Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 66

Θέμα: Βοηθεια σε αγορα μπουφαν

  1. #31
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από X-Virus Προβολή μηνύματος
    λοιπον λοιπον.. τελικα μαλλον θα παρω το Dainese Airframe που μου αρεσε απο την αρχη.
    τους 2 μηνες με το κρυο (ας το πουμε κρυο αυτο που εχει εδω) θα την παλεψω με φλις και φουτερ. ετσι κ αλλιως δεν θα κανω πολλες διαδρομες τον χειμωνα.
    προστατευτικο πλατης δεν εχω καταλαβει τις διαφορες τους (G1, G2 κλπ).
    επισεις, τα γαντια δεν ειναι συμαντικο να εχουν σκληρα σημεια?
    κατι gel που διαβαζα, εχουν νοημα?
    Αν κινείσαι μόνο πόλη και αφού το αποφάσισες, πάρε το και μαζί με το dainese πήγαινε να δοκιμάσεις και να πάρεις ένα καλό αδιάβροχο να το φοράς από πάνω. Θα σε προστατεύει από τη βροχή και θα κόβει και αρκετό κρύο.

    @daz: Δε σου λέω ότι κάνει χειμώνα Ορεστιάδας εδώ αλλά τουλάχιστον στα βουνά που κινούμαι εγώ έχει το κρύο του.
    Για τις βόλτες τώρα που λες, μέσα στην πόλη διάτρητο χειμερινό (είναι και φορές που θα βγω χωρίς μπουφάν) όπως επίσης και για κοντινές αποστάσεις. Βόλτες τύπου Ηράκλειο-Ρέθυμνο με δερμάτινο.
    Φύγαμε...

  2. #32
    Μπρε Πάιπ, εμένα τα octane στη δεύτερη σεζόν τελειώνουν. Τα πρώτα που είχα σκίστηκε το δέρμα στον αντίχειρα και άνοιξαν γενικότερα, τα δεύτερα τα άλλαξα μόλις (στα μέσα της τρίτης σεζόν) τρύπα στον αριστερό δείκτη, μάλλον από την τριβή με την μανέτα. Μυρωδιές κλπ όντως απουσιάζουν, εφαρμογή πολύ καλή, προστασία πολύ καλή. Αλλά κάθε δύο χρόνια καινούρΓια. Τα dainese δεν μου ταιριάζουν στο χέρι σαν κόψιμο και κάποια στιγμή θέλω να πάρω five που ταίριαξαν... "γάντι".

    Η G1 και η G2 έχουν διαφορά στο μέγεθος και μόνο.

  3. #33
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Μπρε Πάιπ, εμένα τα octane στη δεύτερη σεζόν τελειώνουν. Τα πρώτα που είχα σκίστηκε το δέρμα στον αντίχειρα και άνοιξαν γενικότερα, τα δεύτερα τα άλλαξα μόλις (στα μέσα της τρίτης σεζόν) τρύπα στον αριστερό δείκτη, μάλλον από την τριβή με την μανέτα. Μυρωδιές κλπ όντως απουσιάζουν, εφαρμογή πολύ καλή, προστασία πολύ καλή. Αλλά κάθε δύο χρόνια καινούρΓια. Τα dainese δεν μου ταιριάζουν στο χέρι σαν κόψιμο και κάποια στιγμή θέλω να πάρω five που ταίριαξαν... "γάντι".

    Η G1 και η G2 έχουν διαφορά στο μέγεθος και μόνο.
    Εσυ την πιανεις τη γκαζιερα και τη στιβεις, το γαντακι σου φταιει μετα?

    Τί να σου πω ρε αμυρου?
    Δεν εχω λογο να πω μαλακιες. Δεν εχουν παθει Χριστο, τιποτα. Μπορει η χρηση που κανω για μενα να ειναι νορμαλ για αλλον να ειναι "Αμα δε γραφεις 40.000χλμ το χρονο ξεκαβαλα καλυτερα".
    Με βαση τα δικα μου δεδομενα μιλαω.

  4. #34
    G1 ειναι γυναικεία (μικρή) προστασία, G2 είναι η αντρική (μεγάλη).

    Διαφωνώ με την αγορά διάτρητου υφασμάτινου μπουφάν για πρώτο και μοναδικο. Σαν αερισμό μπορεί να σου κάνει αλλά σαν προστασία είναι σαν να φοράς κοντομάνικο μπλουζάκι με προστατευτικά σε αγκώνες ώμους και (αν πάρεις) πλάτη. Θέλεις να σου στείλω μια φωτογραφία με το χέρι μου πως είχε γίνει οταν εκανα τσουλήθρα με 50χλμ/ /ωρα; δεν θέλεις! Από τότε μόνο με μπουφάν πίστας γυρνάω

    Πάρε ενα δερμάτινο με τρύπες και αεραγωγούς και θα είσαι και προστατευμένος και επαρκώς αερισμένος.

    Γενικώς μην τσιγκουνεύεστε στους εξοπλισμούς. Αν θα πέσεις τα ίδια και παραπάνω θα δώσεις για επιδέσμους, γάζες, μπεταντιν, πούλβο, αντισηπτικά, απουσίες απο δουλειά, πάνε έλα γιατρούς-νοσοκομεία, και χιλιες δυο χαζομάρες που θα χρειαστείς για μια ΑΠΛΗ τουμπα Πόλης.

    Ότι πιο τούμπανο μπορείς να παρεις είναι αυτό: http://www.dainese.com/eu_en/g-super...lle-18834.html

    Δερμάτινο, τρυπητό, με 4 αεραγωγούς και προστασία παντού

    πολλά λεφτά; Ναι! είναι ομως απο τις πιο κορυφαίες προτάσεις αν όχι Η κορυφαία! Ψάξε κάτι ανάλογο.

    Εγώ εχω το ίδιο αλλά χωρίς τις τρύπες, με προστασία πλάτης απο πάνω μεχρι κάτω, προστασία στήθους και το φοράω στην πόλη καθημερινα. Ένα SPIDI κοντούρα που εχω 3 εποχών δεν αντέχω να το φοράω. κολλάει το νάιλον πάνω μου και ιδρώνω ανελέητα. Φτάνω στην δουλεια και ειμαι λες και εκανα μπάνιο.

    Όσον αφορά τα γάντια πάρε δερμάτινα με τρύπες απο πάνω. Η alpinestars εχει καλές προτάσεις.

  5. #35
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Θέλεις να σου στείλω μια φωτογραφία με το χέρι μου πως είχε γίνει οταν εκανα τσουλήθρα με 50χλμ/ /ωρα; δεν θέλεις!
    Σε ποιό σημείο και με τι μπουφάν;

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    Σε ποιό σημείο και με τι μπουφάν;
    Κοντομάνικο απο τα σπρίντερ με ενα προβατάκι στο στήθος. Στο μπράτσο επαθα έγκαυμα

  7. #37
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Κοντομάνικο απο τα σπρίντερ με ενα προβατάκι στο στήθος. Στο μπράτσο επαθα έγκαυμα
    ΟΚ, οπότε δεν ισχύουν όσα είπες παραπάνω για το Airframe, έχει κορντούρα σε όλα τα πιθανά σημεία τριβής. Δεν είναι βέβαια για να πας με 300, αλλά καμία σχέση με αυτό που είπες: «Σαν αερισμό μπορεί να σου κάνει αλλά σαν προστασία είναι σαν να φοράς κοντομάνικο μπλουζάκι με προστατευτικά σε αγκώνες ώμους και (αν πάρεις) πλάτη.»
    Ο μόνος φόβος με αυτά τα μπουφάν είναι να σκιστεί το mesh και να διπλώσει. Με τα dainese κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολο να γίνει. Μόνο δοκιμή θα σε πείσει.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Εγώ παντως έβλεπα όλο το χειμωνα στην Αλεξανδρας εναν με ενα Ζ με καλοκαιρινό και φουτερ απο μέσα και γελαγα!
    Φλαρακ πάρε οτι κατεβάσει η κούτρα σου αλλά μην έρθεις το χειμωνα να ρωτας για GoreTex

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    ΟΚ, οπότε δεν ισχύουν όσα είπες παραπάνω για το Airframe, έχει κορντούρα σε όλα τα πιθανά σημεία τριβής. Δεν είναι βέβαια για να πας με 300, αλλά καμία σχέση με αυτό που είπες: «Σαν αερισμό μπορεί να σου κάνει αλλά σαν προστασία είναι σαν να φοράς κοντομάνικο μπλουζάκι με προστατευτικά σε αγκώνες ώμους και (αν πάρεις) πλάτη.»
    Ο μόνος φόβος με αυτά τα μπουφάν είναι να σκιστεί το mesh και να διπλώσει. Με τα dainese κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολο να γίνει. Μόνο δοκιμή θα σε πείσει.
    Δεν μιλάω για το airframe ουτε για κάποιο μπουφάν συγκεκριμένα. Δόξα τον Θεό δεν χρειάστηκε να δοκιμάσω τις αντοχές κανενος μέχρι τώρα. Πιστεύω ομως οτι η προστασία των εν λόγω διάτρητων περιορίζεται σε απλή πτώση με τον αγκώνα, με τον ώμο, με την πλάτη και όχι ΜΕ τριβή στην άσφαλτο. Αν έχει κάποιος κάποια εμπειρία ας την μοιαστει μαζί μας

  10. #40
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παίδες τα είπαμε για τα τρυπητά.
    Δε συγκρίνονται με δερμάτινη φόρμα, αλλά άμα είναι να βγάλεις τη μπέμπελη και να αρχίσεις να ζαλίζεσαι και να τα βλέπεις όλα κόκκινα, έλεος.

    Ναι, άμα συρθεί (με πολλά? μέ όσα? με κάποια?) πιθανότατα θα σκιστεί. Αλλά χίλιες φορές αυτό παρά κατευθείαν δερματάκι στην άσφαλτροτ.

    ΥΓ. Το airframe απ'ότι βλέπω είναι και πιο "ψωμομένο" από το airflux που είναι τελείως κλωστές.

  11. #41
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Αν έχει κάποιος κάποια εμπειρία ας την μοιαστει μαζί μας
    Δεν έχω πέσει με καλοκαιρινό μπουφάν, αλλά με καλοκαιρινά γάντια της Bering. Στις αρθρώσεις που είχε σκληρό πλαστικό δεν έπαθα τίποτα, έπαθα μόνο γδάρσιμο εκεί που ήταν το διάτρητο το οποίο σκίστηκε. Πολύ ελαφρά τραύματα σε σχέση με το τι θα πάθαινα αν δεν τα φορούσα. Με δερμάτινα πιθανότατα να μην είχα ούτε τα ελαφρά τραύματα.
    Κατά τα άλλα οποιοδήποτε μπουφάν κορντούρας θα σχιστεί πάνω από τα προστατευτικά, το θέμα είναι να μας προστατέψει και ας είναι για πέταμα μετά.

  12. #42
    βρε μετά την πτώση ( φτου φτου φτου) το τελευταίο που σε νοιάζει είναι τι έπαθε το μπουφάν. Πρώτα κοιτάς τι έπαθε η μηχανή

  13. #43
    Banned
    Εγγραφή
    19/07/2014
    Μηνύματα
    22
    πρεπει να βρω τροπο να βαλω προστατευτικα στο δερματινο που εχω

  14. #44
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από X-Virus Προβολή μηνύματος
    λοιπον λοιπον.. τελικα μαλλον θα παρω το Dainese Airframe που μου αρεσε απο την αρχη.
    τους 2 μηνες με το κρυο (ας το πουμε κρυο αυτο που εχει εδω) θα την παλεψω με φλις και φουτερ. ετσι κ αλλιως δεν θα κανω πολλες διαδρομες τον χειμωνα.
    προστατευτικο πλατης δεν εχω καταλαβει τις διαφορες τους (G1, G2 κλπ).
    επισεις, τα γαντια δεν ειναι συμαντικο να εχουν σκληρα σημεια?
    κατι gel που διαβαζα, εχουν νοημα?
    Κοίτα!

    Οι μισοί εδώ μέσα είμαστε για δέσιμο και οι άλλοι μισοί γυρίζουν με το εξιτήριο στην τσέπη. (Μη τα ξαναλέμε..)

    Αλλά αν το κάνεις αυτό, θα γίνεις ο αρχηγός μας.

    Καλύτερα να φορέσεις ένα κανονικό χειμωνιάτικο μπουφάν (πολιτικό ντε, νορμάλ ανθρώπινο, απ' αυτό που φοράν κι άλλοι!) με ένα σετ επιαγκωνίδες, παρά το καλοκαιρινό. Για να σε κάνω να καταλάβεις είναι χειρότερο να φορέσεις το καλοκαιρινό πάνω από ένα φλις από το να φορέσεις το φλίς μόνο του (από θέμα κρύου).

    Πάρε το καλοκαιρινό που γουστάρεις (αφού έχεις καεί για καλοκαιρινό) και όταν βρεις τα σκούρα με το κρύο, εδώ είμαστε να τα ξαναπούμε.









    Όταν έλεγα ότι τα δερμάτινα δεν υποφέρονται το καλοκαίρι εννοούσα τα μπουφάν όχι τα γάντια. Στα χέρια το δέρμα είναι ότι καλύτερο γιατί είναι ανθεκτικότερο και με τον σωστό εξαερισμό τα χέρια αντέχουν.


    Οι προστασία στα καλοκαιρινά δεν είναι σε όλα ίδια. Άλλα έχουν καλύτερη, άλλα χειρότερη. Και όλα, καλοκαιρινά και μη, έχουν χειρότερη απ' τα δερμάτινα.
    Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι σαν να φοράς φανέλα με προστατευτικά.
    Sent from me using a computer.

  15. #45
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από X-Virus Προβολή μηνύματος
    πρεπει να βρω τροπο να βαλω προστατευτικα στο δερματινο που εχω
    Για επιαγκωνίδες είναι εύκολο. Για την πλάτη υπάρχουν γιλέκα με κροκόδειλο που επίσης τα φοράς κάτω απ' το μπουφάν.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	znd_1206_shield_evo_x6_lev1_motoraid-180x180.jpg 
Προβολές:	69 
Μέγεθος:	8,4 KB 
ID:	320559


    Επίσης υπάρχουν ολοκληρωμένες λύσεις που σε συνδιασμό με ένα δερμάτινο μπουφάν παρέχουν πλήρη προστασία σε όλα τα σημεία.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	znd_5506_GORAX-6_motoraid00-180x180.jpg 
Προβολές:	69 
Μέγεθος:	8,8 KB 
ID:	320560
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για αγορά καλοκαιρινού μπουφαν !
    από kostakisK στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2015, 15:34
  2. Βοήθεια σε αγορά scooter
    από salo στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2011, 00:15
  3. Βοήθεια σε αγορά ΕR-6f
    από ανωνυμος στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2010, 22:09
  4. Βοηθεια για αγορα μπουφαν
    από clyde2 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2010, 12:27
  5. Βοηθεια για αγορα μπουφαν
    από sunnymtx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 17:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF