Σελίδα 10 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 312

Θέμα: Γκάζι στη στροφή. Πότε και γιατί το ανοίγουμε.

  1. #136
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Τελικα να μπω με γκαζια στη στροφη ή θα φαω τα μουτρα μου (παλι);;;
    καθε φορα το ιδιο γινεται. ξεκινας με μια απλη ερωτηση που θα επρεπε να απαντιεται με ενα απλο ναι η οχι (αντε και μια επεξηγηση της μιας γραμμης) και καταληγεις να αναρωτιεσαι αν πρεπει να εχεις μεταδιδακτορικο στη κβαντικη φυσικη για να κατεβεις και να το καβαλησεις η να το πεταξεις το ρημαδι να ησυχασεις.

    απαντηση: τι εννοεις να μπεις ''με γκαζια στη στροφη?'' να μπεις χωρις να κλεισεις γκαζι (δλδ με οσα ερχεσαι απο την ευθεια), η να ανοιγεις το γκαζι κατα τη διαρκεια της στροφης? και ποσο μεγαλη θα ειναι η ευθεια? και αν εννοεις αυτο, ποτε θα μπεις στο γκαζι? και ποσο γκαζι θα παρεις? και τι θα κανει το ψαλιδι? και ποσο τοις εκατο θα παραμορφωνει το λαστιχο? και ποσο σαγκ θα εχεις στην αναρτηση? και για ποσα κιλα θα ειναι το ελατηριο? και φτου κι απ' την αρχηηηηη...!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  2. #137
    Τρουπ αν ήταν απλή η φυσική και αν ήταν απλό το καβάλημα της μοτοσικλέτας, δεν θα είχε λόγο ύπαρξης το CSS.

  3. #138
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Τρουπ αν ήταν απλή η φυσική και αν ήταν απλό το καβάλημα της μοτοσικλέτας, δεν θα είχε λόγο ύπαρξης το CSS.
    συμφωνω αλλα σκεψου οτι αυτο που προσπαθει να κανει το css και ο code ειναι να βοηθησει εναν αναβατη με αυτα που του λεει ωστε να νοιωθει και να ειναι ασφαλης.
    αν πιστευεις εσυ, η οποιος αλλος, οτι σε αυτο το θρεντ (και σε ολα τα αντιστοιχα) ενας νεος αναβατης καταλαβαινει τι πρεπει να κανει για να πιασει τον στοχο του με τον τροπο που παρουσιαζεται προφανως και συνεχιζεις να αναλυεις κβαντικη φυσικη ΙΙ που ειναι υποχρεωτικο μαθημα στο 6ο εξαμηνο
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  4. #139
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    συμφωνω αλλα σκεψου οτι αυτο που προσπαθει να κανει το css και ο code ειναι να βοηθησει εναν αναβατη με αυτα που του λεει ωστε να νοιωθει και να ειναι ασφαλης.
    αν πιστευεις εσυ, η οποιος αλλος, οτι σε αυτο το θρεντ (και σε ολα τα αντιστοιχα) ενας νεος αναβατης καταλαβαινει τι πρεπει να κανει για να πιασει τον στοχο του με τον τροπο που παρουσιαζεται προφανως και συνεχιζεις να αναλυεις κβαντικη φυσικη ΙΙ που ειναι υποχρεωτικο μαθημα στο 6ο εξαμηνο


    Για εμένα είναι απλούστατα και δεν χρειαζόταν για το συγκεκριμένο να πάω css για να το μάθω, άλλα πράγματα με βοήθησαν εκεί. Είπαμε, ο καθένας το δικό του τσερβέλο

  5. #140
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος


    Για εμένα είναι απλούστατα και δεν χρειαζόταν για το συγκεκριμένο να πάω css για να το μάθω, άλλα πράγματα με βοήθησαν εκεί. Είπαμε, ο καθένας το δικό του τσερβέλο
    ναι ρε παλικαρε αλλα βλεπω σεντονια με διαλεξεις και το μονο που αναρωτηθηκα ειναι ''τι στον ΜΠουτσο θα καταλαβει ενας αναβατης που δεν εχει παρακολουθησει σωνει και ντε μια σχολη που θα απαιτητο''. μπηκαν και τα αγγλικα κειμενα στη μεση (δλδ θελουμε να εχουνε τελειωσει και μεταφραστικο) και γαμηθηκε το συμπαν. απλα προσπαθησα να πω απο το πρωτο-πρωτο ποστακι μου (και προς εσενα) οτι καλο θα ηταν η να το κατεχουμε (δλδ πιστοποιημενα και οχι για κανενα αλλο λογο αλλα απλα γιατι η πιστοποιηση δηλωνει την ικανοτητα της μεταδοσης της γνωσης) η να απανταμε απλα, λιτα και απεριτα, μπας και ξεστραβωθει κανενας νεος.

    αντε καλο καλοκαιρι!

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #141
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    συμφωνω αλλα σκεψου οτι αυτο που προσπαθει να κανει το css και ο code ειναι να βοηθησει εναν αναβατη με αυτα που του λεει ωστε να νοιωθει και να ειναι ασφαλης.
    αν πιστευεις εσυ, η οποιος αλλος, οτι σε αυτο το θρεντ (και σε ολα τα αντιστοιχα) ενας νεος αναβατης καταλαβαινει τι πρεπει να κανει για να πιασει τον στοχο του με τον τροπο που παρουσιαζεται προφανως και συνεχιζεις να αναλυεις κβαντικη φυσικη ΙΙ που ειναι υποχρεωτικο μαθημα στο 6ο εξαμηνο
    Αν δεν ξέρει κβαντική φυσικη ΙΙ τότε τρώει σαν χάπατο ότι μλκια του σερβίρει το ίντερνετ και μαθαίνει ότι μαθαίνει. Εμένα μου φαίνεται πως αρκεί η απλή λυκειακή φυσική και τίποτα παραπάνω για να δω ότι είναι λάθος τα διαγράμματα των δυνάμεων και ότι η ορμή και η ροπή είναι άλλες έννοιες.

    Τουλάχιστον συμφωνούμε ότι μόνο η αλυσίδα μεταφέρει δύναμη πίσω και δεν υπάρχει καμμία άλλη δύναμη που να επενεργεί στον άξονα του πίσω τροχού;

  7. #142
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    ναι ρε παλικαρε αλλα βλεπω σεντονια με διαλεξεις και το μονο που αναρωτηθηκα ειναι ''τι στον ΜΠουτσο θα καταλαβει ενας αναβατης που δεν εχει παρακολουθησει σωνει και ντε μια σχολη που θα απαιτητο''. μπηκαν και τα αγγλικα κειμενα στη μεση (δλδ θελουμε να εχουνε τελειωσει και μεταφραστικο) και γαμηθηκε το συμπαν. απλα προσπαθησα να πω απο το πρωτο-πρωτο ποστακι μου (και προς εσενα) οτι καλο θα ηταν η να το κατεχουμε (δλδ πιστοποιημενα και οχι για κανενα αλλο λογο αλλα απλα γιατι η πιστοποιηση δηλωνει την ικανοτητα της μεταδοσης της γνωσης) η να απανταμε απλα, λιτα και απεριτα, μπας και ξεστραβωθει κανενας νεος.

    αντε καλο καλοκαιρι!

    Κι εγώ όμως δεν ξεκίνησα για κάτι τέτοιο, αλλά η κουβέντα όπως συνεχίστηκε το επέβαλε. Οπότε τι να κάνω. Επίσης

  8. #143
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Αν δεν ξέρει κβαντική φυσικη ΙΙ τότε τρώει σαν χάπατο ότι μλκια του σερβίρει το ίντερνετ και μαθαίνει ότι μαθαίνει. Εμένα μου φαίνεται πως αρκεί η απλή λυκειακή φυσική και τίποτα παραπάνω για να δω ότι είναι λάθος τα διαγράμματα των δυνάμεων και ότι η ορμή και η ροπή είναι άλλες έννοιες.

    Τουλάχιστον συμφωνούμε ότι μόνο η αλυσίδα μεταφέρει δύναμη πίσω και δεν υπάρχει καμμία άλλη δύναμη που να επενεργεί στον άξονα του πίσω τροχού;
    Βαρυτητα και τριβη. Και αμα ψαχτουμε θα βρουμε κι αλλες.
    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #144
    Χριστέ μου και παναγία μου...

    Η βαρύτητα; Στον άξονα του πίσω τροχού; Η τριβή; Στον άξονα του πίσω τροχού; Πάλι καλά που έβαλες τα εμότικον και το λαμβάνω ως αστείο.

  10. #145
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Αν δεν ξέρει κβαντική φυσικη ΙΙ τότε τρώει σαν χάπατο ότι μλκια του σερβίρει το ίντερνετ και μαθαίνει ότι μαθαίνει. Εμένα μου φαίνεται πως αρκεί η απλή λυκειακή φυσική και τίποτα παραπάνω για να δω ότι είναι λάθος τα διαγράμματα των δυνάμεων και ότι η ορμή και η ροπή είναι άλλες έννοιες.

    Τουλάχιστον συμφωνούμε ότι μόνο η αλυσίδα μεταφέρει δύναμη πίσω και δεν υπάρχει καμμία άλλη δύναμη που να επενεργεί στον άξονα του πίσω τροχού;
    ε τωρα αμα σε πω μαλακα θα φταιω?

    δλδ θες να μου πεις οτι ο ΧΧΧΧ για παραδειγμα θα καταλαβαινε επειδη τελειωσε το λυκειο? εδω εγω φυσικοθεραπευτης, εσυ πολ. μηχ, ο μπιγκ πανεπιστημονας (δεν αστειευομαι μιλαω σοβαρα), ο βυρων γιαπης , ο κωστας και ο τζιξερμαν δεν ξερω τι εχουνε τελειωσει τα παιδια, ο αμπελ εξωγηινος και δεν εχουμε βγαλει ακρη (τον μπλειντ δεν τον βαζω γιατι καθεται κοιταει και γελαει το καθικι! ΣΙΙΙΙΓΟΥΡΑ που λεει κι ο σουτηρακ'ς), συνεχιζεις να πιστευεις οτι αρκει η φυσικη του λυκειου?

    (και εδω αλλαζει η κουβεντα και παει στο τι παιδεια ειναι αυτη, και τετοια :rotflmao::rotflmao::rotflmao: )
    Τελευταία τροποποίηση από TROOPER; 02/08/2014 στις 16:05.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #146
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Χριστέ μου και παναγία μου...
    ναι κανονισε να πρεπει να εχουμε τελειωσει ΚΑΙ καμια θεολογικη τωρα!!!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #147
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Βασικα η βαρυτητα επιδρα σε ολα τα σωματα που βρισκονται εντος καποιου βαρυτικου πεδιου (στη συγκεκριμενη περιπτωση της Γης ως ισχυροτερο) συνεπως και στον αξονα του πισω τροχου.
    Επισης εφοσον προκειται για κινουμενο αντικειμενο που βρισκεται σε επαφη με καποιο αλλο μη κινουμενο σχετικα με την κινηση του πρωτου (ρουλεμαν στον πισω αξονα) επιδρα και η τριβη.
    Αμελητεες σε ισχυ σε σχεση με την δυναμη που ασκει η αλυσιδα αλλα υφιστανται.
    Δεν τα ειπα για αστειο. Τα εμοτικον τα εβαλα στη φαση οτι μπορουμε να το καψουμε και αλλο!
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    ε τωρα αμα σε πω μαλακα θα φταιω?

    δλδ θες να μου πεις οτι ο XXX για παραδειγμα θα καταλαβαινε επειδη τελειωσε το λυκειο;
    Θα έπρεπε, το αν δεν θυμάται γιατί δεν έχει κάνει φυσική τόσα χρόνια είναι άλλο πράγμα. Έχει να κάνει και μάθημα Ελληνικά τόσα χρόνια, αλλά ξέρει ακόμα να διαβάζει και να γράφει.
    Μπορείς να με πεις ότι θέλεις δεν παρεξηγούμαι. Έχω ακούσει τόσα πολλά που πλέον...


    α, τροφή για σκέψη #2, το ομοαξονικό γρανάζι/ψαλίδι της BMW 450...

  14. #149
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Θα έπρεπε, το αν δεν θυμάται γιατί δεν έχει κάνει φυσική τόσα χρόνια είναι άλλο πράγμα. Έχει να κάνει και μάθημα Ελληνικά τόσα χρόνια, αλλά ξέρει ακόμα να διαβάζει και να γράφει.
    Μπορείς να με πεις ότι θέλεις δεν παρεξηγούμαι. Έχω ακούσει τόσα πολλά που πλέον...


    α, τροφή για σκέψη #2, το ομοαξονικό γρανάζι/ψαλίδι της BMW 450...
    ναι, γι' αυτο ειμαστε ολοι μπαμπινιωτιδες
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  15. #150
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αντε, παμε απο την αρχη...'Γκαζι στη στροφη, ποτε και γιατι το ανοιγουμε'

    Ποτε...
    -οσο μπορουμε νωριτερα μετα τα φρενα (αφου ετσι κι αλλιως παραφρεναραμε γρηγορα)
    -θα στριψουμε πιο γρηγορα αν διωξουμε το σωμα εξω απο τη μηχανη πιο πολυ απο οτι νομιζουμε οτι πρεπει (γιατι σιγα μη ξερουμε ποσο πρεπει, αν ξεραμε δεν θα ρωταγαμε ετσι κι αλλιως) και μετα ερθουμε στα ισα με λιγο γκαζακι αφου κρεμομαστε που κρεμομαστε.

    Γιατι...
    -οσο ειμαστε μεσα στη στροφη γιατι βοηθαει την σταμπιλοποιηση (καινουργια λεξη αυτη) της μοτοσυκλετας.
    -οταν βγαινουμε απο την στροφη γιατι την σηκωνει ορθια πιο σταμπιλα απ'οτι η κινηση του σωματος μας στη καθετη θεση, η οποια αφου δεν κανουμε γιογκα και ισομετρικες ασκησεις δεν θα ειναι και τοσο ομαλη.


    Αν καποιος σκοτωθει δεν φταιω
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 10 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί το Internet είναι «κακό»......και κάποιοι τρομάζουν με την ανωνυμία του;
    από requiem στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2008, 21:24
  2. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2007, 14:52
  3. Και γιατί δεν πήρες το... ;
    από thePrince στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2006, 02:05
  4. Ποιό το καλύτερο 1000άρι και γιατί ;
    από andgeo στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2005, 18:04
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF