Σελίδα 4 από 30 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 441

Θέμα: ηλεκτροκολληση tig mig κλπ...

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    1)για εμενα αλλαξεις καλου κακου ασφαλεια,αναλογα τι ζηταει το μηχανημα... για εμενα κανε μια επενδυση ας το πω ετσι..στο σημειο παροχης βαλε μια "καλη" πριζα και πολυκλωνο καλωδιο 2,5 η 4αρι.. εμενα παντως μια φορα τα προεγκατεστημενα του ηλεκτρολογου ελιωσαν..

    2)αν προκειται να κολλας αρκετα βρες σημειο με πολυ καλη κυκλοφορια αερα,γιατι να ξερεις ναι μεν η ακτινοβολια ειναι επικινδυνη αλλα α αερια ειναι χειροτερα... εννοειται ηλεκτρονικη μασκα (bonus οτι εχεις 2 ελευθερα χερια ετσι),ποδια και καλα γαντια... εχω δυομασκες μια απο αγγλια 50 ευρω και μια esab πολυ πιο ακριβη ακι οι 2 ειναι πολυ καλες... επισης η μασκα θα εχει επανω την ρυθμιση din οποτε θα την αλαλζεις αναλογα με την ενταση του ρευματος που θα χρησιμοποιηεις

    3)tig και mig σου τα ανεφεραν αναλυτικα τα παιδια

    4)προσπαθησε πριν την παρεις να βρεις το διαγραμμα της πλακετας για να δεις τι πυκνωτες εχει... καλυτερα ειναι περισσοτεροι πυκνωτες παρα λιγοτεροι με μεγαλυτερη αποθηκευση

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sonic22 Προβολή μηνύματος
    Α. Υπολογιζεις WATT ενω θα επρεπε να υπολογιζεις VA (εχει μεγαλη διαφορα)
    Β. Οι ηλεκτροκολλησεις αυτες δουλεβουν με παλμους (switching-inverter) και ετσι δεν ειναι σωστοι οι υπολογισμοι σου.
    Τι να υπολογίσω, με το μάτι μπακαλίστικα.
    Κάτι που απαιτεί ασφάλεια στον πίνακα 13-16Α δεν μπορεί να είναι το ίδιο με κάτι που απαιτεί 20+.

  3. #48
    επανέρχομαι στο θέμα με 2-3 ερωτήσεις για τους γνώστες:

    1. ο ρυθμιστής πίεσης είναι κοινός για όλα τα αέρια? είτε χρησιμοποιείς Ar είτε Ar/Co2 βάζεις τον ίδιο?
    2. Υπάρχει κάποια καλή εταιρία που είναι όνομα στους ρυθμιστές?
    3. Εδώ Ελλάδα από που προμηθευόμαστε αναλώσιμα, (ρυθμιστή, σωλήνες, αέριο, μπουκάλες, σύρμα για mig?) υπάρχει κάποια πρόταση?

  4. #49
    Εκτος και αν σου χρειαζετε να υπολογιζεις με νουμερα την παροχη του συγκεκριμενου αεριου, ολοι οι ρυθμιστες πιεσης ειναι το ιδιο.
    Αρα η επομενη ερωτηση ειναι αν σου χρειαζετε κατι τετοιο.

    Προσωπικα δεν μου εχει χρειαστει μιας και καταφερα να καταλαβω απο τις πρωτες δοκιμες (με το χερι-ματι) πια ποσοστητα αεριου ειναι σωστη.
    Τωρα αν εχεις κανα καλο βιβλιο ή βιντεο με ετοιμες ρυθμισεις για το μηχανημα σου και την εκαστορε εφαρμογη, τωτε οκ το χρειαζεσε τουλαχιστον στην αρχη που θα εισαι χαμενος και θα εχεις να ρυθμισεις ενα σωρο πραγματα.

    Επιδει ειναι λιγο εξιδικευμενο πραγμα, ολοι οι ρυθμιστες απο μαγαζι ειναι καλοι.
    Παντος πρεπει να κραταμε ευλαβικα κανονες ασφαλειας, οπως:
    1. Η μουκαλα ειναι ασφαλισμενη και δεν μπορει να παει "βολτα" μονη της (η μπουκαλα πρεπει να ειναι παντα ορθια με το κατω μερος να βλεπει σκληρο πατωμα).
    2. Το κλειστρο της μπουκαλας (πριν τον ρυθμιστη) να παραμενει κλειστο οταν δεν χρησιμοποιειται το μηχανημα
    3. Η μπουκαλα να ειναι σε μερος οπου να μην μπορει να πεσει κατι βαρυ πανω στην διαταξη του ρυθμιστη και "αποκεφαλισει" το κλειστο και γινει της πουτ...
    4. Ο χορος να εχει ΦΥΣΙΚΟ εξαερισμο.

    Ειδικα για το 4 το αεριο (αργον-αταλ) ειναι αδρανες και οχι δηλητηριώδες. Παρολα αυτα ο οργανισμος μας θελει οξυγονο. Ετσι αν σου "σκασει" η μπουκαλα (η εχει αργη διαρροη) σε κλειστο και σχετικα μικρο χορο θα πας απο ασφυξια (εχει συμβει αρκετες φορες με CO2).

    Τιμες για ρυθμιστες απο 45 Ευρω και πανω. Καλο ειναι να παρεις αυτα με τα δυο ρολογια (μανομετρο υψηλης πιεσης (μπουκαλας) και παροχομετρο).
    Τελευταία τροποποίηση από sonic22; 04/08/2014 στις 17:26.

  5. #50
    αγοράστηκε μηχάνημα (ESAB),
    πήρα και ρυθμιστή (45 ευρώ το ιταλικό παρακαλώ),
    πήρα και μπουκάλα (50L για μια ζωή ),

    και ψάχνω σύρμα για αλουμίνιο.... και δεν βρίσκω πουθενά....!!!

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    πήρα και μπουκάλα (50L για μια ζωή ),
    1. Εισαι σιγουρος οτι η μπουκαλα ειναι 50 λιτ? Για πες διαστασεις.
    Εχουν μια χαζομαρα οι προμηθευτες να υπολογιζουν με τον ογκο του αεριου (σε m3). Το πως υπολογιζουν και κοστολογουν τον ογκο του ελευθερου αεριου (σε τι συνθικες πιεσης και θερμοκρασιας?) που θα βαλουν στην μπουκαλα ειλικρινα δεν μπορω να το καταλαβω


    2. Εχε υποψη σου οτι οι μπουκαλες κανονικα πρεπει να περνανε απο ελεγχο καθε 3 χρονια και υδραυλικη δοκιμη καθε 10 (αν δεν κανω λαθος).
    Τελος το προβλημα στις μπουκαλες δεν ειναι η αγωρα αλλα το γεμισμα ειδικα οταν σου εχει μηνει δουλεια στην μεση.
    Για τον λογο αυτο ειναι προτημοτερο να εχουμε 2 μικροτερες παρα μια μεγαλη.

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sonic22 Προβολή μηνύματος
    1. Εισαι σιγουρος οτι η μπουκαλα ειναι 50 λιτ? Για πες διαστασεις.
    Εχουν μια χαζομαρα οι προμηθευτες να υπολογιζουν με τον ογκο του αεριου (σε m3). Το πως υπολογιζουν και κοστολογουν τον ογκο του ελευθερου αεριου (σε τι συνθικες πιεσης και θερμοκρασιας?) που θα βαλουν στην μπουκαλα ειλικρινα δεν μπορω να το καταλαβω


    2. Εχε υποψη σου οτι οι μπουκαλες κανονικα πρεπει να περνανε απο ελεγχο καθε 3 χρονια και υδραυλικη δοκιμη καθε 10 (αν δεν κανω λαθος).
    Τελος το προβλημα στις μπουκαλες δεν ειναι η αγωρα αλλα το γεμισμα ειδικα οταν σου εχει μηνει δουλεια στην μεση.
    Για τον λογο αυτο ειναι προτημοτερο να εχουμε 2 μικροτερες παρα μια μεγαλη.
    50 L --> 10κυβικα...
    τώρα μου είπε ότι έχει και τεστ, θα δω τα χαρτιά της... τώρα επειδή δεν είμαι εργοστάσιο, αν μου τελειώσει, απλά κάνω παύση και συνεχίζω αφού αναγομώσω... πάντως να πάρω δύο προς το παρόν δεν παίζει... μάλλον αργότερα που θα βρω τα πατήματά μου....!

    για σύρμα είμαι ακόμα στο ψάξιμο... μάλλον θα πάω στον πρώτο που μου βγάζει ο γούγλης...

  8. #53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    50 L --> 10κυβικα...
    Απλα για να εξηγησω τι λεω.
    Η μπουκαλα δεν αλλαζει την χωρητικοτητα της (περαν της αμελητεας συστολης-διαστολης του ατσαλιου).
    Το αεριο ομως αναλογα την πιεση και την θερμοκρασια αλλαζει παρα ποολυ τον ογκο που καταλαμβανει (η αν κρατησουμε τον ογκο ή την θερμοκρασια σταθερη, την πιεση που δημιουργειται)

    Ο μονος σωστος τροπος να μετρησεις ποσο αεριο εχει μεσα η μπουκαλα ειναι η μαζα, δλδ πρακτικα το βαρος του αεριου μεσα στην μπουκαλα.

    Ο τροπος που "μετρανε" τα παλικαρια (m3, lit, ccm) ειναι εντελος λαθος και εκει παιζουν πολλες "παρεξηγησεις"...
    π.χ. αν σου γεμισει την μπουκαλα στα 150Bar αλλα σε θερμοκρασια 50C (θερμοκρασια που πιανει ανετα μια μπουκαλα κατα την αναγομωση) οταν η θερμοκρασια της μπουκαλας πεσει στoυς 15c (δωματιου) η πιεση μεσα στην μπουκαλα θα μειωθει.
    Αρα τελικα ποσο αεριο πληρωσες και ποσο ελαβες?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    αν μου τελειώσει, απλά κάνω παύση και συνεχίζω αφού αναγομώσω...
    Αν δεν σε χαλαει να ξεκινησεις μια δουλεια ενα σαββατοκυριακο και να την τελειωσεις το επομενο ή το μεθεπομενο λογο αδυναμιας πραγματοποιησησς μιας κολλησησς... πασο.

  9. #54
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2012
    Μηνύματα
    4
    stam2, να σε ρωτήσω από πού πήρες την μπουκάλα? και πόσο?? (μάλλον μεταχειρισμένη, σωστά?)

    το γέμισμα, πόσο πήγε??

  10. #55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 369011 Προβολή μηνύματος
    stam2, να σε ρωτήσω από πού πήρες την μπουκάλα? και πόσο?? (μάλλον μεταχειρισμένη, σωστά?)

    το γέμισμα, πόσο πήγε??
    από μαγαζί εκτός Αθήνας την αγόρασα, μου την έστειλε γεμάτη, με απόδειξη και μεταφορικά όλα σύνολο 135€.... τιμή θάνατος!
    μου τον σύστησε ο ikarosk και τον ευχαριστώ πολύ.
    Ακόμα όμως δεν την έχω στα χέρια μου, είναι στο πρακτορείο, και δεν έχω προλάβει να την παραλάβω... Μάλλον Δευτέρα θα την έχω, θα δω και τα τεστ της και όλα τα σχετικά, και αν όλα είναι οκ τότε θα τον προτείνω.

  11. #56
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2012
    Μηνύματα
    4
    Ωραία, μια χαρά!

    Προφανώς σε αυτή την τιμή ΔΕΝ περιλαμβάνεται ο ρυθμιστής, σωστά??

    Έχω πάρει κι εγώ μια telwin και ετοιμάζομαι για τα πρώτα βήματα....

  12. #57
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    αναμενουμε συνεχεια με κολληματα αλλα και με πληρη κοστολογηση.

  13. #58
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2012
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    από μαγαζί εκτός Αθήνας την αγόρασα, μου την έστειλε γεμάτη, με απόδειξη και μεταφορικά όλα σύνολο 135€.... τιμή θάνατος!
    μου τον σύστησε ο ikarosk και τον ευχαριστώ πολύ.
    Ακόμα όμως δεν την έχω στα χέρια μου, είναι στο πρακτορείο, και δεν έχω προλάβει να την παραλάβω... Μάλλον Δευτέρα θα την έχω, θα δω και τα τεστ της και όλα τα σχετικά, και αν όλα είναι οκ τότε θα τον προτείνω.

    φίλε stam, μήπως έχεις καμιά νεώτερη πληροφορία για την μπουκάλα κτλ????

  14. #59
    λοιπόν την πήρα την μπουκάλα, ομολογουμένως μου βγήκε ο πάτος να την κουβαλήσω, ήταν καμιά 50ριά κιλά + το αέριο. Η μπουκάλα φαίνεται καινούρια, είναι χωρίς χτυπήματα κλπ, με τεστ από το 2013, και πίεση 300bar. Έχει κι ένα μικρό πλαστικό κουτάκι κολλημένο επάνω της που μάλλον θα είναι κάποια ταυτότητα, δεν έχω καταλάβει ακριβώς. Θα βάλω και φωτογραφίες. 135 ευρώ με μεταφορά και απόδειξη...

  15. #60
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2012
    Μηνύματα
    4
    Ωραία, ευχαριστώ stam!

    Αν μπορείς, δώσε μας και στοιχεία επικοινωνίας με το μαγαζί.

    Και μια τελευταία ερώτηση. Ο ρυθμιστής που αγόρασες περιλαμβάνεται στην τιμή (στα 135)?

    Μπορεί να τοποθετηθεί ΑΦΟΥ γεμίσει η μπουκάλα???

Σελίδα 4 από 30 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μάσκα GIVI για hornet, fazer γυμνό κλπ μαύρη
    από lousou76 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 09:29
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 13:24
  3. Επισκευή πλαστικών κλπ
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 08:22
  4. Καλέ αντμίνια κλπ συγχαρίκια βρεε
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 11:27
  5. Ο ηλιος καιει.....κλπ!!!
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2004, 02:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF