Σελίδα 23 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 131819202122232425262728 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 345 από 441

Θέμα: ηλεκτροκολληση tig mig κλπ...

  1. #331
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Χε, τον Ηλία λες; αναφέρεται στην περιοχή γύρω απο την κόλληση και ότι έχει επηρεαστεί από την θερμοκρασία.
    Η θερμική κατεργασία του αλουμινίου έχει πολλά να δώσει ανάλογα το κράμα, υπάρχουν (ακριβά) κράματα που αναπτύσσουν χαρακτηριστικά
    πολύ κοντά σε άλλα μέταλλα.

    Αν λέμε τον ίδιο υπέροχο τύπο που κατασκευάζει τα δικά του σπαστά, να του μεταφέρεις τους χαιρετισμούς μου!

  2. #332
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Χε, τον Ηλία λες; αναφέρεται στην περιοχή γύρω απο την κόλληση και ότι έχει επηρεαστεί από την θερμοκρασία.
    Η θερμική κατεργασία του αλουμινίου έχει πολλά να δώσει ανάλογα το κράμα, υπάρχουν (ακριβά) κράματα που αναπτύσσουν χαρακτηριστικά
    πολύ κοντά σε άλλα μέταλλα.

    Αν λέμε τον ίδιο υπέροχο τύπο που κατασκευάζει τα δικά του σπαστά, να του μεταφέρεις τους χαιρετισμούς μου!
    Δε λεμε τον ιδιο αλλα εχεις πμ.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #333
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Παιδες με ολο το σεβασμο προς την τσεπη του καθενος αλλα ξεχαστε οτι παιρνεις μηχανημα tig, mig με μερικα κατοσταρικα.
    Ναί και μόλις πάρω την kempi ή την fronius θα αρχίσω να κολλάω tig.
    Είναι δύσκολο, θέλει 2 χέρια (δεν λέω και ένα πόδι), ακούμπησες ηλεκτρόδιο ,θέλει ένα τέταρτο λύσε βγάλε τρόχισε δέσε.
    Μανίκι απλά να μάθεις να το χειρίζεσαι, 'όχι να κολλήσεις, ούτε να είναι καλή η κόλληση, ούτε να είναι ωραία, ούτε ανεβατό , ρίζα κλπ απλά να πηγαίνεις 10 πόντους στον πάγκο χωρίς να κολλάς το ηλεκτρόδιο στο κομμάτι.
    Πολλά respect σε όσους το χουν.

  4. #334
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Ελα ρε συ, δεν ειναι τοσο τραγικη η tig, ειδικα αν ξερεις να κολλας με ηλεκτροδιο τοτε θελει μονο λιγο να συγχρονισεις τα χερια σου κ να κατανοησεις τις ρυθμισεις.Κατα τα αλλα εχεις τοσο πολυ τον ελεγχο με τις ρυθμισεις που εχουν! Ασε που ενας ερασιτεχνης για μικροκατασκευες τις περισσοτερες φορες θα προτιμησει την αυτογενη κολληση οποτε ουτε τα χερια σου χρειαζεται να συγχρονισεις !
    Ασε που κ με κοστουμι κολλας! Την ακιδα σιγουρα στην αρχη θα την κολλησεις κάποιες φορες. Αλλα μπορεις να παρεις αρκετες ακιδες, να τις κοψεις στη μεση, να τις τροχισεις κ απο τις δυο μεριες κ ετσι οταν την κολλας απλα την γυριζεις τουμπα ή αλλαζεις ακιδα. Μην ψαρωνετε απο βιντεακια στο γιουτουμπ που ολα φαινονται τελεια κ απογοητευεστε!
    Κατα τη γνωμη μου οποιος παρει σοβαρο μηχανηματακι tig πρεπει να παρει κ πεταλι, σου κανει τη ζωη ακομη πιο ευκολη!
    Τελευταία τροποποίηση από camen; 12/03/2021 στις 07:02.

  5. #335
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Έχοντας δουλέψει αρκετά τις τελευταίες μέρες την μικρή μηχανή της Helix που είχα αγοράσει αρχές Δεκέμβρη:
    https://www.skroutz.gr/s/20362446/He...CF%85-MMA.html
    μόνο καλά λόγια έχω να πω μέχρι στιγμής για την εν λόγω.
    Πολύ εύκολο και στρωτό γαζί, πολύ εύκολη και δυνατή έναυση ηλεκτροδίου, αρκετά αποτελεσματική η λειτουργία anti stick. Τι άλλο να ζητήσει ένας ερασιτέχνης; Την δούλεψα κυρίως με ηλεκτρόδια 2,5 αλλά και με 2 χιλ. Ρεύματα από 50 μέχρι 80Α. Ενδεικτικά σε λαμαρίνα 3 χιλ. και ηλεκτρόδιο 2,5 χιλ. έκανε πολύ στρωτό και ωραίο γαζί με ρεύμα περί τα 65 αμπέρ.
    Σε σχέση με μια επαγγελματική 4πλάσιας + τιμής που έχω, ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα.
    Ενδεικτικά να πω ότι και σε χοντρό έλασμα 10χιλ. που δοκίμασα να τραβήξω γαζί με ηλεκτρόδιο 2,5 χιλ. και ρεύμα 80Α, το γαζί της δεν είχε καμία απολύτως διαφορά σε σχέση με το αντίστοιχο της επαγγελματικής, κάτι που με κάνει να πιστέψω ότι τα αμπέρ που δίνει το μηχάνημα πρέπει να είναι πραγματικά.
    Προφανώς δεν μπορώ να εκφραστώ για αντοχή σε παρατεταμένη χρήση από έναν επαγγελματία, ή λειτουργία με ρεύμα γεννήτριας (προσωπικά δεν θα το τολμούσα με το συγκεκριμένο μηχανάκι), αλλά είμαι πλέον κι εγώ πεπεισμένος ότι για έναν ερασιτέχνη και για τα λεφτά που κοστίζει, το μηχανάκι αυτό φαίνεται ιδανικό.
    Η μόνη αλλαγή που της έχω κάνει είναι ότι έβαλα 16άρια καλώδια των 2μ έκαστο αντί για τα 12άρια 1,5 μέτρου με τα οποία ήρθε, όπως επίσης και άλλαξα το ελεεινό σώμα γείωσης (με το οποίο ωστόσο έρχονται και μηχανές υπερδιπλάσιας τιμής) με ορειχάλκινο των 5 ευρώ. Ήτοι περί τα 75 ευρώ τελικής δαπάνης.
    Όσοι ερασιτέχνες δεν έχετε μηχανή ηλεκτροσυγκόλλησης και το σκεφτόσασταν, ή ακόμα κι αν έχετε ήδη, ψάχνατε για μια δεύτερη πολύ μικρού μεγέθους που να κολλάει με αξιοπρέπεια, μόλις βρήκατε μία.

  6. #336
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Την έχω για δοκιμή και περιμένω ss ηλεκτρόδια. Μήπως δοκίμασες μπρούτζο;

  7. #337
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Γράψε μας όταν δοκιμάσεις και τα άλλα μέταλλα. Εχει πολύ ενδιαφέρον.

  8. #338
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Την έχω για δοκιμή και περιμένω ss ηλεκτρόδια. Μήπως δοκίμασες μπρούτζο;
    Δοκίμασα μόνο το "κλασικό" ηλεκτρόδιο ρουτιλίου (το Fincord-M της Έρλικον σε 2 & 2,5 χιλ.) πάνω σε κοινούς χάλυβες.

  9. #339
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Να ρωτήσω κάτι που μπερδεύτηκα,

    Τι είναι αυτό; Λίγο από όλα;
    Λέει ERFI Wig AC / DC 200

    https://www.rcm-machines.com/en/gara.../wig-ac-dc-200

    Δεν ψάχνομαι για κάτι συγκεκριμένο αλλά κοιτάζω αν προκύψει καμιά ευκαιρία.
    Δεν έχω καν καταλήξει αν προτιμώ μια πολύ καλή wig αντί για οτιδήποτε άλλο.
    Αν προκύψει η ευκαιρία να αγοράσω ίσως να μην μπορώ να έχω μπουκάλες στο συγκεκριμένο χώρο οπότε σε αυτήν την περίπτωση η wig είναι μονόδρομος έτσι δεν είναι;
    Ρεύμα δε με νοιάζει θα παίζει και τριφασικό.

    Αυτή πχ
    https://www.rcm-machines.com/en/gara...ng/micro1950hf

    Λειτουργεί και με αέριο και μόνο με ηλεκτρόδιο;

    Ή λέω χαζομάρες κι η πάνω είναι μόνο tig κι η κάτω η κλασσική με ηλεκτρόδιο;
    https://www.rcm-machines.com/en/gara...50-a/micro1600

    Τι λένε σαν μάρκα τις ξέρει κανείς;
    Τελευταία τροποποίηση από cityfly; 30/03/2021 στις 22:18.

  10. #340
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Η πρώτη είναι tig ac/dc με HF start και απλή ηλεκτροκόλληση ηλεκτροδίου.
    Κολλάει τα πάντα. παίρνει πετάλι ,ουσιαστικά την παίρνεις για tig και θες μπουκάλα ρυθμιστή κλπ
    αλλιώς είναι τσάμπα λεφτά.

    Η δεύτερη είναι tig dc και ηλεκτροδιου ,φαντάζομαι κι αυτή hf start δεν κολλάει αλουμίνια και αυτή θέλει μπουκάλες
    και είναι κρίμα να την έχεις χωρίς μπουκάλα αλλά οκ.

    η τρίτη είναι απλή ηλεκτροδιου.
    Τα υπόλοιπα δεν ξέρω αν και οι τιμές φαίνονται στο θεό.
    Προσωπικά θα σου έλεγα εάν ψάχνεις για επαγγελματική χρήση να κοιτάξεις Ελλάδα kai μόνο μηχανήματα από
    μαγαζιά που μπορούν να σου κάνουν επισκευή και service.

  11. #341
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Η πρώτη είναι tig ac/dc με HF start και απλή ηλεκτροκόλληση ηλεκτροδίου.
    Κολλάει τα πάντα. παίρνει πετάλι ,ουσιαστικά την παίρνεις για tig και θες μπουκάλα ρυθμιστή κλπ
    αλλιώς είναι τσάμπα λεφτά.

    Η δεύτερη είναι tig dc και ηλεκτροδιου ,φαντάζομαι κι αυτή hf start δεν κολλάει αλουμίνια και αυτή θέλει μπουκάλες
    και είναι κρίμα να την έχεις χωρίς μπουκάλα αλλά οκ.

    η τρίτη είναι απλή ηλεκτροδιου.
    Τα υπόλοιπα δεν ξέρω αν και οι τιμές φαίνονται στο θεό.
    Προσωπικά θα σου έλεγα εάν ψάχνεις για επαγγελματική χρήση να κοιτάξεις Ελλάδα kai μόνο μηχανήματα από
    μαγαζιά που μπορούν να σου κάνουν επισκευή και service.

    Άρα η πρώτη αν δεν έχει προοπτική για τουλάχιστον δύο από όλα πεταμένα λεφτά.
    Η δεύτερη λοπόν κάνει και για μόνο ηλεκτρόδιο. Το ερώτημα είναι αν μόνο με το ηλεκτρόδιο είναι ποιοτικότερη από την σκέτη, πρέπει να το ψάξω αυτό και κυρίως να δω αν θα υπάρξει προοπτική μπουκάλας κάποια στιγμή κι ας μην είναι άμεσα, θα δω. το hf είναι σαν το spot welding;

    Δεν τη θέλω για επαγγλεματική μηχανουργική χρήση, για την ακρίβεια δεν χρειάζομαι άμεσα απλά κοιτάω να έχω μια καλή εικόνα γιατί ίσως να μην αργήσω να ψάξω.
    Δεν είμαι Ελλάδα είμαι Λουξεμβούργο κι αυτή ειναι γερμανική μάρκα (δεν ξέρω όμως ποιότητα) το συγκεκριμένο μαγαζί όμως έχει γενικά ποιοτικά κι επαγγελματικά πράγματα.

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
    Τελευταία τροποποίηση από cityfly; 30/03/2021 στις 23:10.

  12. #342
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Άρα η πρώτη αν δεν έχει προοπτική για τουλάχιστον δύο από όλα πεταμένα λεφτά.
    Η δεύτερη λοπόν κάνει και για μόνο ηλεκτρόδιο. Το ερώτημα είναι αν μόνο με το ηλεκτρόδιο είναι ποιοτικότερη από την σκέτη, πρέπει να το ψάξω αυτό και κυρίως να δω αν θα υπάρξει προοπτική μπουκάλας κάποια στιγμή κι ας μην είναι άμεσα, θα δω. το hf θέλει αέριο;

    Δεν τη θέλω για επαγγλεματική μηχανουργική χρήση, για την ακρίβεια δεν χρειάζομαι άμεσα απλά κοιτάω να έχω μια καλή εικόνα γιατί ίσως να μην αργήσω να ψάξω.
    Δεν είμαι Ελλάδα είμαι Λουξεμβούργο κι αυτή ειναι γερμανική μάρκα (δεν ξέρω όμως ποιότητα) το συγκεκριμένο μαγαζί όμως έχει γενικά ποιοτικά κι επαγγελματικά πράγματα.

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
    Όσον αφορά την 2η και την 3η.
    Οι μηχανές tig είναι ουσιαστικά μηχανές ηλεκτροδίου συνεχούς ρεύματος (dc)
    που έχουν επιπλέον ένα μηχανισμό HF στην περίπτωση της δεύτερης που χρειάζεται για να ξεκινάει πατώντας το κουμπί
    στην τσιμπίδα χωρίς να ακουμπάς το ηλεκτρόδιο στο κομμάτι που κολλάς.
    Ουσιαστικά το hf χρειάζεται μόνο όταν δουλεύεις tig άρα μόνο με αέριο.
    Και επιπλέον έχουν και ένα μηχανισμό που ελέγχει τη ροή του αερίου πρίν ξεκινήσει το τόξο και μετά από το τέλος της κόλλησης ώστε να έχεις εξασφαλισμένο αδρανές περιβάλλον.

  13. #343
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αγαπητε cityfly, οι Γερμανοι την μεθοδο συγκολλησης tig την ονομαζουν wig.
    Οποτε οπου βλεπεις wig σημαινει οτι ειναι μηχανημα tig.

    Υπαρχει το ΗF και το LiftArc.

    Οσον αφορα το HF (high frequency) ειναι η λειτουργια που εχει το μηχανημα tig να κανει εναρξη τοξου χωρις να χρειαστει να ακουμπησεις το προς συγκολληση κομματι. Απο μερικα χιλιοστα αποσταση πατας τη σκανδαλη κ ξεκινα το τοξο.

    Στο Liftarc(γνωστο κ ως scratch start) αγγιζεις την ακιδα σου πανω στο μεταλλο, το μηχανημα διαβαζει «επαφη» κ μολις απομακρυνεις την ακιδα σου τοτε δινει εντολη να ξεκινησει το τοξο.

    Και οι δυο τροποι υπαρχουν επαγγελματικοι λογοι που εχουν καθιερωθει αναλογα στο περιβαλλον που πρεπει να συγκολλησης. Δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις HF κοντα σε ιατρικα μηχανηματα ας πουμε οπως δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις liftarc σε σωληνωσεις υγειονομικου ενδιαφεροντος (εργοστασιο γαλακτος πχ) γτ απαγορευεται να ερθει η ακιδα σε επαφη με το σωληνα.
    Τελευταία τροποποίηση από camen; 31/03/2021 στις 07:12.

  14. #344
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Επισης, δε γινεται να αγορασεις μηχανημα tig χωρις να εχεις φιαλη αργκον!!! Δε γινεται συγκολληση tig χωρις χρηση αδρανους αεριου. Αν δε μπορεις να εχεις φιαλη αεριου, τοτε κοιτα ειτε απλο ηλεκτροδιο, ειτε Mig οπου υπαρχουν συρματα με ενσωματομενο flux και μπορεις να δουλεψεις χωρις αεριο. Αλλα κ παλι σε αυτη την περιπτωση μην περιμενεις τα ιδια αποτελεσματα οπως να χρησιμοποιουσες αεριο.

  15. #345
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Στα λεφτα που βλεπω αυτες που εβαλες υπαρχουν επωνυμες τρομερες εταιριες να παρεις μηχανημα.
    ΟΜΩΣ, Χωρις να θελω να σε προσβαλλω καταλαβαινω απο αυτα που γραφεις οτι δεν εχεις ιδιαιτερη εστω θεωρητικη ιδεα πανω στο αντικειμενο. Οποτε θα σου προτεινα αν θες να ασχοληθεις , αρχικα να διαβασεις θεωρια κ δευτερον να πρεις ενα απλο μηχανημα ηλεκτροδιου με 200-300€ να ξεκινησεις να μαθαινεις . Γτ αν παρεις ενα μηχανημα που τα κανει ολα κ εχει κ ενα σκασμο λεφτα το πιο πιθανο ειναι οτι δε θα εχεις ιδεα τι κανει η καιε ρυθμιση, το χερι σου δε θα εχει μαθει να περπαταει , θα ξενερωσεις κ θα την παρατησεις σε μια ακρη. Ξαναλεω δε θελω να σε προσβαλω!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Μάσκα GIVI για hornet, fazer γυμνό κλπ μαύρη
    από lousou76 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 09:29
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 13:24
  3. Επισκευή πλαστικών κλπ
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 08:22
  4. Καλέ αντμίνια κλπ συγχαρίκια βρεε
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 11:27
  5. Ο ηλιος καιει.....κλπ!!!
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2004, 02:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF