Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Επισκευή Κράνους?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2014
    Μηνύματα
    2

    Επισκευή Κράνους?

    Καλησπέρα,

    Νέος στο φόρουμ, έπαθα ζημιά σήμερα και παιδεύομαι πόσες ώρες τώρα να βρώ λύση στο Ίντερνετ αλλά τζίφος!
    Έχω ένα κράνος BMW system 6 (το σπαστό)
    Σήμερα λοιπόν, την ώρα που το το έβγαλα και πήγα να τον κλείσω, κόλλησε το "σαγόνι" και δεν έκλεινε με τίποτα!
    Το παίδεψα λιγάκι, τζίφος.
    Έβγαλα εσωτερικά μαξιλαράκι κτλ μπας και βρώ τρόπο να λύσω την σιαγόνα, αλλά δεν έβγαλα άκρη.
    Απο την μία μεριά, στην ένωση, είναι σαν ξεκουμπωμένο (προεξέχει). Επίσης βλέπω μέσα στον μηχανισμό ένα κομματάκι πλαστικό, που απο την άλλη μεριά δεν υπάρχει. Μάλλον κάτι έχει σπάσει εκει.
    Το ερώτημα είναι: Τι μπορώ να κάνω?
    Επισκευάζεται αυτό το πράγμα? Αν ναι που? Δεν έχω βρεί κάτι.....
    Πήρα και την αντιπροσωπία, αλλά Σάββατο είναι κλειστά....(ελπίζω να μην είναι η μόνη μου λύση, έχω πολυ κακές αναμνήσεις απο το μαγαζί που το πήρα)

    αυτά.....

    Υ.Γ: Εττυχώς δεν πέταξα ποτέ το παλιό GABERG, και θα την βγάλω καθαρή μέχρι να βρώ μια λύση....

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lefkas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    Νέος στο φόρουμ, έπαθα ζημιά σήμερα και παιδεύομαι πόσες ώρες τώρα να βρώ λύση στο Ίντερνετ αλλά τζίφος!
    Έχω ένα κράνος BMW system 6 (το σπαστό)
    Σήμερα λοιπόν, την ώρα που το το έβγαλα και πήγα να τον κλείσω, κόλλησε το "σαγόνι" και δεν έκλεινε με τίποτα!
    Το παίδεψα λιγάκι, τζίφος.
    Έβγαλα εσωτερικά μαξιλαράκι κτλ μπας και βρώ τρόπο να λύσω την σιαγόνα, αλλά δεν έβγαλα άκρη.
    Απο την μία μεριά, στην ένωση, είναι σαν ξεκουμπωμένο (προεξέχει). Επίσης βλέπω μέσα στον μηχανισμό ένα κομματάκι πλαστικό, που απο την άλλη μεριά δεν υπάρχει. Μάλλον κάτι έχει σπάσει εκει.
    Το ερώτημα είναι: Τι μπορώ να κάνω?
    Επισκευάζεται αυτό το πράγμα? Αν ναι που? Δεν έχω βρεί κάτι.....
    Πήρα και την αντιπροσωπία, αλλά Σάββατο είναι κλειστά....(ελπίζω να μην είναι η μόνη μου λύση, έχω πολυ κακές αναμνήσεις απο το μαγαζί που το πήρα)

    αυτά.....

    Υ.Γ: Εττυχώς δεν πέταξα ποτέ το παλιό GABERG, και θα την βγάλω καθαρή μέχρι να βρώ μια λύση....
    αν δεν ...

    http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-MOTORR...item25805f16b0

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Βαλε καμμια φωτο.Μηπως και σου δωσει καποιος καμμια ιδεα.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2014
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    φίλε μου αυτο ειναι το system 4....
    Για το system 6 δεν νομιζω να υπαρχει κάτι....

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lefkas Προβολή μηνύματος
    φίλε μου αυτο ειναι το system 4....
    Για το system 6 δεν νομιζω να υπαρχει κάτι....
    ναι το είδα,αλλά μου το εμφανίζει ώς οτι ταιριάζει στο System 6. Δεν ξέρω τι να σου πώ,προσπάθησα να σε γλυτώσω μη χρεωθείς την Δευτέρα.

  6. #6
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    πήγαινε σε ένα εξουσιοδοτημένο BMW να δεις τι έπαθε και μετά δες αν ταιριάζει από schuberth μιας που είναι τα ίδια, να σου έρθει πιο οικονομικά.
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  7. #7
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    ναι το είδα,αλλά μου το εμφανίζει ώς οτι ταιριάζει στο System 6. Δεν ξέρω τι να σου πώ,προσπάθησα να σε γλυτώσω μη χρεωθείς την Δευτέρα.
    Στις λεπτομέρειες της πώλησης γράφει οτι ΔΕΝ κάνει για τα μοντέλα 5 και 6 πάντως.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  8. #8
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Στειλε ενα pm στο μελος vaska ,εχει το ιδιο κρανος με το δικο σου και ξερει να το αποσυναρμολογει.
    Μπορει να σε βοηθησει.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #9
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Βάλε φωτο, ίσως μπορέσω να σε βοηθήσω από μακριά. Πιθανά πίεσες στα πλάγια εκεί όπου είναι ο μηχανισμός της ζελατίνας κι έχει ξεκουμπώσει οπότε δεν σε αφήνει να το κλείσεις αν δεν μπει πρώτα σωστά η ζελατίνα.

    Με μια φωτό θα ξεκαθαρίσουν αρκετά πράγματα.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Για να μην ανοίγω νέο θρεντ...

    Έχω ένα κράνος, το οποίο είχε υποσιάγωνο. Κάποιος είχε τη φαεινή ιδέα να το ξηλώσει και, εκτός του ότι έχασε ολόκληρο το ανταλλακτικό, άφησε και σημάδι στο "σαγόνι" του κράνους. Μάλλον επειδή ήταν κολλημένο, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος γι'αυτό.

    Όπως και να'χει, το ανταλλακτικό θα αγοραστεί και το κράνος θα επισκευαστεί. Θέλω να ρωτήσω το πώς. Έχω μερικές ιδέες, αλλά σίγουρα κάποιος θα γνωρίζει κάτι περισσότερο εδώ μέσα.

    Για να πάρετε μια γεύση, η ζημιά έχει γίνει στον κόκκινο κύκλο (η φωτογραφία είναι ενδεικτική):

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images (1).jpg 
Προβολές:	220 
Μέγεθος:	50,2 KB 
ID:	362351

    Εχει ξεφτίσει το εξωτερικό πλαστικό και φαίνεται το εσωτερικό ύφασμα. Αυτό που θέλω είναι να καλύψω αυτό το ύφασμα με κάποιο, παρόμοιο με το εργοστασιακό, υλικό, ώστε να μπει από πάνω το υποσιάγωνο και να μη συνεχίσει να φθείρεται. Σιλικόνη; Κόλλα;

    Αν δε βγάζετε άκρη με τα παραπάνω, θα ποστάρω φωτογραφία του κράνους, όταν πάω σπίτι.
    Life begins at 45°.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Ολα τα υποσαγωνα που ειχα ητανε περαστα και οχι κολλητα.Στο μπροστα μερος εχει πλαστικο το οποιο το βαζεις στη σχισμη και το σπρωχνεις προς τα μεσα.

    Για να πω την αληθεια ,ετσι οπως το βλεπω δεν εχει και καμμια ζημια.

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Δεν προσέχεις! Είναι ενδεικτική η φωτογραφία.

    Δεν είναι το πρόβλημά μου πώς θα μπει το υποσιάγωνο. Πώς θα σταματήσω το πλαστικό/λάστιχο/ότι-είναι-αυτό από το να συνεχίσει να ξεφτίζει είναι το θέμα. Είναι φθαρμένο και, όσο τρίβεται, γίνεται χειρότερα.
    Life begins at 45°.

  13. #13
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν προσέχεις! Είναι ενδεικτική η φωτογραφία.

    Δεν είναι το πρόβλημά μου πώς θα μπει το υποσιάγωνο. Πώς θα σταματήσω το πλαστικό/λάστιχο/ότι-είναι-αυτό από το να συνεχίσει να ξεφτίζει είναι το θέμα. Είναι φθαρμένο και, όσο τρίβεται, γίνεται χειρότερα.
    Επικάλυψη με κανα βερνίκι διαφανές?

  14. #14
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Δεν είναι κακή ιδέα. Αναρωτιέμαι απλά αν υπάρχει κάποιο υλικό, το οποίο να αφήνει μια στρώση ελαστικού πλαστικού ή κάτι τέτοιο. Κάτι σαν μονωτική ταινία, βρε παιδί μου, αλλά σε υγρή αρχική μορφή. Ώστε να καλύψω και το ήδη φθαρμένο κομμάτι, έτσι για το μάτι.

    Κάνω και ρίμες!
    Life begins at 45°.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι κακή ιδέα. Αναρωτιέμαι απλά αν υπάρχει κάποιο υλικό, το οποίο να αφήνει μια στρώση ελαστικού πλαστικού ή κάτι τέτοιο. Κάτι σαν μονωτική ταινία, βρε παιδί μου, αλλά σε υγρή αρχική μορφή. Ώστε να καλύψω και το ήδη φθαρμένο κομμάτι, έτσι για το μάτι.

    Κάνω και ρίμες!
    To plastidip κάνει κάτι σαν αυτό που θές αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να το εφαρμώσεις εύκολα στο κράνος
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. επισκευή κράνους;
    από LOUKILOUK στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2011, 13:14
  2. ΕΠΕΙΓΟΝ: Επισκευή κράνους
    από anf125 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2006, 21:23
  3. Επισκευή φλοιού κράνους
    από Alexander στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2005, 08:45
  4. Επισκευή πλαστικών κλπ
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 08:22
  5. Αγορά κράνους μέχρι 150Ε
    από fractalbit στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2004, 22:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF