Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: επιλογη μηχανης-καινουργιος και απειρος ως οδηγος μηχανης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2014
    Μηνύματα
    2

    επιλογη μηχανης-καινουργιος και απειρος ως οδηγος μηχανης

    Καλημερα παιδια.διαβασα σχεδον καμια 100αρια ποστ σε 2 μερες και ειδα πολλες αποψεις και γνωμες που με προβληματισαν και με εβαλαν σε σκεψεις ως το προς τι μηχανη να παρω.
    Ειμαι καινουργιος στον χωρο της μηχανης (σκοπευω να βγαλω διπλωμα σεπτεμβρη για Α το μεγαλυτερο ωστε να το εχω) και επειδη εχω αποφασισει να παρω μηχανακι η μηχανη θα ηθελα τις αποψεις σας ως πολυ ποιο γνωστες απο μενα στο αντικειμενο.
    το μπατζετ μου ειναι 2000ευρα για μηχανη η σκουτερ τυπου burgman 200-250 montelo 07.Aπο την αλλη βλεπω κατι Naked μηχανες οπως Ηοrnet και μου τρεχουν τα σαλια γιατι μαρεσουν πολυ σαν μηχανες αλλα απο οτι ειδα και σε αλλα ποστ λογω της απειριας μου δεν ειναι συνετο να παρω μια τετοια.
    ειμαι 25 χρονων 1.74 και 70 κιλα
    ο λογος που θελω μηχανη-ακι ειναι για τις μετακινησεις μου μεσα στην θεσσαλονικη και για καλοκαιρακι μεχρι χαλκιδικη για μπανια.
    τις περισσοτερες φορες θα ειναι και δικαβαλο με την κοπελια.
    απο μοντελα που μου αρεσουν σε προτιμηση εχω τις τυπου Naked οπως προανεφερα ενω σε 2η το burgman και εχω δει και τις τυπου on-off transalp-Bmw F 650 GS οι οποιες ομως θεωρω οτι ειναι ισως λιγο μεγαλες για τον σωματοτυπο μου και και για μεσα στην πολη.


    Ελπιζω να μου δωσετε τα φωτα σας και ευχαριστω προκαταβολικα

  2. #2
    καταρχήν καλώς ήρθες

    Αν είναι μόνο για μετακινησεις για μέσα στην πόλη και κάνα μπανάκι μέχρι τη χαλκιδική και δεν σκοπεύεις να κάνεις ταξιδάκια ή με βροχή να μην το παίρνεις καθόλου καλό θα είναι να κοιτάξεις την πρακτικότητα και την κατανάλωση πάνω από όλα και θα σε συμβούλευα να πας σε ένα scooter όπως το burgman που λες ότι σαρέσει. Θα πέσουν να με φάνε σε λιγάκι βέβαια για την ιεροσιλία που ξεστόμισα αλλά αυτή είναι η γνώμη μου. Εννοείται ότι σε στησημο, συμπεριφορά στο δρόμο, φρένα, κτλ είναι σε όλα καλύτερη μια μηχανη (τα scooter να ξέρεις οι περισσότεροι εδω μέσα δεν τα θεωρουν μηχανές) αλλά εγώ είμαι λιγακι ορθολογιστής και δεν βάζω το πάθος πάνω από όλα.

    Γνώμη μου πάρε το burgman να κάνεις την δουλειά σου και αν δεις μετά από κάνα χρόνο και κάτι ότι δεν γουστάρεις πια τετρατροχο και ότι σε συγκινεί η κίνηση στους 2 τροχούς πούλα το και πάρε ένα street να γουστάρεις (γνώμη μου αντί για hornet να πας σε κάτι με λιγότερα άλογα και φιλικότερο προς τον νέο αναβάτη όπως xj6, cbf, bandit, er6-n) ουτως ή άλλος σε σχέση με το burgman θα σου φανούν πάρα πολύ δυνατά και γρήγορα. το xj6 είναι για μένα το ιδανικότερο καθώς είναι γάντι για το ύψος σου και πάρα πάρα πολύ φιλικό προς το νέο αναβάτη, αλλά αυτά είναι γούστα.

    ΥΓ: το μπατζετ τώρα το είδα, πάρε burgman και να υπολογίζεις και κάνα 600 ευρα για κράνος γάντια μπουφάν και μπότες
    Τελευταία τροποποίηση από CIRUS; 27/07/2014 στις 08:03.

  3. #3
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.332
    αφου εισαι νεος, διαθετεις 2 χιλιαρικα και βλεπεις χορνετ και σου τρεχουν τα σαλια, και το θες και για καμια εκδρομουλα, χτυπα ενα honda cbf 500 και καθαρισες..

    αλλιως πας σε 250αρι! honda cbf 250, yamaha ybr 250

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2014
    Μηνύματα
    2
    καλημερα και παλι παιδια.σας ευχαριστω για τον χρονο σας να μου απαντησετε.

    cirus οσον αφορα τις προτασεις σου εκτος απο την cbf η οποια για να πω την αληθεια δεν μου αρεσει και πολυ εμφανισιακα οι υπολοιπες 3 ομολογω οτι μου αρεσαν πολυ και κυριως η xj6 η οποια ομως αν και ξεφευγει λιγο απο τα 2000χιλιαρικα απο οτι ειδα στο car.gr τα αξιζει κυριως αν ειναι σχετικα καινουργιο μοντελο και σιγουρα μπαινει στις επιλογες μου αν και δεν την ειχα αρχικα.

    mikes σε ευχαριστω και εσενα για τον χρονο σου.το cbf 500 και αυτο το βρηκα λιγο πανω απο τα 2000χιλιαρικα και οι 2-3 μηχανες που ηταν κατω απο 2κ ηταν με 50χιλιαδες χιλιομετρα και πανω.θεωρεις οτι τα πολλα χιλιομετρα ειναι κακο η δεν επηρεαζουν τοσο την συγκεκριμενη μηχανη?

    οσον αφορα τα 250κυβικα το Sym Wolf 250i το οποιο συναντησα τυχαια στο ψαξιμο αξιζει ως πρωτη μηχανη αν το βρεις σε ευκαιρια?
    Τελευταία τροποποίηση από lefteris89; 27/07/2014 στις 11:45.

  5. #5
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.332
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lefteris89 Προβολή μηνύματος

    mikes σε ευχαριστω και εσενα για τον χρονο σου.το cbf 500 και αυτο το βρηκα λιγο πανω απο τα 2000χιλιαρικα και οι 2-3 μηχανες που ηταν κατω απο 2κ ηταν με 50χιλιαδες χιλιομετρα και πανω.θεωρεις οτι τα πολλα χιλιομετρα ειναι κακο η δεν επηρεαζουν τοσο την συγκεκριμενη μηχανη?

    οσον αφορα τα 250κυβικα το Sym Wolf 250i το οποιο συναντησα τυχαια στο ψαξιμο αξιζει ως πρωτη μηχανη αν το βρεις σε ευκαιρια?
    τα 50000 χλμ δεν είναι πολλα αν το μηχανακι είναι προσεγμενο και σωστα συντηρημενο! μην μπαινεις κι εσυ σε αυτό το παιχνιδι! αλλωστε αυτά τα μηχανάκια είναι ασπαστα!

    το wolf είναι παρα πολύ καλο για τα λεφτα του! ο λογος που δεν το προτεινα είναι ότι επειδή είναι σχετικα νέο στην αγορα, είναι παρα πολύ δυσκολο να βρεις καποιο σωστο στα λεφτα που διαθέτεις!

  6. #6
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Ως πρωην κατοχος burgman 200 θα σου ελεγα να μην το παρεις. Ειναι απροβληματιστο και καλοφτιαγμενο αλλα εχει ενα θεμα με τις στροφες. Κοιτα για κανενα σκουτερ με μεγαλες ροδες η κανενα μοτοσυκλετακι 250-500.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lefteris89 Προβολή μηνύματος
    cirus οσον αφορα τις προτασεις σου εκτος απο την cbf η οποια για να πω την αληθεια δεν μου αρεσει και πολυ εμφανισιακα οι υπολοιπες 3 ομολογω οτι μου αρεσαν πολυ και κυριως η xj6 η οποια ομως αν και ξεφευγει λιγο απο τα 2000χιλιαρικα απο οτι ειδα στο car.gr τα αξιζει κυριως αν ειναι σχετικα καινουργιο μοντελο και σιγουρα μπαινει στις επιλογες μου αν και δεν την ειχα αρχικα.
    Τίποτα φίλε μου ότι και να διαλέξεις εύχομαι να το ευχαριστηθείς

    Το Sym wolf μια χαρά είναι μηχανάκι είναι και όμορφο επίσης αλλά όπως είπε ο φίλος mikes δύσκολο να το βρεις στα 2000 καθώς είναι σχετικά καινούργιο μοντέλο και δεν υπάρχουν πολλά μεταχειρισμένα. Το xj6 εκτός από πολύ όμορφο (αυτό βέβαια είναι υποκειμενικό διαφορετικα αρέσουν στον καθένα) είναι πολύ αξιόπιστο, καλή κατανάλωση για την κατηγορία και είναι τετρακύλινδρο με δύναμη χαμηλά. Μπορεί να μην το πιστεύεις αλλά μέσα στην πόλη ακόμα και με εκτη τραβάει και μπορεί να πάει με 20 χλμ χωρίς να σβήνει, αυτό βολεύει πάρα πολύ καθώς δεν χρειάζεται να αλλάζεις συχνά ταχύτητες. Ότι και να έχεις στο κιβώτιο πηγαίνει και είναι και αρκετά χαμηλό σε θέση οδήγησης να πατάς και με τα δύο πόδια κάτω. Γενικά το μηχανάκι λες και έχει φτιαχτεί για τον αρχάριο είναι. Δύναμη έχει αρκετή χωρίς να τρομάζει. Τα υπόλοιπα που σου έγραψα στη λίστα είναι επίσης καλά αλλά επειδή δεν τα έχω οδηγήσει καλύτερα να γράψει κάποιος που τα έχει. Το er6-n το έχω καβαλήσει αλλά δεν μου άρεσε η θέση οδήγησης που έχει ενώ το xj6 λες και κούμπωσα επάνω. Tο bandit νομίζω είναι ένα τίμιο μηχανάκι, δεν μου αρέσει πολύ εμφανησιακά ειδικά η εξάτμιση θερμοσίφωνας που έχει και γενικά δεν έχει καλή μεταπώληση οπότε νομίζω είναι το πιο εύκολο να βρεις κοντά στα 2000 που θες. Για το xj6 θες περίπου τα διπλάσια. Αυτά, ελπίζω να σε βοήθησα.

    tip: Σήμερα είναι Κυριακή και οι περισσότεροι είναι εκτός forum, όπως θα ήμουν και εγώ αν δεν δούλευα, από αύριο θα σου απαντήσουν πολλοί περισσότεροι και θα σου πουν γνώμες και πληροφορίες, καλως ήρθες στην παρέα μας

  8. #8
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Ελα φιλε!
    Στα λεφτα που εισαι διατεθειμενος να δωσεις σε xj6 θα βρεις μονο παλια χρεπια που δεν αξιζουν. Για τα καινουργια πας πανω απο 3000. Στα μειον του θα εβαζα και το οτι ειναι τετρακυλινδρο και δεν ειναι οτι καλυτερο να ξεκινας με τετοιο οχι λογω αυξημενης δυναμης αλλα λογω του οτι εχουν συνηθως τη ροπη ψηλα και πρεπει να τα "κυνηγας" και να δουλευεις πολυ με τις ταχυτητες.
    Αντιθετως κοντα στα 2000 βρισκεις cb500 νεοτερα και σε καλυτερη κατασταση. Εγω θα προτεινα αυτο. Στα συν οτι μοιαζει και με το hornet
    Φιλικο, ευκολοδηγητο και απροβληματιστο μοτορι. Κανει για ολες τις δουλειες.
    Κοιτα επισης και το Kawasaki ΕR5. Τα ιδια με το CB πανω κατω.

    Τωρα αν θες να αυξησεις το μπατζετ ή να κοιταξεις κατι σε ον-οφ ειναι αλλη κουβεντα. Πες και τα λεμε.

    Για το θεμα σκουτερ, δε λεω ειναι πολυ πρακτικα αλλα μονο για μεσα στην πολη. Κανεις ταξιδια αλλα αλλιως ειναι να εχεις ταχυτητες. Αν καταληξεις εκει παρε κατι με 16αρηδες τροχους οπωσδηποτε παντως!!!
    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Στα μειον του θα εβαζα και το οτι ειναι τετρακυλινδρο και δεν ειναι οτι καλυτερο να ξεκινας με τετοιο οχι λογω αυξημενης δυναμης αλλα λογω του οτι εχουν συνηθως τη ροπη ψηλα και πρεπει να τα "κυνηγας" και να δουλευεις πολυ με τις ταχυτητες.
    Καλησπέρα φίλε

    Προφανώς δεν το έχεις οδηγήσει ποτέ το συγκεκριμένο. Είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που περιγράφεις. Καμία σχέση με το Fazer και ας έχουν τον ίδιο κινητήρα αλλιώς διαμορφωμένο. Πες ελεύθερα τη γνώμη σου και θάψτο το μηχανάκι αν θες δεν είμαι μέτοχος στην Yamaha για να με νοιάζει αλλά αν το οδηγήσεις ειλικρινά σου λέω θα διαπιστώσεις ότι είναι ακριβώς ανάποδα από ότι το περιγράφεις.

  10. #10
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Ελα φιλε, δεν το 'χω οδηγησει. Απο το Fazer το λεω οντως. Δε θελω να το θαψω! Ωραιο μου φαινεται. Μετα διαβασα και το ποστ σου που ειναι απο πανω. Ειναι τοσο χαμηλοροπο δηλαδη;;

    edit: Συνεχιζει ομως να ειναι εκτος μπατζετ. Και το παλιο diversion, που ειναι εντος μπατζετ και φθηνοτερο το 'χω οδηγησει και ειναι :a04:

    MADE IN JAPAN 日本製

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    τα σκουτερ δεν είναι μοτοσυκλέτες...
    ανανήψαντας

  12. #12
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Εψαξα αλλα δεν μπορω να βρω charts απο δυναμομετρο για το καινουργιο XJ6 να δουμε την καμπυλη ροπης.
    Αμα μπορει να βρει καποιος ας τα ποσταρει.
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #13
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Εψαξα αλλα δεν μπορω να βρω charts απο δυναμομετρο για το καινουργιο XJ6 να δουμε την καμπυλη ροπης.
    Αμα μπορει να βρει καποιος ας τα ποσταρει.
    http://www.enginegraph.com/en/Vehicle/browse/4297

  14. #14
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nathair Προβολή μηνύματος
    Thanx! Ροπατο φαινεται απο χαμηλα οντως με 6 κιλα τοπ που τα κραταει για μεγαλο ευρος. Δικυλινδρο δεν ειναι παντως

    Κανενα ον-οφ γιατι δεν σε ψηνει φιλε;; Δεν ειναι απαγορευτικα για το υψος σου.
    MADE IN JAPAN 日本製

  15. #15
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Δικυλινδρο δεν ειναι παντως
    Ούτε μονοκύλινδρο

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2015, 10:19
  2. Απορία για Διπλωμα μηχανης A1 και εξοδα παραστασης
    από karubas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2013, 16:42
  3. Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2010, 10:18
  4. Νέος όδηγος μηχανής- V Strom
    από jeddah81 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2008, 11:14
  5. Ηρωϊκός και... Άμυαλος ως το τέλος!
    από alximistis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2007, 07:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF