Σελίδα 17 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 7121314151617181920212227 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 241 έως 255 από 441

Θέμα: ηλεκτροκολληση tig mig κλπ...

  1. #241
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Σε τιμες τι παιζει;
    Την gys θα επαιρνα χωρις καποιο ιδιαιτερο λογο, το duty cycle δεν προκειται να σε περιορισει σε ερασιτεχνικη/ημιεπαγγελματικη χρηση ,πρεπει να δουλευεις σωληνουργος σε διυληστηρια ή σε ναυπηγοεπισκευαστικη.
    Απλα οσο καλυτερο ειναι ισως τοσο πιο ρεαλιστικα αμπερ να βγαζει,οταν την βαζεις στα 85Α δλδ να παιζει απο 82-87 και οχι στα 70Α. Gys ειχα παρει μια αυτοματη μασκα ,η οποια στα μισα λεφτα απο μια miller δεν εχει να ζηλεψει τιποτα,εξαιρετικα ποιοτικη. Και τα δυο μηχανακια παντως παρολο που λενε made in italy/france κατα πασα πιθανοτητα «made in PRC» ειναι με τελικη συναρμολογηση για να παρουν το coo στην αντιστοιχη χωρα. Την δουλεια τους θ την κανουν και τα δυο αριστα παντως αν εχεις χερι στην κολληση

  2. #242
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    232
    Ίδια τιμή έχουν.Και εγώ προς τη GYS προσανατολιζομαι χωρίς ιδιαίτερο λόγο,πολυ κοντά είναι σε χαρακτηριστικά.

  3. #243
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Νεκρανασταίνω το θέμα.

    Αρχάριος-άσχετος, ψάχνω να αγοράσω κάποια "ηλεκτρονική" (έτσι τις έχω ακούσει) inverter ηλεκτροκόλληση για ερασιτεχνική καθαρά χρήση. Με ενδιαφέρει να μπορώ να κολλήσω κυλοδοκούς (θέλω να γεμίσω ένα υπόγειο με ράφια) και γενικά διάφορες κατασκευές σε garage - κήπο.
    Σίγουρα θα ήταν ιδιαίτερα θετικό να μπορεί να κολλήσει και αλουμίνιο, αλλά κάτι μου λέει ότι ζητάω πολλά.

    Έχει να προτείνει κάποιος κάτι συγκεκριμένο; Budget ταβάνι τα 150 euros (θα προτιμούσα μαζί με μάσκα).
    Έχω δει εδώ κάποια ενδιαφέρον κομμάτια νομίζω : https://www.expondo.de/elektroden-sc.../?p=1&o=3&n=48

    Ευχαριστώ.!
    Τελευταία τροποποίηση από MikeG; 05/09/2019 στις 17:17.

  4. #244
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παρε μια imperia pro arc 141 στα 170€ απο Ελλαδα να εχεις κ καποιον να βρισεις αμα χαλασει(που δε θα παθει τπτ).
    Τιμια μηχανηματακια για τα λεφτα τους,απο τα καλα κινεζικα. Αλουμινιο ξεχνα το, θελει σοβαρο μηχανημα.
    Σε αυτα τα λεφτα που ψαχνεις δε θα κοιταζα να παρω απο εξωτερικο . Εχει κ αλλες βεβαια κινεζιες οπως η borman.
    Εγω μια imperia 161 που εχω , παραπονο δεν εχω 3 χρονια τωρα.

  5. #245
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Την imperia τη δουλεύει γνωστός μου σιδεράς σε εξωτερικές εργασίες, αλλά αν μιλάμε για ερασιτεχνική χρήση μια στο τόσο, αξίζει να δώσει κανείς 100-150% περισσότερα χρήματα σε σχέση με μια τέρμα κινέζικη (bormann, arcmax, helix κλπ.) ; Το σιδερά δεν τον έχω ρωτήσει

    Η imperia από την άλλη έχει και δυνατότητα lift tig, αν κάποιος θέλει να "επεκταθεί" στο μέλλον.

  6. #246
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    κολλητηρια χελπ!

    Πηρα μια mig imperia 161, μερικα μετρα στρατζαριστο 2mm, αεριο και ειμαι ετοιμος για προπονηση.
    Θελω να μου πειτε καποια σεττινγκς για βολτ, αμπερ και ταχυτητα τροφοδοσιας συρματος για να ξεκινησω μαζι του!
    Επισης πειτε μου και τι σωληνα συνδεσης μπουκαλας αεριου-συγκολλητη να παρω. Πχ σωληνας βενζινης για ψεκαστα κανει? Μπουκαλας υγραεριου μηπως?

    Μερσι ιν αντβανς.

  7. #247
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Περισσότερο bump κάνω παρά συμβουλεύω, αλλά αφού δε γράφει κανείς που να ξέρει...

    Στις mig, ΑΝ δεν κάνω λάθος δεν ρυθμίζεις αμπέρ όπως στις υπόλοιπες, αλλά βολτ. Για πολικότητα, ταχύτητα τροφοδοσίας και βολτάζ κανονικά το μηχάνημα έπρεπε να έχει κάπου πίνακα. Εναλλακτικά... ίντερνετ. Στο youtube έχει ένα σκασμό κανάλια που ασχολούνται με ηλεκτροκολλήσεις, εγώ χαζεύω συχνά στο weld.com, weldingtipsandtricks, άντε και στο chucke2009.

    Έχω να επισκεφθώ τη σελίδα καιρό, αλλά απλές και κατανοητές οδηγίες έχει στο mig-welding.co.uk.

  8. #248
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Περισσότερο bump κάνω παρά συμβουλεύω, αλλά αφού δε γράφει κανείς που να ξέρει...

    Στις mig, ΑΝ δεν κάνω λάθος δεν ρυθμίζεις αμπέρ όπως στις υπόλοιπες, αλλά βολτ. Για πολικότητα, ταχύτητα τροφοδοσίας και βολτάζ κανονικά το μηχάνημα έπρεπε να έχει κάπου πίνακα. Εναλλακτικά... ίντερνετ. Στο youtube έχει ένα σκασμό κανάλια που ασχολούνται με ηλεκτροκολλήσεις, εγώ χαζεύω συχνά στο weld.com, weldingtipsandtricks, άντε και στο chucke2009.

    Έχω να επισκεφθώ τη σελίδα καιρό, αλλά απλές και κατανοητές οδηγίες έχει στο mig-welding.co.uk.
    Το δικο μου μηχανημα εχει ρυθμιση και για βολτ και για αμπερ. Παντως σε σχεση με το παραπανω ερωτημα μου ειδα πως μαλλον περι τα 40-50 αμπερ ειναι μια καλη τιμη ρευματος για 2mm απλο ατσαλι. Ειναι ακομα early days βεβαια για μενα στη τεχνη αυτη.

  9. #249
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Όσον αφορά τους σωλήνες στη δουλειά έχουμε πάνω ένα διάφανο αέρος.
    Έτσι κι αλλιώς μετά το ρυθμιστή στην μπουκάλα δεν έχεις και μεγάλη πίεση.
    Έχουμε στο μυαλό μας ότι το αργό είναι βαρύτερο του αέρα.
    Σε υπόγειο πιθανή διαρροή η κακός εξαερισμός μπορεί να γεμίσει το χώρο,
    αδρανές μεν αλλά δεν το αναπνέουμε.

  10. #250
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2020
    Μηνύματα
    4
    Τι γνώμη έχετε για ιμπερια 181 και αν υπάρχει κάτι καλύτερο στα 640 σαν mig

  11. #251
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    731
    Την ιμπερια 181 προ αρκ την εχω εγω εδω και κανα 2μηνο 3μηνο.Ειναι η πρωτη μου ηλεκτροκολληση και την πηρα για να μαθω,οποτε δεν μπορω να σου πω γνωμη για αντοχη αν χαλαει και τα λοιπα.Μεχρι στιγμης ολα κομπλε,την δουλευω και προπονουμαι στο να βγαλω καλα γαζια.Εχω ''φαει'' σχεδον μισο κουτι ηλεκτροδια 4κιλο.Χρησιμοποιω ηλεκτροδια οερλικον 6013 2,5αρια.Αυτο παντως που εχω παρατηρησει ειναι οτι σε 3μμ σιδερο ολοι προτεινουν 80-90 αμπερ,οταν την βαζω σε αυτα τα αμπερ μου τρυπαει το σιδερο πανευκολα,οποτε την δουλευω στα 65-70 αμπερ.Δεν ξερω,πολυ πιθανο ειναι να φταιει το χερι μου που ειμαι αρχαριος η να το πω ποιο στα ισια ασχετος.Εχει και επιλογη για tig αλλα εννοειται χρειαζετε την αντιστοιχη τσιμπιδα τιγκ και μπουκαλα με αεριο.Πηρα μαζι και μια ηλεκτρονικη μασκα παλι της ιμπερια και μου αρεσε αρκετα.

  12. #252
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Δεν κανεις κατι λαθος. Σε 2-3mm σιδερο δεν βγαινει γαζι στα 80-90αμπερ,ειδικα με την «ελληνικη» ποιοτητα σιδερων που παιζουν στο εμποριο. Αυτοι που κολλανε με 80-90 δεν κανουν γαζι,το κανουν λιγο λιγο ή ακομη κ τσιμπιες. Παιξε λιγο πιο χαμηλα στα αμπερ ,προσεχε να εχεις καλη ταχυτητα στη διαδρομη κ αν σου βγαινει ομορφο τοτε ειναι κ καλο(για ερασιτεχνικη χρηση,δε ψαχνουμε πιστοποιηση).

  13. #253
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Η Ερλικον βγαζει διαφορα 6013,φανταζομαι εχεις παρει τα κιτρινα τα finecord?
    Ειχα δοκιμασει κ καποια αλλα 6013 που βγαζει κ μου αρεσαν πολυ περισσοτερο, εβγαζαν γαζι σαν mig.Δε μου ρχεται τωρα πως τα λεει αλλα θα το βρω κ θα στο πω. Αλλα δεν κανουν για ουρανο κ πιθανα ειναι δυσχρειστα σε ανεβατα γτ εχουν πιο «υγρο» κολλημα.

    Edit: Overcord τα λεει.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων AEFD97AD-EE9A-46D7-B37E-08BFD30792C4.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από camen; 29/04/2020 στις 15:43.

  14. #254
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    [QUOTE=billyka;3045949].Αυτο παντως που εχω παρατηρησει ειναι οτι σε 3μμ σιδερο ολοι προτεινουν 80-90 αμπερ,/QUOTE]


    Αν παρατηρήσεις στο κουτί γράφει πόσα Amp χρειάζεται το κάθε ηλεκτρόδιο.
    Αν ας πούμε έχεις τα κίτρινα που λέει ο camen για 2,5άρι δίνει 60-90Α.
    Το κάθε ηλεκτρόδιο κολλάει με διαφορετική ένταση που είναι άσχετη με το πάχος του ελάσματος.
    Το πάχος του ελάσματος καθορίζει μόνο την διαμέτρου του ηλεκτροδίου που θα χρησιμοποιήσεις.
    Και να έχεις υπόψη σου ότι οι ενδείξεις στα μηχανήματα πολλές φορές είναι από περίπου μέχρι ότι να ναι.

  15. #255
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Ερώτηση προς γνωρίζοντες: ηλεκτροσυγκόλληση inverter που στις προδιαγραφές της δίνει 110Α με duty cycle 35% είναι κατάλληλη (ικανοποιητική) για ερασιτεχνική χρήση με ηλεκτρόδια μέχρι 3,2 χιλ. ;

Παρόμοια θέματα

  1. Μάσκα GIVI για hornet, fazer γυμνό κλπ μαύρη
    από lousou76 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 09:29
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 13:24
  3. Επισκευή πλαστικών κλπ
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 08:22
  4. Καλέ αντμίνια κλπ συγχαρίκια βρεε
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 11:27
  5. Ο ηλιος καιει.....κλπ!!!
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2004, 02:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF