Σελίδα 13 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 312

Θέμα: Γκάζι στη στροφή. Πότε και γιατί το ανοίγουμε.

  1. #181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Να το πάμε.
    Moment=ορμή.
    Force=δύναμη
    Torque=ροπή.

    Ο αρθρογράφος μιλάει για driving force, or thrust, that pushes the rear wheel forward. Μετά λέει ότι υπάρχει μιά δεύτερη δύναμη, The second force that can be used is chain pull. Οπότε η δύναμη που σπρώχνει τον τροχό είναι διαφορετική από αυτήν που μεταφέρει η αλυσίδα, πράγμα το οποίο βρίσκω ενδιαφέρον.
    Αν δεν κάνω λάθος με τις περιορισμένες μου γνώσεις, η αλυσίδα είναι το μόνο εξάρτημα που μεταφέρει δύναμη στην γραναζιέρα, που την μεταφέρει στον τροχό, που την μεταφέρει στο έδαφος μέσω της επιφάνειας διεπαφής με αυτό και από την αντίδραση του εδάφους στο σπρώξιμο που του κάνει ο τροχός κινείται η μοτοσικλέτα. Οπότε, επειδή δεν είδα να εξηγείται το που προέρχεται η driving force, ξεκινώ με μιά σοβαρή απορία. Μετά λέει ότι Weight transfer manifests itself as the ground pushing upward on the rear wheel, δηλαδή πάλι αντί να βάλει την δύναμη από την μοτοσικλέτα προς το δρόμο που είναι το σωστό, βάζει την αντίδραση από το δρόμο προς την μοτοσικλέτα.
    Μία δύναμη σωστή, μία που δεν ξέρω που βρέθηκε, μία λάθος. Αν το διάγραμμα 1 δείχνει τις δυνάμεις στην μοτοσικλέτα, θα έπρεπε να είναι το οριζόντιο κόκκινο βελάκι που είναι ανάμεσα ρόδα/δρόμο με την ανάποδη φορά. Ομοίως και το βελάκι το κάθετο στο δρόμο, έπρεπε να δείχνει προς τα κάτω. Ο αρθρογράφος λοιπόν δείχνει από τη μία μεριά την δύναμη στην αλυσίδα, από την άλλη μεριά τις αντιδράσεις από το οδόστρωμα που αφορούν το βάρος και την μεταφερόμενη δύναμη της αλυσίδας.
    edit:Το διάγραμμα θα ήταν σωστό αν είχε βάλει σαν βελάκι δύναμης αλυσίδας αυτήν που δέχεται το γρανάζι που είναι η αντίθετη από αυτήν που δείχνει στο διάγραμμα. Ή θα δείχνεις όλες τις δράσεις ή όλες τις αντιδράσεις, αν τα μπερδέψεις τα κάνεις σαλάτα.

    Πως αποδεικνύεται ότι είναι λάθος; Κάθε σώμα, με τις δυνάμεις που δέχεται, πρέπει να ισορροπεί εσωτερικά. Άρα, προσθέτοντας την δύναμη της αλυσίδας μαζί με τις ίδιας φοράς δυνάμεις που δείχνει, ισορροπία δεν έχει το σώμα, έχει.... πτήση αφού η συνισταμένη δείχνει να είναι αριστερά και επάνω.

    Το διάγραμμα 2 αναλύει την μαγική driving force που εφαρμόζεται στον πίσω άξονα. Ουδέν σχόλιον επ' αυτού, γιατί δεν ξέρω πούθε προέκυψε η driving force και γιατί το σημείο εφαρμογής της είναι ο πίσω άξονας και γιατί έχει και την γωνία στην οποία την δείχνει ο αρθρογράφος. Επίσης, η διανυσματική ανάλυση της driving force είναι εσφαλμένη διότι η οριζόντια συνιστώσα έπρεπε να είναι επάνω στον πίσω άξονα, όπως έχει τοποθετηθεί δημιουργεί ροπή γύρω από αυτόν, που όμως δεν δημιουργεί το συνιστάμενο διάνυσμα. Η δε κατακόρυφη συνιστώσα, έπρεπε να είναι προς τα κάτω.

    Το διάγραμμα 3 λοιπόν, αναλύει... Την σύγκριση της ορμής της αλυσίδας, με την ορμή της driving force, με την ορμή της μεταφοράς βάρους και προκύπτει το base line antisquat ανάλογα με το πόσο βυθίζεται το πίσω...
    Το οποίο κάνει προφανές ότι ο αρθρογράφος δεν ξέρει την διαφορά ανάμεσα στην ορμή και την ροπή. Αν αλλάξουμε λοιπόν τις λέξεις moment με το ορθό torque, συμφωνούμε με το #3, αν εξηγηθεί τι είναι αυτό το driving force.


    Το διάγραμμα 4 είναι ακριβώς η μπλέ γραμμή του 3. Τίποτα καινούριο, πέραν του ότι έχει αριθμήσει τον κατακόρυφο άξονα και έχει αλλάξει σύστημα αξόνων αναφοράς.

    Τα υπόλοιπα έχουν ενδιαφέρον και χρησιμότητα, με την εξαίρεση του driving force το οποίο σιωπηλά συμπεριλαμβάνουν.


    Αγνοώντας τα λάθη σε αυτό που ανέβασες λοιπόν δείχνει τι; Ότι για μικρά ανοίγματα του γκαζιού, οι δυνάμεις που θέλουν να σηκώσουν το πίσω μέρος (όπως το παρατηρεί ο αναβάτης) είναι μεγαλύτερες από τις δυνάμεις που θέλουν να κατεβάσουν το πίσω μέρος (όπως το παρατηρεί ο αναβάτης). Δηλαδή, για βύθιση περί τα 30 χιλιοστά (που είναι κοντά στο "κανονικό" sag μιας μοτοσικλέτας στριτ) οι δυνάμεις πίσω εξισορροπούνται και δεν έχουμε ούτε ιδιαίτερη βύθιση ούτε σήκωμα... Άρα με το 0,1G, δηλαδή μιά χαλαρή επιτάχυνση κατά Code, για πες μου διαβάζοντας το διάγραμμα πόσο κάθεται το ZX6... Σχεδόν καθόλου με το μαμά γρανάζωμα, μπορεί και να σηκώνεται αν το κοντύνεις ή αν έχει μακρύ ψαλίδι. Τα-ντααααααα.
    Εφόσον η chain pull δεν υπάρχει τότε γιατί αλλάζουν τα χαρακτηριστικά του anti-squat αλλάζοντας γρανάζωμα; Ειλικρινής απορία.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #182
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    Εφόσον η chain pull δεν υπάρχει τότε γιατί αλλάζουν τα χαρακτηριστικά του anti-squat αλλάζοντας γρανάζωμα; Ειλικρινής απορία.
    *momentum ειναι η ορμη.
    Moment ειναι η στιγμη ή το λεπτο της ωρας. (οπως λεμε "σε ενα λεπτο")
    Τελευταία τροποποίηση από Bob_o_mastoras; 04/08/2014 στις 23:35.
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #183
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    Για ποιο παράδειγμα λες συγκεκριμένα;
    Δεν εχει καμια σημασια πλεον
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #184
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν εχει καμια σημασια πλεον
    Γιατί;;
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #185
    Ένα ενδιαφέρον αρθρο...
    http://www.tootechracing.com/Engine%...Suspension.htm

  6. #186
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    *momentum ειναι η ορμη.
    Moment ειναι η στιγμη ή το λεπτο της ωρας. (οπως λεμε "σε ενα λεπτο")
    moment of inertia δηλαδη ειναι σα να λεμε 'η στιγμη της αδρανειας'
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #187
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    Εφόσον η chain pull δεν υπάρχει τότε γιατί αλλάζουν τα χαρακτηριστικά του anti-squat αλλάζοντας γρανάζωμα; Ειλικρινής απορία.
    Ξέρεις να διαβαζεις, φανταζομαι. Μιλάω ξεκαθαρα για την driving force, οτι γραφω καταλαβες οτι το λεω για το chain pull. Ο,τι να' ναι... Το θρεντ έχει απίθανη τρολαριστικη αξία πια. Θα έπρεπε να ρωτάμε πλέον κάτι σαν: η μοτοσικλέτα μου έχει ιμάντα, κινδυνεύω να σκοτωθώ χωρίς chain pull να με σταθεροποιεί;

    Ειλικρινής απορία, ειδες εμένα να αμφισβητώ το antisquat? Μήπως εκτός απο μπερδέματα στην κατανοηση του κειμένου, έχεις μπερδέψει και ποιός γράφει τι;

  8. #188
    Εγω παντως χτες το βραδυ καταπια εναν καγκουροκατεμοδουκα στην στροφη του σεφ πανω στη γεφυρα.....

    Και με αξονα περικαλω.....

    πουτσ@@@@@@@@@

  9. #189
    Εσύ επίσης δεν εχεις chain pull, pullα το το ρημαδι πριν γίνει γνωστό τι σκοτωστρα είναι. Μου θες και κόντρες, χάρε...

  10. #190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Εγω παντως χτες το βραδυ καταπια εναν καγκουροκατεμοδουκα στην στροφη του σεφ πανω στη γεφυρα.....

    Και με αξονα περικαλω.....

    Παρατήρησες αν σηκώθηκε ή έκατσε καταγής στα φρένα?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #191
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Χαρε Κρισνα, χαρε-χαρε
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Παρατήρησες αν σηκώθηκε ή έκατσε καταγής στα φρένα?
    έκοψε εντελώς στη στροφή πάνω και με ανάγκασε να ανοιξω και να τον περάσω από εξωτερική.....

    σε παραθαλάσσια στροφιλίκια σας έχω ρε γατάκια, που πάτε???

    πουτσ@@@@@@@@@

  13. #193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    έκοψε εντελώς στη στροφή πάνω και με ανάγκασε να ανοιξω και να τον περάσω από εξωτερική.....

    σε παραθαλάσσια στροφιλίκια σας έχω ρε γατάκια, που πάτε???

    Πλανάρεις καλύτερα...
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  14. #194
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    έκοψε εντελώς στη στροφή πάνω και με ανάγκασε να ανοιξω και να τον περάσω από εξωτερική.....

    σε παραθαλάσσια στροφιλίκια σας έχω ρε γατάκια, που πάτε???


    Νιαου!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #195
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Εγω παντως χτες το βραδυ καταπια εναν καγκουροκατεμοδουκα στην στροφη του σεφ πανω στη γεφυρα.....

    Και με αξονα περικαλω.....

    ξαφνου ακουστηκε τριγμος
    σαν πορτα οταν κλεινει
    ειχε ξεχασει ο δυστυχος
    να βαλει βαζελινη
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 13 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί το Internet είναι «κακό»......και κάποιοι τρομάζουν με την ανωνυμία του;
    από requiem στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2008, 21:24
  2. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2007, 14:52
  3. Και γιατί δεν πήρες το... ;
    από thePrince στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2006, 02:05
  4. Ποιό το καλύτερο 1000άρι και γιατί ;
    από andgeo στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2005, 18:04
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF