Σελίδα 25 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 152021222324252627282930 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 361 έως 375 από 441

Θέμα: ηλεκτροκολληση tig mig κλπ...

  1. #361
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    ΠΡΟΣΕΞΕ! H esab es200i ειναι μηχανημα ηλεκτροδιου κ απλα κανει κ ψευτοτιγκ. Δεν περναει αεριο μεσα απο το μηχανημα κ λογικα δε θα εχει κ ρυθμισεις για τιγκ!
    Ναι το είδα αυτό.

  2. #362
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Έχει κανείς δοκιμάσει την παρακάτω φτηνή μηχανή;
    https://www.banggood.com/Topshak-ZX7...r_warehouse=CZ

    Έρχεται χωρίς καλώδια και φις και βγαίνει κάτω από 40 ευρώ από ευρωπαϊκή αποθήκη (χωρίς τελωνείο).
    Επειδή αφενός έχω περίσσεια καλώδια από τη μικρή Helix που είχα αγοράσει τον περασμένο Δεκέμβρη κι αφετέρου ίσως χρειαστώ μια μικρή/βασική μηχανή ηλεκτροκόλλησης για δεύτερο σπίτι για κανένα χαζομερεμέτι με 2,5άρια ηλεκτρόδια, σκεφτόμουν το ενδεχόμενο αγοράς της συγκεκριμένης.
    Να ξέρετε ότι άσχετα με τις μπούρδες περί των ονομαστικών αμπέρ της, στην πράξη δίνει γύρω στα 120-130Α max και τα πραγματικά της αμπέρ ξεκινάνε λίγο πάνω από τα 50, οπότε υπερκαλύπτει το 2,5άρι ηλεκτρόδιο και οριακά κολλάει (ερασιτεχνικά πάντα) και 3,2.
    Αν την έχει δοκιμάσει κάποιος φίλος ας μας πει εντυπώσεις.

  3. #363
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Καλά το 3,2 με 130 αμπέρ, ίσα που το ανάβει.
    Sent from me using a computer.

  4. #364
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Ρε λαζ αυτή λέει 250Α!
    Sent from me using a computer.

  5. #365
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Απόστολε μούφα είναι τα αμπέρ που λέει. Την έχουν μετρήσει διάφοροι στα 125Α βαριά. Μάλιστα έχουν βρει και ποια μεταβλητή αντίσταση στην πλακέτα μπορείς να "πειράξεις" (περιστρέψεις με κατσαβίδι για να τη μεταβάλλεις) ώστε να φέρεις τη μέγιστη ένδειξη της οθόνης κοντά στην πραγματικότητα (120-130Α).
    Το θέμα είναι, αν κάποιος που αντιλαμβάνεται ότι αυτό είναι το μέγιστο ρεύμα της, και πάντα για αμιγώς ερασιτεχνική/περιστασιακή χρήση (του τύπου 1-2 φορές το χρόνο να κάψουμε από 2-3 ηλεκτρόδια για καμιά χαζοεπισκευή), αξίζει να δώσει τα 36 ευρώ που ζητά (εφόσον έχει τα καλώδια που της λείπουν, όπως εγώ) για να κολλά με στοιχειώδη αξιοπρέπεια κανά 2,5άρι ηλεκτρόδιο ή οριακά το 3,2.
    Δέλεαρ λοιπόν η τιμή σε συνδυασμό με το μέγεθος/βάρος για δευτεροτρίτο μηχανάκι.
    Δουλεύουν όμως οι ευκολίες που στα χαρτιά διαθέτει; (hot start, anti stick κλπ).
    Αυτό προσπαθώ να καταλάβω.
    Εννοείται προφανώς ότι ειδικά για κάποιον που δεν έχει καλώδια, φις κλπ, συμφέρει με τα 1000 να πάρει την Helix Super Mini από Ελλάδα και να έχει και την εγγύηση συν μια στοιχειώδη υποστήριξη.
    Στη δική μου περίπτωση ωστόσο, επειδή έχω καλώδια ήδη (οπότε γλυτώνω το ανάλογο κόστος, κανά 10ρικο) συν το ότι θέλω το απολύτως μικρότερο/ελαφρύτερο μηχανάκι, σε συνδυασμό με την χαμηλότερη τιμή και φυσικά το γεγονός ότι η χρήση θα είναι εντελώς μια στο τόσο (να βρίσκεται που λέμε), νομίζω ότι έχει νόημα να προσπεράσω την μικρή Helix (που ήδη έχω), καθώς ετούτη θα μου βγει γύρω στα 40 ευρώ μαζί με τσιμπίδα/σώμα γείωσης έναντι των 69 της άλλης, συν το ότι είναι ελάχιστα πιο μικρή και κοντά στα 700 γραμμάρια πιο ελαφριά. Επίσης θα ήθελα να δοκιμάσω και κάτι άλλο σε μικρή μηχανή πέραν της Helix, φτάνει βέβαια να μην είναι μάπα με το καλημέρα, εξ ου και η αρχική μου ερώτηση.

  6. #366
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Εντάξει, εγώ μια μηχανή των 120-130Α που γράφει 250 δε θα την έπαιρνα! Δλδ κάποιος που δε ξέρει αν την βάλει στα 80Α για να κολλήσει με 2,5 ηλεκτρόδιο, τι θα δώσει?

    Τι hot start και anti stick λες? Εδώ δε ξέρουν πόσα αμπέρ βγάζει!

    Ξέρω 'γω!

    Καλά το σκέφτεσαι αλλά αφενός είναι ρίσκο, αφετέρου η helix δεν είναι μεγάλη για να τη μεταφέρεις όπου χρειάζεται. Και πέρα απ' την ηλεκτροκόλληση θέλεις και ηλεκτρόδια καλά προστατευμένα από υγρασία (αν χρησιμοποιούνται 2 φορές το χρόνο) + καμιά τσμπίδα, βούρτσα, κτλ.

    Εγώ πάντως δεν κατάλαβα γιατί άλλαξες καλώδια στην helix!
    Εχιες δοκιμάσει αν η helix δουλεύει καλύτερα με τα χοντρά και μακριά καλώδια απ' τα λεπτά και πιο κοντά που είχε? Κάνε μια δοκιμή χωρίς προκατάληψη για το αποτέλεσμα.
    Sent from me using a computer.

  7. #367
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Σε ότι αφορά τα καλώδια, ο βασικός λόγος που τα άλλαξα ήταν γιατί ήθελα μεγαλύτερο μήκος, οπότε έπρεπε να πάω σε μεγαλύτερη διάμετρο (από το εργοστάσια είναι 12 τετρ. χιλ. που είναι μη τυποποιημένη διατομή). Επιπρόσθετα, σε όσους πίνακες με χαρακτηριστικά καλωδίων αυτού του τύπου ανέτρεξα, έβλεπα ότι το 12άρι καλώδιο "σηκώνει" οριακά κάτι λιγότερο από 130Α, οπότε στο όριο αμπέρ της μηχανής (140) δεν δύναται...
    Προφανώς κάποιος που θα δουλέψει με 2,5άρι ηλεκτρόδιο τη συγκεκριμένη μηχανή και μοιραία κατά συνέπεια δεν θα ανέβει ποτέ πάνω από τα 100Α, εφόσον δεν έχει θέμα με τα κοντά καλώδια, δεν έχει κανένα σοβαρό/βάσιμο λόγο να τα αλλάξει.
    Εγώ πάλι εκτός από τα καλώδια της Helix άλλαξα και το σώμα γείωσης με ορειχάλκινο, γιατί αυτό που είχε παραήταν τσίπικο και ψεύτικο ακόμα και για (αξιοπρεπές κατά τα λοιπά για ερασιτέχνη) μηχάνημα μερικών δεκάδων ευρώ όπως η Helix.
    Τώρα για τα αμπέρ που (λένε ότι) βγάζουν οι κινέζοι, ξέρουν και παραξέρουν, πλην όμως επειδή αφενός υπάρχει το μάρκετινκ κι αφετέρου οι δυνητικοί αγοραστές ενός τέτοιας κατηγορίας τιμής προϊόντος είναι κατά βάση ανίδεοι περί των χαρακτηριστικών τέτοιων μηχανών, duty cyle κλπ, οπότε οι κινέζοι θεωρούν ότι τους παίρνει να πουλάνε παπάτζες.
    Αν ωστόσο κάποιος συνειδητοποιημένος αγοραστής προσπεράσει αυτή την βλακεία των δήθεν αμπέρ, εκτιμώ ότι δεν αποκλείεται να πέσει πάνω σε ένα σχετικά αξιοπρεπές μηχανάκι, μιας που οι λειτουργίες που ανέφερα πριν δεν κοστίζουν ιδιαίτερα σαν υλοποίηση με τα ηλεκτρονικά που υπάρχουν σήμερα (και τη ραγδαία πτώση του κόστους τους) και επιπρόσθετα, ας μην ξεχνάμε ότι το μηχανάκι αυτό παραδίδεται λειψό (όχι καλώδια κλπ), οπότε η πραγματική του τιμή αν το συγκρίνεις με κάποιο κομπλέ μηχάνημα τύπου Helix είναι πολύ κοντά στην τιμή του τελευταίου (φαντάσου ότι αρχές Δεκέμβρη αγόρασα εγώ τη helix 59 ευρώ και μου την φέραν δωρεάν και σπίτι...).
    Οπότε ίσως μια δοκιμή να αξίζει.
    Καλό θα ήταν βέβαια να μας επιβεβαιώσει και κάποιος φίλος που έπεσε στα χέρια του η εν λόγω.

  8. #368
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Να σημειώσω ότι επειδή οι Κινέζοι ανεβοκατεβάζουν τις τιμές όπως τους καπνίσει, η συγκεκριμένη ηλεκτροσυγκόλληση κατεβαίνει συχνά στα 32.5€ μαζί με τα μεταφορικά από Τσεχία. Αν δε βιάζεσαι στήσε καρτέρι σε κανένα angroid.gr ή αντίστοιχο ιστότοπο για να δεις πότε είναι σε προσφορά και γλυτώνεις 5 ολόκληρα ευρώ (έκπτωση 15% περίπου σε αυτές τις τιμές).
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 12/04/2021 στις 21:29.

  9. #369
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Έχει δουλέψει κανείς κάποια από τις inverter μηχανές της Bulle;
    https://www.skroutz.gr/c/1811/hlektr...226/Bulle.html
    Αναφέρομαι κυρίως στα μοντέλα ΜΜΑ160Κ και ΜΜΑ 215.
    Εκ πρώτης φαντάζουν ενδιαφέροντα μηχανήματα, αν και για κάποιο λόγο η δημοφιλία τους μεταξύ των αγοραστών φαίνεται να είναι πολύ χαμηλότερη από τις αντίστοιχες Imperia που φέρνει η ίδια εταιρεία (Unimac) παρότι είναι και κάπως φθηνότερες από τις αντίστοιχες Imperia.

  10. #370
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Christos ktm R
    Εγγραφή
    03/03/2012
    Μηνύματα
    206
    Καλημερα!
    Έχει κανείς την Imperia Pro Arc 181?
    Η χρηση της θα είναι από δουλειές ερασιτεχνικες στο σπίτι μέχρι την καρότσα του τρακτέρ.
    ευχαριστώ.

  11. #371
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Έχει δουλέψει κανείς κάποια από τις inverter μηχανές της Bulle;
    https://www.skroutz.gr/c/1811/hlektr...226/Bulle.html
    Αναφέρομαι κυρίως στα μοντέλα ΜΜΑ160Κ και ΜΜΑ 215.
    Εκ πρώτης φαντάζουν ενδιαφέροντα μηχανήματα, αν και για κάποιο λόγο η δημοφιλία τους μεταξύ των αγοραστών φαίνεται να είναι πολύ χαμηλότερη από τις αντίστοιχες Imperia που φέρνει η ίδια εταιρεία (Unimac) παρότι είναι και κάπως φθηνότερες από τις αντίστοιχες Imperia.
    H imperia είναι πολλά χρόνια στην αγορά θεωρείται καλό μηχάνημα ,το έχουν πολλοί επαγγελματίες,
    ΑΛΛΑ οι τιμές παλιότερα ήταν στα ύψη αντίστοιχα με την ποιότητα.
    Στη δουλειά έχουμε μια από το 2005 δεν έχει θέμα
    Τώρα αυτά τα μοντέλα σε αυτές τις τιμές δεν ξέρω τι λένε.
    Από την άλλη βέβαια δεν έχω απαίτηση από ένα μηχάνημα κάτω από 200 ευρώ να κρατήσει μια ζωή.

  12. #372
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παρτην την εχω εγω μια χαρα μηχανημα κ αξιοπιστο.
    Για all around πολυ τιμιο. Αν θες παρε ενα ποιοτικο καλωδιο για τις τσιμπιδες κ αλλαξε το μαμα που ειναι φτηνιαρικο.

  13. #373
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Ενδιαφέρουσα η προσφορά του Καφκά για τη μικρή ηλεκτροκόλληση της Helix (προσοχή μόνο, είναι 120Α, όχι των 140Α που αρκετοί γνωρίζουν):
    https://www.skroutz.gr/s/32437363/He...CF%85-MMA.html

    Για δεύτερη μικρή μηχανή για ερασιτέχνη νομίζω ότι είναι μια χαρά. Είχα μπει πριν μερικούς μήνες στο τριπάκι αγοράς φτηνής κινεζομηχανής από banggood, αγορά που τελικά δεν έκανα. Στην τιμή που προσφέρεται κομπλέ για εργασία η συγκεκριμένη (μαζί με καλώδια και τσιμπίδες), νομίζω ότι είναι μια χαρά και προσωπικά ίσως την χτυπήσω.

  14. #374
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Ενδιαφέρουσα η προσφορά του Καφκά για τη μικρή ηλεκτροκόλληση της Helix (προσοχή μόνο, είναι 120Α, όχι των 140Α που αρκετοί γνωρίζουν):
    https://www.skroutz.gr/s/32437363/He...CF%85-MMA.html

    Για δεύτερη μικρή μηχανή για ερασιτέχνη νομίζω ότι είναι μια χαρά. Είχα μπει πριν μερικούς μήνες στο τριπάκι αγοράς φτηνής κινεζομηχανής από banggood, αγορά που τελικά δεν έκανα. Στην τιμή που προσφέρεται κομπλέ για εργασία η συγκεκριμένη (μαζί με καλώδια και τσιμπίδες), νομίζω ότι είναι μια χαρά και προσωπικά ίσως την χτυπήσω.
    Ενδιαφέρουσα προσφορά.
    Έχω χρησιμοποιήσει των 140Α. Πόση διαφορά θα έχει?

  15. #375
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Αυτή την 140αρα την είδα κι'εγω και μου κίνησε πολύ το ενδιαφέρον, κυρίως και από τα σχόλια των χρηστών που διάβασα.
    Η 120αρα όμως είναι σε πολύ χαμηλή προσφορά και συμφέρει αρκετά τώρα.
    Φαντάζομαι ότι ίσως η 120αρα να ζορίζεται λίγο παραπάνω σε πιο αυξημένες απαιτήσεις.

Παρόμοια θέματα

  1. Μάσκα GIVI για hornet, fazer γυμνό κλπ μαύρη
    από lousou76 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 09:29
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 13:24
  3. Επισκευή πλαστικών κλπ
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 08:22
  4. Καλέ αντμίνια κλπ συγχαρίκια βρεε
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 11:27
  5. Ο ηλιος καιει.....κλπ!!!
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2004, 02:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF