Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 85

Θέμα: Shoei GT Air vs Schuberth C3 Pro

  1. #1
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722

    Shoei GT Air vs Schuberth C3 Pro

    Μετά απο έναν πολύ ωραίο μήνα με βουητό στο αυτί σε όρια τρέλας και μελαγχολίας, επισκέψεις σε ειδικούς κλπ βγήκε το συμπέρασμα οτι ο συνδυασμός ωτοασπίδες και βουνό ΔΕΝ πάνε μαζί γιατί δημιουργούν πρόβλημα στο τύμπανο μιας και δεν το αφήνουν να κάνει αποσυμπίεση και έτσι έρχονται τα προβλήματα.
    Και επειδή έβαλα ωτοασπίδες γιατί το κράνος μου (AGV AX-8 DUAL) είναι πάρα πολύ καλό αλλά σαν τέτοιου τύπου κράνος είναι και πολύ αεράτο είμαι σε αναζήτηση του πιο αθόρυβου κράνους ανεξαρτήτως τύπου.
    Σε αναζήτηση στον ξένο τύπο βρήκα ότι αυτά τα 2 κράνη είναι τα 2 πιο αθόρυβα κράνη στην αγορά. Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας για τα 2 αυτά κράνη αν κάποιος έχει ένα από αυτά όσον αφορά τον θόρυβο. Σε κάποια review του εξωτερικού διάβασα ότι είναι τόσο ήσυχα που κάνουν την χρήση ωτοασπίδων προαιρετική ουσιαστικά μιας και έχουν επίπεδα θορύβου 82DB στα 100χλμ δηλαδή μικρότερα και από το να είσαι μέσα στο αυτοκίνητο. Όσον αφορά την ποιότητα των 2 φυσικά είναι λογικό ότι είναι ανώτερη αλλά κάθε άποψη είναι καλοδεχούμενη.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  2. #2
    Για το gtair έχω επίσης διαβάσει τα καλύτερα. Το δοκιμασα, ωραία εφαρμογή (ίδιο με το 1100 αλλά πιο σφιχτο) με πιο μαζεμένο κέλυφος. Αυτό που με χάλασε ηταν το κούμπωμα που έρχεται εδω, οπότε αν και εφ'οσον θα το πάρω απ' έξω.

  3. #3
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Για το gtair έχω επίσης διαβάσει τα καλύτερα. Το δοκιμασα, ωραία εφαρμογή (ίδιο με το 1100 αλλά πιο σφιχτο) με πιο μαζεμένο κέλυφος. Αυτό που με χάλασε ηταν το κούμπωμα που έρχεται εδω, οπότε αν και εφ'οσον θα το πάρω απ' έξω.
    Το κούμπωμα δεν το θεωρώ υποδεέστερο αν και όλα μου τα κράνη με DD ήταν. Επίσης να σου πω οτι Ελλάδα πια το βρίσκω φτηνότερα απ' οτι εξωτερικό τα σχέδια με γραφικά τουλάχιστον ή σε τιμή που δεν αξίζει το περίμενε και τα κακά της αγοράς από εξωτερικό. Και να φανταστείς ότι από Ελλάδα έχω αγοράσει το 1 από τα 7 κράνη που έχω αλλάξει τα 10 χρόνια που οδηγώ.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  4. #4
    το κακό είναι πως ό,τι και να γράφει ο ειδικός τύπος, αν δεν το βάλεις εσύ στην κεφάλα σου, να ανέβεις στο μηχανάκι σου, ό,τι και να διαβάζεις/να σου λέμε είναι στον αέρα.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  5. #5
    Σαν πρώην κάτοχος Arai (Viper) και νυν του GT Air, έχω να πω κατ'αρχάς ότι ποιοτικώς τα θεωρώ εφάμιλλα. Στο θέμα άνεσης, το Shoei είναι μακράν πιο αθόρυβο, με πολύ καλό αερισμό αν έχεις ανοιχτούς και τους δύο αεραγωγούς, καλοζυγισμένο, όλη η εσωτερική επένδυση είναι αφαιρούμενη, έχει ενσωματωμένη και ανεξάρτητη αντιηλιακή ζελατίνα (κάτι που με έχει βολέψει αφάνταστα καθώς την ανεβοκατεβάζεις όταν θες και δεν χρειάζεται να φοράς γυαλιά ηλίου), έχει pinlock κτλ. Το θέμα του κουμπώματος με είχε ξενίσει και εμένα αρχικά, όσον αφορά το θέμα της ασφάλειας. Δεν ξέρω τι είναι ασφαλέστερο, αλλά το κούμπωμα του είναι σαφώς πιο πρακτικό. Προσοχή δώσε όμως στο θέμα της άνεσης όσον αφορά το μηχανισμό κουμπώματος, καθότι ογκοδέστερος ίσως να σε ενοχλεί στο λαιμό όταν το σφίξεις. Τέλος αυτό που παρατήρησα είναι ότι, σε σχέση πάντα με το Arai που "κούμπωσε" με τη μια, το shoei χρειάστηκε 1-2 εβδομάδες να κάτσουν τα μαξιλαράκια και να εφαρμόσει σωστά, καθότι αρχικά με πίεζε λίγο στο μέτωπο.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    To GT Air μου άρεσε πολύ και σκεφτόμουν να το πάρω, αλλά με έβαλε σε μεγάλες σκέψεις η βαθμολογία του στο sharp. Μόνο 3 αστέρια; για κράνος 600 ευρώ;
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viper4 Προβολή μηνύματος
    To GT Air μου άρεσε πολύ και σκεφτόμουν να το πάρω, αλλά με έβαλε σε μεγάλες σκέψεις η βαθμολογία του στο sharp. Μόνο 3 αστέρια; για κράνος 600 ευρώ;
    Το μονόχρωμο που είχα πάρει πέρυσι είχε κάτι παραπάνω από 300€. Αγορασμένο από την Π.Ράλλη.
    Τελευταία τροποποίηση από Elesun; 12/06/2014 στις 15:10.

  8. #8
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viper4 Προβολή μηνύματος
    To GT Air μου άρεσε πολύ και σκεφτόμουν να το πάρω, αλλά με έβαλε σε μεγάλες σκέψεις η βαθμολογία του στο sharp. Μόνο 3 αστέρια; για κράνος 600 ευρώ;
    Και το SHOEI X-11 που είχα παλιά 4 έχει πάρει αλλά πίστεψε με δοκιμάστηκε και πολύ καλά και με έσωσε σε μετωπική με δέντρο και πλαινά χτυπήματα στην άσφαλτο.
    Εχουμε αναφέρει πολλές φορές εδω μέσα οτι τα αστέρια στο sharp δεν είναι σωστός τρόπος επιλογής κράνους.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Ωτοασπίδες με βαλβίδα (εσωτερική) έχεις δοκιμάσει ;

    http://www.kalkantzakos.com/Product/...-sound-baffler
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  10. #10
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Ωτοασπίδες με βαλβίδα (εσωτερική) έχεις δοκιμάσει ;

    http://www.kalkantzakos.com/Product/...-sound-baffler
    Θα κάνω καιρό να ξαναβάλω ωτοασπίδες μετά από το κακό που μου κάνανε. Δεν λέω οτι είναι άχρηστες προς θεού απλά οτι μπορείς να την πατήσεις όπως εγώ αν δεν γίνει σωστή χρήση. Την διαφορετικότητα των συγκεκριμένων δεν την γνωρίζω ομολογώ και δεν την καταλαβαίνω απο την περιγραφή σε σχέση με τις απλές. Και με τις απλές άκουγα πχ να μου μιλάνε αλλά δεν είχα όλο τον θόρυβο της μηχανής.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Ναι, η περιγραφή τους δεν λέει και τίποτα.
    Ο σκοπός της βαλβίδας είναι να κόβει ορισμένες συχνότητες, συνήθως της υψηλές, και να αφήνει όλες τι άλλες.
    Δεν τις έχω δοκιμάσει και δεν έχω βρει και κάποιον που να τις δοκίμασε.
    Τις βρήκα όταν έψαχνα ωτοασπίδες γιατί το Arai δεν παλεύται.

    Εδώ τις περιγράφει λίγο καλύτερα.
    http://www.motoraid.eu/rider/earplugs/moto-safe
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Και το SHOEI X-11 που είχα παλιά 4 έχει πάρει αλλά πίστεψε με δοκιμάστηκε και πολύ καλά και με έσωσε σε μετωπική με δέντρο και πλαινά χτυπήματα στην άσφαλτο.
    Εχουμε αναφέρει πολλές φορές εδω μέσα οτι τα αστέρια στο sharp δεν είναι σωστός τρόπος επιλογής κράνους.

    4 αστέρια είναι πολύ καλά! Εντάξει και κράνη του 50άρικου έχουν σώσει κόσμο... Δεν πάει να πει ότι είναι καλά όμως.
    Και από την στιγμή που δεν υπάρχει κάποια άλλη μέθοδος τεσταρίσματος κράνους εκτός από το sharp πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψιν.
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Elesun Προβολή μηνύματος
    Το μονόχρωμο που είχα πάρει πέρυσι είχε κάτι παραπάνω από 300€. Αγορασμένο από την Π.Ράλλη.

    Δεν μένω Αθήνα για να ξέρω σε πιο μαγαζί αναφέρεσαι. Έχει σελίδα στο ίντερνετ;
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  14. #14
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Μάλλον το www.megastockbazzaar.gr πρέπει να λέει ο φίλος.
    Τώρα δεν γράφει τιμές αλλά πήρα τηλ και το μονόχρωμο το έχει 409€ και με γραφικά 479€.
    Όσον αφορά τις ωτοασπίδες που έβαλε ο φίλος πιο πάνω έχω διαβάσει ελληνικό review με ωτοασπίδες κάπου και αυτές είχε πει ο φίλος που τις είχε δοκιμάσει ότι ήταν οι χειρότερες και ότι οι καλύτερες ήταν οι απλές foam της oxford αν θυμάμαι καλά.
    Τελευταία τροποποίηση από paramedic; 13/06/2014 στις 10:44.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  15. #15
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Πήγα το μεσημέρι και δοκίμασα και τα 2 κράνη τελικά. Το Shoei έκατσε κουτί στο κεφάλι μου ενώ το Schuberth ειδικά για να το κλείσω είχα κάποια θέματα παρόλο που ήταν και ενα νούμερο μεγαλύτερο. Αφού κατάφερα να το κλέισω λοιπόν ένιωσα οτι δεν κάνει για μένα αμέσως. Ένιωθα ανασφαλής με το κράνος(προφανώς το είδος του μιας και είχα τρακάρισμα μετωπικο παλιά και αμέσως ένιωσα οτι ενα flip-up δεν θα με προστατεύσει με τον ίδιο τρόπο. Έτσι μετα απο δοκιμές βάλε Shoei, βγάλε, βάλε Schuberth,βγάλε κλπ κλπ είμαι ο ευτυχής κάτοχος ενός SHOEI GT-AIR Wanderer red TC-1 . Ξανγύρισα στην αγαπημένη μου εταιρία που μου έσωσε την ζωή και ελπίζω αυτό να μην το δοκιμάσω ποτέ στις ίδιες συνθήκες...!!!
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέο SHOEI GT-AIR
    από McGyver στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2017, 18:43
  2. Κράνος AGV GT Veloce (vs SHOEI XR1100)
    από Sele στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2014, 02:59
  3. SHOEI GT-AIR
    από hornettrela στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2013, 07:59
  4. Shoei vs Schuberth
    από Road67 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2009, 14:48
  5. Shoei XR-1000 VS Shoei Z-ONE ???
    από aman17-2 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2007, 17:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF