Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 119

Θέμα: 1ο προτζεκτακι σε honda rebel

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2013
    Μηνύματα
    80

    1ο προτζεκτακι σε honda rebel

    καλησπερα παιδια ειμαι ενας περηφανος ιδιοκτητης ενος honda rebel 1996 250 cc
    δυστυχως σε μια βολτα προς ραφηνα στις 6/5 (στην ενοτητα βολτες υπαρχει το συγκεκριμενο θεμα) για αγνωστο λογο και αιτια εφυγα σε στροφη και η μηχανη εχει φαει χοντρη ζημια σε ολο το μπροστινο συστημα...συγκεκριμενα θελει καλιμπρα στις μπουκαλες καινουργιο ζαντολαστιχο η ζαντα τσαλακωσε στην μεση και το λαστιχο εσκασε,καινουργιο μπρος και πισω φως σπασανε και τα 2 καινουργια φλασακια μπρος πισω καινουργια ντιζα στροφομετρου και στροφομετρο καθως εσπασε ολοκληρο μαζι με την βαση του...μεσα σε ολα αυτα βαλτε και ενα αλλο ντεποζιτο καθως εκανε χοντρη γουβα και δεν διορθωνεται....σε γενικες γραμμες η ζημια ειναι μεγαλη εδω ενας μαστορας αποφασισε να μου κανει προσφορα 2000 να την φτιαξει ολη με ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ανταλλακτικα οποτε την ολη δουλεια θα την κανω εγω μονος μου με οδηγο το σερβις μανουαλ και εσας....
    μια ζημια που δεν ξερω αν εχει μεγαλυτερο αντικτυπο ειναι ο επιλογεας των ταχυτητων ο οποιος απο το χτυπημα εχει στραβωσει και αγκαλιασει στην ουσια το μαρσπιε.....ταχυτητες δεν μπαινουν ουτε βγαινουν με συμπλεκτη που δοκιμασα περνει κανονικα μπροστα και δεν ακουγεται το κατι παραξενο απο μεσα....πολλοι θα την παραταγαν ως εχει η θα την εστελναν ανακυκλωσει αλλα με επιασε η τρελα μου και σιγα σιγα θελω να ερθει σε οσο ποιο γινεται εργοστασιακη κατασταση
    μια φωτογραφια του πως ηταν και μετα θα ανεβασω του πως εγινε μετα το ατυχημα...επειδη ειμαι και ανεργος θα καθυστερησει πολυ αλλα δεν θα κανουμε προχειροδουλειες και ας παρει οσο καιρο χρειαστει

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10298124_10201228815842729_4948164516839192883_o.jpg 
Προβολές:	601 
Μέγεθος:	103,8 KB 
ID:	317996

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    22/12/2013
    Μηνύματα
    578
    καλη αρχη

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2013
    Μηνύματα
    80
    εδω φαινονται ξεκαθαρα οι ζημιες που εχουν γινει...ερωτηση.....η ζαντα ετσι οπως φαινεται στην φωτογραφια φτιαχνεται?εχουν σπασει-φυγει και καποιες ακτινες αλλα εχει στραβωσει κιολας και δεν ειμαι πολυ σχετικος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Φωτογραφία0009.jpg 
Προβολές:	593 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	318003
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Φωτογραφία0005.jpg 
Προβολές:	593 
Μέγεθος:	100,5 KB 
ID:	318004
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Φωτογραφία0007.jpg 
Προβολές:	601 
Μέγεθος:	97,7 KB 
ID:	318005

  4. #4
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    ποιος ειχε βαψει τα καλάμια της ανάρτησης γ@μώ το φελέκι μου???

    Μήπως βάψατε και τις δισκόπλακες και αναρωτιέσαι γιατι εφυγες "χωρις λογο" στην στροφη???
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2013
    Μηνύματα
    80
    ο κινητηρας βαφτηκε μονο στα δικα μου χερια με τριψιμο και σπρει υψηλης...τα υπολοιπα πηγαν σε παλικαρι στη γειτονια που αναλαμβανει τετοιου ειδους εργασιες οποτε δεν ξερω......
    και να σου πω την αληθεια δεν ηξερα οτι τετοια σημεια δεν βαφονται.....εγω ελυσα πλαστικα ντεποζιτα κλπ κλπ κατεβασα κινητηρα τον επλυνα τριψιμο βαψιμο ξανα πανω στο σκελετο συναρμολογηση και αυτος εκανε τα υπολοιπα..του ζητησα οτι ειναι χρωμιο να γινει μαυρο ματ και μου ειπε οτι το ειχε ξανακανει....αυτο με το χρωμα στην δισκοπλακα?τι εννοεις?παγωσε και μπλοκαρε τον τροχο?δεν επιανε σωστα το φρενο?

  6. #6
    Hondaκιας Το avatar του/της belo
    Εγγραφή
    08/10/2012
    Μηνύματα
    737
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gi_4ce Προβολή μηνύματος
    ποιος ειχε βαψει τα καλάμια της ανάρτησης γ@μώ το φελέκι μου???

    Μήπως βάψατε και τις δισκόπλακες και αναρωτιέσαι γιατι εφυγες "χωρις λογο" στην στροφη???
    χαχαχα να εισαι καλα ρε φιλε.......κλαιω απο τα γελια

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    ε όχι ρε φίλε Είναι αυτό που μάζευες δυο μήνες τώρα;; Πότε πρόλαβες και το κατάφερες;;

    Δεν πάμε καλά.........

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2013
    Μηνύματα
    80
    MAIK72 η στραβη σου καθεται απο εκει που δεν το περιμενεις.....1 μερα ειχε βγει απο το συνεργειο.....τελος παντων τωρα οτι εχει γινει εγινε και παμε να το ξαναφτιαξουμε με υπομονη

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geo134 Προβολή μηνύματος
    MAIK72 η στραβη σου καθεται απο εκει που δεν το περιμενεις.....1 μερα ειχε βγει απο το συνεργειο.....τελος παντων τωρα οτι εχει γινει εγινε και παμε να το ξαναφτιαξουμε με υπομονη
    Τι να πω εγώ τώρα;; Hδη του έχεις δώσει ένα σκασμό λεφτά! Δεν γίνονται αυτά.. Καλή συνέχεια και όρθιος από δω και πέρα

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2013
    Μηνύματα
    80
    κοιτα και εμενα μου περασε απο το μυαλο να το αφησω να την στειλω για ανακυκλωση..και αυτη η ιδεα οπως ηρθε εφυγε.....εχω ριξει πολλα λεφτα και αν κινηθω σε αλλο μεταχειρισμενο δεν θα ξερω τι μου γινεται ενω σε αυτο εχω μια ιδεα μηχανικα τι γινεται πανω της

  11. #11
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Βαμμένα καλάμια.... χμμμμ..... Πήγαινέ τα στον "μάστορα που το χει ξανακάνει" και φέρτα του καπέλο γιατί αυτά τα πράγματα ΔΕΝ ΒΑΦΟΝΤΑΙ!!
    Προφανώς το καλάμι "κόλλησε" και δεν μπήκε μέσα να απορροφήσει το φορτίο και τσούπ πάρτον κάτω.

    Τώρα όπως έγινε φτιάχνεται. Θα έλεγα να βρείς ενα μπροστινό κομπλέ αν αυτό έχει αρπάξει, μην μπλέξεις με καλίμπρες. Η ζάντα πιθανό να έρχεται, αν όχι υπάρχουν άλλες σίγουρα.
    Δισκόπλακα άλλαξέ τη, δεν είναι και τόσο ακριβή. Δαγκάνες δεν νομίζω να έχουν ζημιά. Θα φανεί στην πορεία.
    Το ντεπόζιτο ποιός σου είπε οτι δεν φτιάχνεται? Μόνο που δεν είναι τόσο εύκολο. Θέλει τρύπημα στο βούλιαγμα, πύρωμα με οξυγόνο και τράβηγμα προς τα έξω. Μετά τα κλασικά, τάπωμα στην τρύπα, στοκάρισμα, βάψιμο.

    Ελπίζω να σε βοήθησα και το ευχάριστο είναι που δεν χάνεις το κουράγιο σου. Και είσαι όρθιος!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.860
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Προφανώς το καλάμι "κόλλησε" και δεν μπήκε μέσα να απορροφήσει το φορτίο και τσούπ πάρτον κάτω.
    Το γεγονός ότι η τούμπα συνέβη την πρώτη μέρα που οδηγήθηκε το μηχανάκι συνηγορεί υπέρ της άποψης αυτής.

    Προς geo134 : Γενικότερα, μην πειραματίζεσαι με πράγματα που δεν γνωρίζεις καλά.
    Για παράδειγμα, προκειμένου να πλεχτεί η ζάντα θα πρέπει να ελεγχθεί το κέντρο και το στεφάνι για τυχόν σπάσιμο. Η φανοποιία στο ρεζερβουάρ θέλει προσοχή, περιέχει υπολλείματα βενζίνης τα οπoία είναι ευφλεκτα κλπ.

    Μην προχωρήσεις σε επιπόλαιες επισκευές.
    Τελευταία τροποποίηση από lykourgi; 09/06/2014 στις 08:38.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    πας εδω:http://www.car.gr/classifieds/bikes/...rom=&postcode=
    διαλεγεις ενα φτηνο ρημαδι και με κοστος <1000 φτιαχνεις απο δυο μηχανακια ενα καλο και σου περισσευουν και ανταλλακτικα

  14. #14
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Τρελλά πράγματα πραγματικά.
    Δεν το πίστευα οτι θα μπορούσε καποιος να κάνει κάτι τέτοιο...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #15
    Καλά το σκληροχρώμιο έβαψε; Πάει καλά; Μην απορείς που έπεσες.

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή γραναζιού σε honda innova
    από Georg_ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2008, 16:52
  2. Βάψιμο πίσω ψαλιδιού σε Honda Supra (παπί)
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2006, 19:35
  3. Bελτιώσεις σε Honda GLX
    από Dexter007 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2005, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF