Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: CB400SF ΜΕ ΔΙΠΛΩΜΑ Α2

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2014
    Μηνύματα
    17

    CB400SF ΜΕ ΔΙΠΛΩΜΑ Α2

    Γεια σας αλανια!Ειμαι νεος στο forum και θα ηθελα να ρωτησω κανα 2 πραγματα καθως σκεφτομαι να παρω και εγω την πρωτη μου μηχανη...
    τον ερωτα μου , την γκαβλα μου το cb400sf ..
    Ειμαι 20 χρονων και συντομα θα βγαλω το διπλωμα α2,θα ειναι η πρωτη μου μηχανη ,
    εχω ακουσει τα καλυτερα ο,τι ειναι σχολειο και τετοια.εδω τιθεται το θεμα το cb ειναι 50 αλογα και δν το καλυπτει το διπλωμα (μεχρι 48 αλογα) ...
    ομως εγω ειμαι ερωτευμενος και θελω να παλεψω για την αγαπη μου!!! επειδη η διαφορα στα αλογα ειναι μικρη μπορω να κανω κατι??? (κατι εχω διαβασει για κοφτες)
    επισης η χρηση που την θελω ειναι για μεσα στην πολη και αρκετα ταξιδια μολις την μαθω κιολλας ..θα ηθελα οι παλιοι να μου δωσετε τα φωτα σας και της εμπειριες σας.
    Τελος ξερω ο,τι θα χρειαστω και εξοπλισμο κρανοσ-γαντια-μπουφαν αντκλεπτικα ποια ειναι η γνωμη σας για παραγγελια απο το ιντερνετ για καλυτερη τιμη??? αυτα απο μενα

    ΚΕΕP RIDING

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    Ένα θέμα είναι αρκετό, εφόσον κάποιος έχει απάντηση θα τη δώσει.

    Καλώς ήλθες.

  3. #3
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    1. βγάλε δίπλωμα Α
    2. το Α2 δεν σε καλύπτει ότι και να γίνει.
    3. καλώς ήρθες!

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2014
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    1. βγάλε δίπλωμα Α
    2. το Α2 δεν σε καλύπτει ότι και να γίνει.
    3. καλώς ήρθες!
    δν μπορω λογο ηλικιας...

    καμια αλλη εναλλακτικη??


    Καλώς σας βρήκα!

  5. #5
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Η μόνη εναλλακτική είναι να πάρεις την μηχανή και να την αφήσεις κλειδωμένη στο γκαράζ μέχρι να βγάλεις δίπλωμα....
    Δεν αξίζει τον κόπο για μια καulα να ριψοκινδυνεύεις το κεφάλι σου
    Φιλικά στο λεω....

    Οτιδήποτε άλλο δεν είναι νόμιμο και δεν είναι οι εποχές που ήταν παλιότερα.
    Και να καταλάβεις τι θέλω να πω, κάθεσαι στο φανάρι και σου σκάει ο απο πίσω επειδή είναι τύφλα.... Εσύ θα την πληρώσεις γιατί δεν σε καλύπτει το δίπλωμά σου και αυτός θα βγεί λάδι.... Τόσο απλά!

    Εν μέρει νόμιμος θα είσαι μόλις δώσεις σήματα και πορεία και θα περιμένεις να παραλάβεις το καινούριο, εν μέρει όμως και για κανα μπλόκο να την γλυτώσεις.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2014
    Μηνύματα
    17
    Με στεναχωρείς γιατί ξερω ο,τι εχεισ δικιο...

    δν μπορω να βάλω κοφτες ωστε να πεσει 2 αλογα και να ειμαι νομιμος??

    εννοειτε ο,τι δν θα το επιχειρησω εφόσον ειναι παράνομο καθώς δν θα με καλύπτει και η ασφάλεια!

  7. #7
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από markopolo Προβολή μηνύματος
    Με στεναχωρείς γιατί ξερω ο,τι εχεισ δικιο...

    δν μπορω να βάλω κοφτες ωστε να πεσει 2 αλογα και να ειμαι νομιμος??

    εννοειτε ο,τι δν θα το επιχειρησω εφόσον ειναι παράνομο καθώς δν θα με καλύπτει και η ασφάλεια!
    Έχω δίπλωμα Α2 που σημαίνει μέχρι 125cc με συμπλέκτη.
    Βγάζω το μοτέρ του και κόψε ράψε βάζω μοτέρ 400 πάνω.
    Είμαι νόμιμος? Όχι.

    Έχω 400άρα μηχανή αλλά έχω κόφτη και δεν ανεβάζει πάνω απο 3000στροφές.
    Είμαι νόμιμος? Όχι.

    Ακόμα και την 400άρα να έχεις με μοτέρ 125 πάλι παράνομος είσαι.


    Οδηγούσα χωρίς καν δίπλωμα περίπου 3 χρόνια σχεδόν κάθε μέρα.
    Μια φορά έπεσα στον μαλάκα χωρίς να φταίω μιας και ο τύπος αποδείχτηκε μπρούκλης και θεώρησε σωστό να φρενάρει χωρίς λόγο ενώ έβρεχε ώστε να πέσει ο απο πίσω πάνω του με σκοπό να φτιάξουμε τον προφυλακτήρα τσαμπέ.
    Πως την γλύτωσα? Ένας Θεός ξέρει αλλά την ίδια μέρα πήγα και ξεκίνησα να βγάλω δίπλωμα.
    Σκληρό αλλά καλύτερη η πρόληψη παρά η θεραπεία φίλε μου.... Και προτιμώ να σε στεναχωρήσω απο το να σε κάνω να χαρείς και άμα γίνει κάτι να τραβιέσαι!

  8. #8
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από markopolo Προβολή μηνύματος
    Με στεναχωρείς γιατί ξερω ο,τι εχεισ δικιο...

    δν μπορω να βάλω κοφτες ωστε να πεσει 2 αλογα και να ειμαι νομιμος??

    εννοειτε ο,τι δν θα το επιχειρησω εφόσον ειναι παράνομο καθώς δν θα με καλύπτει και η ασφάλεια!
    Δε θα μπορείς να βγάλεις και ασφάλεια έτσι και αλλιώς γιατί θα πρέπει να στείλει την άδεια κυκλοφορίας και το διπλωμα σου
    οπότε θα δουν οτι κάτι δεν συμπίπτει..Κάνε υπομονή φιλε..βαράνε και οι νόμοι και δεν αξίζει να ρισκάρεις..ποσο μάλλον
    το κεφάλι σου..ψήσου με τα μικρότερα και όταν έρθει η στιμγή για το επόμενο βήμα θα το απολάυσεις διπλά τοτε..
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2014
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Έχω δίπλωμα Α2 που σημαίνει μέχρι 125cc με συμπλέκτη.
    Βγάζω το μοτέρ του και κόψε ράψε βάζω μοτέρ 400 πάνω.
    Είμαι νόμιμος? Όχι.

    Έχω 400άρα μηχανή αλλά έχω κόφτη και δεν ανεβάζει πάνω απο 3000στροφές.
    Είμαι νόμιμος? Όχι.

    Ακόμα και την 400άρα να έχεις με μοτέρ 125 πάλι παράνομος είσαι.


    Οδηγούσα χωρίς καν δίπλωμα περίπου 3 χρόνια σχεδόν κάθε μέρα.
    Μια φορά έπεσα στον μαλάκα χωρίς να φταίω μιας και ο τύπος αποδείχτηκε μπρούκλης και θεώρησε σωστό να φρενάρει χωρίς λόγο ενώ έβρεχε ώστε να πέσει ο απο πίσω πάνω του με σκοπό να φτιάξουμε τον προφυλακτήρα τσαμπέ.
    Πως την γλύτωσα? Ένας Θεός ξέρει αλλά την ίδια μέρα πήγα και ξεκίνησα να βγάλω δίπλωμα.
    Σκληρό αλλά καλύτερη η πρόληψη παρά η θεραπεία φίλε μου.... Και προτιμώ να σε στεναχωρήσω απο το να σε κάνω να χαρείς και άμα γίνει κάτι να τραβιέσαι!
    Το διπλωμα α2 καλυπτει πλεον μηχανες εως 48 αλογα και μεχρι 35 kW γι αυτο ρωταω αν υπαρχει καποια περιπτωση να το κατεβασω καπως καθωςδεν καλυπτεται οριακα βαση νομου...

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της Shizuo
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    10
    το Α2 ειναι για 400αρες μηχανες. η CB400SF ειναι 400αρα. γιατι να μην τον καλυπτει? στο κατω κατω ειναι βαρια η μηχανη και 20 χρονων, σιγα μην βγαζει 50 αλογα.

    η ασφαλιστικη μου παντως με εμενα δηλωμενο οδηγο (23 χρονων με διπλωμα Α2) με ασφαλισε. και ενα σορο σχολες οδηγων τις εχουν εκπαιδευτικες για το Α2.

  11. #11
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Σημασία έχει ποσά kW δηλώνεται από την honda.
    Τι βγάζει και αν μπορεί να μειωθεί η ιπποδύναμη είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

  12. #12
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Πάρε ένα BROSάκι που έχει 33 αλογάκια και καλύπτεται από Α2, θα το γουστάρεις κι αυτό εξ ίσου κι ας μην είναι τετρακύλινδρο. Είναι κι αυτό "σχολείο" κι από "μούρη" αντίστοιχο με το CB...
    Μάθε να οδηγείς όπως θες, συνήθισέ το, ξεζούμισέ το, κάνε ταξιδάκια και ταυτόχρονα άρχισε να βάζεις και κάνα φραγκάκι στην άκρη! Όταν έρθει η κατάλληλη ώρα, βγάλε δίπλωμα απεριορίστων κυβικών, δώσε το BROS και πάρε Hornet 600 ή και 900... έτσι θα είσαι και νόμιμος και χαρούμενος!!
    ...το νου σου!!

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2014
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shizuo Προβολή μηνύματος
    το Α2 ειναι για 400αρες μηχανες. η CB400SF ειναι 400αρα. γιατι να μην τον καλυπτει? στο κατω κατω ειναι βαρια η μηχανη και 20 χρονων, σιγα μην βγαζει 50 αλογα.

    η ασφαλιστικη μου παντως με εμενα δηλωμενο οδηγο (23 χρονων με διπλωμα Α2) με ασφαλισε. και ενα σορο σχολες οδηγων τις εχουν εκπαιδευτικες για το Α2.

    Τελειαα!Βασικα θα παω να ρωτησω στην σχολη οδηγων να ειμαι σιγουροσ!Ειναι λιγο τρελο που δν καλυπτονται απο το διπλωμα εφοσον μαθαινεισ σε αυτην...Ελλαδα εισαι
    Ποσα αλογα ειναι το δικο σου??
    Αδερφε αν δν γινετε να παρω το cb400sf θα παρω το brosaki!

  14. #14
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από markopolo Προβολή μηνύματος
    Αδερφε αν δν γινετε να παρω το cb400sf θα παρω το brosaki!
    Αν θες να είσαι νόμιμος, ΔΕΝ γίνεται με Α2 να οδηγείς CB, άσχετα αν είναι μικρή η διαφορά στην ιπποδύναμη και ηλίθιος ο κανονισμός (κι εγώ συμφωνώ σε αυτό...)
    Αν δε σ'ενδιαφέρει το κεφάλαιο νομιμοφροσύνη, τότε παίρνεις και hayabusa χωρίς δίπλωμα κι είσαι κυριλέ!
    Άκου τώρα, χωρίς πλάκα, πάρε ευθύς εξ αρχής το BROS να είσαι σε όλα εντάξει, έτσι κι αλλιώς και το CB μόλις το συνηθίσεις θα το βαρεθείς (εννοώ δε θα σε καλύπτει από επιδόσεις) και θα ψάχνεσαι για πάνω από 600cc, τα 50 αλογάκια του θα σου φαίνονται λίγα, όπως κι αν οδηγείς...
    Το BROS έχει εύκολη μεταπώληση (όπως και το CB), οπότε γρήγορα και με πολύ μικρή χρηματική απώλεια θα ψαχτείς σε βαθύτερα νερά όταν έρθει η ώρα...

    Τσάκω τώρα κι αυτό, για να σε βάλω στην πρίζα!!

    http://www.youtube.com/watch?v=xx7up9syaEk
    ...το νου σου!!

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2014
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokkiklhs Προβολή μηνύματος
    Αν θες να είσαι νόμιμος, ΔΕΝ γίνεται με Α2 να οδηγείς CB, άσχετα αν είναι μικρή η διαφορά στην ιπποδύναμη και ηλίθιος ο κανονισμός (κι εγώ συμφωνώ σε αυτό...)
    Αν δε σ'ενδιαφέρει το κεφάλαιο νομιμοφροσύνη, τότε παίρνεις και hayabusa χωρίς δίπλωμα κι είσαι κυριλέ!
    Άκου τώρα, χωρίς πλάκα, πάρε ευθύς εξ αρχής το BROS να είσαι σε όλα εντάξει, έτσι κι αλλιώς και το CB μόλις το συνηθίσεις θα το βαρεθείς (εννοώ δε θα σε καλύπτει από επιδόσεις) και θα ψάχνεσαι για πάνω από 600cc, τα 50 αλογάκια του θα σου φαίνονται λίγα, όπως κι αν οδηγείς...
    Το BROS έχει εύκολη μεταπώληση (όπως και το CB), οπότε γρήγορα και με πολύ μικρή χρηματική απώλεια θα ψαχτείς σε βαθύτερα νερά όταν έρθει η ώρα...

    Τσάκω τώρα κι αυτό, για να σε βάλω στην πρίζα!!

    http://www.youtube.com/watch?v=xx7up9syaEk
    Εισαι ωραιος!!!!!Με εφτιαξες , εχω καταληξει στο bros!
    Μπορεις να μου πεις την γνωμη σου για ενα μοντελο που ειδα στο car.gr
    Αυτο εδω πως σου φαινεται?
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5133621/

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. MP3 Piaggio με δίπλωμα Ι.Χ.;;;;;
    από Gandalf dr685sm στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 10:00
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2009, 10:11
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2009, 18:22
  4. Ερωτηση σχετικα με διπλωμα
    από NUKE στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2007, 01:49
  5. Honda FMX 650 με δίπλωμα Α1
    από nmk_extreme στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 20:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF