά ταξιδιωτικά για να πάρω καμμιά επιπλέον ιδέα αν και αυτά που μου προτίνατε είναι αρκετά.

    Και πάλι ευχαριστώ...

  7. #7
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137233

    Έχω αρκετές info μέσα για Μαυροβούνιο και Βοσνία. Αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο ρώτα με

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της ΤΖΩΡΤΖΗΣ
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    17
    Φίλε Mike μόλις χθες επέστρεψα από 5ήμερη εκδρομούλα στις Δαλματικές ακτές με την ευκαιρία των εκλογών.Η διαδρομή που ακολούθησα ήταν Αθήνα - Καστοριά και μέσω Κρυσταλλοπηγής πέρασα Αλβανία, Κοριτσά, Ελμπασάν, Τύραννα, Σκόδρα.Μετά μέσω Μαυροβουνίου Μπούντβα και Κότορ( από τις πιο ατμοσφαιρικές πόλεις - μην παραλείψεις να ανεβείς στο τέρμα του κάστρου.Η θέα σου κόβει την ανάσα!!!) και τέλος Κροατία και Ντουμπρόβνικ και Μόσταρ.Αυτή την εποχή δεν είχε κίνηση και ήταν απλά μαγεία!Από 15 Ιουνίου μέχρι και τέλη Αυγούστου panic στην παραλιακή διαδρομή.Επέστρεψα από την ενδοχώρα της Βοσνίας Ερζεγοβίνης μέσω μιας καταπληκτικής ορεινής διαδρομής και κατέληξα Ποντγκόριτσα που είνια και η πρωτεύουσα του Μαυροβουνίου.Μετά Αλβανία και πίσω Ελλάδα μέσω Κρυσταλλοπηγής.
    Έχω κάνει πολύ μεγάλα ταξίδια στο εξωτερικό μέχρι Λίβανο Συρία.Το πέρασμα από Αλβανία πραγματικά ήταν εφιαλτικό.Οι άνθρωποι είναι Νεάντερταλ.Δεν ξέρουν να οδηγούν και πραγματικά κινδυνεύεις.Το οδικό τους δίκτυο απαράδεκτο χωρίς σήμανση με εξαίρεση κάποια κομμάτια που είναι σε εξέλιξη τώρα.Αν πας από φλώρινα ( συνοριακός σταθμός Νίκης ) να αποφύγεις την διαδρομή μέσω Τυραννων και να πας παραλιακά από Durres.Εγώ μετά την Κοριτσά έκανα 15χλμ εθνικό δρόμο χώμα και κροκάλα.Αν μπορέσεις να πας από τον συνοριακό της Σαγιάδας είναι καλύτερη η παραλιακή διαδρομή και καλύτερο το οδικό δίκτυο.Αυτά από εμένα.Ό,τι και να κάνεις οπλίσου με πολύ υπομονή για το πέρασμα της Αλβανίας.

  9. #9
    Το όμορφο και το άσχημο, το ενδιαφέρον και το αδιάφορο, πόσο μάλλον το επικίνδυνο και το ασφαλές είναι πολυυυυύ... σχετικά για τον καθένα τελικά!!!

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2009
    Μηνύματα
    56
    [QUOTE=kordix;2473311 Αν για παράδειγμα εχετε κάνει καμμιά ωραία διαδρομή προς τα εκεί για ρίξτε καμμιά πρόταση.
    Το μηχανάκι είναι ον/οφ δεν με νοιάζει η ποιότητα της ασφάλτου αλλά η ομορφιά της διαδρομής.
    [/QUOTE]

    Αν σε ενδιαφερει να κανεις λίγο offroad στην Βοσνια δοκίμασε κάτι από τις παρακάτω διαδρομες

    https://maps.google.com/maps/ms?msid...20692,3.172302

    Οι διαδρομες έχουν σημεία εκκίνησης και τερματισμού κυρίως τοποθεσίες για ελεύθερο καμπινκ

    1)κορυφή χιονοδρομικου Bjelašnica (είχανε γίνει οι χειμερινοι του '84 εκει...)
    2)Λίμνη Orlovačko
    3)Χωριο Trsa έξω από το δρυμο του Durmitor
    4)Λίμνη Kapetanovo

    Είναι όλες βατές ακόμη και από μεγάλο onoff (με λίγη προσοχη). Περνάνε μέσα απο κατάφυτα βουνά, λίμνες και ποτάμια, ξεχασμένα χωρια και ανθρώπους, και κομμάτια ιστορίας παρατημένα στην λήθη του χρόνου.

    Κάποια σημεία που περνάει η διαδρομή θέλουν πολύ μεγάλη προσοχή κυρίως λόγο των ναρκοπεδίων.

    Επίσης καλό θα είναι να γνωρίζεις ότι στις Βόρειοανατολικές περιοχές της Βοσνίας, και ειδικότερα γύρω από τους ποταμούς Σαβα και Δρίνο, λόγω πλημμυρών έχουν γίνει πολλές κατολισθήσεις και εκτός του ότι έχουν πληγεί πάρα πολλά χωριά και δρόμοι, έχουν μετακινηθεί πολλά ναρκοπέδια και έχει χαθεί η σήμανση τους.

    Νομίζω ότι είναι σόφρον εάν θελήσεις να κινηθείς off-road οπουδήποτε να αναζητήσεις πληροφορίες απο ντόπιους ή από τις αρχές.

    Τελευταία τροποποίηση από skolix; 19/06/2014 στις 17:16.

  11. #11
    Το έχουμε κάνει με τη γυναίκα μου αυτό το ταξίδι.

    Διάβασε εδώ (δε φαίνονται όμως οι φωτογραφίες, γιατί μου ζητάει το imageshack να πληρώσω για να συνεχίσει να τις "σηκώνει". Αν έχει κάποιος καμία ιδέα επ' αυτού, ας μου πει τί να κάνω).

    Τα γράφω αναλυτικά.

    http://www.mybike.gr/topic/65418-%CE...A%CF%8C%CF%80/

    Η καλύτερη ιδέα είναι περάσεις όσο πιο μικρό κομμάτι της Αλβανίας γίνεται. Συνιστώ να ανέβεις Φλώρινα και να μπεις από το συνοριακό σταθμό της Νίκης στην ΠΓΔΜ (στο δυτικό μέρος της χώρας). Πας Οχρίδα (ωραίο μέρος για διανυκτέρευση) και μετά πας Στρούγκα και μπαίνεις από κει στην Αλβανία. Κατευθύνεσαι προς Ελμπασάν - Τίρανα - Σκόδρα και μετά μπαίνεις Μαυροβούνιο. Από κει και πέρα, οι δρόμοι είναι άνω του μετρίου έως και πολύ καλοί.

    Μέρη που άξιζαν:
    - Ντουμπρόβνικ (αν και πολύ τουριστικοποιημένο και πολύβουο)
    - Σπλιτ
    - Ζάνταρ (παλιά πόλη με το μουσικό όργανο που "δουλεύει" με τις κυματιές της θάλασσας)
    - Λίμνες Πλίτβιτσε
    - Σεράγιεβο
    - Μόσταρ

    Τα γράφω όλα στο οδοιπορικό μου.

    Καλά χιλιόμετρα εύχομαι.
    Κώστας.
    "Το ταξιδεύειν εστί φιλοσοφείν"

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.339
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από αιγαιοπλόος Προβολή μηνύματος
    Το έχουμε κάνει με τη γυναίκα μου αυτό το ταξίδι.

    Διάβασε εδώ (δε φαίνονται όμως οι φωτογραφίες, γιατί μου ζητάει το imageshack να πληρώσω για να συνεχίσει να τις "σηκώνει". Αν έχει κάποιος καμία ιδέα επ' αυτού, ας μου πει τί να κάνω).

    Τα γράφω αναλυτικά.

    http://www.mybike.gr/topic/65418-%CE...A%CF%8C%CF%80/

    Η καλύτερη ιδέα είναι περάσεις όσο πιο μικρό κομμάτι της Αλβανίας γίνεται. Συνιστώ να ανέβεις Φλώρινα και να μπεις από το συνοριακό σταθμό της Νίκης στην ΠΓΔΜ (στο δυτικό μέρος της χώρας). Πας Οχρίδα (ωραίο μέρος για διανυκτέρευση) και μετά πας Στρούγκα και μπαίνεις από κει στην Αλβανία. Κατευθύνεσαι προς Ελμπασάν - Τίρανα - Σκόδρα και μετά μπαίνεις Μαυροβούνιο. Από κει και πέρα, οι δρόμοι είναι άνω του μετρίου έως και πολύ καλοί.

    Μέρη που άξιζαν:
    - Ντουμπρόβνικ (αν και πολύ τουριστικοποιημένο και πολύβουο)
    - Σπλιτ
    - Ζάνταρ (παλιά πόλη με το μουσικό όργανο που "δουλεύει" με τις κυματιές της θάλασσας)
    - Λίμνες Πλίτβιτσε
    - Σεράγιεβο
    - Μόσταρ

    Τα γράφω όλα στο οδοιπορικό μου.

    Καλά χιλιόμετρα εύχομαι.
    Tην πρώτη μέρα θα πάμε κατευθείαν λίμνη Οχρίδα από την μεριά της fyrom , από το συνοριακό πέρασμα Νίκης (κοντά στη Φλώρινα). Την επόμενη θα τραβήξουμε για Ντουμπρόβνικ αλλά θα κάνουμε μεγάλη στάση στην Κότορ για να την δούμε λίγο.

    Από εκεί και πάνω θα δούμε το Σπλίτ, τις λίμνες Πλίτβιτσε και σκέφτομαι να περάσουμε μετά Βοσνία να δούμε Μόσταρ, και να μείνουμε Σαράγεβο. Την συνέχεια την αφήνω φλου. Μια σκέψη είναι να μπούμε Σερβία και να ξαναπάμε στο αγαπημένο μας Βελιγράδι για μια διανυκτερευση και από να κατηφορίσουμε προς Ελλάδα από Σκόπια ή από Βουλγαρία ανάλογα τα κέφια μας.

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

  13. #13
    Η Οχρίδα είναι ιδανικό μέρος για διανυκτέρευση. Ομορφη, παραλίμνια πόλη, με φαρδύ πεζόδρομο με δέντρα κατά μήκος της λίμνης, και με μια ξύλινη πεζογέφυρα που πατάει σε πασσάλους πάνω στη λίμνη δίπλα από κάτι βράχους που ορθώνονται στο πλάι σου. Πρέπει να είναι από τα top τουριστικά μέρη των Σκοπίων και γενικά δείχνει μια αρκετά νοικοκυρεμένη πόλη.


    Στο Κότορ (Μαυροβούνιο) είναι κρίμα να μην κάνεις μια διανυκτέρευση. Μπορώ να σου πω ότι είναι καλύτερο από το φημισμένο και ξακουστό Ντουμπρόβνικ (Κροατία). Αξίζει επίσης να κάνεις το γύρω του φιορδ, κατευθυνόμενος προς Ντουμπρόβνικ. Ιδανικά είναι να έχεις ξυπνήσει στο Κοτορ, να έχεις πιει το καφεδάκι σου και να απολαύσεις τα 90 χιλιόμετρα της διαδρομής Κοτορ - Ντουμπρόβνικ ξεκούραστος και με χαλαρό ρυθμό, καθώς μεγάλος μέρος της διαδρομής είναι δίπλα στο φιορδ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kotor.jpg 
Προβολές:	250 
Μέγεθος:	61,2 KB 
ID:	318820

    Στο Ντουμπρόβνικ δυο πράγματα ξεχώρισα: Το ιστορικό πεζοδρομημένο κέντρο και το τελεφερίκ που σε ανεβάζει ψηλά για τη θέα. Μια μέρα αρκεί.


    Στο Σπλιτ μείναμε για ένα καφέ, κάπου δίπλα στο παλάτι του Διοκλητιανού. Ωραία πόλη αλλά κάπως μεγάλη και πολύβουη.

    Συνιστώ οπωσδήποτε διανυκτέρευση στη Ζάνταρ (160 χλμ. βόρεια του Σπλίτ). Ωραίο μέγεθος πόλης, όμορφο ιστορικό κέντρο, έχει μια αρχοντιά αυτή η πόλη που σε μαγεύει.

    Από τη Ζάνταρ είναι μια 150άρα χλμ. οι λίμνες του Πλίτβιτσε, οπότε αν φύγετε νωρίς προλαβαίνεται και βόλτα αλλά και να είστε βράδυ στο Σεράγιεβο (εμείς έτσι το κάναμε). 320 χλμ. δρόμος είναι η απόσταση Πλίτβιντσε - Σεράγιεβο.

    Εμείς από Σεράγιεβο φύγαμε για Μόσταρ κι από εκεί πήραμε τον εσωτερικό δρόμο για Νικσικ και Ποντγκόριτσα (διανυκτέρευση). Μετά κάναμε Ποντγόριτσα - Γιάννενα. Και την τελευταί μέρα Γιάννενα - Πειραιάς - Σύρος (όπου μένουμε).
    Κώστας.
    "Το ταξιδεύειν εστί φιλοσοφείν"

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.339
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από αιγαιοπλόος Προβολή μηνύματος
    Η Οχρίδα είναι ιδανικό μέρος για διανυκτέρευση. Ομορφη, παραλίμνια πόλη, με φαρδύ πεζόδρομο με δέντρα κατά μήκος της λίμνης, και με μια ξύλινη πεζογέφυρα που πατάει σε πασσάλους πάνω στη λίμνη δίπλα από κάτι βράχους που ορθώνονται στο πλάι σου. Πρέπει να είναι από τα top τουριστικά μέρη των Σκοπίων και γενικά δείχνει μια αρκετά νοικοκυρεμένη πόλη.


    Στο Κότορ (Μαυροβούνιο) είναι κρίμα να μην κάνεις μια διανυκτέρευση. Μπορώ να σου πω ότι είναι καλύτερο από το φημισμένο και ξακουστό Ντουμπρόβνικ (Κροατία). Αξίζει επίσης να κάνεις το γύρω του φιορδ, κατευθυνόμενος προς Ντουμπρόβνικ. Ιδανικά είναι να έχεις ξυπνήσει στο Κοτορ, να έχεις πιει το καφεδάκι σου και να απολαύσεις τα 90 χιλιόμετρα της διαδρομής Κοτορ - Ντουμπρόβνικ ξεκούραστος και με χαλαρό ρυθμό, καθώς μεγάλος μέρος της διαδρομής είναι δίπλα στο φιορδ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kotor.jpg 
Προβολές:	250 
Μέγεθος:	61,2 KB 
ID:	318820

    Στο Ντουμπρόβνικ δυο πράγματα ξεχώρισα: Το ιστορικό πεζοδρομημένο κέντρο και το τελεφερίκ που σε ανεβάζει ψηλά για τη θέα. Μια μέρα αρκεί.


    Στο Σπλιτ μείναμε για ένα καφέ, κάπου δίπλα στο παλάτι του Διοκλητιανού. Ωραία πόλη αλλά κάπως μεγάλη και πολύβουη.

    Συνιστώ οπωσδήποτε διανυκτέρευση στη Ζάνταρ (160 χλμ. βόρεια του Σπλίτ). Ωραίο μέγεθος πόλης, όμορφο ιστορικό κέντρο, έχει μια αρχοντιά αυτή η πόλη που σε μαγεύει.

    Από τη Ζάνταρ είναι μια 150άρα χλμ. οι λίμνες του Πλίτβιτσε, οπότε αν φύγετε νωρίς προλαβαίνεται και βόλτα αλλά και να είστε βράδυ στο Σεράγιεβο (εμείς έτσι το κάναμε). 320 χλμ. δρόμος είναι η απόσταση Πλίτβιντσε - Σεράγιεβο.

    Εμείς από Σεράγιεβο φύγαμε για Μόσταρ κι από εκεί πήραμε τον εσωτερικό δρόμο για Νικσικ και Ποντγκόριτσα (διανυκτέρευση). Μετά κάναμε Ποντγόριτσα - Γιάννενα. Και την τελευταί μέρα Γιάννενα - Πειραιάς - Σύρος (όπου μένουμε).

    Μάλλον θα μείνουμε στο Κότορ, γιατί οι περισσότεροι φίλοι και γνωστοί μου λένε πως είναι υπέροχη πόλη.

    Από το πως θα είναι το πέρασμα της Αλβανίας θα εξαρτηθεί και η επιστροφή του ταξιδιού. Αν σιχτηρήσω στην Αλβανία θα προτιμήσω να γυρίσω πίσω από Βελιγράδι και μάλλον αυθημερόν για να μου μείνει μια μέρα παραπάνω να δω Zadar και τις λίμνες.

    Αν περάσουμε σχετικά εύκολα την Αλβανία ίσως τότε ακολουθήσω το δικό σου πλάνο, το είχα και γω στο μυαλό μου αλλά θέλω να δω το γίνεται με την Αλβανία. Εχω ακούσει πολλά για τους δρόμους εκεί αλλά τα ίδια μου έλεγαν και για την Τουρκία που τελικά δεν είχαν καμμια σχέση.

    Οπως και να χει ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.339
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skolix Προβολή μηνύματος
    Αν σε ενδιαφερει να κανεις λίγο offroad στην Βοσνια δοκίμασε κάτι από τις παρακάτω διαδρομες

    https://maps.google.com/maps/ms?msid...20692,3.172302

    Οι διαδρομες έχουν σημεία εκκίνησης και τερματισμού κυρίως τοποθεσίες για ελεύθερο καμπινκ

    1)κορυφή χιονοδρομικου Bjelašnica (είχανε γίνει οι χειμερινοι του '84 εκει...)
    2)Λίμνη Orlovačko
    3)Χωριο Trsa έξω από το δρυμο του Durmitor
    4)Λίμνη Kapetanovo

    Είναι όλες βατές ακόμη και από μεγάλο onoff (με λίγη προσοχη). Περνάνε μέσα απο κατάφυτα βουνά, λίμνες και ποτάμια, ξεχασμένα χωρια και ανθρώπους, και κομμάτια ιστορίας παρατημένα στην λήθη του χρόνου.

    Κάποια σημεία που περνάει η διαδρομή θέλουν πολύ μεγάλη προσοχή κυρίως λόγο των ναρκοπεδίων.

    Επίσης καλό θα είναι να γνωρίζεις ότι στις Βόρειοανατολικές περιοχές της Βοσνίας, και ειδικότερα γύρω από τους ποταμούς Σαβα και Δρίνο, λόγω πλημμυρών έχουν γίνει πολλές κατολισθήσεις και εκτός του ότι έχουν πληγεί πάρα πολλά χωριά και δρόμοι, έχουν μετακινηθεί πολλά ναρκοπέδια και έχει χαθεί η σήμανση τους.

    Νομίζω ότι είναι σόφρον εάν θελήσεις να κινηθείς off-road οπουδήποτε να αναζητήσεις πληροφορίες απο ντόπιους ή από τις αρχές.


    Δυστυχώς δεν έχουμε χρόνο για να μπούμε και χώμα. Θα είμαι δικάβαλος με κάμποσα μαγκάζια οπότε χωματάκι δεν...

    Ενα τέτοιο χωμάτινο ταξιδάκι θα ήθελα πολύ να το κάνω στο μέλλον με επιλεγμένη παρέα που να αντέχει στα δύσκολα

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2013, 23:40
  2. Αλβανία-Μαυροβούνιο-Κροατία
    από bak1821 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2012, 17:14
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2012, 21:12
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2007, 11:40
  5. Ferry για Κροατία (ζητουνται πληροφοριες)
    από Suria στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2006, 13:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF