Σελίδα 2 από 30 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 441

Θέμα: ηλεκτροκολληση tig mig κλπ...

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Εγώ έχω αυτή http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...7,d.d2k&cad=rj
    Την είχα αγοράσει από το practiker στα 250€ χωρίς τα παρελκόμενα.
    Δεν κάνει βέβαια για αλουμίνιο ούτε με ηλεκτρόδιο. Στο αλουμίνιο ''επειδή το δοκίμασα'', με tig κάνει τόξο αλλά δεν συμβαίνει απολύτως τίποτε σε ότι αφορά συγκόλληση.
    Κολλάει καλά inox και χάλυβα με καθαρό argon. Θέλει προσοχή στην εκκίνηση του τόξου γιατί κολλάει το βαλφράμιο.
    Για ερασιτεχνική χρήση κρίνεται καλή...!

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sonic22 Προβολή μηνύματος
    Καινουργια ή μεταχειρισμενη;
    Με τι εξοπλησμο;

    Επιδει εχω παρομια, για ερασιτεχνική δουλιτσα ειναι οτι πρεπει.
    Απλα ξεχνα τα ομορφα γαζια στο αλουμινιο. 9 στις 10 θα κανεις μεγαλυτερη ζημια απο την αρχικη (τρυπαει ευκολα και απροειδοποίητα το ατιμο το αλουμινιο).
    Υπαρχει λογος που οι καλες αλουμινοκολησεις ειναι τοσο ακριβες.
    συμφωνο
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  3. #18
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sonic22 Προβολή μηνύματος
    Δλδ φρανγκεσταιν τραβεστι...

    Λογικα οι προδιαγραφες καθε ηλεκτροκολλησης εχουν να κανουν και με την αντοχη των εξαρτηματων αλλα και με την διαχειρηση της θερμοτητας.

    Σε απλα λογια μπορει και να κανει αλλα αν το παρακανεις θα εχεις υπερθερμασεις (καλωδια-επαφες και ακροφυσιο) και ισος ακυρες αστοχιες υλικων.
    Μάλιστα. Εντάξει η ηλεκτροκόλλησή μου δεν είναι και 1ο πράγμα, 170ευρώ την είχαμε πάρει απο 50 έως 180Α
    Κολλάω συνήθως στα 50Α με 60Α απο λαμαρίνες μέχρι σίδερο...
    Αλλά σκέφτηκα να πάρω ενα καρούλι MIG 0.8mm, να φτιάξω μια πατέντα για να παρέχει το σύρμα στο ακροφύσιο και να πειραματιστώ με την τραβεστί.

  4. #19
    @stam2 Το πενταλ θα σου χρειαστει μονο στο αλομινιο (και αν)
    Τα "καλουδια" ειναι καμποσα καβλιτζεκια που εχει η TIG μιας και υπαρχουν διαφορα μεγαθη ακιδας βολφραμιου (1,6 2 3,2 κτλπ) και αντιστοιχα ακροφυσια.
    Τα χρηματα ειναι "νταξ" μιας και η μηχανη ειναι σχετικα "παλια" τεχνολογικα. Παντος δεν θα το μετανιωσεις.

    υ.γ. θα χρειαστει να αλλαξεις καλωδιο σωματος. Ειναι πολυ λεπτο και θα αρχισει να "σπαει" απο την υπερθερμανση μετα απολιγο καιρο.

    @ikarosk Δεν πρεπει να ερχετε σε επαφη το βολφραμιο με το υλικο. Αν απλα σου κανει τοξο κατι δεν εχεις κανει σωστα με το αεριο.



    ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ

    Το προβλημα με το αλουμινιο ειναι το οξειδιο του αλουμινιου που δημιουργητε οταν ερθει σε επαφη το καθαρο αλουμινιο με τον ατμοσφαιρικο αερα.
    Ειναι ενα απο τα σκληροτερα υλικα στον κοσμο αν και εχει μηδαμινο παχος.

    Για να μπορεσουμε να απομακρινουμε την "κρουστα" του οξειδιου η μηχανη γυρναει αναποδα την πολικοτητα ωστε το ηλεκτρικο ρευμα να παει απο το σωμα γειωσης στην ακιδα βολφραμιου και ετσι να σπασει την κρουστα απο μεσα. Για τον λογο αυτο η ακιδα βολφραμιου στα αλουμινιο ειναι σφαιρικη και οχι μητερη.
    αφου σπασει η κρουστα τωτε η μηχανη γυρναει ξανα την πολικοτητα και εχουμε κολληση. Αυτος ειναι ο τοσο συζητημενος παλμος.
    Στα παλια μηχανηματα ο παλμος ρυθμιζοταν και ως προς τις ποσσες φορες το δευτερολεπτο (HZ) αλλα και ως προς το DutyCycle (δλδ το ποση ωρα θα εχουμε αναποδη πολικοητα και ποση ωρα ορθη πολικοτητα σε καθε παλμο). Στα συχρονα και ακριβα μηχανηματα εχουμε πολυ περισσοτερους παλμους (HZ) και ειδικα κυκλωματα που κανουν την ολλη διαδικασια ευκολοτερη.
    Τελος παλια (πριν κανα 2 χροναι δλδ γιατι η τεχνολογια στις TIG τρεχει) ειχαμε διαφορετικη ακιδα βολφραμιου αναλογα το υλικο (μπλε για σιδερο, πρασινο για αλου και κοκκινο για ανοξιδοτο νομιζω). Τωρα υπαρχει η χρυση ακιδα που κανει για ολα απλα θελει καταληλη διαμορφωση η ποντα της.
    Το οτι το βολφραμιο ειναι υποπτο καρκινογονο το ειπαμε;
    Τελευταία τροποποίηση από sonic22; 29/05/2014 στις 14:20.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sonic22 Προβολή μηνύματος
    @ikarosk Δεν πρεπει να ερχετε σε επαφη το βολφραμιο με το υλικο. Αν απλα σου κανει τοξο κατι δεν εχεις κανει σωστα με το αεριο.

    Το οτι το βολφραμιο ειναι υποπτο καρκινογονο το ειπαμε;
    Λέω μόνο στην εκκίνηση του τόξου, που πρέπει να γίνει στιγμιαίο ξύσιμο του βολφραμίου με το υλικό για την έναυση του τόξου. Στις νέου τύπου και ακριβές σε € tig δεν απαιτείται. Το τόξο σ'αυτές γίνεται όταν πλησιάσει το ηλεκτρόδιο βολφραμίου σε κατάλληλη απόσταση.
    Για την δημιουργίαι μόνο τόξου, αναφέρομαι στην περίπτωση που είδα πως συμπεριφέρεται η μηχανή όταν προσπάθησα να συγκολλήσω αλουμίνιο και μάλιστα κράμα με καλές συγκολλητικές ιδιότητες. Δοκίμασα πολλές περιπτώσεις παροχής αερίου και amperes αλλά το αποτέλεσμα ήταν ένα αθόρυβο τόξο. Εννοείται ότι η μηχανή στις οδηγίες τονίζει ότι δεν κολλάει αλουμίνιο. Το έκανα μόνο για να ικανοποιήσω την περιέργειά μου.

    Υπάρχει κάτι πλέον που να μην είναι καρκινογόνο?????

  6. #21
    iparxi ilektrodio aluminiou gia tis palis paradosiakes ilekrtokolisis kseri kanis ti xriazete gia na kolisi apo mixanima ke poso kala kolai?
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  7. #22
    Οπως ειπα υπαρχει και δουλεβει σε ολες τις παλιες μηχανες αλλα θελει να εχεις αρκετα μπερ (καμια 130αρα).
    Ειναι της απελπισιας παντος και απο αντοχη και απο εμφανιση.

    Ισος ενας καλυτερος τροπος ειναι αυτος που παρουσιαζετε εδω

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ego_o_idios Προβολή μηνύματος
    iparxi ilektrodio aluminiou gia tis palis paradosiakes ilekrtokolisis kseri kanis ti xriazete gia na kolisi apo mixanima ke poso kala kolai?
    http://www.erlikon.gr/online/viewPro...?pid=88&mid=80

    πολύ ωραίος οδηγός.
    Αν κλικάρεις εκεί που λέει αναλυτικοί πίνακες θα δείς οτι θέλει DC με + στην τσιμπίδα.
    Οπότε χρειάζεται DC μηχάνημα.
    Οι παλιές ερασιτεχνικές φτηνές βαριές είναι κατά κανόνα AC.
    DC είναι τα inverter.

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sonic22 Προβολή μηνύματος
    Οπως ειπα υπαρχει και δουλεβει σε ολες τις παλιες μηχανες αλλα θελει να εχεις αρκετα μπερ (καμια 130αρα).
    Ειναι της απελπισιας παντος και απο αντοχη και απο εμφανιση.

    Ισος ενας καλυτερος τροπος ειναι αυτος που παρουσιαζετε εδω
    Επειδη το εχω χιλιοδοκιμασει τοσο καιρο, δεν κανει για αλλη δουλεια περαν του γεμισματος... αλλα για να κολλησεις στιβαρα μια βαση, μια σχαρα ή κατι που θα δεχθει πιεσεις δεν κανει...
    Γι' αυτο και η ερευνα για μηχανημα...

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sonic22 Προβολή μηνύματος
    Ισος ενας καλυτερος τροπος ειναι αυτος που παρουσιαζετε εδω
    Αυτό κάνει για ψυγεία ή δεν θα αντέξει;

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Οι παλιές ερασιτεχνικές φτηνές βαριές είναι κατά κανόνα AC.
    DC είναι τα inverter.
    Χμμμ... εχω την ακριβος αναποδη αντιληψη επι του θεματος...
    Οι inverter βγαζουνε παλμο (για αυτο και λεγονται inverter) και οι "κλασικες χαλκου" βγαζουν κατα κανονα DC.
    Μπορει και να κανω λαθος...

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sonic22 Προβολή μηνύματος
    Χμμμ... εχω την ακριβος αναποδη αντιληψη επι του θεματος...
    Οι inverter βγαζουνε παλμο (για αυτο και λεγονται inverter) και οι "κλασικες χαλκου" βγαζουν κατα κανονα DC.
    Μπορει και να κανω λαθος...

    Λοιπόν σίγουρα, η παλιά μου ηλεκτροκόλληση (50.000 δραχμών) ήταν ένας σκέτος μετασχηματιστής
    που από την μια μεριά ήταν στην πρίζα και από την άλλη βγαίναν μερικά σύρματα πηγαίναν σε ένα διακόπτη 3 επιλογών έντασης
    και από εκεί στην τσιμπίδα και στο σώμα.
    Σίγουρα έβγαζε εναλλασσόμενο 50ΗΖ.
    Αυτή που έχω τώρα (φτώχια καταραμένη) http://www.baxevanos.gr/products.asp?id=48 είναι τα ίδια (μετασχηματιστής σκέτος).
    Έτσι νομίζω προκύπτει και το welding transformer.
    Από εκεί και μετά για ανοξείδωτο και λοιπά ηλεκτρόδια που θέλουν συνεχές πήρα σε ξεστοκάρισμα ένα triodyn uda160 http://www.svarbazar.cz/phprs/view.p...nku=2009031001 που είναι ένας σκέτος ανορθωτής και παίρνει το ac και το κάνει DC, οπότε μπορεί να παίζω με όλα τα ηλεκτρόδια και + ή - στην τσιμπίδα κατά βούληση.
    Με μιά μπουκάλα ένα ρυθμιστή και μιά τσιμπίδα είμαι κομπλέ για scratch start tig
    (οποιος πεί οτι με τα ίδια λεφτά παίρνω inverter έχει δίκιο αλλά η ιστορία άρχισε από παλιά, που όλα αυτά δεν υπήρχαν)
    Βέβαια υπήρχαν και υπάρχουν μηχανήματα που τα κάνουν και τα 2 μαζί (welding rectifier) αλλά είναι με ρόδες και τριφασικά κυρίως.
    Για τα inverter έχω να καταθέσω ότι όσα έχω δουλέψει (ερασιτεχνικά) είναι dc ,έτσι έγραφαν δηλαδή, και κολλάγαν και τα ανάλογα ηλεκτρόδια επίσης.
    Τώρα το ac που μιλάμε για αλουμίνιο δεν πρέπει να είναι ημιτονοειδές ,που βγάζει το δίκτυο ,αλλά τετραγωνικής κυματομορφής.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Από εκεί και μετά για ανοξείδωτο και λοιπά ηλεκτρόδια που θέλουν συνεχές .........
    Τα ανοξείδωτα ηλεκτρόδια κολλάνε κανονικά και με AC χαλκού. Δοκιμασμένο και σίγουρο 100%.
    Για ηλεκτρόδια αλουμινίου χρειάζεται οπωσδήποτε τριφασική περιστρεφόμενη (περιστροφικός μετατροπέας σε DC).
    Όσες φορές δοκίμασα με την δική μου να κάνω γαζί με ηλεκτρόδιο αλουμινίου, με οποιαδήποτε πολικότητα και αμπέρ, χάλαγα τα ηλεκτρόδια και τα νεύρα μου.....

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ikarosk Προβολή μηνύματος
    Για ηλεκτρόδια αλουμινίου χρειάζεται οπωσδήποτε τριφασική περιστρεφόμενη (περιστροφικός μετατροπέας σε DC).
    Ωπα ωπα, αυτο δεν μ' αρεσε. Δηλαδη αυτα τα μηχανηματα τα ημιεπαγγελματικα που κολλανε αλλουμινιο συμφωνα με τον κατασκευαστη τους, ειναι τριφασικα...; δεν μπορεις χωρις τριφασικο να δουλεψεις...;

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    Ωπα ωπα, αυτο δεν μ' αρεσε. Δηλαδη αυτα τα μηχανηματα τα ημιεπαγγελματικα που κολλανε αλλουμινιο συμφωνα με τον κατασκευαστη τους, ειναι τριφασικα...; δεν μπορεις χωρις τριφασικο να δουλεψεις...;
    αποσο εχω καταλαβει και ειδικα για αλουμινιο και καλες ραφες ειναι μαλλον μονοδρομος το τριφασικο


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ikarosk Προβολή μηνύματος

    Υπάρχει κάτι πλέον που να μην είναι καρκινογόνο?????
    κι αυτο σταμελο που το πας; τοχω ακουσει απο πολλους κατοχους οτι ειναι καρκινογονα τα mig tig plasma.


    τωρα αν θες να φτιαξεις κατι με αλουμινιο κοβεις τα κομματια κανεις τις διαμορφωσεις και ολα τα σχετικα πας σε συγκολητη και πληρωνεις τις ραφες. ομως αν θες να ασχοληθεις για χομπι κολησεις σε αλουμινιο δυσκολα τα πραματα νομιζω και πολλα εξοδα. πιστευω οτι πιο μετα που θα προχωρησει η τεχνολογια θα φτιαχτουν καλυτερα μηχανηματα και πιο προσιτα.

    ενδιαφερον θρεντ

Σελίδα 2 από 30 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μάσκα GIVI για hornet, fazer γυμνό κλπ μαύρη
    από lousou76 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 10:29
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 14:24
  3. Επισκευή πλαστικών κλπ
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 09:22
  4. Καλέ αντμίνια κλπ συγχαρίκια βρεε
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 12:27
  5. Ο ηλιος καιει.....κλπ!!!
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2004, 03:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF