Σελίδα 3 από 30 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 441

Θέμα: ηλεκτροκολληση tig mig κλπ...

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    αποσο εχω καταλαβει και ειδικα για αλουμινιο και καλες ραφες ειναι μαλλον μονοδρομος το τριφασικο




    κι αυτο σταμελο που το πας; τοχω ακουσει απο πολλους κατοχους οτι ειναι καρκινογονα τα mig tig plasma.


    τωρα αν θες να φτιαξεις κατι με αλουμινιο κοβεις τα κομματια κανεις τις διαμορφωσεις και ολα τα σχετικα πας σε συγκολητη και πληρωνεις τις ραφες. ομως αν θες να ασχοληθεις για χομπι κολησεις σε αλουμινιο δυσκολα τα πραματα νομιζω και πολλα εξοδα. πιστευω οτι πιο μετα που θα προχωρησει η τεχνολογια θα φτιαχτουν καλυτερα μηχανηματα και πιο προσιτα.

    ενδιαφερον θρεντ
    όπως το είπες. χόμπι. δεν μπορεί να συγκριθεί η χαρά της δημιουργίας με το να πας κάπου να σου φτιάξουν κάτι. επίσης, και οι συγκολητές δεν ζητάνε λίγα, και τέλος τον πειραματισμό, την εφεύρεση, και πάλι τη δημιουργία μπορείς να τα βιώσεις μόνο αν έχεις εργαλεία... και γνώσεις βεβαίως οι οποίες όμως έρχονται με την εξάσκηση και τον πειραματισμό.

    Και ναι, είναι ενδιαφέρον θέμα και αν κρίνεις από τις απαντήσεις οι οποίες είναι λίγες αλλά δυο-τρεις έχουν συμπυκνωμένη πληροφορία, καταλαβαίνεις ότι είναι ένα θέμα ακόμα κλειστό, άγνωστο για πολλούς και ακόμα και αυτοί που το γνωρίζουν ψάχνονται και πειραματίζονται....

  2. #32
    H ολη κατασταση με το AC και το DC εχει να κανει με την διαχειρηση της θερμοτητας. Δεν ειναι μαγικα... απλα πραγματα ειναι.

    Οταν το ρευμα περνα απο την τσιμπιδα στο κομματι (τσιμπιδα (+)) τωτε εχουμε πιο "βαθιες" κολλησεις (μεγαλυτερη διεισδυση ) και πιο ευκολη εναυση του τοξου.
    Οταν το ρευμα περνα απο το κομματι στην τσιμπιδα (τσιμπιδα (-)) τωτε εχουμε πιο ρηχη και απλωτη κολληση (για λεπτα κομματια) με μεγαλη θερμοκρασια στο ηλεκτροδιο.
    Αν το μηχανημα ειναι DC ολα ειναι απλα.
    Αν το μηχανημα σου βαγζει AC ημιτονοειδείς 50ΗΖ, περαν του οτι δεν ξερει τι κολλας (+ -) η ταση του ρευματος θα αυξανει, μετα θα πεφτει, θα μηδενίζει, θα αλλαζει πολικοτητα και θα ξαναυξανει και θα ξαναπεφτει.
    Δεν θυμαμε να εχω δουλεψει πωτε με τετοιο μηχανημα και αδυνατω να φανταστω πωσο χαλια θα ειναι η κολληση ακομα και σε απλο σιδερο.

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    κι αυτο σταμελο που το πας; τοχω ακουσει απο πολλους κατοχους οτι ειναι καρκινογονα τα mig tig plasma.
    Υπαρχουν ειδη και ειδη καρκινου (ειναι παρα πολλες οι κατηγοριες)

    Η ακιδα βολφραμιου πρεπει να τρυφτει στην ακρι για να κανει ... ακιδα. Τα τρυψιδια σε βαθος χρονου και συχνη χριση οταν εισπνευστους ειναι βλαβερα.
    Αυτο που οι περισσοτεροι δεν φανταζωνται ειναι οτι τα τρυψιδια του αλουμινιου που θα εισπνευστουν ειναι ΠΟΛΥ χεροτερα και αντιστοιχα δυνητικα καρκινογονα.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sonic22 Προβολή μηνύματος
    Δεν θυμαμε να εχω δουλεψει πωτε με τετοιο μηχανημα και αδυνατω να φανταστω πωσο χαλια θα ειναι η κολληση ακομα και σε απλο σιδερο.
    Μπορεί να είναι και καλύτερη.
    Μην ξεχνάς ότι οι μετασχηματιστές ήταν κανόνας πρίν από 15 χρόνια και ακόμα πουλάνε κάργα.
    Και τα πιό διαδεδομένα ηλεκτρόδια είναι φτιαγμένα για να δουλεύουν καλά σε τέτοιες μηχανές και έτσι κάνουν.

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAN_DAN Προβολή μηνύματος
    Αυτό κάνει για ψυγεία ή δεν θα αντέξει;
    o tipos efoson kolai koutaki anapsiktikou kani gia psigia
    afou to vazi ston torno ke den to petai kani gia psigia ke psaxnome toso kero na koliso ena
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  6. #36
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Μπορεί να είναι και καλύτερη.
    Μην ξεχνάς ότι οι μετασχηματιστές ήταν κανόνας πρίν από 15 χρόνια και ακόμα πουλάνε κάργα.
    Και τα πιό διαδεδομένα ηλεκτρόδια είναι φτιαγμένα για να δουλεύουν καλά σε τέτοιες μηχανές και έτσι κάνουν.
    Μα ο μετασχηματιστής είναι ότι καλύτερο.... Άσε που αν έχεις τον μετασχηματιστή το υπόλοιπο κύκλωμα δεν στοιχίζει πάνω απο 20 ευρώ για να παίζεις με DC και όχι με AC

  7. #37
    κι εκεί που ήμουν σχεδόν έτοιμος για το βήμα...

    αποφάσισα να πάω σε mig...
    κάτι, ο αυτόματος τροφοδότης, κάτι ότι συγχωρεί τα λάθη λίγο περισότερο, και είναι και ελαφρώς οικομικότερη πείστηκα να κοιτάξω προς mig κατεύθυνση...

    ούτως ή άλλως ερασιτέχνης είμαι, η τελειότητα και οι δυνατότητες που παρέχει η tig (μετά από εξαντλητική εξάσκηση) δεν μου είναι τόσο απαραίτητη,
    οπότε στροφή στην ευκολία....

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Κράτα μας ενήμερους

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    κι εκεί που ήμουν σχεδόν έτοιμος για το βήμα...

    αποφάσισα να πάω σε mig...
    κάτι, ο αυτόματος τροφοδότης, κάτι ότι συγχωρεί τα λάθη λίγο περισότερο, και είναι και ελαφρώς οικομικότερη πείστηκα να κοιτάξω προς mig κατεύθυνση...

    ούτως ή άλλως ερασιτέχνης είμαι, η τελειότητα και οι δυνατότητες που παρέχει η tig (μετά από εξαντλητική εξάσκηση) δεν μου είναι τόσο απαραίτητη,
    οπότε στροφή στην ευκολία....

    σωστη η κινηση σου, κι εγω καπου εκει εχω κατασταλαξει. μενει να βρω το μαρουλι και καμια καλη ευκαιρια να χτυπησω καμια mig.

    πληροφοριακα παιζει μεγαλο ρολο το ρευμα. για μονοφασικο μιλαμε φυσικα. καποια στιγμη κολουσα με απλη χαλκου. ολα μια χαρα. σε καποια φαση δεν μπορουσα να κολησω με τιποτα. βρε καλε μου βρε ετσι βρε αλλιως, τιποτα. και παιρνω χαμπαρι οτι ειχε αναψει η αδερφη μου φουρνο

  10. #40
    περί mig...

    ρωτώντας και ψάχνοντας, πληροφορούμαι ότι για να κολλήσω 2-3 χιλιστά αλουμίνιο, οι μάστορες και οι εργαλειάδες με συμβουλεύουν να πάρω μηχανημα από 200A και πάνω...
    Το περίεργο είναι ότι στον υπολογιστή της miller http://www.millerwelds.com/resources...calculator.php προτείνει 110-130Α... Αυτό όπως καταλαβαίνετε έχει μεγάλο αντίκτυπο στο χρηματικό... ένα μηχανημα στα 140-160Α βρίσκεται με 3-4 κατοστάρικα, ενώ για να πας στα 200Α φτάνεις εύκολα τα 1000+ ευρώ... Πάντα μιλάμε για μονοφασικό, και προσανατολίζομαι σε inverter λόγω βάρους, αλλά και ευκολίας!

    Επίσης ανακάλυψα κάτι κινεζιές που λένε ότι τα κάνουν όλα και συμφέρουν 250Α με duty cycle 30% στο μαξ, και έχουν 3 κατοστάρικα περίπου, αλλά όλοι με συμβουλεύουν να τα έχω απο μακρυά αυτά, γιατί είναι πεταμένα λεφτά. Δεν μου φαίνεται παράλογο... Επίσης ψάχνω και για μπουκάλα που απ' ότι φαίνεται θα χρειαστώ δύο αν θέλω να κολλάω και σίδερο... Μία για καθαρό Argon και μία για μείγμα... και η μπουκάλα βγαίνει κοντά στα 200 ευρώ η μεγάλη και θέλει30€ περίπου ανα γέμισμα.... αν δεν κάνω λάθος!

    Αυτά μέχρι στιγμής! Θα ανανεώσω ξανά όταν έχω κάτι νεώτερο!

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    χμμμμ μπλεξιμο βλεπω.

    πιστευω οτι η θεωρια απο την πραξη απεχουν πολυ. μαλλον καλα λεει ο μαστορας περι 200Α.

    επισης υπαρχει αλλη μια λογικη που πιστευω εγω.

    τα φτηνιαρικα μηχανηματα υποσχονται παπαδες με κανα 300ευρω. οποτε ας εισαι πανω απο 200Α για νασαι καλυμενος.

    ενω ενα πολυ καλο μηχανακι 130Α να κανει 2000 χιλ ευρω και να κανει μια χαρα κοληματα στα 2-3mm αλουμινιο.

    κι εγω λιγο που το ψαχνω βλεπω οτι ειναι πολυ μανουρα. τοχω παρατησει το θεμα

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    Επίσης ανακάλυψα κάτι κινεζιές που λένε ότι τα κάνουν όλα και συμφέρουν 250Α με duty cycle 30% στο μαξ, και έχουν 3 κατοστάρικα περίπου
    O Χριστος που ταισε 3.000 κοσμο με 4 ψαρια, δυο ψωμια και νερο που εγινε κρασι εκανε μικροτερο θαυμα απο αυτο που περιγραφεις...

    Το προβλημα με την MIG και το αλουμινιο (ή και τον χαλκο) ειναι οτι ειναι πολυ θερμοαγωγημα. Η θερμοτητα δλδ που προσφερει το σηρμα χανετε προς τα "πλαγια" μακρια απο εκει που θες να κολλησεις. Οταν πιασει ολη η μαζα του ελασματος μια καλη θερμοκρασια τωτε ξαφνικα τα αμπερ ειναι παρα πολλα και ή στραβωνει ή τρυπαει.

    Κατα τα αλλα πιστευω οτι οι μαστωρες που ρωτησες δεν θα ηξεραν τα περι dutycycle ή οι μηχανες που εχουν υποψη τους ελεγαν ψεματα για τα μεγιστα μπερ τους (εχω δει μηχανη που πανω εγραφε με μεγαλα γραμματα 200 (200 τι δεν ξερω, παντος οχι αμπερ) αλλα στα χαρτια ηταν μεγιστο 140Α με ελεηνο DC).
    Σε γενικες γραμμες 180 Α ειναι πολλα για κατω απο 5mm παχος.
    Αρα ο κιρ μιλλερ μια χαρα στα λεει.

    Και 1000 ευρω το ελαχιστο για αλουμινιο.

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sonic22 Προβολή μηνύματος
    Σε γενικες γραμμες 180 Α ειναι πολλα για κατω απο 5mm παχος.
    Αρα ο κιρ μιλλερ μια χαρα στα λεει.
    αυτό το λες από την προσωπική σου εμπειρία? γιατί είναι ΠΟΛΥ σημαντικό να βεβαιωθώ τελικά για το τι αμπερ ψάχνω...
    είναι πάντως πονοκέφαλος όλο αυτό... ήδη έχω κλείσει κανα ενάμιση μήνα που ψάχνω δυνατά...

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    αυτό το λες από την προσωπική σου εμπειρία? γιατί είναι ΠΟΛΥ σημαντικό να βεβαιωθώ τελικά για το τι αμπερ ψάχνω...
    είναι πάντως πονοκέφαλος όλο αυτό... ήδη έχω κλείσει κανα ενάμιση μήνα που ψάχνω δυνατά...
    Το μηχάνημα που έβαλες στην αρχή (200A) θέλει ελάχιστη ασφάλεια 13Α.
    Το οποίο σημαίνει ότι είναι max 3kw.
    Ενα τέτοιο μηχάνημα στα 22V που απαιτεί ο κυρ μιλερ στο 3.2 χιλ αλουμίνιο οριακά και εάν βγάζει τα 130Α.

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Το μηχάνημα που έβαλες στην αρχή (200A) θέλει ελάχιστη ασφάλεια 13Α.
    Το οποίο σημαίνει ότι είναι max 3kw.
    Ενα τέτοιο μηχάνημα στα 22V που απαιτεί ο κυρ μιλερ στο 3.2 χιλ αλουμίνιο οριακά και εάν βγάζει τα 130Α.
    Α. Υπολογιζεις WATT ενω θα επρεπε να υπολογιζεις VA (εχει μεγαλη διαφορα)
    Β. Οι ηλεκτροκολλησεις αυτες δουλεβουν με παλμους (switching-inverter) και ετσι δεν ειναι σωστοι οι υπολογισμοι σου.

Σελίδα 3 από 30 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μάσκα GIVI για hornet, fazer γυμνό κλπ μαύρη
    από lousou76 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 09:29
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 13:24
  3. Επισκευή πλαστικών κλπ
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 08:22
  4. Καλέ αντμίνια κλπ συγχαρίκια βρεε
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 11:27
  5. Ο ηλιος καιει.....κλπ!!!
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2004, 02:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF