Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 85

Θέμα: Shoei GT Air vs Schuberth C3 Pro

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Δέχεται και μάλιστα έχει 2 μαξιλαράκια στη θέση που είναι τα αυτιά μας και αυτά βγαίνουν για να μπουν στην θέση τους τα ακουστικά ώστε να μην πιέζουν τα αυτιά μας. Εγώ έχω πάρει την midland btx1 και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όσον αφορά την εγγύηση αν πάρεις από Ευρωπαϊκή Ένωση θεωρητικά πάντα δεν υπάρχει πρόβλημα και σε καλύπτει η εγγύηση. Από Αμερική ξέχνα το. Βέβαια και από Ευρώπη ίσως σου κάνουν την ζωή δύσκολη για να το δεχτούν εδώ. Αλλά δε νομίζω να αξίζει η αγορά απ'έξω εκτός αν βρήκες κάποια τρελή προσφορά κάτω από τα 429-539(χωρίς-με γραφικά αντίστοιχα) που έχει εδώ.
    Απλά Αγγλία το έχει με D-ring και όχι τη μαλακία κούμπωμα που με έπνιγε όταν το φόρεσα.

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    78
    Από αγγλια ομως σου βγαινει αρκετα παραπάνω από ότι ειδα... το midland απλά το ειδα στο σκρουτζ 175 τα 2 κιτ κ κάπου 95 το μονο

  3. #33
    Γεγονός. Αλλά αυτό με το κούμπωμα με έπνιξε στο ενα λεπτό που το φορεσα στον τζωρτζό. Που να το είχα ώρες...

  4. #34
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Απλά Αγγλία το έχει με D-ring και όχι τη μαλακία κούμπωμα που με έπνιγε όταν το φόρεσα.
    Αν και εμενα στην αρχη μου φαινοταν καπως τωρα δεν εχω κανενα προβλημα και δεν το καταλαβαινω καν.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    78
    επειδη δεν πολυ γνωριζω, δεν μπορει να γινει αντικατασταση με d ring? απο τεχνικης αποψης? αν παραγγειλω δεν θα μπορει να μπει, λεμε τωρα? Γιατι κ εγω σφιχτο το ενιωθα στο σαγονι απο κατω αλλα μου ειπε ο πωλητης πως ρυθμιζεται

  6. #36
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Οχι εκτός αν βάλεις ενα(αμφιβόλου ποιότητας) κούμπωμα που κυκλοφορεί στο internet και το μετατρέψεις. Πράγματι όμως μετά απο λίγες ημέρες και αφού το έχεις ρυθμίσει στα μέτρα σου ούτε νιώθεις οτι υπάρχει. Εγώ το βρίσκω πολύ πρακτικό πια.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  7. #37
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Εχω κάποια νέα όσον αφορά το pinlock στο Shoei GT-Air. Επειδή το θέμα μου είχε σπάσει τα νεύρα είδα πολλά βίντεο για το pinlοck και έκανα και μια αναζήτηση αν υπάρχει αλλού το πρόβλημα. Μετά απο ώρα το μάτι μου επεσε σε μια λεπτομέρεια που δεν ήξερα. Τα πινάκια του Pinlock στην ζελατίνα πάνω είναι ρυθμιζόμενα!!! Δηλαδή γυρνάνε γύρω απο τον ευατό τους και τοποθετούν σε ελάχιστα διαφορετική θέση το pinlock ώστε να είναι ακλόνητο. Οπότε το δοκίμασα σε διάφορες μεριές και στην θέση που ο δείκτης στα πινάκια είναι προς τα έξω φάινεται οτι δεν ανοίγει το pinlock. Αύριο θα το δοκιμάσω το πρωί πηγαίνοντας για δουλειά να δώ αν τελικά αυτό ήταν ή τζάμπα η χαρά!!
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Εχω κάποια νέα όσον αφορά το pinlock στο Shoei GT-Air. Επειδή το θέμα μου είχε σπάσει τα νεύρα είδα πολλά βίντεο για το pinlοck και έκανα και μια αναζήτηση αν υπάρχει αλλού το πρόβλημα. Μετά απο ώρα το μάτι μου επεσε σε μια λεπτομέρεια που δεν ήξερα. Τα πινάκια του Pinlock στην ζελατίνα πάνω είναι ρυθμιζόμενα!!! Δηλαδή γυρνάνε γύρω απο τον ευατό τους και τοποθετούν σε ελάχιστα διαφορετική θέση το pinlock ώστε να είναι ακλόνητο. Οπότε το δοκίμασα σε διάφορες μεριές και στην θέση που ο δείκτης στα πινάκια είναι προς τα έξω φάινεται οτι δεν ανοίγει το pinlock. Αύριο θα το δοκιμάσω το πρωί πηγαίνοντας για δουλειά να δώ αν τελικά αυτό ήταν ή τζάμπα η χαρά!!
    Τι έγινε τελικά δεν μας είπες;

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Μετά απο έναν πολύ ωραίο μήνα με βουητό στο αυτί σε όρια τρέλας και μελαγχολίας, επισκέψεις σε ειδικούς κλπ βγήκε το συμπέρασμα οτι ο συνδυασμός ωτοασπίδες και βουνό ΔΕΝ πάνε μαζί γιατί δημιουργούν πρόβλημα στο τύμπανο μιας και δεν το αφήνουν να κάνει αποσυμπίεση και έτσι έρχονται τα προβλήματα.
    Και επειδή έβαλα ωτοασπίδες γιατί το κράνος μου (AGV AX-8 DUAL) είναι πάρα πολύ καλό αλλά σαν τέτοιου τύπου κράνος είναι και πολύ αεράτο είμαι σε αναζήτηση του πιο αθόρυβου κράνους ανεξαρτήτως τύπου.
    Σε αναζήτηση στον ξένο τύπο βρήκα ότι αυτά τα 2 κράνη είναι τα 2 πιο αθόρυβα κράνη στην αγορά. Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας για τα 2 αυτά κράνη αν κάποιος έχει ένα από αυτά όσον αφορά τον θόρυβο. Σε κάποια review του εξωτερικού διάβασα ότι είναι τόσο ήσυχα που κάνουν την χρήση ωτοασπίδων προαιρετική ουσιαστικά μιας και έχουν επίπεδα θορύβου 82DB στα 100χλμ δηλαδή μικρότερα και από το να είσαι μέσα στο αυτοκίνητο. Όσον αφορά την ποιότητα των 2 φυσικά είναι λογικό ότι είναι ανώτερη αλλά κάθε άποψη είναι καλοδεχούμενη.
    Ειχα 8 χρονια Scuberth ( concept & C2) και μετα Shoei..Το γερμανικο κρανος είναι πολύ ησυχο, με ευρεια οπτικη γωνιεα κια crystal view ζελατινα και πινλοκ και στοιβαρη κατασκευη αλλα περιεργο καλουπι και με χαλια μαξιλαράκια και προσκέφαλα..σε λιγο καιρο γινονται σαν χαρι και η αντικατασταση τους είναι ακριβη( π,χ προσκεφαλο 45 ευρω(!)...επισης αυτ απου ειχα ηταν πολύ βαρια σε γραμαμρια( 1600 γρ)...

    Το γιαπωνεζικο εχει τη χαρη να ταιριαζει τελεια στο κεφαλι και είναι και αυτό ησυχο-όχι οσο το γερμανικο- αλλα το πλησιαζει πολύ σε αυτό το τομεα...Θα σου προτεινα να επιλεξεις Shoei, τα θεωρω καλυτερα κρανη από τα γερμανικα σε θεματα ποιοτητας...

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Πανάκριβο?? Δε νομίζω ίσα ίσα που είναι και σε πολύ καλή τιμή. 79€ απο BikersPoint.gr
    Την twink pack2 την ειχα αγορασει πριν μερικα χρονια 220 ευρω μεσω ιντερνετ..εκανα το λαθος και ακουσα θετικα σχολια για την συγκεκριμενη ενδοεπικοινωνια...η εμπειρια μου ηταν ότι ο ηχος της μουσικης, οξυς μου τρυπαγε το τυμπανο και επρεπε να βαζω ωτοασπίδες στην εθνικη, ενώ στα πολλα χιλιόμετρα η ακροαση του τηλεφωνου ηταν πολύ προβληματικη σε θεμα καθαροτητας ηχου..

    Την επσρωξα 50 ευρω για καποιο συναδελφο που την ειχε περισσοτερη αναγκη..γνωμη μου, μην την προτιμήσετε και γενικα αν δεν τεσταρετε καποια πρωτα μην τν αγορασετε....ο στερεοφωνικος ηχος είναι το ζητουμενο...

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Τα πινάκια του Pinlock στην ζελατίνα πάνω είναι ρυθμιζόμενα!!! Δηλαδή γυρνάνε γύρω απο τον ευατό τους και τοποθετούν σε ελάχιστα διαφορετική θέση το pinlock ώστε να είναι ακλόνητο. Οπότε το δοκίμασα σε διάφορες μεριές και στην θέση που ο δείκτης στα πινάκια είναι προς τα έξω φάινεται οτι δεν ανοίγει το pinlock.
    ισχύει για όλα τα pinlock. ο άξονας που κρατάει την εσωτερική pinlock ζελατίνα είναι τοποθετημένος παράκεντρα με τον άξονα που είναι καρφωμένος στην εξωτερική ζελατίνα. Περιστρέφοντας λιγάκι, παίρνεις τα μπόσικα που προκύπτουν στην pinlock ζελατίνα και έχει ξανά πίεση ώστε να βεντουζάρει επάνω στην κυρίως ζελατίνα.
    ΌΜΩΣ θέλει λίγο προσοχή, μην το παρακάνεις με το σφίξιμο διότι θα ξεχειλώσει πιο γρήγορα η pinlock και θα έρθει πιο γρήγορα η ώρα της αλλαγής.

  12. #42
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Τελικά υπήρξε βελτίωση αλλά όχι οριστική λύση στο πρόβλημα. Μάλλον δεν μπορούμε να νικήσουμε τους νόμους της φύσης τι να πω? Να σημειώσω οτι κινούμαι ως επι το πλείστον πολύ πρωινές ώρες και σε περιοχές με πολύ υγρασία οπότε μάλλον αυτό είναι καθοριστικός παράγοντας. Η ζελατίνα pinlcok πια δεν έχει κενό και δεν φεύγει πια απο την θέση της αλλά όταν κλείνω ερμητικά την ζελατίνα(στο GT-air κλείνει ερμητικά όχι αστεία) πάλι εχω αρκετά θολώματα. Δεν ξέρω αν το γεγονός οτι φοράω γυαλιά το δυσχαιρένει??
    Όσον αφορά για την ενδοεπικοινωνία το δικό μου μοντέλο είναι το BTX1 και μέχρι τώρα είναι άριστη. Μην ξεχνάτε οτι δεν είναι θεμιτό να μιλάς και να πηγαίνεις με 140-160. Όπως επίσης και η μουσική πρέπει να είναι σε χαμηλά επίπεδα ώστε να ακούς άνετα τους εξωτερικούς ήχους.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  13. #43
    Θολώνει το γυαλί που φοράς (πολύ εύκολα συμβαίνει αυτό) η το πινλοκ;

    Μου έχει τύχει να θολώσει και το πίνλοκ αλλά συνθήκες κλάφ' τα με χιονόνερο και θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν.

  14. #44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Τελικά υπήρξε βελτίωση αλλά όχι οριστική λύση στο πρόβλημα. Μάλλον δεν μπορούμε να νικήσουμε τους νόμους της φύσης τι να πω? Να σημειώσω οτι κινούμαι ως επι το πλείστον πολύ πρωινές ώρες και σε περιοχές με πολύ υγρασία οπότε μάλλον αυτό είναι καθοριστικός παράγοντας. Η ζελατίνα pinlcok πια δεν έχει κενό και δεν φεύγει πια απο την θέση της αλλά όταν κλείνω ερμητικά την ζελατίνα(στο GT-air κλείνει ερμητικά όχι αστεία) πάλι εχω αρκετά θολώματα. Δεν ξέρω αν το γεγονός οτι φοράω γυαλιά το δυσχαιρένει??
    Όσον αφορά για την ενδοεπικοινωνία το δικό μου μοντέλο είναι το BTX1 και μέχρι τώρα είναι άριστη. Μην ξεχνάτε οτι δεν είναι θεμιτό να μιλάς και να πηγαίνεις με 140-160. Όπως επίσης και η μουσική πρέπει να είναι σε χαμηλά επίπεδα ώστε να ακούς άνετα τους εξωτερικούς ήχους.
    Χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω το θεωρώ απόθανο να εφάπτεται όλη η σιλικονούχα περίμετρος του pinlock σωστά και παρ' όλα αυτά να θολώνει. Μήπως κατά το κλείσιμο λυγίζει η εξωτεςρική λίγο και μπάζει έτσι υγρασία ανάμεσα στο pinlock και στην έξω?

  15. #45
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Αμφισβήτεησε με όσο θες βρε συ λύση ψάχνω να βρώ εξάλλου και δέχομαι προτάσεις. Θα κοιτάξω πάλι αν δεν κάνει καλή επαφή αν και το εχω κοιτάξει πολλές φορές να δω μήπως κάπου δεν κάνει καλή επαφή. Αλλά ρε παιδιά αν είναι να ρυθμίζεται το pinlock τόσο δύσκολα να το βράσω. Ενα παλιό SHOEI πάλι Χ-11 όμως θάμπωνε πολύ δύσκολα αν και ομολογώ οτι έμπαζε και περισσότερο αέρα μάλλον σε σχέση με το gt-air που κλείνει τόσο καλά που έχω καταργήσει την balaclava. Να απαντήσω και στον φίλο πιο πάνω λέγοντας οτι το γυαλί όλως περιέργως δεν θολώνει το ίδιο με την ζελατίνα αλλά ναι θολώνει και αυτό όπως είναι φυσικό αλλά είναι υποφερτό ενώ η ζελατίνα πολύ.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέο SHOEI GT-AIR
    από McGyver στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2017, 18:43
  2. Κράνος AGV GT Veloce (vs SHOEI XR1100)
    από Sele στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2014, 02:59
  3. SHOEI GT-AIR
    από hornettrela στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2013, 07:59
  4. Shoei vs Schuberth
    από Road67 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2009, 14:48
  5. Shoei XR-1000 VS Shoei Z-ONE ???
    από aman17-2 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2007, 17:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF