Σελίδα 20 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 101516171819202122232425 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 286 έως 300 από 441

Θέμα: ηλεκτροκολληση tig mig κλπ...

  1. #286
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Για όποιον θέλει tig με χαμηλό budget παίζει και αυτή που σύμφωνα με την περιγραφή παρέχει υψίσυχνη έναυση και έρχεται και με τσιμπίδα στο κουτί. Δεν ξέρω πόσο μπορεί να την εμπιστευθεί κάποιος αλλά σε προσφορά πέφτει γύρω στα 160€, τιμή-δέλεαρ.

  2. #287
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Δεύτερο σημείο παρεξήγησης αλλά και κάτι που "απ' ότι φαίνεται" όλοι ψάχνουν χωρίς να μπορούν να το αξιολογήσουν σωστά, είναι αυτά τα χαρακτηριστικά που δίνουν όλοι οι κατασκευαστές και αφορούν τους χρονους χρήσης/υπερθέρμασης της μηχανής.

    Ο κάθε κατασκευαστής μπορεί να μετράει όπως γουστάρει και να βάζει τα αποτελέσματα στα χαρακτηριστικά της μηχανής του. Αν όμως θέλουμε να δούμε τι κάνει η μηχανή μας και τι επιδόσεις έχει μόνο ένα πράγμα μας ενδιαφέρει, το ΕΝ-60974-1. Είναι η πιο αυστηρή προδιαγραφή που υπάρχει.
    Κάποιος κατασκευαστής μπορεί να μετρήσει για πόση ώρα μπορεί να δουλεύει η μηχανή του στο μάξιμουμ (πχ 140Α) πριν ανάψει το κόκκινο λαμπάκι της υπερθέρμανσης, αλλά πριν ξεκινήσει το τεστ, η μηχανή να είναι κρύα και η θερμοκρασία του δωματίου να είναι 20 βαθμοί.

    Η παραπάνω προδιαγραφή όμως, ορίζει, οτι η μέτρηση πρέπει να γίνει με τη μηχανή ζεστή και σε δωμάτιο με 40 βαθμούς. Η μηχανή λοιπόν κάνει δυο θερμικούς κύκλους (δουλεύει μέχρι να ανάψει κόκκινο και να σβήσει, δυο φορές) και μετά την τοποθετούμε σε ένα δωμάτιο με 40 βαθμούς και μετράμε για πόση ώρα μπορεί να δουλέψει στο τέρμα. Ο θερμικός κύκλος είναι συνήθως 10 λεπτών και αν δουλέψει για 5 λεπτά λέμε οτι δούλεψε στο 50% του θερμικού κύκλου. Αν δουλέψει για 3,5 λεπτά λέμε οτι δούλεψε στο 35% του θερμικού κύκλου. Αλλες μετρήσεις που γίνονται είναι πχ οτι, για να δουλέψει 6 λεπτά συνεχόμενα (υπό τις ίδιες συνθήκες πάντα) πρέπει τα αμπέρ να είναι 105. Δλδ Στους 40βαθμούς 60% @ 105Α. Κάποιοι κατασκευαστές δίνουν και νορμάλ μερτήσεις. Δλδ για πόσο μπορεί να δουλέψει σε θερμοκρασία δωματίου (δλδ 20 με 25 βαθμούς) που δεν ξέρω αν είναι στη συγκεκριμένη προδιαγραφή.

    Όσοι κατασκευαστές δεν αναγράφουν την προδιαγραφή 60974-1, δεν έχουν κάνει τις μετρήσεις με αυτόν τον τρόπο, οπότε οι μετρήσεις τους δε μπορούν να συγκριθούν με κάποιες άλλες. Μπορεί δλδ ο θερμικός κύκλος να ήταν 5 λεπτών, ή η θερμοκρασία δωματίου 25 βαθμοί ή η μηχανή να ήταν κρύα πριν γίνει η μέτρηση. Γι' αυτό πολλά φθηνά μοντέλα έχουν καλύτερες επιδόσεις από πολύ ακριβότερα.

    Σωστή αναγραφή δυνατοτήτων μιας μηχανής..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2020-12-01 04-32-33.jpg 
Προβολές:	242 
Μέγεθος:	46,8 KB 
ID:	423341

    Απ' το παραπάνω πινακάκι βλέπουμε οτι τη 160αρα, μετά από 2 θερμικούς κύκλους και σε δωμάτιο με 40 βαθμούς, μπορεί να δουλέψει στο τέρμα (160Α) για 14% του θερμικού κύκλου. Αν δλδ ο κύκλος είναι 10λεπτος, μπορεί να δουλέψει για μόλις ενάμιση λεπτό. (δεν ξέρω αν εκείνο το 12max σημαίνει οτι ο θερμικός κύκλος είναι 12λεπτος δεν ειναι 12 αλλά l2max).
    Αλλιώς μπορεί να δουλέψει, στο ίδιο περιβάλλον, με τις ίδιες προυποθέσεις, για 6 λεπτά στα 85Α. Ή για 6 λεπτά στα 160Α αλλά σε δωμάτιο με 20 βαθμούς.

    Τι σημαίνουν αυτά? Πρακτικά τα παραπάνω σημαίνουν οτι υπό νορμάλ συνθήκες αυτή η μηχανή μπορεί να δουλεύει non stop. Αν μετά από δυο υπερθερμάνσεις, μέσα σε δωμάτιο με 40 βαθμούς, μπορεί να δουλεύει συνεχόμενα για 6 λεπτά 85Α, τότε πρακτικά, είναι non stop. Ειδικά όταν μιλάμε για μηχανές mma στις οποίες πρέπει να αλλάζεις ηλεκτρόδιο, να χτυπάς τις κολλήσεις σου κτλ.

    Η ίδια μηχανή με τσιμπίδα tig θα έχει ακόμα καλύτερους χρόνους γιατί δε ζορίζεται τόσο πολύ. Όμως εκεί έχουμε άλλες απαιτήσεις γιατί αφενός δε χάνουμε χρόνο με το να χτυπάμε και να καθαρίζουμε τις κολλήσεις μας, αφετέρου δεν έχουμε ηλεκτρόδια να αλλάζουμε. Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε σωλήνες που χρειάζονται μεγάλες και συνεχόμενες ραφές. Οπότε σε απαιτητικές εργασίες, οι παραπάνω χρόνοι μπορεί να μην ήταν ικανοποιητικοί για μια μηχανή tig, όσο βελτιωμένοι και να ήταν λόγο μικρότερου φορτίου.

    There..

    Πάλι πολλά έγραψα γμτο.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 02/12/2020 στις 16:34.
    Sent from me using a computer.

  3. #288
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Για όποιον θέλει tig με χαμηλό budget παίζει και αυτή που σύμφωνα με την περιγραφή παρέχει υψίσυχνη έναυση και έρχεται και με τσιμπίδα στο κουτί. Δεν ξέρω πόσο μπορεί να την εμπιστευθεί κάποιος αλλά σε προσφορά πέφτει γύρω στα 160€, τιμή-δέλεαρ.
    Ήμουν απασχολημένος με το σεντόνι μου και δεν είδα τι έγραψες αλλά να.. αυτό ακριβώς εννοούσα.

    Σου πετάει εκεί ένα σκέτο 60% και όλα καλά! Μαλακίες θα κάνουμε τώρα? Να ταλαιπωρούμε τον κόσμο άδικα?



    Δε σνομπάρω, αυτόν που θα την αγοράσει. Γι' αυτόν που δεν έχει απαιτήσεις απόδοσης και θέλει να κολλάει λεπτά χωρις να τα τρυπάει, ή θέλει οι κολλήσεις του να είναι εύκολες και όμορφες, μπορεί να είναι άριστη επιλογή. Απλά αγοράζει γουρούνι στο σακί.
    Sent from me using a computer.

  4. #289
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Το ότι οι Κινέζοι γράφουν ό,τι θέλουν στους κύκλους απόδοσης το ξέρω, και νομίζω οι περισσότεροι το ψυλλιάζονται. Το 60% της Helix μπορεί και να το μετράνε στο Θιβέτ Φλεβάρη μήνα με το βοριά .

    Από εκεί και πέρα, ο ερασιτέχνης πρέπει να κάνει τους συμβιβασμούς του, εκτός κι αν είναι μερακλής ή του περισσεύουν λεφτά. Εγώ π.χ. με τη χρήση που κάνω δε μπορώ να δικαιολογήσω την Imperia, αλλά με τη Helix των 60€ δε θα το σκεφτόμουν τόσο, αφού φαίνεται να λειτουργεί σωστά.

    Γενικά στις φθηνές κατηγορίες οι Κινέζοι έχουν προτάσεις για κάθε γούστο και βαλάντιο, οι ευρωπαίοι δυστυχώς όχι.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 02/12/2020 στις 02:18.

  5. #290
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Το ότι οι Κινέζοι γράφουν ό,τι θέλουν στους κύκλους απόδοσης το ξέρω, και νομίζω οι περισσότεροι το ψυλλιάζονται. Το 60% της Helix μπορεί και να το το μετράνε στο Θιβέτ Φλεβάρη μήνα με το βοριά .

    Από εκεί και πέρα, ο ερασιτέχνης πρέπει να κάνει τους συμβιβασμούς του, εκτός κι αν είναι μερακλής ή του περισσεύουν λεφτά. Εγώ π.χ. με τη χρήση που κάνω δε μπορώ να δικαιολογήσω την Imperia, αλλά με τη Helix των 60€ δε θα το σκεφτόμουν τόσο, αφού φαίνεται να λειτουργεί σωστά.

    Γενικά στις φθηνές κατηγορίες οι Κινέζοι έχουν προτάσεις για κάθε γούστο και βαλάντιο, οι ευρωπαίοι δυστυχώς όχι.
    Όλα κινέζικα είναι σήμερα. Δεν υπάρχει ηλεκτρικό κύκλωμα που δεν έχει ταξιδέψει στον ωκεανό. Πιστεύεις οτι οι πλακέτες απ' τις gys, κατασκευάζονται στη Γαλλια?

    Κατά τ' άλλα, σωστά τα λες αρκεί να γνωρίζουμε 3 πράγματα.
    Τι ανάγκες έχω.
    Τι εργαλείο απαιτούν.
    Τι δυνατότητες έχει αυτό που έβαλα στο καλάθι του σκρούτζ.

    Πάμε τώρα ένα στοίχημα οτι οι περισσότεροι, τις περισσότερες φορές, δε γνωρίζουμε τουλάχιστον ένα απ' τα 3? Εγώ είμαι σίγουρα ένας απ' αυτούς.
    Sent from me using a computer.

  6. #291
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosni Προβολή μηνύματος
    Αμα το περασες για κρεμαστρα εχουμε προβλημα, εγω ηθελα να το πλασαρω σαν εργο τεχνης...χαχαχα
    Δεν τα ηξερα τα ηλεκτροδια μπρουτζου, η κολληση τους βγαζει το χρωμα του μπρουτζου λογικά αρα δεν μου κάνει...
    Χα! μου αρέσουν τα στερεοσκοπικά (; ) αλλά έχω συνηθίσει να κολλάω πολύ καλά ατσάλια με μπρούτζο και δεν μου χτυπά άσχημα.
    Φινίρεται πολύ πιο εύκολα και αν έχει κρατήσει κάποιες αρχές στην δομή, το κάνεις να φαίνεται σαν fillet braze.

    Προσωπικά προτιμώ οξυγόνο - προπάνιο αλλά ασχολούμαι πολλά χρόνια και έχω άλλη οπτική - εφαρμογή - διαχείριση, σε αυτά που κάνω.

    @daz ευχαριστώ για την εξήγηση των μεγεθών που βλέπω στις διάφορες εταιρείες, το είχα απορία και τώρα μπορώ να καταλάβω περισσότερα
    για τις διαθέσιμες ηλεκτροκολλήσεις.


  7. #292
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    (δεν ξέρω αν εκείνο το 12max σημαίνει οτι ο θερμικός κύκλος είναι 12λεπτος.
    Mαλλον ειναι I2max και αναφερεται στα max amper αρα 160 αμπερ οπως πολυ σωστα ειπες πιο πριν

  8. #293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Χα! μου αρέσουν τα στερεοσκοπικά (; ) αλλά έχω συνηθίσει να κολλάω πολύ καλά ατσάλια με μπρούτζο και δεν μου χτυπά άσχημα.
    Φινίρεται πολύ πιο εύκολα και αν έχει κρατήσει κάποιες αρχές στην δομή, το κάνεις να φαίνεται σαν fillet braze.

    Προσωπικά προτιμώ οξυγόνο - προπάνιο αλλά ασχολούμαι πολλά χρόνια και έχω άλλη οπτική - εφαρμογή - διαχείριση, σε αυτά που κάνω.

    @daz ευχαριστώ για την εξήγηση των μεγεθών που βλέπω στις διάφορες εταιρείες, το είχα απορία και τώρα μπορώ να καταλάβω περισσότερα
    για τις διαθέσιμες ηλεκτροκολλήσεις.

    Ωραιο φαινεται αυτο το fillet braze σαν αποτελεσμα, αυτο το ηλεκτροδιο μπρουτζου εχει καμια ιδιατεροτητα στην εφαρμογη ή πανω κατω δουλευεται σαν κοινο ηλεκτροδιο σιδηρου?

  9. #294
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Eίναι ακριβότερο κατα τα άλλα καθαρίσμα και ζέσταμα όπως τα άλλα.
    "fillet" κάνεις και με τα άλλα απλά θέλεις ταινιολειαντήρα χειρός που πάει ψηλά ή υπομονή..
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 02/12/2020 στις 15:14.

  10. #295
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosni Προβολή μηνύματος
    Mαλλον ειναι I2max και αναφερεται στα max amper αρα 160 αμπερ οπως πολυ σωστα ειπες πιο πριν
    Ναι, έτσι είναι, ήθελα να το διορθώσω μετά, αλλά το ξέχασα. Δεν ειναιο 12 αλλά l2.
    l2 για την ακρίβεια.
    Sent from me using a computer.

  11. #296
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Απορία: Επειδή έχω θέματα με τις διατομές/ασφάλειες των καλωδιώσεων στο σπίτι που μένω (όχι θέμα ασφάλειας, ο πίνακας είναι κομπλέ σε αυτό και έχουν αλλαχθεί όλα προ 2ετίας), τουτέστιν υπάρχει μόνο μια 16άρα πρίζα (εννοώ που να προστατεύεται από 16άρα ασφάλεια, άρα 2,5άρι καλώδιο), κι αυτή είναι στη γραμμή πλυντηρίου, που απέχει καμιά 10αριά μέτρα από το μπαλκόνι όπου ήθελα να δοκιμάσω κάποιες κολλήσεις, οι εναλλακτικές που έχω είναι 2: είτε χρησιμοποιώ μια εξωτερική πρίζα που έχω στο μπαλκόνι, που βλέπει ασφάλεια 10Α κι έτσι γλυτώνω μπαλαντέζες, αλλά έχω μόνο +/-10Α (ονομαστικά) στο πρωτεύον της μηχανής (230 βολτ), είτε χρησιμοποιώ 10+ μέτρα μπαλαντέζα με καρέ 2,5άρι (που πρέπει να τη φτιάξω/αγοράσω κιόλας γιατί τώρα έχω μια μπαλαντέζα με 1,5άρι αγωγό) η οποία θα παίρνει ρεύμα από την εσωτερική πρίζα πλυντηρίου που βλέπει τη 16άρα ασφάλεια.
    Εφόσον οι δουλειές/πειραματισμοί που για καιρό θα κάνω με τη μηχανή θα είναι με ρύθμιση αμπέρ 50-60, άντε βαριά 70Α, μπορεί η 10άρα γραμμή να σηκώσει αυτό το ρεύμα της μηχανής; Το ρωτάω γιατί πήρα θάρρος από το πινακάκι της GYS που παρέθεσε πιο πριν ο daz, στο οποίο φαίνεται ότι η 80Α μηχανή της γαλλικής εταιρείας, καλύπτεται με 10Α ασφάλεια γραμμής, ενώ ουσιαστικά η 16Α γραμμή απαιτείται για μηχανή 160Α.
    Έχει πρακτικά δοκιμάσει κανείς να δουλέψει μηχανή ινβέρτερ σε 10Α γραμμή; Έστω για δουλειές με 2,5 χιλ. ηλεκτρόδιο, προφανώς, που απαιτούν περί τα 60-70Α ρύθμιση ρεύματος.

  12. #297
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Ψηφίζω να φτιάξεις μπαλαντέζα. Είναι χρήσιμη γενικότερα, θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.

  13. #298
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Επειδή η ηλεκτροκόλληση που αγόρασα έρχεται με καλώδια 1,5 μέτρου (κοντά) και σχετικά μικρής διατομής για τα αμπέρ που υποτίθεται ότι δίνει(140Α στο 60% ισχυρίζονται, και 120Α περίπου στο 100%..., ας είναι και 100Α τα πραγματικά, δεν αλλάζει η ουσία) αποφάσισα να φτιάξω πιο σοβαρά καλώδια. Οπότε παρήγγειλα (και παρέλαβα σήμερα, από Καυκά, που στην Αττική τουλάχιστον κάνει διανομή με δικά του μέσα κατ' οίκον) 2Χ3 μέτρα καλώδιο 25 τετρ. χιλ. καθώς και σετ μπόρνες, νέα τσιμπίδα, και νέο σώμα γείωσης, σαφώς καλύτερης ποιότητας από αυτό που έρχεται η μηχανή στο κουτί της, όπως επίσης και μια αυτόματη ηλεκτρονική μάσκα 9-13DIN ArcMax (από άλλο κατάστημα όλα αυτά). Αυτά βέβαια ελπίζω να παραληφθούν πριν τα Χριστούγεννα, γιατί με τις εταιρείες ταχυμεταφορών η κατάσταση είναι εντελώς δραματική.

  14. #299
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Ψηφίζω να φτιάξεις μπαλαντέζα. Είναι χρήσιμη γενικότερα, θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.
    Συμφωνώ, αυτό έχω κάνει κιεγω.

  15. #300
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Επειδή η ηλεκτροκόλληση που αγόρασα έρχεται με καλώδια 1,5 μέτρου (κοντά) και σχετικά μικρής διατομής για τα αμπέρ που υποτίθεται ότι δίνει(140Α στο 60% ισχυρίζονται, και 120Α περίπου στο 100%..., ας είναι και 100Α τα πραγματικά, δεν αλλάζει η ουσία) αποφάσισα να φτιάξω πιο σοβαρά καλώδια. Οπότε παρήγγειλα (και παρέλαβα σήμερα, από Καυκά, που στην Αττική τουλάχιστον κάνει διανομή με δικά του μέσα κατ' οίκον) 2Χ3 μέτρα καλώδιο 25 τετρ. χιλ. καθώς και σετ μπόρνες, νέα τσιμπίδα, και νέο σώμα γείωσης, σαφώς καλύτερης ποιότητας από αυτό που έρχεται η μηχανή στο κουτί της, όπως επίσης και μια αυτόματη ηλεκτρονική μάσκα 9-13DIN ArcMax (από άλλο κατάστημα όλα αυτά). Αυτά βέβαια ελπίζω να παραληφθούν πριν τα Χριστούγεννα, γιατί με τις εταιρείες ταχυμεταφορών η κατάσταση είναι εντελώς δραματική.
    Το καλωδιο που παρηγγειλες ειναι για συγκολλητικες μηχανες; Πρεπει να ειναι σιλικονουχο εξωτερικα για να ειναι ευκαμπτο!
    Αριστης ποιοτητας καλωδιο εχει ο Ρουσακης, κ γενικα εχει μπορνες τσιμπιδες γειωσεις αριστης ποιοτητας. Αφου θα τα φτιαξεις που θα τα φτιαξεις ελπιζω να παρηγγειλες να βγουν τα καλωδια πιο μακρυα σε μηκος , βολευει απειρα.

Παρόμοια θέματα

  1. Μάσκα GIVI για hornet, fazer γυμνό κλπ μαύρη
    από lousou76 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 09:29
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 13:24
  3. Επισκευή πλαστικών κλπ
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 08:22
  4. Καλέ αντμίνια κλπ συγχαρίκια βρεε
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 11:27
  5. Ο ηλιος καιει.....κλπ!!!
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2004, 02:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF