Σελίδα 18 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 8131415161718192021222328 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 256 έως 270 από 441

Θέμα: ηλεκτροκολληση tig mig κλπ...

  1. #256
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    731
    Ναι ειναι τα 6013 φινκορντ-Μ τα οποια απο ερευνα που κανω χαρακτηριζονται ως παχυβορακα(Αφηνουν δλδ πολυ παστα στο γαζι) και τα λιγοτερο επικινδυνα απο αποψης των αεριων που παραγονται..Για αρχαριο λενε ειναι καλα για να μαθει γι αυτο τα πηρα το επομενο κουτι παντως θα ειναι διαφορετικο.Θα παρω αυτο το οβερκορντ που λες.Ανεβατα-κατεβατα ακομα δεν με ενδιαφερουν καθως προσπαθω να βγαλω οσο τον δυνατον ποιο ωραιο γαζι στα επιπεδα και σε οριζοντιες γωνιες.Απο το τρυπημα παντως μου χει δημιουργηθει φοβος με αποτελεσμα να τα προχωραω γρηγορα και να μη βγαινει καλο γαζι,ενω οταν κολλαω σε κατι κομματια που εχω για προπονηση τα οποια ειναι 5 χιλιοστα στα οποια νιωθω ανετος ξεροντας οτι δεν θα τρυπησει, βγαζω ομορφο ισοπαχο γαζι και μου ξεκολλαει και ο βωρακας ολοκληρος μονος του.

  2. #257
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση προς γνωρίζοντες: ηλεκτροσυγκόλληση inverter που στις προδιαγραφές της δίνει 110Α με duty cycle 35% είναι κατάλληλη (ικανοποιητική) για ερασιτεχνική χρήση με ηλεκτρόδια μέχρι 3,2 χιλ. ;
    εχω δει κατι βιντεο στο γιουτιουμπ και ο τυπος εχει ενα πινακακι σαν μπουσουλα το οποιο εκανα σκρινσοτ.Συμφωνα με αυτο ναι μπορεις να κολλας 3.2 ηλεκτροδιο.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2020-02-12 01-48-50.jpg 
Προβολές:	311 
Μέγεθος:	60,3 KB 
ID:	417883

  3. #258
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Το πινακακι φαινεται πολυ σωστο στα νουμερα απο την εμπειρια μου.
    Βγαινει γαζι και σε 2μμ απλα θελει εξασκηση. Υπαρχει η εξης θεωρια.
    Αν παιζεις με πιο χαμηλα αμπερ τοτε «περπατας» κ πιο αργα το ηλεκτροδιο οποτε χτιζεις μεγαλυτερη τοπικη θερμοκρασια με αποτελεσμα να κανεις τρυπες.Με λιγα παραπανω αμπερ περπατας πιο γρηγορα κ δεν χτιζεις τοπικη θερμοκρασια. Θελει εξασκηση. Τα λεπτα παχυ σιδηρου συνηθως τρυπανε οταν φτανεις προς την ακρη οπου εχει ανεβει πολυ η θερμοκρασια.
    Δοκιμασε την εξης τεχνικη. Ξεκινα απο την ακρη κ φτασε στη μεση. Αστο 1 λεπτο να κρυωσει κ ξεκινα απο την αλλη ακρη κ φτασε στη μεση. Παιζει ρολο κ τι ειναι αυτο που κολλας με την εννοια,αλλο να κολλας τομη-τομη,αλλο γωνια-τομη,αλλο γωνια-γωνια. Οι γωνιες των κοιλοδοκων εχουν παντα πιο πολυ ψωμι κ αντεχουν λιγο παραπανω. Οταν κολλας τομη-τομη μην επικεντρωνεις το ηλεκτροδιο σου πανω στην τομη. Κολλα γρηγορο ζικ-ζακ με το ηλεκτροδιο λιγο πιο διπλα απο την τομη.
    Δε ξερω αν γινομαι κατανοητος.

    Προσωπικη αποψη ειναι οτι οι κοινοι κοιλοδοκοι του εμποριου ειναι κακης ποιοτητας μιας κ ολοι ειναι απο ανακυκλωμενα υλικα κ συνηθως κλεβουν κιολας, ο 2μμ αν τον μετρησεις μπορει να ειναι 1,7-1,8 και η συσταση τους ειναι στα ορια των προδιαγραφων.
    Οποτε μην τρελενεσαι με κατι βιντεο απο αμερικανακια που κολλανε για πλακα 1,5-2μμ και βγαινει τελειο. Στην αμερικη υπαρχουν δοκοι ψυχρης ελασης(cold rod) θα τα χεις δει που ειναο γυαλιστερα κ οχι μαυρα σα τα δικα μας. Υποψιαζομαι οτι εχουν μεγαλη ποιοτικη διαφορα.Δοκιμασε να κολλησεις ας πουμε με ανοξειδωτο ηλεκτροδιο ανοξειδωτο 2μμ. Αν εχεις την τεχνικη θα παθεις πλακα ποσο καλο βγαινει.

    Τα κοινα ηλεκτροδια ειναι ολα σχετικα ασφαλη αλλα οπως κ να χει απεφευγε να εισπνεεις τα αερια ,το λαθος του αρχαριου ειναι οτι κολλα τη μουρη του πανω στην κολληση για να βλεπει. Κ απεφευγε σαν τον διαολο τα κολληματα σε γαλβανιζε,το ζινκ οταν καιγεται ειναι σκετος καρκινος!!!
    Τελευταία τροποποίηση από camen; 01/05/2020 στις 08:32.

  4. #259
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Με την εξασκηση θα καταλαβεις οτι οταν κολλας 20% παιζει ρολο το ματι και 80% η ακοη. Μαθαινεις να ακους,να ακους αν στριγγλιζει το ηλεκτροδιο που σημαινει οτι εχεις περισσοτερα αμπερ, να ακους το υλικο που βραζει και ποτε παει να τρυπισει η οχι κλπ. Η ηλεκτροκολληση για μενα αν θες να λες οτι πραγματικα κολλας κ οχι οτι απλα στεκεται αυτο που κολλησες ειναι σαν το κεντημα,θελει δεξιοτεχνια.
    Αυτο θα το καταλαβεις αν δεις κολληματα απο σιδεραδες και αν δεις κολληματα απο ηλεκτροσυγκολητες που κολλανε σε ναυπηγεια ή σωληνωσεις ή φτιαχνουν δομικες κατασκευες.Δεν χρειαζεται να φτασεις στο επιπεδο ενος επαγγελματια αλλα αμα σε ενδιαφερει μονο η εξασκηση θα σου φερει το επιθημητο αποτελεσμα. Εχω δει κολληματα σε βιομηχανικο κτηριο απο «επαγγελματιες» που τη γιαγια μου να ειχα βαλει θα τα ειχε κανει καλυτερα κ εχω δει κ ερασσιτεχνη να κολλα σε πισω τυφλη μερια με καθρεφτη και το κολλημα να ειναι λες κ το εκανε ρομποτ.

  5. #260
    Tricycle
    Εγγραφή
    05/03/2018
    Μηνύματα
    68
    Καλό μήνα! Αν θέλετε πείτε καμιά γνώμη για ΜΜΑ inverter για κάποιον που τώρα μαθαίνει.
    Για παράδειγμα στο 200αρι
    -IMPERIA - PRO ARC 161 (200 ευρώ -δεν είναι ξεκάθαρο πόσο % δίνει στα αμπέρ της. Πλεονέκτημα ότι έχει χρόνια εδώ αντιπροσωπεία)
    https://www.skroutz.gr/s/6046245/Imp...o-ARC-161.html
    -HELIX POWER - MMA-200XI (180 ευρώ -80% 200 Α – 100% 170 Α, μάλλον τα καλύτερα χαρακτηριστικά θεωρητικά και καλώδια 4 μέτρα)
    https://www.skroutz.gr/s/9919210/Helix-MMA-200Xi.html
    -GYS GYSMI 160P (200 ευρώ -60% 160Α λέει Made in France)
    https://www.skroutz.gr/s/6068421/GYS-Gysmi-160-P.html
    ή σε πιο φθηνές
    -ARCMAX - MAXPRO 200 (140 ευρώ -50% τα 200Α)
    https://www.skroutz.gr/s/15027364/Ar...axpro-200.html
    -ARCMAX - MAXSTAR 160 (92 ευρώ -αλλά 25% τα 160Α)
    Βασικά να βοηθά το μηχάνημα να μάθεις κανείς (πχ να μην το βάζεις στα 90Α και να βγάζει 70Α) και να μην χαλάσει μέσα σε καναδυό χρόνια.
    Τελευταία τροποποίηση από geo10; 01/05/2020 στις 21:17.

  6. #261
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Δεν ξέρω πολλά από ηλεκτροκολλήσεις και δεν έχω πιάσει καμία από αυτές στα χέρια μου, οπότε σε καθαρά θεωρητικό επίπεδο:

    Η Gys είναι ευρωπαϊκή, γνωστή μάρκα. Τα specs είναι χαμηλότερα, αλλά πιθανότατα πιο τίμια/ακριβή. Υποστήριξη στην Ελλάδα δεν ξέρω, αλλά μάλλον μπορείς να βρεις ανταλλακτικό σε περίπτωση ανάγκης, κάτι που με τις κινέζικες δεν είναι δεδομένο.

    Οι τρεις κινέζικες είναι όλες φασόν με ελληνικό όνομα. Η Imperia προμηθεύεται μάλλον από τη Jasic, η Arcmax από τη Laston και η Helix από τη Youli.

    Όπως σχολίασα παραπάνω, την Imperia 161 τη δουλεύει γνωστός μου σιδεράς. Η Jasic είναι σχετικά μεγάλη εταιρία και πρέπει να υπάρχει υποστήριξη και από τη Unimac εδώ, ενώ στο ίντερνετ βρίσκεις διαγράμματα και οδηγίες για τα μηχανήματά της. Δε φαίνεται να πολυσέβεται τους εργάτες της, κάτι που για εμένα μετράει αρνητικά (θα μου πεις, οι υπόλοιπες τους σέβονται; Απλά δεν το ξέρεις).

    Για την Arcmax Maxpro 200 στη σελίδα του Skroutz έχει σχολιάσει ο Nassosxlvbros που γράφει κι εδώ. Μπορείς να τον ρωτήσεις αν εξακολουθεί να είναι ευχαριστημένος.

    Γράψε τι βλέψεις έχεις ώστε να σε βοηθήσει περισσότερο κάποιος που ξέρει. Αν θες να κολλάς δυο δοκούς το μήνα, και η Maxstar μια χαρά θα πρέπει να σου φτάνει.

  7. #262
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Προσωπικα μπορω να σου πω για την Imperia arc 161 που εχω οτι ειναι πολυ τιμια για τα λεφτα της.
    Την εχω τσεκαρει με αμπερομετρο και τα αμπερ που βγαζει σε σχεση με τη ρυθμιση ειναι πολυ σωστα,αν θυμαμαι καλα ειχα δει διαφορα +/- 5-7αμπερ. Για τις υπολοιπες δεν εχω γνωμη. Για τις gys εχω ακουσει καλα σχολια απο τριτους. Κ η μεν κ η δε νομιζω ειναι κινεζιες ονομασμενες made in italy και made in france. Δε σε πειραζει αυτο, για τις δουλειες που καταλαβαινω οτι θες να κανεις σε υπερκαλυπτουν. Θα εμενα στο 200αρι για κατι αξιοπρεπες.

  8. #263
    Tricycle
    Εγγραφή
    05/03/2018
    Μηνύματα
    68
    Θέλω να κολλήσω μεντεσέδες σε σιδερένιες πόρτες κήπου και μερικά κάγκελα. Έπειτα γενικά να ασχοληθώ λίγο, να μάθω να κάνω στοιχειώδεις κολλήσεις. Έχω πάρει μερικά ρετάλια σίδερα από ένα φίλο και τα έχω βάλει στην άκρη να κάνω δοκιμές κάποια στιγμή.
    Καναδυό φορές που έφερα άνθρωπο να κάνει κολλήσεις σαν αυτές που προανέφερα βγήκαν χάλια, τις βλέπω και λέω ότι καλύτερα να τις είχα κάνει μόνος μου. Σίγουρα δεν θέλω να δώσω πάνω από 200αρι και μάλιστα σκεφτόμουν μήπως έμενα στα 100κατι ευρώ -αν όμως δεν είναι πεταμένα λεφτά οι κολλήσεις σε αυτή την κατηγορία τιμής. Σας ευχαριστώ.

  9. #264
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Οι κολλησεις αμα ξερεις να κολλας μια χαρα θα ειναι κ με 100€.
    Απλα κοιτα το μηχανημα που θα παρεις να εχει λειτουργιες hot-start και anti-stick τουλαχιστον που βοηθανε παρα πολυ.
    Τωρα αν του 100αρικου το ρυθμιζεις στα 70αμπερ και αυτο βγαζει μια 50 και μια 90 δε το ξερω ή αν θα τα τιναξει η πλακετα γρηγορα. Θεωρω πως κ με 100αρικο θα κανεις τη δουλεια σου μια χαρα για αυτα που θες να κανεις.

  10. #265
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/05/2020
    Μηνύματα
    1
    Καλημέρα. Εντελώς αρχάριος με ηλεκτροκόλληση και θα αγοράσω μια με 100 ευρώ. Ποια προτείνετε; Εχω καταλήξει στις εξής:
    1) Arcmax Maxstar 160
    https://www.skroutz.gr/s/15027340/Ar...xstar-160.html
    2) Bormann BIW1600
    https://www.skroutz.gr/s/11430758/Bormann-BIW1600.html

  11. #266
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Με αφορμή την προχθεσινή Black Friday, τα συναφή καταστήματα έριξαν ακόμα περισσότερο την τιμή της παρακάτω μηχανής Helix S-mini 140 FI, στα 59 ευρώ,
    https://www.skroutz.gr/s/20362446/He...ni-140-FI.html
    και δεδομένων των καλών κριτικών που έχει η συγκεκριμένη τόσο στο σκρουτζ όσο και σε κάποια βίντεο παρουσίασης, την παρήγγειλα. Βέβαια να ξεκαθαρίσω εξαρχής ότι μιλάμε για εντελώς περιστασιακή χρήση αρχάριου ερασιτέχνη, οπότε υπό αυτό και μόνο το πρίσμα έγινε η αγορά της και ως τέτοια την αξιολόγησα. Εντυπώσεις εν καιρώ.

  12. #267
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Με αφορμή την προχθεσινή Black Friday, τα συναφή καταστήματα έριξαν ακόμα περισσότερο την τιμή της παρακάτω μηχανής Helix S-mini 140 FI, στα 59 ευρώ,
    https://www.skroutz.gr/s/20362446/He...ni-140-FI.html
    και δεδομένων των καλών κριτικών που έχει η συγκεκριμένη τόσο στο σκρουτζ όσο και σε κάποια βίντεο παρουσίασης, την παρήγγειλα. Βέβαια να ξεκαθαρίσω εξαρχής ότι μιλάμε για εντελώς περιστασιακή χρήση αρχάριου ερασιτέχνη, οπότε υπό αυτό και μόνο το πρίσμα έγινε η αγορά της και ως τέτοια την αξιολόγησα. Εντυπώσεις εν καιρώ.
    Την κοιτούσα και εγώ αυτή μήπως γλιτώσω κανένα 100ρικο από αυτή που είχα βάλει στο ματι.
    Sent from me using a computer.

  13. #268
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Την κοιτούσα και εγώ αυτή μήπως γλιτώσω κανένα 100ρικο από αυτή που είχα βάλει στο ματι.
    Για πες μας και ποια ειχες βαλει στο ματι...μπας και μας βοηθησεις και μας που ψαχνουμε..

  14. #269
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Λογικά για καμιά GYS ή Imperia σε κόβω...

  15. #270
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosni Προβολή μηνύματος
    Για πες μας και ποια ειχες βαλει στο ματι...μπας και μας βοηθησεις και μας που ψαχνουμε..

    https://www.skroutz.gr/s/6046443/Imp...o-ARC-141.html

    Μάλλον σε αυτή θα καταλήξω γιατί όταν κάτι είναι πολύ φθηνό, η τσέπη μου βγάζει καβούρια.
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Μάσκα GIVI για hornet, fazer γυμνό κλπ μαύρη
    από lousou76 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 09:29
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 13:24
  3. Επισκευή πλαστικών κλπ
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 08:22
  4. Καλέ αντμίνια κλπ συγχαρίκια βρεε
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 11:27
  5. Ο ηλιος καιει.....κλπ!!!
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2004, 02:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF