Σελίδα 24 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 141920212223242526272829 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 346 έως 360 από 441

Θέμα: ηλεκτροκολληση tig mig κλπ...

  1. #346
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Το spot welding ειναι αλλη διαφορετικη λειτουργια που μπορει να εχει ενα μηχανημα. Αφορα το να μπορεις να κανεις πονταρισες ευκολα κ γρηγορα. Εσυ πατας τη σκανδαλη κ αυτο κανει ενα blast, μια στιγμιαια εκρηξη τοξου . Για να εχει spot welding ενα μηχανημα πρεπει να το γραφει σα λειτουργια! Αν το μηχανημα εχει παλμικο, δηλαδη μπορει να συγκολα με παλμους μπορεις με τις καταλληλες ρυθμισεις να πετυχεις ενα ικανοποιητικο χειροκινητο spot welding αλλα δεν ειναι της παρουσης κ θα σε καψω μαλλον αν σου εξηγησω πως γινεται.

  2. #347
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Οσον αφορα τις μπουκαλες αεριου, υπαρχουν διαφορα μεγεθη, απο πολυ πολυ μικρα(λιγομεγαλυτερη απο μπουκαλι 1,5 λιτρου νερου) εως τις μεγαλες που βλεπεις στα νοσοκομεια . Δε χρειαζεται να παρεις την πιο μεγαλη. Μπορεις να παρεις μια σχετικα μικρη κ να την ξαναγεμιζεις οταν χρειαστει, ή να παρεις 2 μικρες κ να τις εχεις εναλλαξ.

  3. #348
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Στη Γερμανια θα βρεις ευκολα σαν εταιρια πολυ καλη την EWM. Πολυ αξιολογα μηχανηματα κ λογικες τιμες. Κ εχουν κ στην Ελλαδα αντιπροσωπευση αν σε ενδιαφερει κ χρειαστεις κατι μελλοντικα αν εισαι ελλαδα.

  4. #349
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.128
    Το αργό είναι λιγότερο εύφλεκτο απο το οξυγόνο, αν το σκέφτεται για λόγους ασφάλειας και οχι βαση καποιας νομοθεσίας, θεωρώ ότι δεν υπαρχει πρόβλημα.
    Πολλοί φίλοι έχουν μια μεσαία φιάλη, μακριιά απο παιδιά μόνο.

    @camen:
    σποτ εννοείς την αυτοκόλληση; να κολλάς δύο κομμάτια με το υλικό τους; ή κατι που μοιάζει με πόντα;
    Εχω κανει μάθημα αυτοκόλλησης και αν θυμαμαι καλα, είχαμε τους παλμούς κλειστούς, παταγα πεταλι για καθε άναμμα

  5. #350
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Το αργο δεν ειναι ουτε εφλεκτο ουτε εκρηκτικο. Μπορει ομως να προκαλεσει ασφυξια.
    Το spot welding ειναι το ποτανταρισμα που κανεις για να συναρμολογησης τα κομματια πριν αρχισεις να τα κολλας.
    Μπορει να ειναι αυτογενες σποταρισμα ή και οχι. Δεν μας νοιαζει.

  6. #351
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Μια ματιά που έριξα στο *bay.de,έχει τη κλασσική
    Κινεζικής προέλευσης TIG 210 AC/DC (αυτή με τα πολλά ρυθμιστικά που κολλάει και αλουμινιο) μαζί με μπουκάλα αργού και ροομετρο στα 670€ με 15€ μεταφορικά.
    Μια χαρά δηλαδή.

  7. #352
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Στα λεφτα που βλεπω αυτες που εβαλες υπαρχουν επωνυμες τρομερες εταιριες να παρεις μηχανημα.
    ΟΜΩΣ, Χωρις να θελω να σε προσβαλλω καταλαβαινω απο αυτα που γραφεις οτι δεν εχεις ιδιαιτερη εστω θεωρητικη ιδεα πανω στο αντικειμενο. Οποτε θα σου προτεινα αν θες να ασχοληθεις , αρχικα να διαβασεις θεωρια κ δευτερον να πρεις ενα απλο μηχανημα ηλεκτροδιου με 200-300€ να ξεκινησεις να μαθαινεις . Γτ αν παρεις ενα μηχανημα που τα κανει ολα κ εχει κ ενα σκασμο λεφτα το πιο πιθανο ειναι οτι δε θα εχεις ιδεα τι κανει η καιε ρυθμιση, το χερι σου δε θα εχει μαθει να περπαταει , θα ξενερωσεις κ θα την παρατησεις σε μια ακρη. Ξαναλεω δε θελω να σε προσβαλω!!!
    Δεν με προσβάλεις. Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις. Έχω χρησιμοποιήσει αρκετά την κλασσική με το ηλεκτρόδιο και λίγο κάποτε σε εργαστήριο της σχολής mig και spot welding και γενικά διάφορα μηχανουργικά. Αλλά όχι ιδιαίτερα είχα απλά την ευκαιρία να ασχοληθώ. Τα συγκεκριμένα δεν τα έβαλα με βάση κόστος αλλά ως διαφορετικά μηχανήματα για να δω τι κάνει το ένα και το το άλλο.
    Έχω ήδη ένα απλό ίσως μικρότερης ποιότητας των 200-300 και θέλω αν βρω ευκαιρία να πάρω κάτι καλύτερο. Αλλά ποτέ δεν θα κάνω εξειδικευμένη χρήση κατασκευαστικής φύσης όπως αυτά που είπες για τα ιατρικά κλπ.
    Τη θέλω για μικρά πρακτικά πράγματα και ίσως για γλυπτική προσέγγιση.
    Θα την κοιτάξω τη μάρκα που λες. Την erfi τυχαίνει να την έχει ένα μαγαζί που είναι σχετικά κοντά μου και γι αυτό το κοίταξα πρώτο.

  8. #353
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Απλα μου φανηκαν πολλα τα λεφτα για μια μαρκα μου δε μου κανει στο ματι, δε ξερω εκει στα ξενα μπορει να ειναι γνωστη.
    Αλλα σιγουρα σε αυτα τα λεφτα παιρνεις πολυ επωνυμο μηχανημα.

  9. #354
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Απλα μου φανηκαν πολλα τα λεφτα για μια μαρκα μου δε μου κανει στο ματι, δε ξερω εκει στα ξενα μπορει να ειναι γνωστη.
    Αλλα σιγουρα σε αυτα τα λεφτα παιρνεις πολυ επωνυμο μηχανημα.
    Δεν ασχολήθηκα με τιμές μόνο χαρακτηριστικά

    Εσύ θα καταλάβεις καλύτερα

    https://www.tbs-aachen.de/WIG_Schwei..._i91_54587.htm

    https://www.tbs-aachen.de/Elektroden..._i90_54572.htm

    Να σου πω τι παίζει. Ίσως (λίγο μεγάλο ίσως γιατί το έμαθα μετά την προθεσμία αλλά ίσως υπάρξει επέκταση) να μπορώ να διεκδικήσω ένα ποσό για εξοπλισμό ατελιέ. Από δύο που έμαθα ότι το πήραν τους έδωσαν το 70% από όσα ζήτησα (εντός ορίων φυσικά) οπότε εμένα βασικά τώρα με ενδιαφέρει να έχω να τους δείξω θέλω αυτό και κάνει τόσο μετά δεν πειράζει αν πάρω το φθηνότερο. Αλλά μην δείξω πχ τοστιέρα και πάρω πιστολάκι για τα μαλλιά. Οπότε αν κάτσει αυτό δεν θα με απασχολήσει το αν θα είναι 400 ή 700
    Ούτε η ηλεκτροκόληση είναι το πρώτο που θέλω. Ό,τι, αν, δώσουν θα πάει για κλίβανο κεραμικής αρχικά κι αν μείνει κάτι βλέπουμε. Αν δεν δώσουν τίποτα θα κάνω λίγο υπομονή και αρχικά θα πάρω τον κλίβανο μόνος μου.
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

    Και μιας και το κουβεντιάζουμε αν έχει κανείς ερωτήσεις για κλίβανο ρωτήστε σε αυτό δεν είμαι σαν τις κολλήσεις ξέρω πέντε πράγματα παραπάνω

    Πάντως έχεις δίκιο για τα χρήματα. Βρίσκω πχ στο άμαζον την esab rogue es200i στα 450 και λιγότερο και διαβάζω ότι είναι κορυφαία μάρκα.
    Έχει και μια απίθανη μάσκα αυτόματη στα 250. Εκεί βέβαια είναι μάτια. Δεν θα παίξει τσιγκουνιά αν πάρω καινούργια. Κι ας είναι παραπάνω από ό,τι ίσως είναι αναγκαίο
    Τελευταία τροποποίηση από cityfly; 31/03/2021 στις 11:54.

  10. #355
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Έχει και μια απίθανη μάσκα αυτόματη στα 250.
    Ναι ωραίο design αν λές μια με στρογγυλή μεγάλη ζελατίνα, αλλά η μεγάλη στρογγυλή ζελατίνα
    που σε λίγο καιρό θα θέλει αντικατάσταση κοστίζει αρκετά παραπάνω από τις απλές επίπεδες.

  11. #356
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Ναι ωραίο design αν λές μια με στρογγυλή μεγάλη ζελατίνα, αλλά η μεγάλη στρογγυλή ζελατίνα
    που σε λίγο καιρό θα θέλει αντικατάσταση κοστίζει αρκετά παραπάνω από τις απλές επίπεδες.
    Μάλλον την ίδια λέμε

    https://www.amazon.fr/ESAB-Sentinel-...s%2C173&sr=8-2

    Στα 35 ευρώ (συν μεταφορικά) έχει τη ζελατίνα.

  12. #357
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Μια καλη ηλεκτρονικη μασκα με μεγαλο οπτικο πεδιο κ καλη χρωματικη αποδοση(βοηθα απιστευτα στην tig) , οπως κ το να εχει σωστο δεσιμο στο κεφαλι δε φανταζεσται ποσο μετραει. Καλυτερα παρε πιο φτηνο μηχανημα κ δωσε κατι πραπανω για μια πολυυυ καλη μασκα! Optrel και 3Μ απο τις κορυφαιες!

  13. #358
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Στα 250€ κοιτα σε optrel ή 3Μ . Ισως εχουν λιγο πραπανω αλλα δεν πειραζει, δωστα κ παρτην την.
    Επισης προσεξε γτ στα χαμηλα αμπερ της τιγκ μια μετρια μασκα μπορει να μην ενεργοποιειται!

  14. #359
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Η ζελατινα απο την τιγκ δε προκειται να παθει ποτε τπτ.
    Απο ηλεκτροδιο μονο αν κολλας ουρανο οποτε μαλλον για εσενα κ εκει δε θα σου παθει ποτε τπτ

  15. #360
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    ΠΡΟΣΕΞΕ! H esab es200i ειναι μηχανημα ηλεκτροδιου κ απλα κανει κ ψευτοτιγκ. Δεν περναει αεριο μεσα απο το μηχανημα κ λογικα δε θα εχει κ ρυθμισεις για τιγκ!

Παρόμοια θέματα

  1. Μάσκα GIVI για hornet, fazer γυμνό κλπ μαύρη
    από lousou76 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 09:29
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 13:24
  3. Επισκευή πλαστικών κλπ
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 08:22
  4. Καλέ αντμίνια κλπ συγχαρίκια βρεε
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 11:27
  5. Ο ηλιος καιει.....κλπ!!!
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2004, 02:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF