Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 111

Θέμα: BMW G 650 XMOTO και XCOUNTRY.

  1. #16
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Και να το παρεις...
    BMW δεν θα εχεις.....η kymco τα εδενε με μοτερ κλωνο του rotax made in china.....

    Κατα τα αλλα το χcountry το πιο χρησιμο απο τα 3 καθοτι ειναι ολων των συνθηκων/δρομων...

    Ψιλοθεματακια με ανορθωτη και πισω αμορτισερ
    Δεν νομιζω οσοι διαλεγουν την σειρα X650 θελουν σωνει και καλά να καβαλανε BMW.Τα specs ειναι μια χαρά,στην πραξη που εχω δει το xchallenge ειναι ικανοτατο σε χωμα και ασφαλτο.Οπότε αν ειναι καλο το μηχανακι(και καθε μηχανακι) τι σημασια εχει αν φτιαχνεται στην Κινα ή στο Μπαγκλαντες?
    RIDE MORE TALK LESS

  2. #17
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Απαντω σε σενα Λευκαδιε και στον φιλο πιο πανω.

    Καλως ή κακως, μας αρεσει ή δεν μας αρεσει η ποιοτητα ενος προιοντος κατασκευασμενου στην γερμανια δεν ειναι ιδια ενος κατασκευασμενου στην κινα.
    Δεν το λεω εγω-το λενε τα αποτελεσματα που βλεπουμε ολοι μας καθημερινα και ειναι ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ.

    η εταιρια μπορει να γλιτωνει πολλα € κατασκευαζοντας εκει, αλλα ο καταναλωτης οχι.
    Συγκεκριμενα το xchallenge ειναι πολυ ομορφο και ικανο αλλα η ποιοτητα του-ειδικα το πισω αμορτισερ αεριου- ειναι για κλαματα, ρωτα κατοχους να δεις, και ουδεμια σχεση εχει με τις λοιπες μοτο της εταιριας. Φανταζομαι οτι ο φιλος θα θελει να το ξερει.
    Οπως το ινοβα ινδονισιας δεν ειναι ιδιο με το C90 ιαπωνιας.

  3. #18
    εξκιουζ μι. Το αν το αμορτισέρ αερίου είναι για κλάμματα γιατί όταν δουλεύει ζεσταίνεται και δεν μπορεί πιά να αποσβέσει σωστά δεν είναι θέμα Γερμανίας ή Κίνας, είναι θέμα μιάς καλής θεωρητικά ιδέας, ανεπαρκώς εξελιγμένης. Κάτι σαν το περιστροφικό αμορτισέρ στα TL. Με αλλαγή σε συμβατικό, όλα διορθώνονται.

  4. #19
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Το προβληματα του δεν ηταν στον σχεδιασμο αλλα στη κακη κατασκευη...

    Σε φιλο αλλαχθηκε 2 φορες στην εγγυηση σε ενα χρονο, και μετα ξαναεκλασε.

    Οκ αλλαζει, δεν ειναι τραγικο αλλα και τα 5-7 κατοσταρικα ειναι σημαντικα.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Μάγκες δεν θέλω ντε και καλά να καβαλήσω BMW,σκέψεις κάνω να μεταπηδήσω απο το στρατόπεδο της πορτοκαλί εταιρίας σε άλλο ψάχνοντας όμως κατα προτίμηση on/off ή enduro(μου γυάλισε και το Xmoto)το πολύ εως 750 κυβικά(μονοκύλινδρο ή δικύλινδρο)και σε τιμή που να μήν υπερβαίνει τα 3.000 γιούρα ταβάνι.

  6. #21
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Απαντω σε σενα Λευκαδιε και στον φιλο πιο πανω.

    Καλως ή κακως, μας αρεσει ή δεν μας αρεσει η ποιοτητα ενος προιοντος κατασκευασμενου στην γερμανια δεν ειναι ιδια ενος κατασκευασμενου στην κινα.Εννοεις το ιδιο προιον,της ιδιας εταιρειας απλά κατασκευασμενο στις δυο προαναφερθεντες χωρες?
    Δεν το λεω εγω-το λενε τα αποτελεσματα που βλεπουμε ολοι μας καθημερινα και ειναι ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ.

    η εταιρια μπορει να γλιτωνει πολλα € κατασκευαζοντας εκει, αλλα ο καταναλωτης οχι.
    Συγκεκριμενα το xchallenge ειναι πολυ ομορφο και ικανο αλλα η ποιοτητα του-ειδικα το πισω αμορτισερ αεριου- ειναι για κλαματα, ρωτα κατοχους να δεις, και ουδεμια σχεση εχει με τις λοιπες μοτο της εταιριας. Φανταζομαι οτι ο φιλος θα θελει να το ξερει.Φυσικά και καλα κανεις και το αναφερεις
    Οπως το ινοβα ινδονισιας δεν ειναι ιδιο με το C90 ιαπωνιας.Συμφωνω εν μερει γιατί προκειται για δυο διαφορετικα προιοντα βασισμενα στο ιδιο κονσεπτ
    Δεν περιμενω η σειρά X να εχει (συνολικα) ιδια ποιοτητα με τα μποξερ και τα 800αρια,υπαρχει και ενα χασμα στις τιμες και το ειδος της καθε μοτοσυκλετας..
    Για το αμορτισερ τωρα, ειδα και τα Ιαπωνικά ονοφ τί σωβρακα φορανε .Και άλλα μοντελα bmw(gs1200,το k1200 των '90ς) ειχαν θεμα με αμορτισερ,δεν λεει κατι για την ποιοτητα και την συνολικη αξιοπιστια.
    Για το μοτερ που φτιαχνεται στην Κινα υπαρχει κατι μεμπτο?Γιατι πες ότι η σειρά X δεν πουλησε για να υπαρχουν επαρκή στοιχεια,δεν χρησιμοποιηθηκε και στα ''πολιτικα'' F650GS που πουληθηκαν περισσοτερα?
    Προσωπικά δεν εχω κολλημα με προιοντα καμιάς χωρας ειτε ειναι μηχανακι ειτε βρακι,εχω δει ποιοτικα και φολες απο παντού
    RIDE MORE TALK LESS

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από milvas Προβολή μηνύματος
    Μάγκες δεν θέλω ντε και καλά να καβαλήσω BMW,σκέψεις κάνω να μεταπηδήσω απο το στρατόπεδο της πορτοκαλί εταιρίας σε άλλο ψάχνοντας όμως κατα προτίμηση on/off ή enduro(μου γυάλισε και το Xmoto)το πολύ εως 750 κυβικά(μονοκύλινδρο ή δικύλινδρο)και σε τιμή που να μήν υπερβαίνει τα 3.000 γιούρα ταβάνι.
    Μιας κ είμαι απ τους λίγους κατόχους του XCountry θα σου πω την άποψη μου.

    Κατ'ρχην απο εγκυκλοπαιδικής άποψης τα μοντέλα 07 08' είναι κατασκευασμένα στην Ιταλία κ του 09 στην Κίνα.
    Το δικό μου είναι του 08΄το πήρα μεταχειρισμένο κ το έχω περίπου 4 μήνες.
    Το πήρα 3000€ με αρκετά έξτρα πάνω του.
    Στα περίπου 2000χλμ που έχω κάνει μέχρι τώρα είμαι υπερευχαριστημένος.Το μόνο που άλλαξα ήταν λάστιχα που ήταν σε κακή κατάσταση κ λάδια φίλτρο.
    Πολύ σβέλτο μηχανάκι τα χιλιόμετρα τα πιάνει για πλάκα απλά από τελική υστερή(180 περίπου).
    Ευκολοδήγητο ελαφρύ κ με πολύ μικρή κατανάλωση(3,5-4λιτρα/100)
    Οι ταχύτητες αθόρυβες κ μπαίνουν πολύ εύκολα.
    Στο χώμα ξεκινάει το παιχνίδι λες κ έχεις ξερό, σκέτη απόλαυση.
    Στα μείον το μικρό ρεζερβουαρ που είναι μόλις 9,5λίτρα.

    Μακάρι να βρεις γιατί κυκλοφορούν λίγα Ελλάδα.
    Κ τα έξτρα του είναι ψιλοακριβά οπότε όσα περισσότερα έχει τόσο το καλύτερο.
    Το δικό μου έχει ανεμοθώρακα χούφτες κάγκελα μηχανής κ μπακαζιέρα.
    Στα συν ότι είναι το μοντέλο με ABS με επιλογή απενεργοποίησης για όταν μπαίνεις χώμα.

    Με άλλα λόγια πάρτο χωρίς δεύτερη σχέση, θα το καταευχαριστηθείς.
    Ότι θέλεις ρώτα

  8. #23
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    To XCountry είναι ένα από τα πλεόν understatement μηχανάκια που κυκλοφορούν. Πολύ καλό στο χώμα, διασκεδαστικότατο στην άσφαλτο και στην πόλη κυνηγάει παπιά. Από τα καλύτερα all around μονοκύλινδρα, πραγματικό scramblerάκι.... υστερεί λίγο στο ταξίδι στην εθνική μόνο και μόνο γιατι δεν έχει κάλυψη αλλά α) δεν μπορουμε να τα έχουμε όλα β) αμα το πας απο επαρχιακούς σε αποζημιώνει και με το παραπάνω.

  9. #24
    το πρώτο ταξίδι θα γίνει τέλη Αυγούστου για να δούμε.Σκέφτομαι να βάλω κ ένα spoiler γιατί η κάλυψη τώρα φτάνει μέχρι τον λαιμό.Στα πόδια η κάλυψη είναι ικανοποιητική.
    Ετοιμάζω κ custom κάγκελα για τα σαμάρια που να βγαίνουν εύκολα μετά τα ταξάδια.Τα κάγκελα της BMW έχουν 250€ δν τρελάθηκα για να τα πάρω.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foreno Προβολή μηνύματος
    Μιας κ είμαι απ τους λίγους κατόχους του XCountry θα σου πω την άποψη μου.

    Κατ'ρχην απο εγκυκλοπαιδικής άποψης τα μοντέλα 07 08' είναι κατασκευασμένα στην Ιταλία κ του 09 στην Κίνα.
    Το δικό μου είναι του 08΄το πήρα μεταχειρισμένο κ το έχω περίπου 4 μήνες.
    Το πήρα 3000€ με αρκετά έξτρα πάνω του.
    Στα περίπου 2000χλμ που έχω κάνει μέχρι τώρα είμαι υπερευχαριστημένος.Το μόνο που άλλαξα ήταν λάστιχα που ήταν σε κακή κατάσταση κ λάδια φίλτρο.
    Πολύ σβέλτο μηχανάκι τα χιλιόμετρα τα πιάνει για πλάκα απλά από τελική υστερή(180 περίπου).
    Ευκολοδήγητο ελαφρύ κ με πολύ μικρή κατανάλωση(3,5-4λιτρα/100)
    Οι ταχύτητες αθόρυβες κ μπαίνουν πολύ εύκολα.
    Στο χώμα ξεκινάει το παιχνίδι λες κ έχεις ξερό, σκέτη απόλαυση.
    Στα μείον το μικρό ρεζερβουαρ που είναι μόλις 9,5λίτρα.

    Μακάρι να βρεις γιατί κυκλοφορούν λίγα Ελλάδα.
    Κ τα έξτρα του είναι ψιλοακριβά οπότε όσα περισσότερα έχει τόσο το καλύτερο.
    Το δικό μου έχει ανεμοθώρακα χούφτες κάγκελα μηχανής κ μπακαζιέρα.
    Στα συν ότι είναι το μοντέλο με ABS με επιλογή απενεργοποίησης για όταν μπαίνεις χώμα.

    Με άλλα λόγια πάρτο χωρίς δεύτερη σχέση, θα το καταευχαριστηθείς.
    Ότι θέλεις ρώτα
    Θέμελη να σε ευχαριστήσω καταρχην για τις απαντήσεις σου,διάβασα αυτα που περίμενα.Η αλήθεια είναι πως δεν κυκλοφορούν αρκετα,το αποτέλεσμα?άρχισα να κοιτάω και για gs 650(δίμπουζο)μιάς και απέκλεισα Xmoto και Xchallenge,θα σε έχω στα υπόψην μου αν χρειαστώ βοήθειακαι πάλι thanks

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Vstom-olado
    Εγγραφή
    08/02/2012
    Μηνύματα
    121
    Ας γράψω και εγώ το πόρισμά μου από το xchallenge που είχα για 15.000χλμ δεν έχω διαβάσει τα παραπάνω απλά απαντώ στο πρώτο post του milvas.
    Στο δρόμο για καθημερινή μετακίνηση ήταν εκπληκτικό, δυνατό, οικονομικό με μέση κατανάλωση ελάχιστα κάτω από 4 λτ τα 100, σε ωθεί να κάνεις χαζομάρες στο δρόμο όμως!
    Η ανάρτηση η πίσω είναι καλή (για τα πρώτα 50-100 χιλιόμετρα της διαδρομής) και στο δρόμο και στο χώμα αρκεί να τη ρυθμίσεις στο βάρος σου. ΜΕΓΑΛΟ αρνητικό όταν ζεσταίνεται λειτουργεί εντελώς διαφορετικά και απογοητεύει. Hyperpro wilbers ohlins είναι η λύσεις.
    Η μπροστά ανάρτηση είναι αρκετά καλή και βελτιώνεται με εντόσθια από το aprillia shiver σαν πιο φτηνή λύση ουσιαστικής βελτίωσης.
    Ο κινητήρας δεν με προβλημάτισε ποτέ σαν λειτουργία - κατανάλωση - δύναμη αξιοπιστία.
    Με προβλημάτισαν τα ηλεκτρικά, 1) δηλαδή κοντέρ (έσβηνε και αλλάχθηκε 2 φορές στην αντιπροσωπεία)
    2) Ρυθμιστής ρελαντί 100 ευρώ
    3) Ρυθμιστής γκαζιού (Tps) 100 ευρώ
    Η αλλαγή του 2)+3) ήταν αναγκαία γιατί έσβηνε η μηχανή ενώ ήταν σε λειτουργία και ήταν πολύ επικίνδυνο στο βουνό και ειδικά μέσα στην πόλη.
    Ούτε υποπλαίσιο μου στράβωσε παρά τα δικάβαλα και φορτώματα που του είχα κάνει ούτε άλλα προβλήματα μου έβγαλε προσωπικά.
    Το σκεπτικό μου για την αγορά αυτής της μηχανής ήταν να γίνει rally bike αλλά δεν άξιζε η επένδυση τόσων χρημάτων.
    Σαν συντήρηση κάθε 6000 χλμ τα σέρβις που είναι της τάξης των 25-50 ευρώ, τακάκια και αλυσίδα ανάλογα τη χρήση και τον αναβάτη.
    Με λίγα λόγια θα σε προβληματίσει σίγουρα στα ηλεκτρικά του. Σε πιό μοντέρνα μορφή είναι το Terra που είναι πολύ πιο χαμηλό σε ύψος και ποιοτικά υποβαθμισμένο όπως το είδα στα πλαστικά.
    Όσοι το αγοράζουν ειδικά στην Αμερική Ολλανδία και Αγγλία, το αγοράζουν για ειδική χρήση με τουλάχιστον 4000 ευρώ βελτιώσεις.
    Ελπίζω να βοήθησα, προσωπικά δεν θα το ξαναεπέλεγα, γι αυτό και το έδωσα.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Thanks φίλε μου

  13. #28
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstom-olado Προβολή μηνύματος
    με μέση κατανάλωση ελάχιστα κάτω από 4 λτ τα 100.
    Πόσο περίεργος είμαι να δω πως μετράτε την κατανάλωση!!!
    Sent from me using a computer.

  14. #29
    ΣινανάϊΌπαΓιαβρουμ&Αμάν Το avatar του/της Corki
    Εγγραφή
    12/06/2011
    Μηνύματα
    227
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Πόσο περίεργος είμαι να δω πως μετράτε την κατανάλωση!!!
    1) Γεμιζεις μεχρι απανω

    2) Κανεις καποια χιλιομετρα.

    3) Ξαναγεμιζεις μεχρι παλι επανω και βλεπεις ποσα λιτρα πηρε για τα διανυθεντα χιλιομετρα. Αναλογικα βγαινει και η καταναλωση ανα 100 χλμ!

    Θεωριες τυπου: "Δεν ξερεις αν ο χιλιομετρητης σου γραφει σωστα" ή "Λεει την αληθεια η αντλια του βενζινα" δεν εχουν κανενα νοημα. Μισο λιτρο πανω, μισο κατω δεν τρεχει και τπτ.

    Συμφωνείς?

  15. #30
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Corki Προβολή μηνύματος
    1) Γεμιζεις μεχρι απανω

    2) Κανεις καποια χιλιομετρα.

    3) Ξαναγεμιζεις μεχρι παλι επανω και βλεπεις ποσα λιτρα πηρε για τα διανυθεντα χιλιομετρα. Αναλογικα βγαινει και η καταναλωση ανα 100 χλμ!

    Θεωριες τυπου: "Δεν ξερεις αν ο χιλιομετρητης σου γραφει σωστα" ή "Λεει την αληθεια η αντλια του βενζινα" δεν εχουν κανενα νοημα. Μισο λιτρο πανω, μισο κατω δεν τρεχει και τπτ.

    Συμφωνείς?
    Απόλυτα.

    Και για ακόμα πιο αντιπροσωπευτικό για μέση κατανάλωση είναι το εξής.

    1. Ξεκινάς με γεμάτο ρεζερβουάρ.
    2. Ξαναβάζεις βενζίνη όποτε γουστάρεις, όσο γουστάρεις αλλά σημειώνεις τα λίτρα.
    3. Επαναλαμβανεις το 2 όσες φορές σου τη δώσει.
    4. Στο τέλος γεμίζεις το ρεζερβουάρ, αθροίζεις τα λίτρα έβαλες και μετράς τα χλμ που έκανες απ' το πρώτο γέμισμα.
    5. Με απλή μέθοδο των 3ών βγάζεις τα λίτρα που κατανάλωσες ανά 100χλμ.

    Αν τώρα με αυτή τη μέθοδο ένα μηχανάκι 650cc βγάλει μέση κατανάλωση κάτω από 4, εγώ θα το κάψω το τενερέ και το βάλω σε βαζάκι από μαρμελάδα.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή λαδιών σε BMW F 650 , τι και πως;
    από kotsis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2012, 14:03
  2. Ktm duke 690,husqvarna 610 sm η bmw 650 xmoto????
    από Giannis_77 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2008, 12:32
  3. Αγορα Bmw F 650 Gs?
    από tasos21 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 15:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF