Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 146

Θέμα: Αναμνήσεις 80s

  1. #61
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    6 χρόνια μετά, αλλά τι σημασία έχει;

    Δεν το είχα προσέξει το VF τότε, γιατί δεν πρόσεχα μοτοσυκλέτες τότε.

    Το τραγούδι που ακούγεται (μικρό τμήμα του) είναι το Election Day, που είχε βγάλει το συγκρότημα Arcadia. Θυμίζει Duran Duran , ο τραγουδιστής Simon Le Bon είναι ο ίδιος, και υπάρχει λόγος: Arcadia και Powerstation είναι τα δύο συγκροτήματα, που προέκυψαν από την σύντομη διάλυση των Duran Duran. Στους Powerstation, τραγουδιστής ήταν ο Robert Palmer.

    ----

    Η δική μου all time V4 classic συνεισφορά, είναι φυσικά η διαφήμιση με τον διάδοχο των VF, το VFR750F - RC24 ''νυφη'', στο όλα-άσπρα διαφημιστικό του Γάλα Βλάχας Ελαφρύ.

    Ρε Τελέγονε.... Προχθές μίλαγα με τον με φίλο για την συγκεκριμένη VFR750F και όταν λέω για τη συγκεκριμένη λέω αυτήν την άσπρη. Παρακολουθώ εδώ και χρόνια το car.gr αλλά δεν έχει σκάσει καμία. Μία θυμάμαι για ανταλλακτικά. Πανέμορφη!
    Στην Αμερική την λέγανε και Interceptor!

    https://www.youtube.com/watch?v=KmqXem_SEOo&t=203s

    Ωραίος

  2. #62
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Πάντως το θέμα τσιγκλάει πολύ για ιστορίες.... έχει γιομίσει το moto.gr μπαρμπάδια!

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Πάντως το θέμα τσιγκλάει πολύ για ιστορίες.... έχει γιομίσει το moto.gr μπαρμπάδια!

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Ρε Τελέγονε.... Προχθές μίλαγα με τον με φίλο για την συγκεκριμένη VFR750F και όταν λέω για τη συγκεκριμένη λέω αυτήν την άσπρη. Παρακολουθώ εδώ και χρόνια το car.gr αλλά δεν έχει σκάσει καμία. Μία θυμάμαι για ανταλλακτικά. Πανέμορφη!
    Στην Αμερική την λέγανε και Interceptor!

    https://www.youtube.com/watch?v=KmqXem_SEOo&t=203s

    Ωραίος
    Έδινε πέρσι ένας, ένα πράσινο (!), για 500 ευρώ (!!!), νομίζω έλλειπε το φέρινγκ από την μια μεριά; ή το είχε αλλά δεν ήταν πάνω στην μοτό, κάποια πολύ μικρή έλλειψη τέλος πάντων.

    Αν και έχω RC36, ομολογώ ότι το σκέφτηκα για λίγο να το έπερνα κι αυτό, τι ψυχή έχουν 500 ευρώ; Ε εντάξει μετά σοβαρεύτηκα (λέμε τώρα)


    Το πρόβλημα με τις μοτοσυκλέτες πριν το 1990, είναι το παλαιού τύπου στησιμό τους, σαν πλαίσιο, σαν μάζες, σαν αίσθηση. Όλες τις παλιές 80s και πίσω μοτοσυκλέτες, τις νοιώθεις αδικαιολόγητα βαριές, άχαρες, δύστροπες, ατσούμπαλες, το τιμόνι μακριά και βαρύ, η σέλα πίσω, το μπροστά μέρος ψηλά, το πίσω μέρος χαμηλά κ.ο.κ. Εκεί στο 1990 ξεκίνησε η αλλαγή στον τρόπο σχεδίασης, που δημιούργησε τις μοτοσυκλέτες που νοιώθουμε σήμερα. Το VFR800 Fi του 1999 ας πούμε και το VFR750F-RC24 του 1986, αν ανέβεις από το ένα στο άλλο, παθαίνεις σοκ, πόσο δεινόσαυρος φαίνεται στην αίσθηση το παλιό, πόσο ''ευκολο'' είναι το 800 κι ας είναι σχεδόν ίδια σε βάρος και 30 ίππους δυνατότερο.

    _______

    Οι λάτρεις της δεκαετίας '80 δείτε την ταινία ''Οι απέναντι''.

    Νεαρός σπουδαστής αστρονομίας, περίεργος τύπος που δεν κυκλοφορεί την μέρα και έχει το παρατσούκλι ''το φάντασμα'' , πείθεται από ένα φίλο του, να παρακολουθήσει από το ρετιρέ του με το τηλεσκόπιό του, μια οικογένεια σε απέναντι πολυκατοικία, προκειμένου ο φίλος να βρει πάτημα να καλεστεί στο πάρτυ της κόρης της οικογένειας. Παρατηρώντας την ζωή της οικογένεια ο ήρωας, θα αρχίσει να σκέφτεται πράγματα για την δική του ζωή και να κάνει κάποιες αλλαγές.

    Η ταινία είναι σχεδόν ντοκυμαντέρ στο πόσο καλά αναπαριστά και αποτυπώνει την εποχή εκείνη. Όσοι δεν ζήσανε τα 80s μπορούν μέσα από την ταινία αυτή να δούνε πως περίπου ήτανε. Όσοι τα ζήσανε, να τα θυμηθούνε (γιατί ακούμε κατά καιρούς και κάτι ανοησίες πόσο καλά είμασταν τάχα μου τότε). Για παράδειγμα, στο διαμέρισμα του ήρωα, ακούγεται στο βάθος, από κάποιο άλλο διαμέρισμα, ο αμερικάνικος σταθμός, που υπήρχε τότε εκτός από την ΕΡΤ στα κύματα ΑΜ (δεν υπήρχαν σε χρήση τα FM ακόμα) με την χαρακτηριστική παραμόρφωση των ΑΜ. Κόντρες στην παραλιακή, η αστυνομία της εποχής, τα ηλεκτρονικά παιχνίδια, η μουσική, τα κλεφτρόνια-συνεργεία, τα ήθη της νεολαίας, τα ήθη των αστών, τα πορτοκαλί φώτα που είχε η παραλιακή στο Ελληνικό, όλα αποτυπώνονται.

    Κορυφαία στιγμή, το ducati λυμένο με τα καρμπυρατέρ να κρέμονται από τις ντίζες, τον ήρωα να ρωτάει ''τι της κάνεις;'' και ο ''μάγκας'' Θέμης Μάνεσης απαντάει ''τα λαιμα της έχει και την έφερα λίγο στο γιατρό''.

    Είναι μία από τις καλές ελληνικές ταινίες, έτσι κι αλλοιώς, ασχέτως νοσταλγίας 80s, όσοι δεν το έχετε δει, δεν θα χάσετε.

    Υπάρχει και στο ουτούμπε ολόκληρη
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 16/03/2020 στις 11:22.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Έδινε πέρσι ένας, ένα πράσινο (!), για 500 ευρώ (!!!), νομίζω έλλειπε το φέρινγκ από την μια μεριά; ή το είχε αλλά δεν ήταν πάνω στην μοτό, κάποια πολύ μικρή έλλειψη τέλος πάντων.

    Αν και έχω RC36, ομολογώ ότι το σκέφτηκα για λίγο να το έπερνα κι αυτό, τι ψυχή έχουν 500 ευρώ; Ε εντάξει μετά σοβαρεύτηκα (λέμε τώρα)


    Το πρόβλημα με τις μοτοσυκλέτες πριν το 1990, είναι το παλαιού τύπου στησιμό τους, σαν πλαίσιο, σαν μάζες, σαν αίσθηση. Όλες οι παλιές 80s και πίσω μοτοσυκλέτες, τις νοιώθεις αδικαιολόγητα βαριές, άχαρες, δύστροπες, ατσούμπαλες, το τιμόνι μακριά και βαρύ, η σέλα πίσω, το μπροστά μέρος ψηλά, το πίσω μέρος χαμηλά κ.ο.κ. Εκεί στο 1990 ξεκίνησε η αλλαγή στον τρόπο σχεδίασης, που δημιούργησε τις μοτοσυκλέτες που νοιώθουμε σήμερα. Το VFR800 Fi του 1999 ας πούμε και το VFR750F-RC24 του 1986, αν ανέβεις από το ένα στο άλλο, παθαίνεις σοκ, πόσο δεινόσαυρος φαίνεται στην αίσθηση το παλιό, πόσο ''ευκολο'' είναι το 800 κι ας είναι σχεδόν ίδια σε βάρος και 30 ίππους δυνατότερο.

    _______

    Οι λάτρεις της δεκαετίας '80 δείτε την ταινία ''Οι απέναντι''.

    Νεαρός σπουδαστής αστρονομίας, περίεργος τύπος που δεν κυκλοφορεί την μέρα και έχει το παρατσούκλι ''το φάντασμα'' , πείθεται από ένα φίλο του, να παρακολουθήσει από το ρετιρέ του με το τηλεσκόπιό του, μια οικογένεια σε απέναντι πολυκατοικία, προκειμένου ο φίλος να βρει πάτημα να καλεστεί στο πάρτυ της κόρης της οικογένειας. Παρατηρώντας την ζωή της οικογένεια ο ήρωας, θα αρχίσει να σκέφτεται πράγματα για την δική του ζωή και να κάνει κάποιες αλλαγές.

    Η ταινία είναι σχεδόν ντοκυμαντέρ στο πόσο καλά αναπαριστά και αποτυπώνει την εποχή εκείνη. Όσοι δεν ζήσανε τα 80s μπορούν μέσα από την ταινία αυτή να δούνε πως περίπου ήτανε. Όσοι τα ζήσανε, να τα θυμηθούνε (γιατί ακούμε κατά καιρούς και κάτι ανοησίες πόσο καλά είμασταν τάχα μου τότε). Για παράδειγμα, στο διαμέρισμα του ήρωα, ακούγεται στο βάθος, από κάποιο άλλο διαμέρισμα, ο αμερικάνικος σταθμός, που υπήρχε τότε εκτός από την ΕΡΤ στα κύματα ΑΜ (δεν υπήρχαν σε χρήση τα FM ακόμα) με την χαρακτηριστική παραμόρφωση των ΑΜ. Κόντρες στην παραλιακή, η αστυνομία της εποχής, τα ηλεκτρονικά παιχνίδια, η μουσική, τα κλεφτρόνια-συνεργεία, τα ήθη της νεολαίας, τα ήθη των αστών, τα πορτοκαλί φώτα που είχε η παραλιακή στο Ελληνικό, όλα αποτυπώνονται.

    Κορυφαία στιγμή, το ducati λυμένο με τα καρμπυρατέρ να κρέμονται από τις ντίζες, τον ήρωα να ρωτάει ''τι της κάνεις;'' και ο ''μάγκας'' Θέμης Μάνεσης απαντάει ''τα λαιμα της έχει και την έφερα λίγο στο γιατρό''.

    Είναι μία από τις καλές ελληνικές ταινίες, έτσι κι αλλοιώς, ασχέτως νοσταλγίας 80s, όσοι δεν το έχετε δει, δεν θα χάσετε.

    Υπάρχει και στο ουτούμπε ολόκληρη
    Άρης φάντασμα Ρέτσος ,πρώτη μέρα κυκλοφορίας της πήγαμε να την δούμε και καθώτι ήταν Κ18 και ήμασταν 16 ,πήγαμε με τσιγάρο στο γκισέ να βγάλουμε εισιτήριο, α ρε χρόνια...
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2285652

  6. #66
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    . Όλες τις παλιές 80s και πίσω μοτοσυκλέτες, τις νοιώθεις αδικαιολόγητα βαριές, άχαρες, δύστροπες, ατσούμπαλες
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2e0189b406b426f20a62bd0247e4f1a2.jpg 
Προβολές:	360 
Μέγεθος:	64,8 KB 
ID:	415989
    porca miseria.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2e0189b406b426f20a62bd0247e4f1a2.jpg 
Προβολές:	360 
Μέγεθος:	64,8 KB 
ID:	415989
    "Ατσούμπαλες" , ρε τι γράφει η νεολαία ...

  8. #68
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Πάντως το θέμα τσιγκλάει πολύ για ιστορίες.... έχει γιομίσει το moto.gr μπαρμπάδια!
    Χίλιες φορές να νταλαβερίζομαι στα παρωχημένα φόρουμ με μπαρμπάδες παρά με .....νεολαίο του facebook με το στυλ ''se trexw oti wra thes'' πιτσιρικάς με ζ750 πρώην πάπάκιας - Ναι, το άκουσα και αυτό!!
    porca miseria.

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Ωχ το βλεπω να παει το θεμα ''παππουδια'' vs νεολαια

  10. #70
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Ωχ το βλεπω να παει το θεμα ''παππουδια'' vs νεολαια
    Εγώ είμαι αυτός που θα εκπροσωπήσει τη νεολαία;;; Χα χα χα!

    Thanks mate!

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της daculas
    Εγγραφή
    08/08/2009
    Μηνύματα
    200
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Ναι ρε,ποιός το γ@μει το cam gear train.
    Γιατί, νομίζεις ότι ήξερε αγγλικά να το διαβάσει που το έγραφε στο fairing???

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Εγώ έχω ένα θείο που το λένε Θανάση
    και στα 80ς τον φωνάζαν Σατανάση
    γιατί είχε καβάσω κι έτρεχε και τους γ... όλους στις κόντρες.


    Τώρα γέρασε όμως και έμεινε στις ιστορίες.
    Ρετρολάγνος ο θείος.
    Πάντως το καλό είναι ότι που και που γ....
    και για κανένα μήνα μετά είναι φρόνιμος
    Ύστερα άντε πάλι με το μπορου μπούρου
    μέχρι να ξανάρθει η Κρητικιά που έχει γκόμενα
    και μπει στο πόουζ

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Cam Gear Train που το είχα πάει για άλλη δουλειά, και μου είπε ότι ακούγεται η καδένα, μου έχει τύχει και εμένα, από μάστορα στα Γιάννενα. Κι όταν του λέω ''μα τι λες, έχει κίνηση με γρανάζια'' μου απάντησε ''α το ξέρω, όλα αυτά εμείς έτσι τα λέμε!''



    Μια που πήγα, και μια που έφυγα.

    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #74
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Στο παλιές οικογενειακές φωτογραφίες ήθελα να το βάλω αλλά είναι βίντεο.

    https://www.youtube.com/watch?v=q0Pj...ture=emb_title ( Σουζες και αλητεία στο Ζωγράφου.Δεκαετια του 80. )
    Παλιό ρεπορτάζ της ΕΡΤ,αξιοσημείωτη η στάση του Διοικητή τροχαίας που είναι εκεί και μιλάει στο τέλος "Καταρχήν τα παιδιά αυτά είναι δεξιοτέχνες''

    Για πείτε τώρα,ποιος άραζε εκεί τότε;Είναι κανείς σε αυτό το βίντεο; Ο κ.buckley τι έχει να πει περί τούτου;
    porca miseria.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Στο παλιές οικογενειακές φωτογραφίες ήθελα να το βάλω αλλά είναι βίντεο.

    https://www.youtube.com/watch?v=q0Pj...ture=emb_title ( Σουζες και αλητεία στο Ζωγράφου.Δεκαετια του 80. )
    Παλιό ρεπορτάζ της ΕΡΤ,αξιοσημείωτη η στάση του Διοικητή τροχαίας που είναι εκεί και μιλάει στο τέλος "Καταρχήν τα παιδιά αυτά είναι δεξιοτέχνες''

    Για πείτε τώρα,ποιος άραζε εκεί τότε;Είναι κανείς σε αυτό το βίντεο; Ο κ.buckley τι έχει να πει περί τούτου;
    Δεν τα πρόλαβα εγώ αυτά

Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αναμνήσεις απ'το Βερολίνο
    από illuminatios στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 13:46
  2. radio 70s-80s
    από afrotwin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2005, 19:51
  3. 80 Xronia Olumpiakara!!!!!!!!!!!!!!!
    από karelis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 15:22
  4. Εξατμιση Σε Τdr 80
    από NERGAL στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2004, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF