Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: αναβάθμιση φρένων σε africa twin

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122

    αναβάθμιση φρένων σε africa twin

    σκέφτομαι να αλλάξω την τρομπα του μπροστινού
    φρενου με μια απο ενα cbr 1100 mod 98.δεν ειμαι κ πολυ γνώστης,αλλα μου είπαν οτι αξίζει. θελω τη γνωμη σας αν μπαίνει η συγκεκριμένη τρομπα στο αφρικα χωρίς πατέντες κ αν αξίζει η αλλαγή σκετη,η θα πρέπει να αλλαξω κ κατι αλλο για να εχω καλύτερο αποτελεσμα?

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/06/2014
    Μηνύματα
    12
    βάλε σωληνάκια υψηλής μπροστά και για φτηνά και καλά φτιάχνουν στην Σπύρου Πάτσι. Από την τρόμπα πιο φτηνά και καλύτερο φρένο.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    μπορείς να μου δώσεις ακριβή πληροφορίες για το μαγαζι στην Σπύρου πατσι?σε πμ έστω. τα έχεις παρει κ συ σε αφρικα?εισαι ευχαριστημενος?ποσο κοστίζουν?
    την εχω βρει σε καλη τιμη τρομπα κ σκέφτομαι να την παρω κ αυτήν,απλα δεν γνωρίζω αν μπαίνει χωρίς πατέντες,ξερει κανεις να μου πει?η μανετα η μανισια θα μπενει πανω η θα θελει την δικια της απο cbr ?

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sgi Προβολή μηνύματος
    μπορείς να μου δώσεις ακριβή πληροφορίες για το μαγαζι στην Σπύρου πατσι?σε πμ έστω. τα έχεις παρει κ συ σε αφρικα?εισαι ευχαριστημενος?ποσο κοστίζουν?
    την εχω βρει σε καλη τιμη τρομπα κ σκέφτομαι να την παρω κ αυτήν,απλα δεν γνωρίζω αν μπαίνει χωρίς πατέντες,ξερει κανεις να μου πει?η μανετα η μανισια θα μπενει πανω η θα θελει την δικια της απο cbr ?
    Εχω βάλει τρόμπα απο hornet για να μπαίνει και ο καθρέφτης του αφρικα. Είναι ίδια με του xx.

    Eχω και σωληνακια υψηλής στο μηχανάκι.

    Κάνε την αλλαγή αξίζει, δικαβαλος και φουλ φορτωμένπ σταματάει πολύ πιο εύκολα και απο αίσθηση είναι καλύτερο απο πριν.

    Η καλύτερη βελτίωση για τα φρένα του αφρικα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    kordix η μανετα που περνει η τρομπα απο το xx ειναι η ιδια με την μανισια του αφρικα η θα χρειαστώ κ την μανετα ???

  6. #6
    ρακόμελος Το avatar του/της naxiotis
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    316
    βάλε πρώτα σωληνακια υψηλής(λογικά έχεις τα λασιχένια μαμά δεκαετίας +++++) και μια αλλαγά-εξαερωση υγρών και αν μετά δεν είσαι ικανοποιημένος ψάξου για αλλαγή τρόμπας
    ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΝΩΡΙΣ

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/06/2014
    Μηνύματα
    12
    Δεν το θυμάμαι το όνομα του αλλά αν δεν βιάζεσαι θα στο στείλω με πμ αύριο. δεν ξέρω για την τρόμπα αν μπαίνει αν και πιστεύω ότι δεν θα την αλλάξεις μετά από τα σωληνάκια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από roumelis Προβολή μηνύματος
    Δεν το θυμάμαι το όνομα του αλλά αν δεν βιάζεσαι θα στο στείλω με πμ αύριο. δεν ξέρω για την τρόμπα αν μπαίνει αν και πιστεύω ότι δεν θα την αλλάξεις μετά από τα σωληνάκια.
    περιμένω πμ όταν το θυμηθείς

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    kordix η μανετα που περνει η τρομπα απο το xx ειναι η ιδια με την μανισια του αφρικα η θα χρειαστώ κ την μανετα ???

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sgi Προβολή μηνύματος
    μπορείς να μου δώσεις ακριβή πληροφορίες για το μαγαζι στην Σπύρου πατσι?σε πμ έστω. τα έχεις παρει κ συ σε αφρικα?εισαι ευχαριστημενος?ποσο κοστίζουν?
    την εχω βρει σε καλη τιμη τρομπα κ σκέφτομαι να την παρω κ αυτήν,απλα δεν γνωρίζω αν μπαίνει χωρίς πατέντες,ξερει κανεις να μου πει?η μανετα η μανισια θα μπενει πανω η θα θελει την δικια της απο cbr ?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sgi Προβολή μηνύματος
    kordix η μανετα που περνει η τρομπα απο το xx ειναι η ιδια με την μανισια του αφρικα η θα χρειαστώ κ την μανε ???
    .Του αφρικα η μανετα είναι πιο κοντή . Δες αν η τρόμπα του xx
    έχει θέση για καθρέπτη.

  11. #11
    ένα ΠΜ και προς τα εδώ για τα σωληνάκια παρακαλώ, ευχαριστώ πολύ.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    .Του αφρικα η μανετα είναι πιο κοντή . Δες αν η τρόμπα του xx
    έχει θέση για καθρέπτη.
    αν εχει θεση για καθρέφτη η τρομπα του xx τι σημαίνει?οτι κανει η μανετα η μανισια του αφρικα η οχι? η πως κ να εχει θελω κ αλλη μενατα?απλα ρωτησες αν εχει βαση μαζι η τρομπα για να μην ψαχνω μετα για εχτρα βαση?

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2011
    Μηνύματα
    122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    .Του αφρικα η μανετα είναι πιο κοντή . Δες αν η τρόμπα του xx
    έχει θέση για καθρέπτη.
    το οτι ειναι πιο κοντη σημαινει οτι δν κανει ???

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sgi Προβολή μηνύματος
    αν εχει θεση για καθρέφτη η τρομπα του xx τι σημαίνει?οτι κανει η μανετα η μανισια του αφρικα η οχι? η πως κ να εχει θελω κ αλλη μενατα?απλα ρωτησες αν εχει βαση μαζι η τρομπα για να μην ψαχνω μετα για εχτρα βαση?
    Ναι πάρε μια τρόμπα από χόντα που να εχει ετοιμη θέση για καθρέπτη, για να μην ψάχνεσαι με νεα βαση καθρέπτη. Πάρε από απο hornet, cb 1300 όλες ίδιες τρόμπες είναι απλά αλλάζει η βάση του καθρέπτη. Οσα μηχανάκια εχουν φερινγκ εχουν τους καθρέπτες στη μούρη του φαίρινγκ.

    Στου χορνετ που πήρα εγώ ταίριαξε η πιο κοντή μανέτα του άφρικα μια χαρά. Απ ότι ξέρω και του CBR 600 ίδια είναι αλλά χωρίς βάση για καθρέπτη. Για το αν ταιριάζει η κοντή μανέτα του άφρικα στη τρόμπα του χχ δεν το γνωρίζω, λογικά θα κάνει αλλά τσέκαρέ το πριν την αγοράσεις. Αν εχεις τις μαμα χούφτες δεν υπάρχει πρόβλημα με την μανέτα του χχ αλλά αν θες να βάλεις στο μέλλον κλειστές ίσως η πιο μεγάλη μανέτα από street μηχανάκι να μη χωράει.



    Τώρα όσον αφορά τη βελτίωση, βάλε και σωληνάκια αλλά κάνε και ενα σέρβις στις μαμα δαγκώνες για μένα είναι πολύ σημαντικό αυτό. Θα αποκτήσεις αψογα φρένα. Σε μικρές ταχύτητες δεν πολυφαίνεται η διαφορά αλλά μετά τα 100 θα σταματάς με πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια και πολύ πιο γρήγορα από πριν.

  15. #15
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    φιλε αμα δεν αλλαξεις δαγκανες και δε βαλεις καλα τακακια, φρενα δε θα εχεις...με κλανιες αβγα δε βαφεις...

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αλλαγη πλεξουδας σε africa twin
    από bocaros στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2013, 14:31
  2. Τζετάρισμα καρμπ. σε africa twin 750
    από kordix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2012, 14:42
  3. ABS σε Africa Twin
    από asmar στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2007, 10:32
  4. Διαφορές ανάμεσα σε Africa Twin 750 -Africa Twin XRV 750
    από Bakagr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2006, 01:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF