Σελίδα 19 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 9141516171819202122232429 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 285 από 441

Θέμα: ηλεκτροκολληση tig mig κλπ...

  1. #271
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Sent from me using a computer.

  2. #272
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Είπαμε, ή για GYS ή για Imperia είσαι...

  3. #273
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Άποψή μου βέβαια, εφόσον θα ασχολείσαι μια στο τόσο και αν (όπως λογικά φαντάζομαι) με κολλήσεις σαν ερασιτέχνης, και με δεδομένο ότι η τεχνολογία των ηλεκτρονικών συχνά - πυκνά εξελίσσεται, με τους σχιστομάτηδες να οδηγούν σε μεγάλο βαθμό τις εξελίξεις στο χώρο (που σημαίνει ότι τον Κινέζο δεν θα τον γλυτώσεις στο τέλος με τον ένα ή τον άλλο τρόπο), από τη στιγμή που η "μικρή" Helix έχει άριστες κριτικές και πολύ θετικά σχόλια σε βίντεο που είδα, συν το ότι μπορώ να επιβεβαιώσω κι εγώ ότι τουλάχιστον η ψύξη της σκοτώνει, παίρνεις την "φτηνή" για να βρίσκεται, μια στο τόσο που θα την δουλέψεις, και με τα ρέστα αγοράζεις μερικά σοβαρά εργαλεία χειρός (από αυτά που ξέρεις καλύτερα από τους περισσότερους από εμάς)...

  4. #274
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    @lazarefa: επειδή βλέπω διαφορές στο ίδιο μοντέλο ανάλογα την πηγή, η Helix σου έχει αυτο το κουμπί που έχω τονίσει (υποθέτω ότι είναι κουμπί δηλαδή), και αν ναι, ξέρεις τι κάνει;



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SMini140FI.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	66,6 KB 
ID:	423263

  5. #275
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Άποψή μου βέβαια, εφόσον θα ασχολείσαι μια στο τόσο και αν (όπως λογικά φαντάζομαι) με κολλήσεις σαν ερασιτέχνης, και με δεδομένο ότι η τεχνολογία των ηλεκτρονικών συχνά - πυκνά εξελίσσεται, με τους σχιστομάτηδες να οδηγούν σε μεγάλο βαθμό τις εξελίξεις στο χώρο (που σημαίνει ότι τον Κινέζο δεν θα τον γλυτώσεις στο τέλος με τον ένα ή τον άλλο τρόπο), από τη στιγμή που η "μικρή" Helix έχει άριστες κριτικές και πολύ θετικά σχόλια σε βίντεο που είδα, συν το ότι μπορώ να επιβεβαιώσω κι εγώ ότι τουλάχιστον η ψύξη της σκοτώνει, παίρνεις την "φτηνή" για να βρίσκεται, μια στο τόσο που θα την δουλέψεις, και με τα ρέστα αγοράζεις μερικά σοβαρά εργαλεία χειρός (από αυτά που ξέρεις καλύτερα από τους περισσότερους από εμάς)...
    Κοίτα να δεις.. Είναι αλήθεια οτι όταν σκέφτομαι να αγοράσω κάτι πολύ φθηνό, η τσέπη μου αποκτάει καβούρια.

    Αν ήταν να πάρω μία για το χωριό να κολλάω καμιά ψησταριά όποτε κατεβαίνω δε θα έκανα δεύτερη σκέψη. Θα έπαιρνα τη βιντεοκάμερα και θα την έχωνα σε ένα συρτάρι μαζί με το κουτί της. Λίγο ο αδελφός μου, λίγο εγώ, θα το έβγαζε το μεροκάματο.
    Εδώ όμως δε θα τη χρησιμοποιώ τόσο αραιά όσο νομίζεις.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 01/12/2020 στις 03:54.
    Sent from me using a computer.

  6. #276
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosni Προβολή μηνύματος
    Για πες μας και ποια ειχες βαλει στο ματι...μπας και μας βοηθησεις και μας που ψαχνουμε..
    Πες τι περίπου θέλεις μήπως μπορώ να σε βοηθήσω.
    Εγώ δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις. Δεν ασχολούμε με "βαριές" κατασκευές.
    Sent from me using a computer.

  7. #277
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Μήπως θέλει κάποιος να παίξουμε με ανοξείδωτους σωλήνες; Περιμένω κούρμπες και λοιπά εξαρτήματα εξάτμισης μέσα στον Δεκέμβριο.
    Eίχα μια Telwin 145 με πολύ εύκολη εκκίνηση που δεν είχε λεπτομέρεια στα αμπερ που όριζες αλλά ήταν σταθερή και ακούραστη.

    Τώρα λέω να δοκιμάσω κόλληση πονταρισιά - πονταρισιά να μην στραβώσω τα ανοξείδωτα.

  8. #278
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    @lazarefa: επειδή βλέπω διαφορές στο ίδιο μοντέλο ανάλογα την πηγή, η Helix σου έχει αυτο το κουμπί που έχω τονίσει (υποθέτω ότι είναι κουμπί δηλαδή), και αν ναι, ξέρεις τι κάνει;



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SMini140FI.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	66,6 KB 
ID:	423263
    Καλημέρα. Η Helix που αγόρασα δεν έχει αυτό το κουμπί και γενικότερα η διάταξη της πρόσοψης είναι ανάποδα από της φωτό που έβαλες, δηλαδή το ποτενσιόμετρο ρύθμισης των αμπέρ είναι αριστερά και η οθόνη ένδειξης αμπέρ είναι στη δεξιά πλευρά. Είναι ακριβώς όπως στο παρακάτω βίντεο η δικιά μου μηχανή:
    https://www.youtube.com/watch?v=SjfiEDGaN-U
    Επειδή τώρα, όλα τα καταστήματα που την πουλάνε, τουλάχιστον στο σκρουτζ, έχουν την εικόνα που εσύ έβαλες, κι όχι την δική μου για το μηχάνημα (ακόμα κι αυτό που αγόρασα τη δική μου έχει τη δική σου φωτό στη σελίδα του προιόντος) υποθέτω ότι το τρέχον μοντέλο είναι αυτό που αγόρασα, και το δικό σου ενδεχομένως ήταν η παλιότερη έκδοση, ίσως με καλύτερα χαρακτηριστικά και πιο ανεβασμένη τιμή. Δεν πρόλαβα να διαβάσω πίσω στο παρόν θέμα αν είχες γράψει τι εξυπηρετούσε το συγκεκριμένο κουμπί στο οποίο αναφέρεσαι, οπότε αν θέλεις μας λες. Επίσης τα λαμπάκια που έχει αυτό που έβαλες είναι 4 ενώ στο δικό μου 2, και ένα από αυτά στο δικό σου βλέπω ότι έχει την ένδειξη:Lift-Tig, η οποία θεωρητικά τουλάχιστον, παραπέμπει σε Tig...

  9. #279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Πες τι περίπου θέλεις μήπως μπορώ να σε βοηθήσω.
    Εγώ δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις. Δεν ασχολούμε με "βαριές" κατασκευές.
    Εννοειτε σε πολυ ερασιτεχνικο επιπεδο ασχολουμαι, εχω μια χαλκου και η πρωτη αποπειρα ηταν ενα τραπεζακι, στην πρωτη καραντινα εφτιαξα καγκελα σε σκαλα κλιμακοστασιου (παραδοξως βγηκε πολυ ωραιο το καγκελακι αν και δεν εχει τελειωσει ακομα) και με παιδεψε και απο θεμα βαρους,πανω κατω στη σκαλα, και απο θεμα ευκολιας στην συγκολληση, ειμαι τελειως αρχαριος.
    Εχω προσπαθησει και κατι τετοιο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fox.jpg 
Προβολές:	126 
Μέγεθος:	103,2 KB 
ID:	423266
    με φ8 βεργα το οποιο μαλλον θα ηταν πολυ πιο ευκολα με mig αλλα δεν ξερω αν αξιζει να δωσω τοσα λεφτα(για tig δεν το συζηταω καν)
    Γενικα ασχολουμε οποτε μου την βαρεσει και εχω και χρονο, και χωρις συγκεκριμενο αντικειμενο.
    Θα ηθελα να εχω την δυνατοτητα να κανω κατι πιο "βαρυ" (ενα παταρι ας πουμε) ,οταν και αν αποκτησω εμπειρια στη συγκολληση.
    Νομιζω οτι δεδομενων και των οικονομικων μου (max 200euro) αυτο που θελω αυτη τη στιγμη ειναι μια inverter mma στα 160Α, ΝΟΜΙΖΩ..
    Η μηπως να επαιρνα αυτη τη HELIX σουπερ μινι στα 59euro?

  10. #280
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα. Η Helix που αγόρασα δεν έχει αυτό το κουμπί....Δεν πρόλαβα να διαβάσω πίσω στο παρόν θέμα αν είχες γράψει τι εξυπηρετούσε το συγκεκριμένο κουμπί στο οποίο αναφέρεσαι, οπότε αν θέλεις μας λες. Επίσης τα λαμπάκια που έχει αυτό που έβαλες είναι 4 ενώ στο δικό μου 2, και ένα από αυτά στο δικό σου βλέπω ότι έχει την ένδειξη:Lift-Tig, η οποία θεωρητικά τουλάχιστον, παραπέμπει σε Tig...
    Τη Helix δεν την έχω πάρει, απλά τη ζαχάρωνα παλιότερα και ήθελα να δω αν το κουμπί όντως ήταν για lift tig όπως υποπτευόμουν (με τέτοια τιμή μου φαινόταν πολύ τραβηγμένο).

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση, δεν ψάχνομαι πια αλλά το μηχάνημα φαίνεται να είναι φοβερό vfm. Νομίζω ότι ακόμα και περιστασιακός DIYer πλέον δεν έχει δικαιολογία να μην έχει ηλεκτροκόλληση.

  11. #281
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosni Προβολή μηνύματος
    Εννοειτε σε πολυ ερασιτεχνικο επιπεδο ασχολουμαι, εχω μια χαλκου και η πρωτη αποπειρα ηταν ενα τραπεζακι, στην πρωτη καραντινα εφτιαξα καγκελα σε σκαλα κλιμακοστασιου (παραδοξως βγηκε πολυ ωραιο το καγκελακι αν και δεν εχει τελειωσει ακομα) και με παιδεψε και απο θεμα βαρους,πανω κατω στη σκαλα, και απο θεμα ευκολιας στην συγκολληση, ειμαι τελειως αρχαριος.
    Εχω προσπαθησει και κατι τετοιο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fox.jpg 
Προβολές:	126 
Μέγεθος:	103,2 KB 
ID:	423266
    με φ8 βεργα το οποιο μαλλον θα ηταν πολυ πιο ευκολα με mig αλλα δεν ξερω αν αξιζει να δωσω τοσα λεφτα(για tig δεν το συζηταω καν)
    Γενικα ασχολουμε οποτε μου την βαρεσει και εχω και χρονο, και χωρις συγκεκριμενο αντικειμενο.
    Θα ηθελα να εχω την δυνατοτητα να κανω κατι πιο "βαρυ" (ενα παταρι ας πουμε) ,οταν και αν αποκτησω εμπειρια στη συγκολληση.
    Νομιζω οτι δεδομενων και των οικονομικων μου (max 200euro) αυτο που θελω αυτη τη στιγμη ειναι μια inverter mma στα 160Α, ΝΟΜΙΖΩ..
    Η μηπως να επαιρνα αυτη τη HELIX σουπερ μινι στα 59euro?

    Μια χαρά κολλάς φ8 βέργα με ηλεκτρόδιο.


    Ελα ρε, τι σε προβληματίζει? Με 200 ευρώ παίρνεις πολύ καλή mma.

    Και η 141 και 161 σε καλύπτει.

    https://www.skroutz.gr/c/1811/hlektr...&order_dir=asc

    Για να υπερθερμανθεί η 140αρα πρέπει να είσαι μεσημεριάτικα κάτω από ήλιο και να κολλάς με πολύ υψηλά αμπέρ. Που σημαίνει οτι θα ασχολείσαι με μεγάλες και βαριές κατασκευές. Και αν το κάνεις αυτό, πόσες φορές θα το κάνεις?

    Η συγκεκριμένη σειρά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν tig lift arc, ενώ στις φθηνότερες έχεις μόνο την επιλογή scratch arc. Στο λέω γιατί ανέφερες τις tig. Δε θα έχει την ευκολία μιας high frequency ignition tig (υψίσυχνη έναυση) αλλά θα κάνει μια χαρά τη δουλειά σου, χωρίς να σου κολλάει την ακίδα και να την τροχίζεις συνέχεια. Οπότε αργότερα αξίζει να πάρεις και μια τσιμπίδα tig με τα παρλκόμενα της (κανένα 70αρι?) και μια φιάλη (γύρω στο 70αρι για μια 8λιτρη είναι μικρή η 8λιτρη). Αν κολλάς μέχρι 5-6μμ (90-110Α) και πάλι δε θα κόβει πουθενά η 140αρα, εκτός και αν είσαι σε περιβάλλον που βράζει.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 04/12/2020 στις 00:36.
    Sent from me using a computer.

  12. #282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά κολλάς φ8 βέργα με ηλεκτρόδιο.



    Ελα ρε, τι σε προβληματίζει? Με 200 ευρώ παίρνεις πολύ καλή mma.

    Και η 141 και 161 σε καλύπτει.

    https://www.skroutz.gr/c/1811/hlektr...&order_dir=asc

    Για να υπερθερμανθεί η 140αρα πρέπει να είσαι μεσημεριάτικα κάτω από ήλιο και να κολλάς με πολύ υψηλά αμπέρ. Που σημαίνει οτι θα ασχολείσαι με μεγάλες και βαριές κατασκευές. Και αν το κάνεις αυτό, πόσες φορές θα το κάνεις?

    Η συγκεκριμένη σειρά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν tig lift arc, ενώ στις φθηνότερες έχεις μόνο την επιλογή scratch arc. Στο λέω γιατί ανέφερες τις tig. Δε θα έχει την ευκολία μιας high frequency ignition tig (υψίσυχνη έναυση) αλλά θα κάνει μια χαρά τη δουλειά σου, χωρίς να σου κολλάει την ακίδα και να την τροχίζεις συνέχεια. Οπότε αργότερα αξίζει να πάρεις και μια τσιμπίδα tig με τα παρλκόμενα της (κανένα 70αρι?) και μια φιάλη (γύρω στο 70αρι για μια 8λιτρη). Αν κολλάς μέχρι 5-6μμ (90-110Α) και πάλι δε θα κόβει πουθενά η 140αρα, εκτός και αν είσαι σε περιβάλλον που βράζει.
    Το ξερω μωρε οτι κολλαει ανετα το Φ8 με ηλεκτροδιο, απλα ειμαι αμπαλος.
    Τη mig και κυριως την tig την ανεφερα μονο για το θεμα της ποιοτητας-φινιρισματος του αποτελεσματος που δινουν, ειδικα συγκριτικα με τις δικες μου κολλησεις. . Επειδη αυτο με τα Φ8 , είναι λιγο "καλλιτεχνικο" λεμε τωρα, και ηθελα καλες κολλησεις χωρις να χρειάζονται πολυ κατεργασια μετα.

    Αυτες τις δυο imperia ,140 και 160, ειχα στο μυαλο μου κυριως για αγορα παντως.

    Οσον αφορα αυτα που μου λες για tig, ειχα την εντυπωση οτι αυτες οι ηλεκτροκολλησεις εχουν μεν την δυνατοτητα για tig αλλα δεν...
    Ενδιαφερον μου ακουγεται...
    Ευχαριστω daz

  13. #283
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Aν δεν στηρίζεις πολλά κιλά πάνω του μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ηλεκτρόδια μπρούτζου. Θα σε βολέψουν και σε ανομοιογενή.

  14. #284
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Aν δεν στηρίζεις πολλά κιλά πάνω του μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ηλεκτρόδια μπρούτζου. Θα σε βολέψουν και σε ανομοιογενή.
    Αμα το περασες για κρεμαστρα εχουμε προβλημα, εγω ηθελα να το πλασαρω σαν εργο τεχνης...χαχαχα
    Δεν τα ηξερα τα ηλεκτροδια μπρουτζου, η κολληση τους βγαζει το χρωμα του μπρουτζου λογικά αρα δεν μου κάνει...

  15. #285
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kosni Προβολή μηνύματος
    Οσον αφορα αυτα που μου λες για tig, ειχα την εντυπωση οτι αυτες οι ηλεκτροκολλησεις εχουν μεν την δυνατοτητα για tig αλλα δεν...
    Ενδιαφερον μου ακουγεται...
    Ευχαριστω daz
    Για να πάρεις σοβαρό εργαλείο με υψίσυχνο θέλεις ένα σκασμό λεφτά. Πέρα απ' τις σοβαρές tig όλες οι inverter μπορούν να δουλέψουν σαν tig αλλά δε μπορούν να δουλέψουν όλες το ίδιο. Κυριότερο πρόβλημα είναι ο τρόπος έναυσης και εδώ οι επιλογές σου είναι δύο. lift arc και scratch arc. Στην πρώτη περίπτωση ακουμπάς το ηλεκτρόδιο στο κομμάτι που θέλεις να κολλήσεις αλλά το ρευμα έναυσης ειναι μικρό και το ηλεκτρόδιο δεν κολλάει. Μετά το σηκώνεις και κάνεις την κόλλησή σου κανονικά είτε με φίλερ, είτε χωρίς. Στη δευτερη περίπτωση (scrach arc) το ρευμα έναυσης είναι αυτό που δίνει η μηχανή και στο αναλώσιμο ηλεκτρόδιο με αποτέλεσμα να σου κολλάει και να χαλάει τη μύτη πριν προλάβεις να τη σηκώσεις. H mma θέλει πολύ ρεύμα, για να μη κολλήσει ηλεκτρόδιο (hot start). Αν θέλεις να έχεις την επιλογή για tig στο μέλλον, πρέπει να προσέξεις να είναι lift arc. Για ερασιτεχνικό επίπεδο ειναι καλή λύση για κολλήσεις σε λεπτά μέταλλα που φοβάσαι μη τρυπήσουν και για ομορφότερα αποτελέσματα.
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Μάσκα GIVI για hornet, fazer γυμνό κλπ μαύρη
    από lousou76 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 09:29
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 13:24
  3. Επισκευή πλαστικών κλπ
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 08:22
  4. Καλέ αντμίνια κλπ συγχαρίκια βρεε
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 11:27
  5. Ο ηλιος καιει.....κλπ!!!
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2004, 02:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF