Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 111

Θέμα: BMW G 650 XMOTO και XCOUNTRY.

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Καλους δρομους.

  2. #62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Καλους δρομους.
    ευχαριστώ φίλος

  3. #63
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foreno Προβολή μηνύματος
    λοιπόν το πρώτο ταξιδάκι έγινε
    610χλμ με επαρχιακό δρόμο κ εθνική με 160χλμ μέση ταχύτητα, η κατανάλωση έδειξε το φοβερό 3,7λτρ/100χλμ
    1,59 μέση τιμή βενζίνης

    δύο άτομα κ μπαγκάζια καμιά 40κιλά


    Ρε μη τα γράφετε έτσι αυτά!

    Καταλαβαίνω ότι δεν λες ψέματα ή ότι κάπου κάνεις λάθος, όπως καταλαβαίνω και ότι για 610χλμ σερνόσασταν κανονικά ενώ πιάσατε και μια δυο φορές τα 160.

    Και εμένα σε ολοήμερες περιπλανήσεις στο βουνό χωρίς να έχω στο μυαλό μου να κάνω οικονομία, αλλά με γενικά χαλαρους ρυθμούς λόγο στροφών, δρόμου, τοπίου κτλ και με 150αρες μόνο για λίγο κατά την επιστροφή, η κατανάλωση δεν ανέβηκε πάνω από 4,2.

    Γέμισα 21 λιτρα σε 23άρι ρεζερβουάρ μετά από 480-490 χλμ. Η κάτι τέτοιο τέλος πάντων. (χωρίς να υπολογίζω σφάλμα κοντέρ)

    Με παρέα και χωρίς καθόλου εθνική παίζει να έχει κάψει και λιγότερο αφού μετά από 110-120 χλμ δεν είχε πέσει ούτε η πρώτη παυλα στον δείκτη, όσοι έχουν τενεκέ καταλαβαίνουν. Pάντα μόνος και χωρίς φορτίο και μόνο γι' αυτά τα 110-120 χλμ.

    Αλλά όταν διαβάζω δικάβαλος με φορτίο,εθνική μέσα στο πρόγραμμα και 160αρες, σε μονοκύλινδρο 50 ίππων με μέση κατανάλωση 3.7, είναι σαν να αναφέρεσαι σε κάποιο υβριδικό.

    Καλές βόλτες.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 09/05/2015 στις 18:52.
    Sent from me using a computer.

  4. #64
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος


    Ρε μη τα γράφεται έτσι αυτά!

    Καταλαβαίνω ότι δεν λες ψέματα ή ότι κάπου κάνεις λάθος, όπως καταλαβαίνω και ότι για 610χλμ σερνόσασταν κανονικά ενώ πιάσατε και μια δυο φορές τα 160.

    Και εμένα σε ολοήμερες περιπλανήσεις στο βουνό χωρίς να έχω στο μυαλό μου να κάνω οικονομία, αλλά με γενικά χαλαρους ρυθμούς λόγο στροφών, δρόμου, τοπίου κτλ και με 150αρες μόνο για λίγο κατά την επιστροφή, η κατανάλωση δεν ανέβηκε πάνω από 4,2.

    Γέμισα 21 λιτρα σε 23άρι ρεζερβουάρ μετά από 480-490 χλμ. Η κάτι τέτοιο τέλος πάντων. (χωρίς να υπολογίζω σφάλμα κοντέρ)

    Με παρέα και χωρίς καθόλου εθνική παίζει να έχει κάψει και λιγότερο αφού μετά από 110-120 χλμ δεν είχε πέσει ούτε η πρώτη παυλα στον δείκτη, όσοι έχουν τενεκέ καταλαβαίνουν. Pάντα μόνος και χωρίς φορτίο και μόνο γι' αυτά τα 110-120 χλμ.

    Αλλά όταν διαβάζω δικάβαλος με φορτίο,εθνική μέσα στο πρόγραμμα και 160αρες, σε μονοκύλινδρο 50 ίππων με μέση κατανάλωση 3.7, είναι σαν να αναφέρεσαι σε κάποιο υβριδικό.

    Καλές βόλτες.
    Ούτε λάθος κάνω ούτε ψέματα λέω, άλλωστε τι με νοιάζει ούτε έχω σκοπό να το πουλήσω ούτε αντιπρόσωπος της BMW είμαι.

    Ήθελα να κάνω αυτήν την μέτρηση από καιρό κ βρήκα την ευκαιρία με το ταξιδάκι που έκανα.
    Δύο ατομα συνολικό βάρος 126 κιλά συν περίπου 35-40κιλά μπαγκάζια.
    Πως έγινε η μέτρηση τώρα
    Με περίπου 1λίτρο στο ντεπόζιτο γέμισμα κ ξεκινήσαμε.
    Σε κάθε πρατήριο σημείωνα τα λίτρα που έβαζα κ την αξία (μικρό το ντεπόζιτο 10λτρ)
    Έβαλα συνολικά 36€ κ σε λίτρα περίπου 22,6

    Θα χαρώ αν βρεθείς στα μέρη μου να στο δώσω να το διαπιστώσεις ο ίδιος.

  5. #65
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foreno Προβολή μηνύματος
    Ούτε λάθος κάνω ούτε ψέματα λέω, άλλωστε τι με νοιάζει ούτε έχω σκοπό να το πουλήσω ούτε αντιπρόσωπος της BMW είμαι.

    Ήθελα να κάνω αυτήν την μέτρηση από καιρό κ βρήκα την ευκαιρία με το ταξιδάκι που έκανα.
    Δύο ατομα συνολικό βάρος 126 κιλά συν περίπου 35-40κιλά μπαγκάζια.
    Πως έγινε η μέτρηση τώρα
    Με περίπου 1λίτρο στο ντεπόζιτο γέμισμα κ ξεκινήσαμε.
    Σε κάθε πρατήριο σημείωνα τα λίτρα που έβαζα κ την αξία (μικρό το ντεπόζιτο 10λτρ)
    Έβαλα συνολικά 36€ κ σε λίτρα περίπου 22,6

    Θα χαρώ αν βρεθείς στα μέρη μου να στο δώσω να το διαπιστώσεις ο ίδιος.
    Τώρα γιατί λες ότι δεν λες ψέματα? Αφού ούτε εγώ ισχυρίστηκα αυτό, ακριβώς το αντίθετο!

    Είπα ότι είτε κάπου κάνεις λάθος (που όπως φαίνεται δεν κάνεις) είτε ότι πήγαινες με κυρίως ράθυμους ρυθμούς.

    Εσύ έβαλες 22,6 για 610χλμ και εγώ 21 για 490 αν θυμάμαι καλά. (κάπου στα 4,3)
    Το δικό μου στα χαρτιά καίει λίγο περισσότερο απ' το δικό σου.
    Επίσης είπα ότι έχω καταφέρει (χωρίς να το προσπαθώ) να βγάλω ακόμα μικρότερη κατανάλωση απ' το δικό μου αλλά για πολυ λιγότερα χλμ διότι η βόλτα μας ήταν μικρότερη.

    Οπότε ξέρω πολύ καλά πως οδηγούσες και τι κατανάλωση βγάζουν τα μαραφέτια μας σε αυτούς τους ρυθμούς.

    Και το σφάλμα στο κοντέρ να υπολογίσεις πάλι η κατανάλωση παραμένει εντυπωσιακή και για τους δύο κινητήρες.

    Αυτή όμως είναι η κατανάλωση της βόλτας που κάναμε, δεν είναι η κατανάλωση της μηχανής μας.

    Αλλά τις διαφορές μας δε θα τις λύσουμε εδώ μέσα. θα βρεθούμε και θα κονταροχτυπηθούμε από κοντά.
    Θα φουλάρουμε μαζί θα οδηγήσουμε στα ίδια μέρη και θα δούμε αν θα σου βγάλει κάτω από 4.
    Ευκαιρία για βόλτα.

    Καλούς δρόμους.
    Sent from me using a computer.

  6. #66
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Μόνο μη πέσει στα χέρια μου κανένα μηχανάκι με αυτόν τον κινητήρα.

    Θα του πετάξω τα φώτα έξω, μα την χαμηλοβλεπούσα!

    Αν δείξει κάτω από 6, θα αγοράσω 3 να τα έχω να υπάρχουν.
    Sent from me using a computer.

  7. #67
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τώρα γιατί λες ότι δεν λες ψέματα? Αφού ούτε εγώ ισχυρίστηκα αυτό, ακριβώς το αντίθετο!

    Είπα ότι είτε κάπου κάνεις λάθος (που όπως φαίνεται δεν κάνεις) είτε ότι πήγαινες με κυρίως ράθυμους ρυθμούς.

    Εσύ έβαλες 22,6 για 610χλμ και εγώ 21 για 490 αν θυμάμαι καλά. (κάπου στα 4,3)
    Το δικό μου στα χαρτιά καίει λίγο περισσότερο απ' το δικό σου.
    Επίσης είπα ότι έχω καταφέρει (χωρίς να το προσπαθώ) να βγάλω ακόμα μικρότερη κατανάλωση απ' το δικό μου αλλά για πολυ λιγότερα χλμ διότι η βόλτα μας ήταν μικρότερη.

    Οπότε ξέρω πολύ καλά πως οδηγούσες και τι κατανάλωση βγάζουν τα μαραφέτια μας σε αυτούς τους ρυθμούς.

    Και το σφάλμα στο κοντέρ να υπολογίσεις πάλι η κατανάλωση παραμένει εντυπωσιακή και για τους δύο κινητήρες.

    Αυτή όμως είναι η κατανάλωση της βόλτας που κάναμε, δεν είναι η κατανάλωση της μηχανής μας.

    Αλλά τις διαφορές μας δε θα τις λύσουμε εδώ μέσα. θα βρεθούμε και θα κονταροχτυπηθούμε από κοντά.
    Θα φουλάρουμε μαζί θα οδηγήσουμε στα ίδια μέρη και θα δούμε αν θα σου βγάλει κάτω από 4.
    Ευκαιρία για βόλτα.


    Καλούς δρόμους.
    Μ 'αρεσουν αυτοι οι καβγαδες. Πλακωστε και τιποτα κοψιδια στη μεση της βολτας για να γυρισετε και πρησμενοι....

  8. #68
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Μ 'αρεσουν αυτοι οι καβγαδες. Πλακωστε και τιποτα κοψιδια στη μεση της βολτας για να γυρισετε και πρησμενοι....


    K εμένα μ' αρέσουν.

    Joe bar team κι' έτσ!

    Έλα να κυλούν οι ρόδες κύριοι, αρκετά με το πληκτρολόγιο.



    Μλκ έτσι βγάζουν κάτω από 4 τα πρα πρά τους? Πλακώνονται στα κοψίδια και μετά σέρνονται για να χωνέψουν?
    Ε πείτε το λοιπόν!

    Ετοιμαστείτε για νηστικόδουλη. Γεμίστε μια τσέπη φυστίκια και στις ευθείες να τα πετάτε μέσα στο κράνος.

    Μόνο ο μικες να μην είναι μαζί μας, γιατί θα λιμοκτονήσει.
    Sent from me using a computer.

  9. #69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τώρα γιατί λες ότι δεν λες ψέματα? Αφού ούτε εγώ ισχυρίστηκα αυτό, ακριβώς το αντίθετο!

    Είπα ότι είτε κάπου κάνεις λάθος (που όπως φαίνεται δεν κάνεις) είτε ότι πήγαινες με κυρίως ράθυμους ρυθμούς.

    Εσύ έβαλες 22,6 για 610χλμ και εγώ 21 για 490 αν θυμάμαι καλά. (κάπου στα 4,3)
    Το δικό μου στα χαρτιά καίει λίγο περισσότερο απ' το δικό σου.
    Επίσης είπα ότι έχω καταφέρει (χωρίς να το προσπαθώ) να βγάλω ακόμα μικρότερη κατανάλωση απ' το δικό μου αλλά για πολυ λιγότερα χλμ διότι η βόλτα μας ήταν μικρότερη.

    Οπότε ξέρω πολύ καλά πως οδηγούσες και τι κατανάλωση βγάζουν τα μαραφέτια μας σε αυτούς τους ρυθμούς.

    Και το σφάλμα στο κοντέρ να υπολογίσεις πάλι η κατανάλωση παραμένει εντυπωσιακή και για τους δύο κινητήρες.

    Αυτή όμως είναι η κατανάλωση της βόλτας που κάναμε, δεν είναι η κατανάλωση της μηχανής μας.

    Αλλά τις διαφορές μας δε θα τις λύσουμε εδώ μέσα. θα βρεθούμε και θα κονταροχτυπηθούμε από κοντά.
    Θα φουλάρουμε μαζί θα οδηγήσουμε στα ίδια μέρη και θα δούμε αν θα σου βγάλει κάτω από 4.

    Ευκαιρία για βόλτα.

    Καλούς δρόμους.
    νορμαλ οδήγηση ούτε χαλαρά αλλά ουτε κ στα κόκκινα
    ήταν 350χλμ εθνική κ τα υπόλοιπα επαρχιακοί δρόμοι με πολλές στροφές(μετέωρα-λίμνη πλαστήρα)

    Πάρε κ επίσημες μετρήσεις για να δεις ότι δν λέω μπαρούφες.
    http://www.totalmotorcycle.com/Motor...e/2008-MPG.htm
    http://www.totalmotorcycle.com/Motor...e/2009-MPG.htm

    για το τελευταίο όποτε θέλεις κ τα κοψίδια μέσα όμως

  10. #70
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος


    K εμένα μ' αρέσουν.

    Joe bar team κι' έτσ!

    Έλα να κυλούν οι ρόδες κύριοι, αρκετά με το πληκτρολόγιο.



    Μλκ έτσι βγάζουν κάτω από 4 τα πρα πρά τους? Πλακώνονται στα κοψίδια και μετά σέρνονται για να χωνέψουν?
    Ε πείτε το λοιπόν!

    Ετοιμαστείτε για νηστικόδουλη. Γεμίστε μια τσέπη φυστίκια και στις ευθείες να τα πετάτε μέσα στο κράνος.

    Μόνο ο μικες να μην είναι μαζί μας, γιατί θα λιμοκτονήσει.
    Θα ερθω εγω μαζι να κραταω το μικε! Θα σας περασουμε σφαιρα να παμε να σκισουμε ταμαγουλα μας!!!! Και μετα λιγα φυστικια ειναι ο,τι πρεπει!!!!! χαχαχαχαχαχαχ

  11. #71
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Τις διαφορες σας στην ετησια...

  12. #72
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν υπαρχει βενζινοκινητο μηχανακι που με μεση 160κμ/ω στην εθνικη καιει λιγοτερο απο ~6λτ/100κμ
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν υπαρχει βενζινοκινητο μηχανακι που με μεση 160κμ/ω στην εθνικη καιει λιγοτερο απο ~6λτ/100κμ
    Αν φοραει τον κλασικο μονοκυλινδρο και λιγα λες.Με τετοια αυτονομια,καποιο φουλαρισμα θε ξεχασε.

  14. #74
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν υπαρχει βενζινοκινητο μηχανακι που με μεση 160κμ/ω στην εθνικη καιει λιγοτερο απο ~6λτ/100κμ
    Καλά αυτό δεν το σχολίασα γιατί προφανώς μπερδεύτηκε όταν έγραψε μέση ωριαία 160 γιατί για να το κάνεις αυτό η μηχανή πρέπει να διακοσαρίζει για πλάκα και να πηγαίνεις με την ταυτότητα στο στόμα.

    Αλλά με 350 χλμ εθνικής όπου σε πολλά κομμάτια θα πιάσει 160 και γενικά θα πηγαίνει με γρήγορους ρυθμούς δικάβαλο, βαλιτσάτο και κάτω από 6 να είναι η κατανάλωση (δύσκολο αλλά να το δεχτώ ότι μπορεί να είναι 5,7 γιατι τον πήγενε και το αεράκι) στα υπόλοιπα 260 χλμ θα έπρεπε να πηγαίνει μόνο κατηφόρα με κλειστό γκάζι, για να βγάλει 3,7.
    Sent from me using a computer.

  15. #75
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foreno Προβολή μηνύματος
    νορμαλ οδήγηση ούτε χαλαρά αλλά ουτε κ στα κόκκινα
    ήταν 350χλμ εθνική κ τα υπόλοιπα επαρχιακοί δρόμοι με πολλές στροφές(μετέωρα-λίμνη πλαστήρα)

    Πάρε κ επίσημες μετρήσεις για να δεις ότι δν λέω μπαρούφες.
    http://www.totalmotorcycle.com/Motor...e/2008-MPG.htm
    http://www.totalmotorcycle.com/Motor...e/2009-MPG.htm

    για το τελευταίο όποτε θέλεις κ τα κοψίδια μέσα όμως
    Φιλε foreno το ότι δεν το πιστεύω εγώ ή κάποιος άλλος δεν μειώνει την άποψή σου, ούτε εσένα.
    Οι κυριότεροι λόγοι είναι:
    α. Δεν σε ξέρουμε.
    β. Μπορεί να κάνουμε λάθος.


    Εγώ πάντως χρειάζομαι κάτι περισσότερο από ένα ποστάκι για να το πιστέψω, ειδικά απ' τη στιγμή που δεν σε ξέρω.

    Το τι μπαρούφες έχω διαβάσει για το δικό μου δεν λέγεται. Και όλοι με παρότρυναν να το οδηγήσω ή να σταματήσω να λέω μαλακίες.

    H σελίδα που έβαλες βγάζει 3,7 και για το st1200
    Για το hyper έχει 4,9.
    Για το δικό μου έχει 4,5.

    Σόρυ αλλά για να βγάλει το δικό μου 4,5 πρέπει να σέρνομαι, ενώ αν βάλουμε στο πρόγραμμα και 350 χλμ εθνική, δικάβαλο και με βαλίτσες θα έπρεπε να με προσπερνάνε τα daf σαν σταματημένο.

    Σου είπα πως έβγαλα 4,3 και το μόνο που μπορώ να πιστέψω είναι πως με παρόμοιους ρυθμούς μπορεί να έβγαλες κάτω από 4.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή λαδιών σε BMW F 650 , τι και πως;
    από kotsis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2012, 14:03
  2. Ktm duke 690,husqvarna 610 sm η bmw 650 xmoto????
    από Giannis_77 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2008, 12:32
  3. Αγορα Bmw F 650 Gs?
    από tasos21 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 15:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF