Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: KL250 Super Sherpa vs XT225 Serow

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Τελικα κανατε ψωνια?

  2. #17
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    KLE 250..??
    The mountain is you

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    KLE 250..??
    Πηρες τετοιο εργαλειο..?Πες εντυπωσεις-αυτονομια και γενικοτερα πληροφοριες..

  4. #19
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    Τελικα κανατε ψωνια?
    Όχι, ματαιώθηκε το πρότζεκτ λόγω αφραγκίας, αλλά και διότι το πρόλαβε άλλος το σερπάκι!!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    KLE 250..??
    Βρε είπαμε, δεν έψαχνα πρότση για 250άρι γενικώς, απλώς ήθελα συγκριτικά και γνώμες για τα μοντέλα του τίτλου!
    ΚΛΕ250 έχω εγώ, εδώ στο νησί και είναι τέλειο μηχανάκι, αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο!
    Αν σε ενδιαφέρει για να αγοράσεις και συ, ρώτα να σου πω ό,τι γουστάρεις!
    ...το νου σου!!

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Πες λιγες πληροφοριες για το kle250...Καταναλωση,προβληματα,ανεση-οδηγηση...

  6. #21
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    Πες λιγες πληροφοριες για το kle250...Καταναλωση,προβληματα,ανεση-οδηγηση...
    Μια και είναι εκτός θέματος, θα σου πω εδώ εν συντομία ότι το μηχανάκι αξίζει το βάρος του σε χρυσάφι, και δεν υπερβάλλω... κάνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και τα κάνει καλά, αρκεί να θυμάσαι ότι είναι 250άρι και να μη το θέλεις για κοντρίδια, καγκουριές κλπ, οπότε και πας για κάνα DT ή ακόμη καλύτερα, TDR!!
    Τα μόνα "προβλήματα" που μπορώ να επισημάνω επιγραμματικά είναι:
    -Η (σχετική, μην τρελλαθούμε κι όλα) έλλειψη ροπής σε χαμηλές στροφές, που όμως αν συνηθίσεις να το οδηγείς όπως πρέπει δε θα σου φανεί καθόλου.
    -Η σχετικά στενή και με μεγάλη κλίση (ο πίσω γλιστράει) σέλα, που όμως δεν κουράζει τον οδηγό ιδιαίτερα, σίγουρα είναι πολύ καλύτερη π.χ. από του TTR250 που είχα παλιότερα, και με ένα αντιολισθητικό κάλυμμα και ενίσχυση στο αφρολέξ γίνεται μια χαρά.
    -Ο αρκετός θόρυβος, μια και το μηχανάκι δουλεύει πάντα σε υψηλές στροφές, έτσι είναι φτιαγμένο.

    Κατά τα άλλα μιλάμε για άσπαστο και δυνατό δικύλινδρο και υδρόψυκτο κινητήρα-διαμάντι (ίδιος με το νιντζάκι, αλλά με καρμπ, δίνει σχεδόν 30 άλογα στον τροχό), ΠΟΛΥ καλή πίσω ανάρτηση και ικανοποιητική μπροστινή, ΜΙΑ ΧΑΡΑ φρένα (αυτά που λένε περί ανεπάρκειας αφορούν το 500άρι, που είναι και πάνω από 40 κιλά βαρύτερο), σταθερότητα και συμπεριφορά μεγάλης μηχανής (ταυτόχρονα είναι πανάλαφρο και στρίβει ωραιότατα), απιστευτη αξιοπιστία και καταναλώσεις λογικές, μου έχει βγάλει από 4.5 μέχρι και 6 (δικάβαλο και τσίτα) λίτρα στα 100.
    Ταξιδεύει άνετα με 2 άτομα και σταθερά 120χαω, (εγώ είμαι 98 κιλά κι η κοπελιά πάνω από 70, βάλε και πράγματα μαζί, μιλάμε για 180 κιλά φόρτωμα), το τελικιάζω μόνος μου (και με βαλιτσάρα) πάνω από 140χαω κοντέρ, κάνει άνετα χαλαρές εντουράδες σε κατσικοχωματόδρομους και μέχρι σήμερα που το έχω με σχεδόν 90000χμ ΔΕΝ μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα σε μηχανικά ή ηλεκτρικά, παρόλο που το ξεκατινιάζω καθημερινά με πάνω από 50χμ τσίτα για να πάω στη δουλειά μου και έχει φάει και 3 χειμώνες στη βροχή, ελλείψει στέγης, το καημένο...
    Τα ανταγωνιστικά του μονοκύλινδρα 250άρια κερδίζουν ΜΟΝΟ στη ροπή χαμηλά, πουθενά αλλού...
    Εν ολίγοις θεωρώ ότι είναι με μεγάλη διαφορά το ΑΠΟΛΥΤΟ 250άρι γενικής χρήσεως για την Ελλάδα κι είναι πολύ κρίμα που δε βγαίνει πια...

    Για περισσότερες λεπτομέρειες σε παραπέμπω σε σχετικό thread που έχω ανοίξει στο φόρουμ των καβασάκηδων, με ΠΜ!
    ...το νου σου!!

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    kokkiklhs -->

    Υ.γ.ΠΡιν πολλααα χρονια ειχα κανει βολτιτσα μια ενα τετοιο και θυμαμαι οτι ηταν ιδιαιτερα ζωηρο σαν μοτερακι το ειχε φρεσκομεταχειρο ο παπανικ εδω πατρα στην αντιπρο-kawasaki του και ειχε και προσπεκτ τοτε που αν θυμαμαι καλα εκτος απο αυτο ειχε και το KX500 μεσα καινουργιο με τιμες δραχμων φυσικα....
    Τελευταία τροποποίηση από Tedvj23; 27/08/2014 στις 11:47.

  8. #23
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    kokkiklhs -->

    Υ.γ.ΠΡιν πολλααα χρονια ειχα κανει βολτιτσα μια ενα τετοιο και θυμαμαι οτι ηταν ιδιαιτερα ζωηρο σαν μοτερακι...
    Ναι ρε, έχει πολλή δύναμη για 250άρι και 4χρονο... θυμάμαι είχαμε κοντράρει για πλάκα με φίλο με ΧΤ600 και ενώ στην αρχή μου έφυγε (εννοείται), μετά τον πρόλαβα μια χαρά, φυσικά δεν είχε αρκετή ευθεία για να τελικιάσει κι αυτός...
    ...το νου σου!!

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εχοντας καποτε eliminator με το ιδιο μοτερ εχω να πω οτι πραγματι το μοτερ ειναι διαμαντακι πολυ μπροστα απο την εποχη του σε αποδοση γι αυτο και μπαινει σημερα στο ninja ακομα
    επισης εβγαλε συνολικα πανω απο 120000χλμ
    θεματακια μονιμα ειχε με τα καρμπυρατερ και το συστημα ψυξης αν και δεν ξερω ποσο αυτα αφορουν το anhelo
    παντως ψηλα δεν ξεχωριζε απο τετρακυλινδρο σε ευστροφια και ηχο

  10. #25
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    θεματακια μονιμα ειχε με τα καρμπυρατερ και το συστημα ψυξης αν και δεν ξερω ποσο αυτα αφορουν το anhelo
    Καθόλου, τουλάχιστον το δικό μου, αλλά δεν έχω ακούσει σχετικά κι από κανέναν άλλο...
    ...το νου σου!!

  11. #26

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Xt225 Serow
    από xtasi στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2010, 12:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF