Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 119

Θέμα: Διαρροές στην Ετήσια motoβόλτα του '14 και οι συνέπειες αυτών

  1. #1
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787

    Διαρροές στην Ετήσια motoβόλτα του '14 και οι συνέπειες αυτών

    *** Δεν αφορά μόνο την ετήσια αλλά και άλλες μοτοβόλτες στις οποίες δηλώνονται πολλές συμμετοχές

    *** Μιλάω για τον εαυτόν μου και για κανέναν άλλο αφορμής δοθείσης από το περιστατικό της φετινής ετήσιας.

    *** Δεν θέτω ερώτημα για να βρεθούν και να τιμωρηθούν με απαγχονισμό στο Σύνταγμα οι ένοχοι, αλλά για να βρεθεί μια λύση και να λειτουργήσει σαν μπούσουλας σε μελλοντικές μοτο-εξορμήσεις με πολύ κόσμο.


    Τα γεγονότα:
    Ανακοινώνεται η ετήσια και οι συμμετοχές είναι πολλές. Ενώ προσφέρεται και η λύση "τάπερ" λόγω της οικονομικής δυσπραγίας που όλοι βιώνουμε, οι περισσότεροι δηλώνουν "Ταβέρνα". Περίπου 80 άτομα.

    Η ταβέρνα υπό κανονικές συνθήκες που δεν θα περίμενε έφοδο 80 πεινασμένων μοταίων, δεν θα μπορούσε να εξυπηρετήσει τόσον κόσμο όταν ο καθένας έδινε και διαφορετική παραγγελία.

    Γίνεται λοιπόν μια προ συνεννόηση από το μοντερέισον τιμ μετά του κάπελα και αποφασίζεται μενού και κόστος κατά κεφαλήν. Έτσι επιτυγχάνεται και καλύτερη εξυπηρέτηση του κόσμου και οικονομικότερη δαπάνη για το φαγητό.

    Ο καιρός αρχικά ηλιόλουστος, έπειτα αίθριος, πιο μετά βροχερός και στο τέλος αστραπώδης και βροντώδης μετά ρίψεως επίπλων και λοιπόν οικοσκευών.

    Στην Αρβανίτσα υπάρχουν στον καφέ 60-65 άτομα. Με τα νέα δεδομένα γίνεται εκ νέου επικοινωνία του μοντ τιμ με το κάπελα και ο κάπελας συμφωνεί ότι δεν υπάρχει θέμα για τόσο μικρή διαφορά.

    Καταλήγουμε στο εξωτικό Μαυρολιθάρι μετά βίας 40 νοματαίοι εκ των οποίων και μερικοί που έχουν δηλώσει "τάπερ".

    Ο κάπελας απαιτεί να πληρωθεί 10*65=650€. Αν οι παρόντες πληρώσουν το συμφωνημένο ποσό ήτοι 40*10=400, το μοντ τιμ μένει έκθετο 250 ευρωπουλάκια. Τα νούμερα μπορεί να μην είναι ακριβώς έτσι αλλά είναι κάπως έτσι με μικρές διαφορές.

    Η λύση δόθηκε από τους συνεπείς, αυξάνοντας κατά 15 € το συμφωνημένο ποσό και τελικά ο κάπελας πληρώθηκε αυτό που αυτός θεωρούσε μινιμουμ.

    Τα ερωτήματα:
    Γιατί να πληρώσουν την νύφη οι συνεπείς??
    Πως έπρεπε να γίνει αν όχι έτσι για να μην εκτεθούμε??
    Τι έγινε λάθος ώστε να μην επαναληφθεί??
    Μπορεί άραγε ν' ακυρωθεί μια ετήσια του μοτό εν εξελίξει (όπως ήδη ακούστηκε) με τόσα άτομα και τόσες μηχανές στον δρόμο???


    Θέλω την άποψή σας και τις προτάσεις σας αρκεί να είναι υλοποιήσιμες, να μην περιέχουν μομφή και γκρίνια.

    Κουβέντα κάνουμε, απόψεις καταθέτουμε για να γίνουν οι επόμενες βόλτες μας καλύτερες από τις προηγούμενες.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Προκαταβολή με αυστηρή ημερομηνία δήλωσης υπαναχώρησης

    Μπορεί να ακούγεται ψυχρό, μπορεί να μη πραγματικά γνωρίζω μέχρι τελευταία στιγμή αν θα έρθω ή οχι, αλλά τότε να μην έχω την απαίτηση να μου έχουν τη προβατίνα στο πιάτο.
    Τσιμπάω τάπερ μαζι μου και ξενοιάζω

  3. #3
    Ταπερ και αγιος ο Υψιστος
    πουτσ@@@@@@@@@

  4. #4
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Μεγαλωσα και για πολλα χρονια δουλευα στην οικογενειακη επιχειριση, εξωτερικο βεβαια αλλα anyway. Σε κηδειες, μνημοσυνα κλπ γινοταν ακριβως το ιδιο πραγμα λεγανε 60 και ερχοντουσαν 30 η 40. Τωρα εσυ αν μπορεις κανε Αμερικανο να πληρωσει παραπανω... δεν υπαρχει περιπτωση... Αρα κανονιζεις και λες θα ερθουμε τη Κυριακη θα ειμαστε απο 40 εως 60 ατομα με budget 12€ το ατομο, μας θελετε? Δεν θα ειναι 10€, θα ειναι 12€ αλλα δεν θα ειναι 15€.

  5. #5
    Α ραααααααα Το avatar του/της Hayate
    Super Moderator
    Εγγραφή
    21/01/2010
    Μηνύματα
    1.372
    Κοίτα το θέμα που θέτεις είναι σοβαρό και λεπτό θα έλεγα.Προσωπικά επειδή τελευταία στιγμή μου γαμήθηκε ο Δίας και το μοτό δεν μπορώ να το βγάλω να κάνει πολλά χλμ. αφού είχα δηλώσει το παρών αναγκάστηκα εσπευσμένα να ακυρώσω την Παρασκευή με όλες τις απαραίτητες ενέργειες(ενημέρωση πρώτα στους mod και μετά στο post της ετήσιας).Επίσης επειδή το ενδεχόμενο τα δικά μου γαμησιάτικα φοβήθηκα οτι θα τα πλερώκουν άλλοι ρώτησα κιόλας αν χρειάζεται να δώσω π.χ. τα 10 ευρώ που θα ήταν η συμμετοχή μου επειδή είχα ακυρώσει τελευταία στιγμή αλλα επειδή δεν μπορώ να είμαι σίγουρος 200% για την οικονομική δυνατότητα ή γιατί γαμήθηκε έτσι ο Δίας και κάποιοι απ'ότι κατάλαβα δεν κατάφεραν ουτε κάν να φτάσουν στην ταβέρνα δε θα ήθελα να το γενικεύσω.Επειδή και οι moderators όμως άνθρωποι είναι δεν πιστεύω οτι θα τους ήταν εύκολο να αναγκάσουν π.χ. να μπαίνει κάποιο "καπέλο" πριν απο την οργανωμένη εκδρομή π.χ. Ετήσια γιατί όπως είπες και εσύ οι καιροί είναι δύσκολοι οικονομικά και στο κάτω κάτω της γραφής δεν παίρνουν μέρος μόνο μπάκουρες σαν εμένα(ελπίζω οτι δε θα θιχτεί καποιος απο τα μέλη για το μπάκουρες) αλλά και άνθρωποι με μεγαλύτερα έξοδα,χωρίς προσωπικά να διαφωνήσω για το καπέλο απλά είναι και ολίγον τι αδύνατο.Σίγουρα όμως καλό θα ήταν να παραθέσουμε όλοι απο μία γνώμη γιατί κάπου στη μέση βρίσκεται η λύση.Αυτά τα ολίγα και πραγματικά ζητώ συγγνώμη αν επιβαρύνθηκε κάποιος ακόμα και απο την δική μου ακύρωση.Επίσης κατακριτέο είναι και το να ζητηθεί το ποσό που παρέθεσες(650 ευρώ) αφού τα άτομα ήταν λιγότερα,δεν θα έπεφτε έξω ο μαγαζάτορας ούτε τα φαγητά θα του χάλαγαν,στο κάτω κάτω της γραφής οι ουρανοί ανοίξανε και μηχανές καβαλούσαν όλοι,δεν είναι οτι είχαν την ασφάλεια της αυτοκινητάρας τους και πάμε και δεν τρέχει τίποτα,όλοι μας δουλεύουμε ή οχι και δεν θα παίξουμε κορώνα γράμματα και την ζωή μας για 1 εκδρομή που πάμε να χαρούμε.Προσωπικά εγώ είμαι σύμφωνος με το "καπέλο",δεν μου φταίνε σε τίποτα ολα τα υπόλοιπα παιδιά που πληρώσαν την 5-αρα παραπάνω,ίσως να το βλέπω και πολύ αυστηρά είναι το πιό δίκαιο για το σύνολο όμως.
    Αυτά τα ολίγα αγαπητέ Vaska.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    502
    Μήπως εάν δεν υπήρχε η ταβέρνα να περιμένει, θα είχαμε γλυτώσει όλη αυτή την (επικίνδυνη) ταλαιπωρία και το "καπέλο" (+10 παρακαλώ)?
    Δεν θα με χάλαγε καθόλου να στρατοπεδεύσω ή να φάω στην Ιτέα, στο Κυριάκι, στη Γραβιά... αν μπορούσαμε να μιλήσουμε και με τους εκτός Αθηνών και να αλλάξει ο τελικός προορισμός δεδομένης της κατάστασης.
    Καλή η ταβέρνα αλλά όταν γίνεται ο αυτοσκοπός της βόλτας αυτά γίνονται.

    Το Moderation team ήθελε (και καλά έκανε) να φροντίσει να μην μείνουμε νηστικοί αφού έτσι συνηθίζεται στας εκδρομάς, και τελικά γύρισε μπούμερανγκ.

    Προς γνώσιν και συμμόρφωσιν.

    Γνώμη μου.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Ο καθενας κανει μονος του κουμαντο ,η στην επομενη, πατε για φαγητο σε μερος που εχει 3-4 ταβερνες.

  8. #8
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος

    Τα ερωτήματα:
    Γιατί να πληρώσουν την νύφη οι συνεπείς??
    Πως έπρεπε να γίνει αν όχι έτσι για να μην εκτεθούμε??
    Τι έγινε λάθος ώστε να μην επαναληφθεί??
    Μπορεί άραγε ν' ακυρωθεί μια ετήσια του μοτό εν εξελίξει (όπως ήδη ακούστηκε) με τόσα άτομα και τόσες μηχανές στον δρόμο???


    Θέλω την άποψή σας και τις προτάσεις σας αρκεί να είναι υλοποιήσιμες, να μην περιέχουν μομφή και γκρίνια.

    Όσοι δηλώσουν ότι θα έρθουν, εκτός από όνομα, μοντέλο μηχανής, κλπ, δίνουν κι αριθμό πιστωτικής/χρεωστικής/λογαριασμού τραπέζης κλπ και τους δεσμεύουμε το ποσό σαν εγγύηση.
    Τραπεζικούς έχουμε να φαν' κι οι κότες

    Βασίλη, χωρίς μομφή γκρίνια ειρωνία ή οτιδήποτε τέτοιο, τέτοιου είδους προβλήματα ανέκαθεν υπήρχαν και θα υπάρχουν.
    Όχι μόνο στις ετήσιες ή στο moto.

    Πιτσιρικάδες τσακωνόμασταν για το ποιος θα ανοίξει στον ντελιβερά γιατί ξέραμε (πάντα μα πάντα όμως) ότι ακόμα κι αν είχαμε συγκεντρώσει όλα τα λεφτά από πριν, είχε δώσει ο καθένας τα φράγκα που έπρεπε γι'αυτά που είχε παραγγείλει κλπ, πάντα μα πάντα ξαναλέω, αυτός που θα πλήρωνε τον ντελιβερά θα κατέληγε να βάλει τελικά κι απ'την τσέπη του.

    Μπορεί η δική μου παρέα να ήταν προβληματική ή να μην ήμασταν καλοί στα μαθηματικά.
    Αλλά δεν το νομίζω.

    Κάποια πράγματα γίνεται να προβλεφθούν, κάποια άλλα όχι.

    Και κυρίως, όσο περισσότερη οργάνωση υπάρχει τόσο πιο καλά θα περάσουν όλοι με ό,τι πάει ίσια, και τόσο χειρότερα με ό,τι στραβώσει.

    Το πιο "εύκολο" είναι να μη φτιάχνονται ούτε γκρουπ, ούτε να παιδεύεται κόσμος να κάνει τους leader/σκουπες, ούτε να είναι στα τηλέφωνα με ταβερνιάρηδες ούτε τίποτα.
    20 πιθανοί προορισμοί και ημερομηνίες, κλήρωση κι όπου κάτσει η μπίλια, καβάλα ο καθένας το μοτοσακό του κι άντε ραντεβού εκεί όσοι πιστοί.
    Καμία οργάνωση = τίποτα δεν μπορεί να πάει στραβά. (κάτι που δεν υπάρχει καν, δεν μπορεί και να χαλάσει)

    Το θέμα είναι ότι οργανώνοντας κάτι, προετοιμάζοντας πράγματα από πριν κλπ, αυξάνεται μεν το ρίσκο να γίνουν κάποιες στραβές, αλλά στήνεται πολύ καλύτερα και το όλο πράγμα με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα καλύτερο αποτέλεσμα συνολικά. Ίσως όχι πάντα.
    Όσο και να προσέξεις πάντως, δεν μπορείς να καλύψεις κάθε πιθανή στραβή (διαρροές, διάρροιες κλπ).

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    Όταν είναι πάρα πολλά τα άτομα δεν παίζει να παρουσιαστούν απλα στην ταβέρνα και να πουν "ήρθαμε" ας φάμε γιατί τότε η ταβέρνα δεν θα μπορέσει να τους εξυπηρετήσει...

    Όταν ο καιρός είναι καλός τότε το ξέρεις από πριν και πάνω κάτω οι συμμετοχές είναι γνωστές από 2-3 μέρες πριν οπότε κανένα πρόβλημα.

    Όταν παίζει να χαλάσει ο καιρός, απλά ενημερώνεις την ταβέρνα ότι την Κυριακή, καιρού επιτρέποντος θα πάνε πχ 60-70 άτομα. Την ίδια μέρα την Κυριακή μερικές ώρες πριν που βλέπεις και τον καιρό και ξέρεις ποιοι θα έρθουν και ποιοι όχι τηλεφωνάς πάλι στις 11 το πρωί ας πούμε την ταβέρνα και λες ότι λόγω καιρού θα είστε 40 άτομα και να ετοιμάσει τραπέζι. Πάλι οι τιμές θα είναι καλές και πάλι θα προλάβει να κόψει σαλάτες από πριν κλπ... Αυτά είναι που παίρνουν χρόνο. Τα κρέατα ούτως ή άλλως εκείνη την στιγμή τα ψήνει και ακόμα και αν πάτε λιγότερα άτομα τα κρατάει "κάβα" στο ψυγείο του χωρίς να του βγουν φύρα!
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  10. #10
    παιδες , αυτη η κουβεντα δεν εχει νοημα.
    προσπαθησαμε για κατι καλυτερο , τα γαμησε ο καιρος και μας βγηκε μπουμερανγκ.
    η κομπλα ξεπεραστηκε βαζοντας πλατη ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ που ηταν στο Μαυρολιθαρι και τους ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙ ΑΥΤΟ.

    Αν ειμασταν επαγγελματιες tour operators μπορει να τα ειχαμε κανονισει αλλιως ... ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ. οι βολτες με τις μηχανες μας αρεσουν και επαγγελματικα κανει ο καθενας αλλα πραγματα.

    δεν φταιει κανεις , ουτε τα παιδια που δεν ηρθαν , και ,σιγουρα , ουτε τα παιδια που ηρθαν.

    για να μην εχουμε ξανα στεναχωριες και δυσκολες καταστασεις ,καλο ειναι να μην ξαναμπλεξουμε με οικονομικους διακανονισμους με τριτους .

    παρακαλω , η κουβεντα για την ταβερνα να τελειωσει εδω .

    ας πιασουμε την κουβεντα για τα αδιαβροχα...
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 16/06/2014 στις 19:30.

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    παρακαλω , η κουβεντα για την ταβερνα να τελειωσει εδω .

    ας πιασουμε την κουβεντα για τα αδιαβροχα...

    Ή για διαρροες απο το tuono του Βυρωνα
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  12. #12
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Ή για διαρροες απο το tuono του Βυρωνα
    Δεν ηρθε με το SRX????
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #13
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Δεν ηρθε με το SRX????
    Το πήρε ο Φίλιππος και μας έμεινε 20κάτι χιλιόμετρα πριν το Μαυρολιθάρι όταν μας έπιασε μπόρα
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  14. #14
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Το πήρε ο Φίλιππος και μας έμεινε 20κάτι χιλιόμετρα πριν το Μαυρολιθάρι όταν μας έπιασε μπόρα
    Kαι τότε ακριβώς ξεκίνησε η περιπέτεια.
    Στο τέλος όμως όλα καλα!
    Περάσαμε ωραία παρά την ταλαιπωρία, είδαμε φάτσες, όπως εσένα πχ που σε έβλεπα κιόλας στον καθρέφτη για ώρα, αλλά δεν είδαμε όσους θα θέλαμε λόγω κατάστασης καιρού. Μετα απο κανα δυό ώρες βέβαια...
    Δεν πειράζει, δεν μασάμε, και του χρόνου καλύτερα!
    Στο άλλο θέμα δεν αναφέρομαι κάν, θα το λύσουμε απλά.
    Παμε σε μερος που έχει ταβέρνες να μας καλύψει χωρίς προειδοποίηση.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #15
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    εγω ξερω να πω, οτι το flower power, που υποτειθεται οτι ειναι το μιξ γκρουπ με τα αργα μηχανακια και τους αρχαριους/απειρους αναβατες, ηταν το πρωτο και με διαφορα που εφτασε μεχρι τελους! οταν αρχισαν να καταφτανουν οι υπολοιποι των διαμελισμενων σημειωτεον γκρουπ, εμεις ειχαμε σχεδον ηδη φαει... ολα τα αλλα ειναι να 'χαμε να λεγαμε!

    οπως κι εγω, ετσι προτεινω κι εσεις να σεβαστειτε την επιθυμια του γιωργου να μην συνεχιστει το θεμα με την ταβερνα... ο ανθρωπος εδωσε ολοκληρη μαχη χθες για να μας κρατησει ευχαριστημενους, και του αξιζουν χιλια ρισπεκτ, και οχι να τον στεναχωρουμε περισσοτερο για κατι που στην τελικη δεν φταιει!

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2011, 18:45
  2. Και οι πούστηδες έχουν δικαίωμα στην αγάπη
    από Tigas στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2006, 14:13
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2005, 23:07
  4. O ANEMOΣ και οι φίλοι του πάνε στην Δημητσάνα...
    από ΑΝΕΜΟΣ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2005, 07:32
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 13:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF