Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 66

Θέμα: Βοηθεια σε αγορα μπουφαν

  1. #16
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Για μένα δεν αντέχονται ακόμα και αν το φοράς μόνο όταν πας βόλτα.

    Μήπως τελικά έχω πολύ αργό μηχανάκι?
    Sent from me using a computer.

  2. #17
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από X-Virus Προβολή μηνύματος
    αντεχονται τα δερματινα το καλοκαιρι?? παραδειγμα?
    Μέσα στην πόλη όχι. Υπάρχουν βέβαια και κάποια διάτρητα που αερίζονται αλλά όχι τόσο όσο π.χ. το revit air που σου είπανε από πάνω. Εκτός πόλης τα δερμάτινα αντέχονται μια χαρά, είτε εθνική είτε επαρχιακός. Άκου τους υπόλοιπους και πάρε τώρα ένα 3 ή 4 εποχών που βγάζοντας επενδύσεις και ανοίγοντας αεραγωγούς θα την ψιλοβγάλεις Αύγουστο και Σεπτέμβρη και μόλις χειμωνιάσει αγοράζεις ένα καλοκαιρινό για του χρόνου (θα το βρεις ίσως και πιο φτηνά τότε). Τι να την κάνεις τη μούρη όταν θα φτάνεις το χειμώνα στον προορισμό σου και θα τρέμεις ή θα είσαι κάθε τρεις και λίγο άρρωστος.

    Κι εγώ Κρήτη είμαι.
    Φύγαμε...

  3. #18
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Ρε σεις όλοι στη Κρήτη τόσο κρυουλιάριδες είστε?

  4. #19
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    ... και μόλις χειμωνιάσει ........
    Τι να κάνει λέει?
    Sent from me using a computer.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Για μενα θες 2 μπουφανακια(καλοκαιρινο-χειμωνιατικο) ή 1 τεσσαρων εποχων(απο το οποιο βγαζεις οτι εσωτερικα εχει και το κανεις αερατο οσο γινεται..) στην τελικη δεν χρειαζεται να το κανεις και πετσι οταν σταματας μπορεις να το βγαζεις να παιρνεις και λιγο αερα και με αυτα τα λεφτα παιρνεις και γαντια και το τεσσαρων εποχων ανετα ειδαλως βαζεις κατι παραπανω και παιρνεις 2 διαφορετικα και με λιγο υπομονη ψαξιμο βρισκεις πολυ καλες προσφορες σε διαφορες μαρκες..

  6. #21
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    To καλοκαιρινό μπουφάν είναι must.

    Οτιδήποτε άλλο αποφεύγουμε να το φοράμε το καλοκαίρι. Το πολύ πολύ να το βάλουμε σε καμιά βόλτα που οριακά μπορεί να ανταπεξέλθει. Και μόνο αν είναι της προκοπής και όχι 4 εποχών μόνο στα χαρτιά.
    Τα 4 εποχών είναι ακριβά. Και όταν λέω ακριβά, εννοώ ακριβά. Τα υπόλοιπα είναι 3 εποχών. Μη κοιτάτε στα σαιτ που βάζουν ότι ταμπέλα θέλουν στην περιγραφή.
    Επίσης τα 4 εποχών βγαίνουν συνήθως σε φόρμα 3/4.

    Τώρα αν εσείς μπορείτε να οδηγήστε το μοτοσακό σας με μπουφανάκι 4 εποχών μέσα στο Ηράκλειο τον 15αυγουστο, πάω πάσο.

    Αν μπορείτε να φορέσετε οτιδήποτε άλλο εκτός από καλοκαιρινό για να πάτε τραπεζότσαρκα ένα καλοκαιρινό πρωινό στα Χανιά είστε ήρωες.

    Αν πάτε μια βόλτα το βραδάκι Ρέθυμνο -Χανιά για μπίρα με τους κολλητούς και κουβαλάτε το 3/4ων μαζί σας τι να πω?

    Το πιθανότερο πάντως είναι, αν δεν έχουμε καλοκαιρινό, να αποφεύγουμε τη χρήση μπουφάν συστηματικά. Εγώ πάντως πιάνω τον εαυτό μου να κάνει πολλές φορές γαργάρα ακόμα και το καλοκαιρινό και να κυκλοφορώ αμάνικος. Και είναι επικίνδυνη η Κρήτη το καλοκαίρι!

    To καλοκαιρινό μπουφάν και τα καλοκαιρινά γάντια είναι must.
    Sent from me using a computer.

  7. #22
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από X-Virus Προβολή μηνύματος
    αντεχονται τα δερματινα το καλοκαιρι?? παραδειγμα?
    Τα δικα μου δερματα ειναι διατρητα,κατω απο 80 απλα νομιζεις οτι φορεσες ταχυβραστηρα.......
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #23
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Απο Κρητη δεν ξερω, αλλα απο τον εαυτο μου αν κρινω θα συμφωνησω απολυτα με τον Daz.

    Το καλοκαιρι χωρις ενα τρυπητο μπουφαν δεν αντεχεται η κατασταση.
    Η προστασια ειναι μονο κατι καλυτερο απο το να μη φορας τιποτα. Θα σε προστατευσει σε καμια χαζοχυμα και με πολυ λιγα χλμ.
    Αλλιως εχει γινει λωριδες και φυτιλια και γυρευεις να μαζεψεις τα προστατευτικα απο τα γυρω χωραφια.
    Αλλα οπως προειπα απο το τιποτα ειναι καλυτερα.

    Εγω εχω το dainese το air flux το προηγουμενο μοντελο.
    Με εχει βολεψει παρα πολυ.
    Δες το
    (Τυχαιο το site. Γκουγκλαρε το.)

    Απο γαντια ισως η καλυτερη αγορα μοτοεξοπλισμου που εχω κανει ειναι κατι καλοκαιρινα alpinestars
    Δες τα
    Και παλι τυχαιο το site.

    Επειδη στα βαρια κρυα τα χερια μου την ακουν πολυ ασχημα, πηρα πολυ βαρυ χειμερινο γαντι.
    Θελω 5 λεπτα για το βαλε - βγαλε οποτε τα φοραω οταν πραγματικα κανει ασηκωτο για τα δεδομενα μου κρυο.

    Εχω παρει λοιπον ενα ζευγαρι ισοθερμικα που οταν το κρυο ειναι φυσιολογικο τα φοραω μεσα απο τα alpine που σου ποσταρα παραπανω και ειμαι μια χαρα.
    Απο τους 12 μηνες, τους 5+ ειμαι μονο με το καλοκαιρινο, τους αλλους 5 καλοκαιρινο με τα ισοθερμικα απο μεσα, και τα χειμερινα αντε να τα βαλω τους 2 μηνες που βαραινει καπως το κρυο (ή αν ειναι ταξιδακι μακρινη βολτα που εκει αρχιζει και τσιμπαει).
    Τα γαντια εχουν πολυ μαλακο δερμα, εμενα το νουμερο μου εκατσε αψογα, εχουν μια χαρα αισθηση και σε δυο χαζοπτωσεις που βρηκαν κατω τη λιγη δουλεια που ειχαν να κανουν την εκαναν.
    Αυτο που λεει η Βαντα για ψηλο γαντι (να φτανε πανω απο τον καρπο) ειναι πολυ σωστο απο αποψη ασφαλειας, αλλα εμενα αυτο ειναι το προβλημα μου με τα χειμερινα. Αν το ειχα και με τα καλοκαιρινα παιζει και να κυκλοφορουσα χωρις γαντια και δεν το θελω....

    Παντως το χειμωνα θα χρειαστεις κανονικο μπουφανακι οπως και να εχει.

  9. #24
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Απο γαντια ισως η καλυτερη αγορα μοτοεξοπλισμου που εχω κανει ειναι κατι καλοκαιρινα alpinestars
    Δες τα
    [spam]

    Ωραίο! Από θέμα αντοχής τι λένε? Επειδή την ψιλοφοβάμαι την alpine, ρωτάω!

    Ξέμεινα με ένα ζευγάρι καλοκαιρινά "πόλης" (υφασμάτινα με λίγο δέρμα στην παλάμη) και σε ταξίδια φοράω τα πιο λεπτά χειμερινά που έχω.

    [/spam]
    Sent from me using a computer.

  10. #25
    Banned
    Εγγραφή
    19/07/2014
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Απο Κρητη δεν ξερω, αλλα απο τον εαυτο μου αν κρινω θα συμφωνησω απολυτα με τον Daz.

    Το καλοκαιρι χωρις ενα τρυπητο μπουφαν δεν αντεχεται η κατασταση.
    Η προστασια ειναι μονο κατι καλυτερο απο το να μη φορας τιποτα. Θα σε προστατευσει σε καμια χαζοχυμα και με πολυ λιγα χλμ.
    Αλλιως εχει γινει λωριδες και φυτιλια και γυρευεις να μαζεψεις τα προστατευτικα απο τα γυρω χωραφια.
    Αλλα οπως προειπα απο το τιποτα ειναι καλυτερα.

    Εγω εχω το dainese το air flux το προηγουμενο μοντελο.
    Με εχει βολεψει παρα πολυ.
    Δες το
    (Τυχαιο το site. Γκουγκλαρε το.)

    Απο γαντια ισως η καλυτερη αγορα μοτοεξοπλισμου που εχω κανει ειναι κατι καλοκαιρινα alpinestars
    Δες τα
    Και παλι τυχαιο το site.

    Επειδη στα βαρια κρυα τα χερια μου την ακουν πολυ ασχημα, πηρα πολυ βαρυ χειμερινο γαντι.
    Θελω 5 λεπτα για το βαλε - βγαλε οποτε τα φοραω οταν πραγματικα κανει ασηκωτο για τα δεδομενα μου κρυο.

    Εχω παρει λοιπον ενα ζευγαρι ισοθερμικα που οταν το κρυο ειναι φυσιολογικο τα φοραω μεσα απο τα alpine που σου ποσταρα παραπανω και ειμαι μια χαρα.
    Απο τους 12 μηνες, τους 5+ ειμαι μονο με το καλοκαιρινο, τους αλλους 5 καλοκαιρινο με τα ισοθερμικα απο μεσα, και τα χειμερινα αντε να τα βαλω τους 2 μηνες που βαραινει καπως το κρυο (ή αν ειναι ταξιδακι μακρινη βολτα που εκει αρχιζει και τσιμπαει).
    Τα γαντια εχουν πολυ μαλακο δερμα, εμενα το νουμερο μου εκατσε αψογα, εχουν μια χαρα αισθηση και σε δυο χαζοπτωσεις που βρηκαν κατω τη λιγη δουλεια που ειχαν να κανουν την εκαναν.
    Αυτο που λεει η Βαντα για ψηλο γαντι (να φτανε πανω απο τον καρπο) ειναι πολυ σωστο απο αποψη ασφαλειας, αλλα εμενα αυτο ειναι το προβλημα μου με τα χειμερινα. Αν το ειχα και με τα καλοκαιρινα παιζει και να κυκλοφορουσα χωρις γαντια και δεν το θελω....

    Παντως το χειμωνα θα χρειαστεις κανονικο μπουφανακι οπως και να εχει.
    ακριβουτσικο το γαντακι σου παντος.. τουλαχιστον για τα λεφτα που εχω εγω τωρα..

  11. #26
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος

    Ωραίο! Από θέμα αντοχής τι λένε? Επειδή την ψιλοφοβάμαι την alpine, ρωτάω!
    Καβαλαω 4 (?) χρνια (κατι τετοιες ωρες δεν το εχω με το μερημα), και ηταν απο ταπρωτα πραγματα που αγορασα.
    Το κρανος, αυτα και το μπουφαν το air flux.

    Χριστο δεν εχουν παθει.
    Κι εχουν φαει και νταλα και βροχη και σουρσιμο κι απ'ολα. Ουτε ραφη δεν εχει ξεφτυσει.
    Α, και βασικο! Δεν ιδρωνουν τα χερια μου με τιποτα.
    Για μυκητες και λοιπες μυρωδιες ουτε λογος.

    @x-virus: που να δεις αλλα ποσο κανουν, να σου φυγει το καφασι.
    Κοιτα, την τσεπη σου εσυ την ξερεις και την κουμανταρεις.
    Τα λεφτα τους παντως θεωρω οτι τα αξιζουν αν τα συγκρινεις με αντιστοιχα σε τιμη γαντια.
    (Δεν ξερω σε ποιο μαγαζι κοιτας. Εγω αν θυμαμαι καλα τα ειχα παρει ενα 65αρι)

  12. #27
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Αν δεν κάνεις ταξίδια δεν χρειάζεσαι χειμερινό μπουφάνΕ.Μιας και είσαι στη Κρήτη δεν χρειάζεσαι χειμερινό μπουφάνΕ part two.Εαν δεν μένεις αρκετές ώρες έξω τον χειμώνα με το μηχανάκι και η δουλειά σου ειναι σε κλειστό χώρο δεν χρειάζεσαι χειμερινό μπουφάνΕ part three.Αυτά.

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από X-Virus Προβολή μηνύματος
    αντεχονται τα δερματινα το καλοκαιρι?? παραδειγμα?
    Αν μιλάς για γάντια, για μένα αντέχονται. Εγώ, εδώ και δύο χρόνια, φοράω αυτά.
    Αν μιλάς για μπουφάν.. όταν χτυπήσει το πρώτο 35άρι θέλεις να το πετάξεις κάτω (αφού κάνεις μισή ώρα να το ξεκολλήσεις από πάνω σου) και να του βάλεις φωτιά..
    safety doesn't happen by accident

  14. #29
    Banned
    Εγγραφή
    19/07/2014
    Μηνύματα
    22
    λοιπον λοιπον.. τελικα μαλλον θα παρω το Dainese Airframe που μου αρεσε απο την αρχη.
    τους 2 μηνες με το κρυο (ας το πουμε κρυο αυτο που εχει εδω) θα την παλεψω με φλις και φουτερ. ετσι κ αλλιως δεν θα κανω πολλες διαδρομες τον χειμωνα.
    προστατευτικο πλατης δεν εχω καταλαβει τις διαφορες τους (G1, G2 κλπ).
    επισεις, τα γαντια δεν ειναι συμαντικο να εχουν σκληρα σημεια?
    κατι gel που διαβαζα, εχουν νοημα?

  15. #30
    Banned
    Εγγραφή
    19/07/2014
    Μηνύματα
    22

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για αγορά καλοκαιρινού μπουφαν !
    από kostakisK στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2015, 15:34
  2. Βοήθεια σε αγορά scooter
    από salo στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2011, 00:15
  3. Βοήθεια σε αγορά ΕR-6f
    από ανωνυμος στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2010, 22:09
  4. Βοηθεια για αγορα μπουφαν
    από clyde2 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2010, 12:27
  5. Βοηθεια για αγορα μπουφαν
    από sunnymtx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 17:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF