Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 85

Θέμα: Shoei GT Air vs Schuberth C3 Pro

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Μετά απο σύντομη βόλτα με το GT-AIR έχω να πώ οτι : ΑΞΪΖΕΙ μέχρι και το τελευταίο € για τους λόγους που το πήρα. Απίστευτα αθόρυβο σε βαθμό που νομίζεις οτι φοράς ωτοασπίδες και καλύτερα. Εξαερισμός που δουλεύει ΑΨΟΓΑ σε όρθια θέση οδήγησης και καθόλου στροβιλισμός ενώ με τα προηγούμενα κράνη μου(για σκυφτή θέση όμως φτιαγμένα όπως το X-spirit πχ) δεν δούλευαν οι αεραγωγοί και πάλευα με τον αέρα να κρατήσω το κεφάλι μου σε ευθεία. Επιτέλους βρήκα το κράνος για την μηχανή μου μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες χεχε. Σε βάθος χρόνου θα γράψω περισσότερα.
    τι μηχανη εχεις?

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Πήγα το μεσημέρι και δοκίμασα και τα 2 κράνη τελικά. Το Shoei έκατσε κουτί στο κεφάλι μου ενώ το Schuberth ειδικά για να το κλείσω είχα κάποια θέματα παρόλο που ήταν και ενα νούμερο μεγαλύτερο. Αφού κατάφερα να το κλέισω λοιπόν ένιωσα οτι δεν κάνει για μένα αμέσως. Ένιωθα ανασφαλής με το κράνος(προφανώς το είδος του μιας και είχα τρακάρισμα μετωπικο παλιά και αμέσως ένιωσα οτι ενα flip-up δεν θα με προστατεύσει με τον ίδιο τρόπο. Έτσι μετα απο δοκιμές βάλε Shoei, βγάλε, βάλε Schuberth,βγάλε κλπ κλπ είμαι ο ευτυχής κάτοχος ενός SHOEI GT-AIR Wanderer red TC-1 . Ξανγύρισα στην αγαπημένη μου εταιρία που μου έσωσε την ζωή και ελπίζω αυτό να μην το δοκιμάσω ποτέ στις ίδιες συνθήκες...!!!
    και πολυ σωστα εκανες..μετα απο 8 χρονια με σουμπερτ η σωτηρια ηρθε με 2 shoei xr-100 & 1100, φανταστικα για την τιμη τους κρανη και κουτι στο κεφαλι...

  3. #48
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexojohn Προβολή μηνύματος
    τι μηχανη εχεις?
    Aprilia Caponord 1000(υπάρχει και το 1200 πια και το αναφέρω)
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Aprilia Caponord 1000(υπάρχει και το 1200 πια και το αναφέρω)
    έχω ενα xj6 diversion σαν το fazer είναι. εχω παρει το Nolan N86 και έχει αρκετό θόρυβο. με το shoei θα δω διαφορά; κάπου διάβασα ότι και το καθε κράνος ειναι για σθγκεκριμενα είδη μηχανης, βέβαια δεν ξερω κατα ποσο ισχύει κάτι τέτοιο!

  5. #50
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Ισχύει φίλε μου. Το Gt-Air πχ κάνει για όρθια θέση οδήγησης ενώ το Χ-11 η Χ-12 δεν κάνει λόγω θέσης αεραγωγών. Εννοώ οτι ενώ οι αεραγωγοί του Χ-11 πχ δουλέυουν άψογα σε σκυφτή θέση οδήγησης σε όρθια δεν κάνουν ίδια δουλειά. Επίσης αν διαβάσεις θα δείς οτι αναφέρω οτι το Gt-Air είναι το πιο αθόρυβο κράνος που έχω φορέσει μέχρι τώρα.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    165
    το ρίσκο είναι να το αγοράσεις και αν δεις ότι δεν σε καλύπτει να σου μείνει και να έχεις δώσει και τόσα λεφτά

  7. #52
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexojohn Προβολή μηνύματος
    το ρίσκο είναι να το αγοράσεις και αν δεις ότι δεν σε καλύπτει να σου μείνει και να έχεις δώσει και τόσα λεφτά
    Εντάξει όλα τα καλά κράνη την δουλειά που θέλεις θα την κάνουν. Απο κει και πέρα πρέπει και μείς να είμαστε λίγο προσεκτικοί στις αγορές μας και γι'αυτό πρέπει να κάνουμε καλή έρευνα πριν το πάρουμε. Ειδικά σήμερα με τα reviews γραπτά και σε βίντεο δύσκολα πέφτεις έξω στην επιλογή σου αν το ψάξεις λίγο.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  8. #53
    Δεν ειναι ακριβως ετσι. Αναλογα το μηχανακι το ιδιο κρανος μπορει να εχει αλλη συμπεριφορα. Και στο ιδιο μηχανακι αναλογα τη ζελατινα, το υψος του αναβατη, ακομα και το υψος του γιακα στο μπουφαν αλλαζει π.χ. τον ηχο. Το παρατηρω στο δικο μου οταν αλλαζω απο καλοκαιρινο η δερματινο στο χειμερινο. Ειναι τοσο πολυδιαστατο που μονο ενα τεστ ραιντ θα σου δειξει την δικη σου αληθεια στις δικες σου συνθηκες.

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    165
    το test ride ναι πρεπει να γινεται αλλα πιο καταστημα θα στο δωσει για να το τεσταρεις?? οτι εχω διαβασει για το gt air ειναι θετικα. επισις βαση δινω και στο: http://www.webbikeworld.com/r2/shoei/gt-air/review.htm

  10. #55
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2015
    Μηνύματα
    11
    γεια σας και απο εμενα
    Κατεληξα τελικα και εγω στο gt air
    Επειδη δεν πολυ ξερω απο μαγαζια υπαρχει κανενα που μπορει να μου το φερει στο χρωμα που θελω? (wanderer tc3)
    απο ebay αγγλιας το βρισκω 550 με δωρεαν μεταφορικα
    Και μια ερωτηση ακομα
    Παραπανω διαβασα κατι περι κουμπωματος αν ειναι απο αγγλια
    Υπαρχει καποια διαφορα αν το παρω απο αγγλια ?
    Το εχω δοκιμασει σε ελληνικο μαγαζι και ξερω το νουμερο
    Τελευταία τροποποίηση από bujinkan; 23/04/2015 στις 00:17.

  11. #56
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Πάρε ενα τηλέφωνο στον Tzωρτζόπουλο που είναι εισαγωγέας να σου πεί φίλε μου.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  12. #57
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bujinkan Προβολή μηνύματος
    γεια σας και απο εμενα
    Κατεληξα τελικα και εγω στο gt air
    Επειδη δεν πολυ ξερω απο μαγαζια υπαρχει κανενα που μπορει να μου το φερει στο χρωμα που θελω? (wanderer tc3)
    απο ebay αγγλιας το βρισκω 550 με δωρεαν μεταφορικα
    Και μια ερωτηση ακομα
    Παραπανω διαβασα κατι περι κουμπωματος αν ειναι απο αγγλια
    Υπαρχει καποια διαφορα αν το παρω απο αγγλια ?
    Το εχω δοκιμασει σε ελληνικο μαγαζι και ξερω το νουμερο
    φιλε μου τα 550 που λες ειναι πολλα λεφτα... Εδω Ελλαδα 480-490 θα το βρεις και ισως πιο φθηνσ...
    Εγω τον Δεκεμβριο το αγορασα 480 μετρητοις και με γραφικα. Το αν θα βρεις το χρωμα που θες οντως μονο ο Τζωρτζοπουλοw αν το εχει.. Κ μιας κ σε εισαι σε φαση αγορας θα σου πω την δικη μου ιστορια.
    Πηγα τον Δεκεμβριο στο bazaar και ειχε 420 χωρις γραφικα και 490 με γραφικα.. Αλλα δεν ειχε το σχεδιο που ηθελα και δεν θα το εφερνε μου ειπαν. Επειτα πηγα στον Τζωρτζοπουλο και ρωτησα και μου λεει ναι το εχω αυτο που θες αλλα μου ειπε μια τιμη 650+ αν θυμαμαι καλα και εμεινα... Πάω στο τέλος στην αποθηκη και βρισκω ενα πανομοιοτυπο χρωμα και μου λεει 480 μετρητοις. Ηθελα ομως ενα νουμερο μεγαλυτερο και μου λεει θα το παραγγειλω. Του λεω μηπως μπορουμε να παραγγειλουμε αυτο (εκεινο που ηθελα αρχικα) και μου λεει αν το εχουν αυριο θα στο εχω ετοιμο...
    Οντως υπηρχε και την επομενη μερα το ειχα στα χερια μου... Τέλος, θα ηθελα να σε συμβουλευσω απο την μικρη μου πειρα, μην παρεις ματ καθως τα περισσοτερα με τον καιρο ξεφλουδιζουν απο τον ηλιο αν και η shoei φαινεται να εχει βαλει καλο χρωμα... Προσωπικα πηγα σε γυαλιστερο αν κ οντως μου αρεσε το μαυρο ματ με λευκη ριγα... Οποτε πιστευω απο Ελλαδα θα το βρεις πιο φθηνο και στην τελικη αν δεν εχει αυτο το χρωμα παρε αλλο... τα 80-100 ευρω για να το παρεις απεξω δεν αξιζει. Ααααα και το πήρα με αποδειξεις εγγυησεις ολα μεσα κομπλε, μην τυχον πιστευει καποιος πως δεν ηθελα αποδειξη κ το πηρα τοσο

  13. #58
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2015
    Μηνύματα
    11
    Τελικα οντως το βρηκα στον τζορτωπουλο και μαλιστα στο καινουργιο σχεδιο του 2015
    Πολυ εξυπηρετικα παιδια και μια καλη εκπτωση
    Δοκιμσα στην επιστροφη απο αθηνα για κορινθο και γυρισα με κατεβασμενο το windshield στην c650gt και με ταχυτητες 150+ το κρανος ηταν εντελως αθορυβο!!!!!
    Πιστευω οτι εκανα μια πολυ καλη αγορα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	shoei-gt-air-wanderer-tc-3__60779_zoom.jpg 
Προβολές:	259 
Μέγεθος:	83,5 KB 
ID:	334881

  14. #59
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bujinkan Προβολή μηνύματος
    Τελικα οντως το βρηκα στον τζορτωπουλο και μαλιστα στο καινουργιο σχεδιο του 2015
    Πολυ εξυπηρετικα παιδια και μια καλη εκπτωση
    Δοκιμσα στην επιστροφη απο αθηνα για κορινθο και γυρισα με κατεβασμενο το windshield στην c650gt και με ταχυτητες 150+ το κρανος ηταν εντελως αθορυβο!!!!!
    Πιστευω οτι εκανα μια πολυ καλη αγορα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	shoei-gt-air-wanderer-tc-3__60779_zoom.jpg 
Προβολές:	259 
Μέγεθος:	83,5 KB 
ID:	334881
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  15. #60
    Μέλος Το avatar του/της kpv
    Εγγραφή
    31/03/2013
    Μηνύματα
    38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bujinkan Προβολή μηνύματος
    Τελικα οντως το βρηκα στον τζορτωπουλο και μαλιστα στο καινουργιο σχεδιο του 2015
    Πολυ εξυπηρετικα παιδια και μια καλη εκπτωση
    Δοκιμσα στην επιστροφη απο αθηνα για κορινθο και γυρισα με κατεβασμενο το windshield στην c650gt και με ταχυτητες 150+ το κρανος ηταν εντελως αθορυβο!!!!!
    Πιστευω οτι εκανα μια πολυ καλη αγορα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	shoei-gt-air-wanderer-tc-3__60779_zoom.jpg 
Προβολές:	259 
Μέγεθος:	83,5 KB 
ID:	334881
    Ποσο στο αφησανε γιατι η τιμη που εχουν στο site ειναι 100 ευρω πανω απο οτι το βρισκεις αλλου ..

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέο SHOEI GT-AIR
    από McGyver στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2017, 18:43
  2. Κράνος AGV GT Veloce (vs SHOEI XR1100)
    από Sele στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2014, 02:59
  3. SHOEI GT-AIR
    από hornettrela στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2013, 07:59
  4. Shoei vs Schuberth
    από Road67 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2009, 14:48
  5. Shoei XR-1000 VS Shoei Z-ONE ???
    από aman17-2 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2007, 17:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF