Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 111

Θέμα: BMW G 650 XMOTO και XCOUNTRY.

  1. #31
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Οι συγκεκριμένοι κινητήρες (σε συνδιασμό βέβαια πάντα με το σύστημα διαχείρισης καυσιμου τους) έχουν εκπληκτικά χαμηλές καταναλώσεις.
    Ακόμα και οι παλαιότερες εκδόσεις του GS650 έχουν χαμηλότερη κατανάλωση από τα Τενερέ.(διαπιστωμένο σε κοινή βόλτα)
    Βάλε στην εξίσωση κ το χαμηλότερο βάρος των Χ650...
    Ακόμα και το F800GS έχει (ελαφρώς) χαμηλότερη κατανάλωση από τα Τενερέ.(διαπιστωμένο σε κοινή βόλτα)
    Βάλε στην εξίσωση ότι είναι 2κύλινδρο κ με 30 παραπάνω αλόγατα...
    Η Μπεμπέ μπορεί να τα κάνει σκ@τά σε πολλούς τομείς ,αλλά στην διαχείρηση καυσίμου έχει παράδοση.



    ΥΓ: Επειδή θέλω κάποια κομμάτια (πχ.2ο σετ τροχών) και κάποια περιφερειακά να'χω ν'αλλάζω (βλ.είμαι κουλός κ πέφτω στα χώματα) ,ενδιαφέρομαι να τα αγοράσω πρίν τα αλέσεις κ τα βάλεις σε βαζάκια.
    Είμαι δε διατεθιμένος να στα πληρώσω κανονικά στην τιμή της μαρμελάδας.
    Για τα περεταίρω ρίψε πμ.

    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  2. #32
    ΣινανάϊΌπαΓιαβρουμ&Αμάν Το avatar του/της Corki
    Εγγραφή
    12/06/2011
    Μηνύματα
    227
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    ...
    Αν τώρα με αυτή τη μέθοδο ένα μηχανάκι 650cc βγάλει μέση κατανάλωση κάτω από 4, εγώ θα το κάψω το τενερέ και το βάλω σε βαζάκι από μαρμελάδα.
    Σε αυτο .......μαζι σου, συμφωνω απολυτα. Βεβαια ο Rotax με την περιποιηση στην κεφαλη απο την BMW (και μαλιστα εχω ακουσει οτι εγινε σε συνεργασια με την M sports βλ. Μ3, Μ4, Μ5, Μ6 ........αλλα παιζει να ειναι και μλκιες) απο το 2005 ειδικα και μετα που ξανααπεκτησε δυο μπουζι έδινε αισθητα χαμηλοτερες καταναλωσεις απο τον ανταγωνισμο. Βεβαια αν αυτο μεταφραζεται σε 4λιτρα στα 100 δεν το γνωριζω

    Τσακο κι μια απο εμενα

    ΥΓ (Ασχετο)Τελικα εκεινο το Revit SAND II που συζυταγαμε σε ενα παλιο νημα το πηρες ?

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Vstom-olado
    Εγγραφή
    08/02/2012
    Μηνύματα
    121
    Σχετικά με την κατανάλωση του xchallenge και το πως τη μετράμε δεν είναι και πυρηνική φυσική. Το μηχανάκι καίει λίγο τι να κάνουμε! Καίει ακριβώς το ίδιο με το kawasaki klx 250s 2009 που είχα. Σε ανοιχτό επαρχιακό δρόμο είδα και 3.3λτ /100 μέσα στη πόλη το πολύ 4λτ/100 και το χειρότερό μου σε κατανάλωση ήταν σε πιστάκι με άλματα όλη μέρα που κοπανιόμουν για τη φωτογραφία βρε αδερφέ, και στη συνέχεια μονοπάτια με 1η και 2α κτλ που ήταν 4.4λτ/100.
    Έχει μικρό ντεπόζιτο 9,5λτ και κάνει 200χλμ με ασφάλεια και έχεις και ρεζέρβα για μερικά ακόμα.
    Την διαφορά με τα καύσιμα την πληρώνεις στις ηλεκτρικές του βλάβες οπότε μία η άλλη σου πάει
    Άντε να βγάλουν κανένα 390 adv ktm να γουστάρουμε....

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstom-olado Προβολή μηνύματος
    Άντε να βγάλουν κανένα 390 adv ktm να γουστάρουμε....
    Βρε...όλοι κρυφτοΚΤΜάκηδες είστε?

  5. #35
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstom-olado Προβολή μηνύματος
    Σχετικά με την κατανάλωση του xchallenge και το πως τη μετράμε δεν είναι και πυρηνική φυσική. Το μηχανάκι καίει λίγο τι να κάνουμε! Καίει ακριβώς το ίδιο με το kawasaki klx 250s 2009 που είχα. Σε ανοιχτό επαρχιακό δρόμο είδα και 3.3λτ /100 μέσα στη πόλη το πολύ 4λτ/100 και το χειρότερό μου σε κατανάλωση ήταν σε πιστάκι με άλματα όλη μέρα που κοπανιόμουν για τη φωτογραφία βρε αδερφέ, και στη συνέχεια μονοπάτια με 1η και 2α κτλ που ήταν 4.4λτ/100.
    Έχει μικρό ντεπόζιτο 9,5λτ και κάνει 200χλμ με ασφάλεια και έχεις και ρεζέρβα για μερικά ακόμα.
    Την διαφορά με τα καύσιμα την πληρώνεις στις ηλεκτρικές του βλάβες οπότε μία η άλλη σου πάει
    Άντε να βγάλουν κανένα 390 adv ktm να γουστάρουμε....
    Θέλεις να μου το δώσεις να δούμε για πότε μένω από βενζίνη λίγο μετά τα 150 χλμ?

    Ρε ξεχαστε το λέμε. 650cc με 50 άλογα στον τροχό δεν έχουν κάτω από 4 μέση κατανάλωση που να χτυπάμε τον κώλο μας κάτω. Και σε πατίνι να τον βάλω αυτό τον κινητήρα τόσο λίγο δε θα κάψει.

    Και το δικό μου ελάχιστη έχει κάτω από 4. (3,8 έχω μετρήσει στα 90 χλμ/ώρα)
    Σε χαλαρές βολτούλες στο βουνό (ανηφόρες κατηφόρες κτλ) δουλεύει λίγο πάνω από 4. (4,2 είχα μετρήσει)
    Εθνική χαλαρά χωρίς να σέρνομαι από 5 έως 5.5.
    Εθνική γοργά 5,5 και πάνω. 6,7 έχω μετρήσει με τις χειρότερες συνθήκες (άνεμο δρόμο λάστιχα) και με ρυθμό λίγο πάνω απ' τα 2/3 του στροφόεμετρου. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να κάψει και 7/100 στο τέρμα γκάζι all the time και με τον κινητήρα υπό το μέγιστο φορτίο.
    Αν το οδηγώ τώρα με όλους τους παραπάνω τρόπους για 2000χλμ και μετρήσω κατανάλωση γι' αυτά τα 2000χλμ θα μου βγάλει μέση κατανάλωση κάπου στα 5,5

    Το δικό σου έχει μικρότερη ελάχιστη και μέγιστη κατανάλωση (από δημιουργίας του) αλλά το εύρος παραμένει περίπου ίδιο. (0,2 στην ελάχιστη, 0,5 στην μέγιστη και 0,3 με 0,4 στην μέση)

    Δεν είναι πυρηνική φυσική αλλά κάπου κάνεις λάθος. Αν δεν κάνεις λάθος στη μέτρηση τότε δεν έχεις χρησιμοποιήσει το μηχανάκι σου σε όλο του το εύρος.

    Ανεξάρτητα απ' όλα αυτά, χρησιμοποιώντας το μηχανάκι σου όχι σαν κανίβαλος ούτε σαν κουλάτζα (in real life) δεν πρόκειται να δεις μέση κατανάλωση κάτω από 4,3.

    Μια δόση απο εθνική με 120 λίγο επαρχιακό και ορεινό στροφιλίκι και αρκετό χώμα με μερικά δύσκολα περάσματα, κάπου εκεί θα σου δώσουν. (πρόσεξε δεν έβαλα πουθενά εθνική με 170χλμ αλλά το πρόγραμμα θα έχει σίγουρα κατηφόρες που θα τις βγάλεις με κλειστό γκάζι και δε θα τις ανέβεις με το γκάζι στο τέρμα) Αν η χρήση είναι πιο lite θα σου δώσουν λιγότερο. Αν το πάρει ο φίλος μου ο παντελής ο κουλός θα δει ακόμα πιο λίγο. Μη μπαίνεις όμως και μας λες ότι το μηχανάκι σου έχει μέση κατανάλωση κάτω από 4 και μην επιμένεις κιόλας, γιατί θα το διαβάσει κανένας άσχετος και θα σε πιστέψει.
    Sent from me using a computer.

  6. #36
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Έτσι από περιέργεια μπήκα στη bmw να δω τι λέει.

    5,1 στα 120 χλμ (με ιδανικές συνθήκες όπως μετράνε πάντα οι κατασκευαστές). Κάπου εκεί είναι και η μέση κατανάλωση.
    3,6 στα 90 χλμ. Κάπου εκεί πρέπει να είναι και η ελάχιστη.

    http://www.bmw-motorrad.com/com/en/i...0xch_data.html

    5,2 το δίνει το mcs μέση κατανάλωση, αν και αυτό δεν το εμπιστεύομαι πολύ.

    http://www.motorcyclespecs.co.za/mod..._650x%2007.htm
    Sent from me using a computer.

  7. #37
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Corki Προβολή μηνύματος
    Σε αυτο .......μαζι σου, συμφωνω απολυτα. Βεβαια ο Rotax με την περιποιηση στην κεφαλη απο την BMW (και μαλιστα εχω ακουσει οτι εγινε σε συνεργασια με την M sports βλ. Μ3, Μ4, Μ5, Μ6 ........αλλα παιζει να ειναι και μλκιες) απο το 2005 ειδικα και μετα που ξανααπεκτησε δυο μπουζι έδινε αισθητα χαμηλοτερες καταναλωσεις απο τον ανταγωνισμο. Βεβαια αν αυτο μεταφραζεται σε 4λιτρα στα 100 δεν το γνωριζω

    Τσακο κι μια απο εμενα

    ΥΓ (Ασχετο)Τελικα εκεινο το Revit SAND II που συζυταγαμε σε ενα παλιο νημα το πηρες ?
    Ρε και η ferari σε συνέργασία με τη microsoft να το πιάσουν αυτό το μηχανάκι, μεση κατανάλωση κάτω από 4 σε μονοκύλινδρο 650cc με 50 τροχό, δε θα βγάλουν.

    Όχι δεν το πήρα το sand, τι να το κάνω? Έχω μουχλιάσει!!! To teneke αν συνεχίσω έτσι θα βγάλει μεσο όρο χλμ κάτω από 10.000 χλμ το χρόνο που είναι το νούμερο των εποχιακών. Άστα να πάνε, σε λίγο θα αλλάζω λάδια λόγο παλαιότητας, πριν συμπληρώσουν τα χλμ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Οι συγκεκριμένοι κινητήρες (σε συνδιασμό βέβαια πάντα με το σύστημα διαχείρισης καυσιμου τους) έχουν εκπληκτικά χαμηλές καταναλώσεις.
    Ακόμα και οι παλαιότερες εκδόσεις του GS650 έχουν χαμηλότερη κατανάλωση από τα Τενερέ.(διαπιστωμένο σε κοινή βόλτα)
    Βάλε στην εξίσωση κ το χαμηλότερο βάρος των Χ650...
    Ακόμα και το F800GS έχει (ελαφρώς) χαμηλότερη κατανάλωση από τα Τενερέ.(διαπιστωμένο σε κοινή βόλτα)
    Βάλε στην εξίσωση ότι είναι 2κύλινδρο κ με 30 παραπάνω αλόγατα...
    Η Μπεμπέ μπορεί να τα κάνει σκ@τά σε πολλούς τομείς ,αλλά στην διαχείρηση καυσίμου έχει παράδοση.



    ΥΓ: Επειδή θέλω κάποια κομμάτια (πχ.2ο σετ τροχών) και κάποια περιφερειακά να'χω ν'αλλάζω (βλ.είμαι κουλός κ πέφτω στα χώματα) ,ενδιαφέρομαι να τα αγοράσω πρίν τα αλέσεις κ τα βάλεις σε βαζάκια.
    Είμαι δε διατεθιμένος να στα πληρώσω κανονικά στην τιμή της μαρμελάδας.
    Για τα περεταίρω ρίψε πμ.

    Τα f800 έχουν καταπληκτική διαχείριση καυσίμου. Αν τα τσιτώσεις όμως ρουφάνε και αυτά τον πάτο τους. Όσο τα πας ανθρώπινα καίνε λιγότερο απ' ότι περίμενες για τα cc τους. Όλα τα μηχανάκια καίνε όταν "τα πας" για να μπορούν να ψύχονται κιόλας.
    Σε βόλτα με το τενερέ μπορούν να κάψουν λιγότερο διότι δεν ζορίζονται όσο το αδύναμο και βαρύ για τους ίππους του μονοκυλινδρο. Αν πας όμως με τους ρυθμούς του χτ θα κάψουν λίγο περισσότερο ή στην καλύτερη περίπτωση το ίδιο.
    Αν το χτ προσπαθήσει να ακολουθήσει το βενζινοβόρο 990 και το 990 παει λίγο χαλαρά για να μην τον ψάχνει ο άλλος με το κιάλι, η διαφορά τους στην κατανάλωση δεν θα είναι τεράστια. (τουλάχιστον αυτό το συμπέρασμα έβγαλα απ' το θρεντ για την κατανάλωση του 990). Οι βόλτες που πήγα κάποτε με ένα 950 δεν πιάνονται γιατί δε μας ένοιαζε πόσο καιει το 950.

    Ο rotax είχε ανέκαθεν καλύτερη κατανάλωση απ' τον minareli, (πατρινός πρέπει να τον σχεδίασε αυτόν), και ειδικά οι εκδόσεις με τα δυο μπουζί.

    Εντάξει θα στα δώσω αλλά από τους τροχούς θα σου δώσω μονο τα στεφάνια. Τα κέντρα θέλω να τα πάω για σκραπ. Μη μου στερήσεις αυτή την ευχαρίστηση.
    (Θα πιάσουν και μπόλικα χρήματα με το βάρος που έχουν )
    Sent from me using a computer.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Vstom-olado
    Εγγραφή
    08/02/2012
    Μηνύματα
    121
    "Μη μπαίνεις όμως και μας λες ότι το μηχανάκι σου έχει μέση κατανάλωση κάτω από 4 και μην επιμένεις κιόλας, γιατί θα το διαβάσει κανένας άσχετος και θα σε πιστέψει."
    Προφανώς δεν είχες μηχανάκι της σειράς X.
    Πιο πάνω ο "foreno" με xcountry γράφει "Ευκολοδήγητο ελαφρύ κ με πολύ μικρή κατανάλωση(3,5-4λιτρα/100)"
    Μετά γράφω το δικό μου βίωμα από xchallenge "στα 4λτ" και νομίζεις ότι είμαι μυθομανής! Δεν πάσχω από φαλλικό σύνδρομο και δεν έχω κάτι φυσικά να αποδείξω.
    Φαίνεται ότι έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο γι αυτό σε παραπέμπω στο advrider.
    (Που να σου πω πόσο μου καίει το integra μου που είναι και 750cc...)
    Καλές βόλτες να έχουμε όλοι και ας κρατάμε την ουσία, ο άνθρωπος και δημιουργός του νήματος ήθελε πληροφορίες για τα συγκεκριμένα μοντέλα, και πιστεύω τις έλαβε.
    Πάντα φιλικά

  9. #39
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Ρε την bmw να γράφει μεγαλύτερη κατανάλωση απ' ότι έχει!!! Πρέπει να είναι πολύ large τύποι αυτοί στην bmw τελικά!

    Δεν χρειάζεται να το ψάξω άλλο φίλε μου, το είχα ψάξει ένα φεγγάρι γι' αυτό το μηχανάκι και ξέρω ότι καίει λίγο. Το να λέμε ότι έχει μέση κατανάλωση κάτω από 4 ένας κινητήρας που καίει 5,1 στα 120χλμ με ιδανικές συνθήκες, είναι αστείο.

    Αν θέλεις πες μας ότι τόσο καίει με βάση τη χρήση που του κάνεις εσύ, αλλά μέχρι εκεί!

    Δεν είπα πως είσαι μυθομανής, είπα ότι κάπου κάνεις λάθος. Ή στη μέτρηση κάνεις λάθος ή δεν χρησιμοποιείς το μηχανάκι σε όλο του το εύρος.

    Έχω διαβάσει για μέγιστη πάνω από 5,5 πράγμα που μου λέει ότι στην πραγματικότητα μπορεί να φτάνει το 6αρι ή και παραπάνω.

    Την κατανάλωση δεν θα τη δεις ανοίγοντας το γκάζι με 1η και 2α ουτε δουλεύοντας το ψηλά. Έτσι θα διαπιστώσεις μόνο πόσο καλή διαχειριση καυσίμου έχει. Την πραγματική κατανάλωση θα τη δεις όταν το ζορίσεις. Και κακά τα ψέματα δεν μπορούμε να τα ζορίσουμε τα μηχανάκια μας αν δε τα βγάλουμε στην εθνική. Εκεί όχι μόνο ζορίζονται αλλά το γκάζι δεν κλείνει και μας δίνει σωστότερα αποτελέσματα.

    Άλλοι 10 να μπείτε και να μου πείτε ότι έχει μέση κατανάλωση κάτω από 4 δε θα σας πιστέψω. Ανάλογες π@παρίες έχω διαβάσει και για το δικό μου μη φοβάσαι. Και όταν τους λέω ότι κάπου μπερδεύονται μου λένε πρώτα να το οδηγήσω και μετά να μιλήσω.
    Για δώστε το μηχανάκι σας στον devil να δούμε πόσο καίει.
    Sent from me using a computer.

  10. #40
    Ερωτηση προς τον vstom-olado. Στην περιγραφη σου εχεις ενα σωρρο θετικα για το μηχανακι κ δυο βλαβες σχετικες με τα ηλεκτρικα. Παρολαυτα λες οτι δν θα το επελεγες ξανα? Γιατι? Ηταν δυσεπιλυτα κ συχνα τα ηλεκτρικα ζητηματα?

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Vstom-olado
    Εγγραφή
    08/02/2012
    Μηνύματα
    121
    Ήταν πολύ συχνά και το μηχανάκι επικίνδυνο στην κυκλοφορία γιατί stallare και με 4η μέσα εν κινήσει με σταθερό γκάζι!
    Μερικές φορές αρκούσε απλή επίσκεψη στο συνεργείο το βάζαμε στη πρίζα με τον υπολογιστή τους και το ρυθμίζαν σε 2 λεπτά, και άλλες φορές ήθελα 100-200 ευρώ αλλαγή 2 μαραφέτια (tps και ένα άλλο)
    Ναι ήταν συχνά και σπαστικά, το κοντές από την άλλη ήμουν τυχερός και το άλλαξα δύο φορές εντός εγγύησης ειδάλλως....

  12. #42
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Θέλεις να μου το δώσεις να δούμε για πότε μένω από βενζίνη λίγο μετά τα 150 χλμ?

    Ρε ξεχαστε το λέμε. 650cc με 50 άλογα στον τροχό δεν έχουν κάτω από 4 μέση κατανάλωση που να χτυπάμε τον κώλο μας κάτω. Και σε πατίνι να τον βάλω αυτό τον κινητήρα τόσο λίγο δε θα κάψει.

    Και το δικό μου ελάχιστη έχει κάτω από 4. (3,8 έχω μετρήσει στα 90 χλμ/ώρα)
    Σε χαλαρές βολτούλες στο βουνό (ανηφόρες κατηφόρες κτλ) δουλεύει λίγο πάνω από 4. (4,2 είχα μετρήσει)
    Εθνική χαλαρά χωρίς να σέρνομαι από 5 έως 5.5.
    Εθνική γοργά 5,5 και πάνω. 6,7 έχω μετρήσει με τις χειρότερες συνθήκες (άνεμο δρόμο λάστιχα) και με ρυθμό λίγο πάνω απ' τα 2/3 του στροφόεμετρου. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να κάψει και 7/100 στο τέρμα γκάζι all the time και με τον κινητήρα υπό το μέγιστο φορτίο.
    Αν το οδηγώ τώρα με όλους τους παραπάνω τρόπους για 2000χλμ και μετρήσω κατανάλωση γι' αυτά τα 2000χλμ θα μου βγάλει μέση κατανάλωση κάπου στα 5,5


    Το δικό σου έχει μικρότερη ελάχιστη και μέγιστη κατανάλωση (από δημιουργίας του) αλλά το εύρος παραμένει περίπου ίδιο. (0,2 στην ελάχιστη, 0,5 στην μέγιστη και 0,3 με 0,4 στην μέση)

    Δεν είναι πυρηνική φυσική αλλά κάπου κάνεις λάθος. Αν δεν κάνεις λάθος στη μέτρηση τότε δεν έχεις χρησιμοποιήσει το μηχανάκι σου σε όλο του το εύρος.

    Ανεξάρτητα απ' όλα αυτά, χρησιμοποιώντας το μηχανάκι σου όχι σαν κανίβαλος ούτε σαν κουλάτζα (in real life) δεν πρόκειται να δεις μέση κατανάλωση κάτω από 4,3.

    Μια δόση απο εθνική με 120 λίγο επαρχιακό και ορεινό στροφιλίκι και αρκετό χώμα με μερικά δύσκολα περάσματα, κάπου εκεί θα σου δώσουν. (πρόσεξε δεν έβαλα πουθενά εθνική με 170χλμ αλλά το πρόγραμμα θα έχει σίγουρα κατηφόρες που θα τις βγάλεις με κλειστό γκάζι και δε θα τις ανέβεις με το γκάζι στο τέρμα) Αν η χρήση είναι πιο lite θα σου δώσουν λιγότερο. Αν το πάρει ο φίλος μου ο παντελής ο κουλός θα δει ακόμα πιο λίγο. Μη μπαίνεις όμως και μας λες ότι το μηχανάκι σου έχει μέση κατανάλωση κάτω από 4 και μην επιμένεις κιόλας, γιατί θα το διαβάσει κανένας άσχετος και θα σε πιστέψει.
    Συμφωνώ απόλυτα με την φιλοσοφία κ τον τρόπο ,με τον οποίο θα πρέπει να μετριέται η μέση κατανάλωση ώστε να είναι πραγματική.
    Η καλύτερη και αντικειμενικότερη συνταγή ,είναι αυτή που ακολουθούν κάποιοι (λίγοι είναι η αλήθεια) με εξελόφυλο από 0 κμτρα.
    Δεν είναι δύσκολο ,απλά θέλει να είσαι λάτρης της ακρίβειας κ να το γουστάρεις κάτι τέτοιο.
    Εχω έναν φίλο με Τρανσαλπ που έχει την κατανάλωσή του σε εξελόφυλο για 130.000 κμ.
    Σαφώς κ αυτή η τιμή μέσης κατανάλωσης δεν επιδέχεται αμφισβήτησης.

    Κατά τ'άλλα είναι όπως τα λέει ο daz.
    Δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για μέση κατανάλωση με ένα τεπόζιτο ,ουτε με μια κ μόνο συνθήκη χρήσης.
    Με αυτούς τους τρόπους βγάζεις συμπέρασμα ελάχιστης ,ή επι συγκεκριμένων rpm κατανάλωσης.

    Οσον αφορά το Τενεkέ ,που δεν είναι το θέμα του νήματος ,αλλά αφορά παρόμοιο τύπο κινητήρα ,έχω διαπιστώσει ακριβώς τις ίδιες τιμές που περιγράφονται στο κοκκινο κείμενο ,με εξαίρεση την ελάχιστη κ την μέγιστη.
    Δεν έχω δεί ποτέ ελάχιστη ,κάτω από 4,2 lt/100km (τα οποία τα είδα 1 κ μόνο φορά σε επαρχιακό με "αργή" παρέα)
    Κι εχω δεί μέγιστη κ 8 lt/100km (1 φορά 2κάβαλος-3βάλιτσος-με το γκάζι στο στόπ του τέρματος από Αθήνα έως Λαμία)
    Οι υπόλοιπες τιμές είναι καρμπόν με τις δικές μου διαπιστώσεις.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  13. #43
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος

    Οσον αφορά το Τενεkέ ,που δεν είναι το θέμα του νήματος ,αλλά αφορά παρόμοιο τύπο κινητήρα ,έχω διαπιστώσει ακριβώς τις ίδιες τιμές που περιγράφονται στο κοκκινο κείμενο ,με εξαίρεση την ελάχιστη κ την μέγιστη.
    Δεν έχω δεί ποτέ ελάχιστη ,κάτω από 4,2 lt/100km (τα οποία τα είδα 1 κ μόνο φορά σε επαρχιακό με "αργή" παρέα)
    Κι εχω δεί μέγιστη κ 8 lt/100km (1 φορά 2κάβαλος-3βάλιτσος-με το γκάζι στο στόπ του τέρματος από Αθήνα έως Λαμία)
    Οι υπόλοιπες τιμές είναι καρμπόν με τις δικές μου διαπιστώσεις.
    Πάνω από 7 πως τα κατάφερες? Έχεις φίλτρο κτλ? Νομίζω η υαμαχα έδεινε κάπου στο 7 την μέγιστη αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς. Τι έχεις πειράξει?
    Sent from me using a computer.

  14. #44
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα f800 έχουν καταπληκτική διαχείριση καυσίμου. Αν τα τσιτώσεις όμως ρουφάνε και αυτά τον πάτο τους. Όσο τα πας ανθρώπινα καίνε λιγότερο απ' ότι περίμενες για τα cc τους. Όλα τα μηχανάκια καίνε όταν "τα πας" για να μπορούν να ψύχονται κιόλας.
    Σε βόλτα με το τενερέ μπορούν να κάψουν λιγότερο διότι δεν ζορίζονται όσο το αδύναμο και βαρύ για τους ίππους του μονοκυλινδρο. Αν πας όμως με τους ρυθμούς του χτ θα κάψουν λίγο περισσότερο ή στην καλύτερη περίπτωση το ίδιο.
    Ολό-ΣΩΣΤΟΣ !




    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αν το χτ προσπαθήσει να ακολουθήσει το βενζινοβόρο 990 και το 990 παει λίγο χαλαρά για να μην τον ψάχνει ο άλλος με το κιάλι, η διαφορά τους στην κατανάλωση δεν θα είναι τεράστια. (τουλάχιστον αυτό το συμπέρασμα έβγαλα απ' το θρεντ για την κατανάλωση του 990). Οι βόλτες που πήγα κάποτε με ένα 950 δεν πιάνονται γιατί δε μας ένοιαζε πόσο καιει το 950.
    Στην μοναδική περίπτωση που η κατανάλωση των ΚΤΜ950 & ΧΤ660 θα έχει ελάχιστη διαφορά ,είναι το ταξίδι σε Εθνική με συνεχόμενα 140-150 κμ/ω (πραγματικά)
    Κι αυτό διότι το 950 τα έχει γουργουρίζοντας ενώ το ΧΤ είναι στο 90% του.
    Σε αυτές τις συνθήκες ,το 950 θέλει 7,5-8 λτ/100κμ - ενώ το ΧΤ θέλει 6,5-7





    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Εντάξει θα στα δώσω αλλά από τους τροχούς θα σου δώσω μονο τα στεφάνια. Τα κέντρα θέλω να τα πάω για σκραπ. Μη μου στερήσεις αυτή την ευχαρίστηση.
    (Θα πιάσουν και μπόλικα χρήματα με το βάρος που έχουν )
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  15. #45
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Πάνω από 7 πως τα κατάφερες? Έχεις φίλτρο κτλ? Νομίζω η υαμαχα έδεινε κάπου στο 7 την μέγιστη αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς. Τι έχεις πειράξει?
    Τα'χω αναφέρει στο XTZ thread.
    DNA φίλτρο αέρα - DNA open snorkel - 2 X Akrapovic - PCV + Custom Map
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή λαδιών σε BMW F 650 , τι και πως;
    από kotsis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2012, 14:03
  2. Ktm duke 690,husqvarna 610 sm η bmw 650 xmoto????
    από Giannis_77 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2008, 12:32
  3. Αγορα Bmw F 650 Gs?
    από tasos21 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 15:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF