Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: βοηθεια σε gps

  1. #1

    βοηθεια σε gps

    Λοιπον εχουμε ενα mls destinator και θελουμε να φτιαξουμε διαδρομες μεσο γοογλ ή μισελεν και μετα να τις περναμε στο gps γινεται?
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  2. #2
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Για το destinator δεν ξέρω δεν είχα ποτέ αλλά θα σου πω γενικά τι ισχύει και βλέπεις.

    Όταν φτιάχνεις διαδρομές στο google maps σου δίνεται η δυνατότητα να τις εξάγεις σε μορφή αρχείου που διαβάζουν σχεδόν όλα τα gps πχ KML. από κει και μετά τα πράγματα είναι απλά, κάνεις το αρχείο import στο πρόγραμμα για PC που συνοδεύει το GPS και μετά το στέλνεις μέσω του προγράμματος αυτού στην συσκευή.

    Εγώ έτσι κάνω με το Garmin και το basecamp κι έχω βρει την υγειά μου.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #3
    Το 5ιντσο talk and drive που έχω, ουτε εισάγει ουτε εξάγει διαδρομές. Σε επικοινωνία με την εταιρία, όπου είπα πως και το πιο τσαμπα android κινητό το κάνει αυτό, δεν είχαν σχόλιο, μόνο οτι δεν γίνεται στο δικό τους.

  4. #4
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το 5ιντσο talk and drive που έχω, ουτε εισάγει ουτε εξάγει διαδρομές. Σε επικοινωνία με την εταιρία, όπου είπα πως και το πιο τσαμπα android κινητό το κάνει αυτό, δεν είχαν σχόλιο, μόνο οτι δεν γίνεται στο δικό τους.
    Ναι μιλάμε πάντα για σοβαρές συσκευές. Εγώ προσωπικά χάνομαι που χάνομαι στο ίσιωμα αν έπαιρνα και καμία μούφα gps θα με γύρευε η Νικολούλη. Όχι τπτ άλλο δλδ αλλά δεν την πάω την πατσόλα


    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #5
    Το θεμα ειναι πως δεν μπορω να βρω σε τι μορφη ειναι οι χαρτες του mls ωστε να δω εαν μπορω να τους κανω κονβερτ. Το μισελεν κανει εξπορτ την διαδρομη για 6 γπς αλλα οχι για το κολοmls!
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ναι μιλάμε πάντα για σοβαρές συσκευές. Εγώ προσωπικά χάνομαι που χάνομαι στο ίσιωμα αν έπαιρνα και καμία μούφα gps θα με γύρευε η Νικολούλη. Όχι τπτ άλλο δλδ αλλά δεν την πάω την πατσόλα


    Αγγελικη says:
    "Αλλα ελεγες τις προαλλες που σε ειχα δεμενο....

    προστυχο αγορι...."
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nikolouli_544_355.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	31,5 KB 
ID:	317413

  7. #7
    Μην ξεφευγουμε...
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    Το θεμα ειναι πως δεν μπορω να βρω σε τι μορφη ειναι οι χαρτες του mls ωστε να δω εαν μπορω να τους κανω κονβερτ. Το μισελεν κανει εξπορτ την διαδρομη για 6 γπς αλλα οχι για το κολοmls!
    μπορείς να συνδέσεις το μλς με τον υπολογιστή και να δεις με windows explorer το directory και τα folders, αρχεία κλπ της συσκευής?

  9. #9
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    και να το κάνει το αρχείο export η mls παρέχει λογισμικό κλειστού κώδικα και δε μπορείς να επέμβεις στα αρχεία. Γνώμη μου είναι να κοιτάξεις να σπαταλήσεις κάποια χρήματα για αγορά νέας συσκευής που να υποστηρίζει ανοιχτό λογισμικό (call me android) που έχει τεράστια κοινότητα και δυνατότητας επέμβασης και παραμετροποίησης.

    π.χ.
    http://www.merimobiles.com/ainol-ax2.../meri10124.htm

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    μπορείς να συνδέσεις το μλς με τον υπολογιστή και να δεις με windows explorer το directory και τα folders, αρχεία κλπ της συσκευής?
    Δεν συνδεεται ρε γιαννη βγαζει προβλημα στο usb.μονο μεσω καρταmmsd μπορω
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    Δεν συνδεεται ρε γιαννη βγαζει προβλημα στο usb.μονο μεσω καρταmmsd μπορω
    Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις είναι το εξής:

    Kατεβάζεις δωρεάν το GPSBabel (http://www.gpsbabel.org/download.html) ή το GPS Visualizer (http://www.gpsvisualizer.com/convert_input).
    Νομιζω το 1ο έχει περισσότερες πιθανότητες να δουλέψει με αρχεια destinator.

    Tα προγραμματάκια αυτά κάνουν ακριβώς αυτή τη δουλειά, δλδ να μετατρέπουν αρχεια gps απο ένα format σε άλλο (το πως, θα το διαβάσεις στις οδηγίες τους, δεν ξέρω λεπτομέριες, ξέρω ότι το κάνει πολύς κόσμος σε ξένα φόρουμ που έχω διαβάσει).

    Λογικά τα αρχεία του destinator είναι με κατάληξη *.dat
    Αφού κάνεις τη μετατροπή, θα περάσεις τη διαδρομή στη κάρτα και βλέπεις τι γίνεται. Πιθανόν να χρειαστεί να είναι μέσα σε ειδικό folder για να μπορεί να τη διαβάσει η συσκευή σου, πχ στα garmin, τα αρχεία αυτα πρέπει να είναι σε πχ "κάρταμνήμης/garmin/αρχείο". Αν λείπει ο φάκελος garmin, δεν το βλέπει.

    Θα υπάρχει πάντα η πιθανότητα, ακομα και αν τη διαβάσει τη διαδρομή η συσκευή σου, να μην στην βγάλει ακριβώς όπως την έφτιαξες στο google λόγω διαφορών στα δεδομένα των χαρτών.

  12. #12
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    Το θεμα ειναι πως δεν μπορω να βρω σε τι μορφη ειναι οι χαρτες του mls ωστε να δω εαν μπορω να τους κανω κονβερτ. Το μισελεν κανει εξπορτ την διαδρομη για 6 γπς αλλα οχι για το κολοmls!
    Δεν σε ενδιαφέρει σε τι μορφή είναι οι χάρτες αλλά τι αρχεία μπορεί να διαβάζει και να ενσωματώνει τις διαδρομές. Δεν μπλέκεις εσύ με κονβέρτ κλπ.

    Από την μικρή μου εμπειρία καταλαβαίνω ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην μπορείς να το κάνεις.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #13
    Μετα απο τηλεφωνο στην εταιρεια μου ξεκαθαρισαν πως δεν γινεται να εισαγω διαδρομες απο το γοογλ. Μπραβο και γαμω τις σοβαρες εταιρειες. Τεσπα θα το ψαξω και θα σας ενημερώσω
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  14. #14
    Δοκιμασα και με το μπαμπελ αλλα δεν δουλευει σωστα. Τεσπα κολοgps μην κανει κανεις το λαθος και το παρει. Ευτυχως που δεν ειναι δικο μου
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    καπου εδω μεσα εχει ξαναγραφτει οτι mls δεν κανει τιποτα. ευτυχως που δεν ειναι δικο σου

    αλλα πολλα τα φραγκα για garmin της προκοπης

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΠΕΙΓΟΝ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ
    από Marinos-GSXR στο forum Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2008, 20:01
  2. Βοήθεια σε συνάνθρωπο...
    από makis206 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2008, 13:45
  3. Βοήθεια σε έναν Νέο.
    από Sebs στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2006, 21:03
  4. Βοήθεια σε θέμα λογικής.
    από wizzy στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 10:39
  5. Βοηθεια σε μια ερωτηση
    από lagel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 08:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF