Σελίδα 14 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 4910111213141516171819 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 312

Θέμα: Γκάζι στη στροφή. Πότε και γιατί το ανοίγουμε.

  1. #196
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    Γιατί;;
    Γιατι δεν υπαρχει αρχη και τελος στη κουβεντα, κι αυτο ειναι το λιγοτερο
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #197
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Γιατί καπετάνιος είσαι ?

    ps: Παίδες μια παράκληση, επειδή είναι από τα πλέον σημαντικά θρέντ αυτό και ένα από αυτά που έχω διαβάσει πολλάκις, επίσης βοηθάει πολύ κόσμο στο να δει σε πρώτο επίπεδο μερικά απλά πραγματάκια για να στρίβει καλύτερα και στη συνέχεια που μπορεί να απευθυνθεί ώστε να μάθει όντως να στρίβει πολύ καλύτερα από ότι έστριβε. Συνέπεια όλων αυτών θεωρώ πως θα πρέπει να κρατηθεί ένα επίπεδο στο διάλογο στο παρών θρεντ αλλά και να μη το γεμίσουμε με σπαμ.

    Για κανένα λόγο μη θεωρηθεί πως κάνω υποδείξεις, απλά την άποψή μου λέω.

  3. #198
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cosgili Προβολή μηνύματος
    Πλανάρεις καλύτερα...
    έτσι....
    πουτσ@@@@@@@@@

  4. #199
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    ps: Παίδες μια παράκληση, επειδή είναι από τα πλέον σημαντικά θρέντ αυτό και ένα από αυτά που έχω διαβάσει πολλάκις, επίσης βοηθάει πολύ κόσμο στο να δει σε πρώτο επίπεδο μερικά απλά πραγματάκια για να στρίβει καλύτερα και στη συνέχεια που μπορεί να απευθυνθεί ώστε να μάθει όντως να στρίβει πολύ καλύτερα από ότι έστριβε. Συνέπεια όλων αυτών θεωρώ πως θα πρέπει να κρατηθεί ένα επίπεδο στο διάλογο στο παρών θρεντ αλλά και να μη το γεμίσουμε με σπαμ.

    Για κανένα λόγο μη θεωρηθεί πως κάνω υποδείξεις, απλά την άποψή μου λέω.
    έχεις απόλυτο δίκιο αλλά οι απόψεις είναι τόσο διαφορετικές που δεν νομίζω να βγάζει κάποιος άσχετος με το στριβειν άκρη.... και για να μην το πάρει κανείς στραβά, θα ορίσω ως άσχετο τον εαυτό μου.....

    το προβλημα δεν είναι οι γνώσεις που έχει ο καθένας, είναι η δυνατότητα που έχει να τις εκφράσει σωστα, με τρόπο τέτοιο που να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις....

    ένα ακόμα πρόβλημα που εντοπίζω, είναι η άρνηση της αποδοχής της, πιθανά ισως και πιο σωστής, άποψης του συνομιλητή μας.... και πάλι θα πω οτι εγώ είμαι ένας από αυτούς (τους αρνητές) και οτι δεν αναφέρομαι στον τάδε ή στον δείνα....
    πουτσ@@@@@@@@@

  5. #200
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Κοίτα εγώ σαν εντελώς άσχετος από οδήγηση μηχανής διαβάζοντας αυτό το θρεντ καταλαβαίνω νομίζω το ελάχιστο. Ποιο είναι αυτό; Ότι αν θέλεις να στρίψεις φυσικά πρώτα μειώνεις ταχύτητα (με φρένο ή με φρένο κινητήρα ή και με τα δύο είναι άλλη κουβέντα) αφήνεις φρένα και πέφτεις αριστερά (ας υποθέσουμε πως μιλάμε για αριστερή γιατί έτσι μου αρέσει ) βγάζοντας εκτός κέντρου βάρους της μοτοσυκλέτας ένα μέρος του κορμού και της κεφαλής. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το όχημα να βρίσκεται σε πιο "όρθια" θέση μέσα στη στροφή με σημαντικά μεγαλύτερα περιθώρια πρόσφυσης ή και διόρθωσης αν χρειαστεί ( Το να βγάλεις και κώλο έξω βοηθάει ειδικά όσο το σώμα τοποθετείται προς τα πίσω αλλά δε μιλάμε για πίστα για να παίζουμε με τα χιλιοστά του sec σε δημόσιο δρόμο λίγο κορμό και κεφάλι είναι αρκετά). Το πόσο "βαθιά" μέσα στη στροφή θα ρίξουμε τη μηχανή είναι ένα θέμα που έχει να κάνει με την εμπειρία μας και το πόσο άνεση νιώθουμε γενικά (αυτό καταλαβαίνω δηλαδή) με την ταχύτητα που έχουμε και φυσικά με τον τύπο της μηχανής (λογικά ε; γιατί με άλλη ταχύτητα θα πέσει ένα ss με την ξυραφένια του γεωμετρία και με άλλη ένα μεγάλο ον οφ ). Μέσα στη στροφή τώρα για μερικά δέκατα του δευτερολέπτου λογικά θα υπάρξει αδράνεια οι αναρτήσεις θα συμπιεστούν και θα αποσυμπιεστούν και άμεσα θα πρέπει να ασκηθεί μικρή πίεση στο γκάζι έτσι ώστε να υπάρξει μικρή επιτάχυνση που μάλλον θα τη νιώσουμε περισσότερο σαν σταθεροποίηση του οχήματος και καλύτερο έλεγχό του από μέρους μας. Όσο νιώθουμε και βλέπουμε πως δε χρειάζεται να στρίψουμε άλλο σιγά σιγά σηκώνουμε τη μηχανή (που θα έχει την τάση να κινηθεί προς τα δεξιά και ταυτόχρονα ανοίγουμε περισσότερο το γκάζι (δεν έχουμε κίνδυνο low side πλέον) αλλά και δεν ανοίγουμε απότομα γιατί το high side καιροφυλακτεί !

    PS1: αν μπαίνουμε με πολλά λογικά θα χρειαστούμε μερικά μέτρα παραπάνω για φρένα όπου αν δε χεστούμε και φύγουμε ευθεία θα πλαγιάσουμε πολύ μέσα και η στροφή μετά θα μοιάζει ευθεία άρα θα έχουμε μπει αργά αλλά θα μπορούμε να επιταχύνουμε πολύ γρηγορότερα (νομίζω πως αυτό βοηθάει σε μηχανές με πολλά πολλά άλογα, μηχανές με μικρή ιπποδύναμη λογικά θα πρέπει να κρατήσουν μια μικρή φόρα αν θέλουν να μπορέσουν να ακολουθήσουν) Τώρα αν κάποιος μπορεί να ελέγξει το γκάζι του και με κάνα θηρίο χωρίς tc ας μπει και αυτός με ακόμα μεγαλύτερη φόρα.

    ps2: Έχω πει πολλάκις πως δεν έχω εμπειρία από μηχανές (πλην 3-4 φορές που μπορεί να έχω καβαλήσει συνήθως σε καμιά αλάνα) τα από πάνω δε ξέρω αν είναι σωστά ή λάθος αλλά αυτά αντιλαμβάνομαι από το παρόν θρεντ και από την εμπειρία που είχα σαν ποδηλάτης πιτσιρικάς ( μόνο που εκεί μέσα στη στροφή επειδή δεν υπήρχε ο έλεγχος του γκαζιού, ένιωθες πολλές ταλαντώσεις και σχετική ανασφάλεια) Οπότε αυτά που έγραψα είναι περισσότερο ερώτηση παρά τοποθέτηση και άποψη.
    Τελευταία τροποποίηση από skylaros; 05/08/2014 στις 09:29.

  6. #201
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    ps: Παίδες μια παράκληση, επειδή είναι από τα πλέον σημαντικά θρέντ αυτό και ένα από αυτά που έχω διαβάσει πολλάκις, επίσης βοηθάει πολύ κόσμο στο να δει σε πρώτο επίπεδο μερικά απλά πραγματάκια για να στρίβει καλύτερα και στη συνέχεια που μπορεί να απευθυνθεί ώστε να μάθει όντως να στρίβει πολύ καλύτερα από ότι έστριβε. Συνέπεια όλων αυτών θεωρώ πως θα πρέπει να κρατηθεί ένα επίπεδο στο διάλογο στο παρών θρεντ αλλά και να μη το γεμίσουμε με σπαμ.
    Μαϊστα κύριε.
    Σπαμ, τι θεωρείτε εσείς;
    Εγώ θεωρώ σπαμ ας πούμε την παράθεση εσφαλμένων δημοσιογραφικών κειμένων, γραμμένων από ανθρώπους που προσπαθούν με δήθεν επιστημονικό ύφος και τρόπο να εξηγήσουν κάτι το οποίο ούτε οι ίδιοι κατανοούν.
    Σπαμ θεωρώ το να παραθέτω το τι λέει ο ιδρυτής του CSS στο βιβλίο του και να βγαίνει ο οποιοσδήποτε και να πετάει μια μετάφραση από το google translate και να λέει ότι στη σελίδα του CSS γράφει άλλα, αντίθετα από το βιβλίο του ιδρυτή.
    Άρα λοιπόν ούτε στο τι είναι σπαμ θα συμφωνήσουμε...

    Κατά συνέπεια, επειδή η κουβέντα συνουσιάστηκε και πλέον και ο πιο καλοπροαίρετος άνθρωπΑς και αναβάτης άκρη δεν θα βγάλει με τόσα αντιφατικά από τόσες άγνωστης αξιοπιστίας σε εκείνον πηγές, το να πούμε και μερικές ορίτζιναλ χαζομάρες ουδόλως βλάπτει το θρεντ.

    Επίσης, το ερώτημα "Γκάζι πότε και γιατί το ανοίγουμε" έχει απαντηθεί, παραθέτοντας το απόσπασμα του βιβλίου και αν θέλεις κιόλας με πιο απλά Ελληνικά το εξήγησε τελευταία και ο Δρ.Μεγάλος. Μετά αποφασίστηκε ότι θα βάλουμε και άλλες έννοιες μέσα, το pivot steering που είναι σπαμ γιατί δεν έχει σχέση με το γκάζι, τη θέση του σώματος που είναι σπαμ γιατί δεν έχει σχέση με το γκάζι, το two step στο βλέμμα που είναι σπαμ γιατί δεν έχει σχέση με το γκάζι, την περιφερειακή όραση που είναι σπαμ γιατί δεν έχει σχέση με το γκάζι και και και και και. Και όλα μπερδεμένα. Γιατί; Γιατί ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει διαβάσει το μεγάλο manual το οποίο όμως όλοι επικαλούνται. Επίσης κανείς δεν καταλαβαίνει φυσική, αλλά για τα διανύσματα και τις δυνάμεις όλοι έχουν άποψη.

    Οπότε θα συμφωνήσω με το χάρε κρίσνα, χάρε χάρε και θρεντ μιά κονσερβούλα σπαμ πάρε...

  7. #202
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Σπαμ θεωρώ πως είναι οι αστεϊσμοί και τα τρολλαρίσματα (στα οποία πολλές φορές συμμετέχω και εγώ). Όλα τα άλλα για εμένα καλός υπάρχουν ακόμα και αν είναι λίγο εκτός θέματος. Δεν έχω εμπειρία και γνώση για να μπορέσω να τα παρακολουθήσω αλλά θεωρώ πως ένας μέσος εγκέφαλος μπορεί να τα διαχωρίσει από το μινιμουμ του πως στρίβεις στο δρόμο. Τα πιο πέρα ας τα κουβεντιάζετε άτομα που έχετε ψαχτεί περισσότερο δε με πειράζει, εγώ σωστό ή λάθος μέχρι εκεί που έγραψα αντιλαμβάνομαι και μάλιστα θα επιθυμούσα όπου έχω λάθος να με διορθώνετε )

  8. #203
    Με ξερές συμβουλές, κάνε αυτό, κάνε εκείνο...μόνον αποσπασματική εικόνα μπορεί να έχει κάποιος για τι πρέπει να κάνει σε μια δεδομένη στιγμή. Η ατομική ικανότητα-δεξιότητα αντίληψης της οδήγησης της μηχανής είναι διαφορετική για τον καθένα. Θέλει πολύ προσοχή τι λέμε και σε ποιόν τα λέμε. Αυτά μαθαίνοντε στην πράξη, με καλή παρέα...καλή παρέα όμως, όχι αφελής κι υπερφίαλους, με πολύ προσοχή στο δρόμο και σίγουρα επίσκεψη στην πίστα.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  9. #204
    Είδες, στο είπα ότι δεν θα συμφωνήσουμε το τι είναι σπαμ.

    Τα πιό πέρα που συζητάμε, επειδή ο ένας λέει γιουβέτσι και ο άλλος κοκορέτσι, επειδή πάμε να συζητήσουμε το γκάζι και τελικώς μόνο για σούπερ αμόλυβδη εναντίον απλής και αν κάνει προανάφλεξη στην έξοδο και σου κόψει επιτάχυνση δεν έχει γίνει λόγος, είναι σαλάτα τουρλού ότι λαχανικό περίσσεψε από την κουζίνα (πεινάω λίγο, φαίνεται).

    Το θρεντ είναι για το γκάζι. Το γκάζι απαντήθηκε επαρκώς.

    Για τα άλλα, αν υπάρχει άλλο θρεντ καλό θα ήταν να συζητούνται εκεί. Αλλιώς όποιος θέλει, ας κάνει άλλα θρεντ. "Στροφή και που κοιτάμε" "Σώμα και θέση αυτού στη στροφή" "Γυροσκοπικό -πιο νόστιμο με γύρο κοτόπουλο ή χοιρινό;" "Ντονέρ, αυτός ο άγνωστος" "Counter steering και γυροσκοπικό, μήπως είναι άλλα πράγματα; Αρχές διατήρησης στροφορμής" και λοιπά.

  10. #205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις να διαβαζεις, φανταζομαι. Μιλάω ξεκαθαρα για την driving force, οτι γραφω καταλαβες οτι το λεω για το chain pull. Ο,τι να' ναι... Το θρεντ έχει απίθανη τρολαριστικη αξία πια. Θα έπρεπε να ρωτάμε πλέον κάτι σαν: η μοτοσικλέτα μου έχει ιμάντα, κινδυνεύω να σκοτωθώ χωρίς chain pull να με σταθεροποιεί;

    Ειλικρινής απορία, ειδες εμένα να αμφισβητώ το antisquat? Μήπως εκτός απο μπερδέματα στην κατανοηση του κειμένου, έχεις μπερδέψει και ποιός γράφει τι;

    καταρχήν δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνεσαι επιθετικός.
    να σου πω πως το καταλαβαίνω εγώ.η αλυσίδα είναι η μόνη που μεταφέρει τη δύναμη πίσω και καμία άλλη δύναμη δεν επενεργεί στον άξονα.η δύναμη αυτή όμως έχει δύο "σημεία" εφαρμογής.ένα το σημείο επαφής του δρόμου με το ελαστικό (το θα αν προσδίδει squat ή anti-squat χαρακτηριστικά στην πίσω ανάρτηση εξαρτάται από τη γωνία του ψαλιδιού) κι ένα το ίδιο το γραναζι κίνησης το οποίο προσπαθεί πάντα να "σπρώξει" τον άξονα κάτω (δλδ πάντα anti-squat) .γι'αυτό και δε συμφωνώ με τα γραφόμενά σου.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #206
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    έχεις απόλυτο δίκιο αλλά οι απόψεις είναι τόσο διαφορετικές που δεν νομίζω να βγάζει κάποιος άσχετος με το στριβειν άκρη....
    Δεν έχεις κι άδικο, αλλά...

    Με το στρίβειν μια άκρη τη βγάζει. Κι από το αρχικό θρεντ του blade κυρίως, αλλά ακόμα κι από αυτό (αν σταθεί στα βασικά).

    Όσον αφορά το στρίβειν, ένας "άσχετος" δε χρειάζεται να ξέρει κάτι παραπάνω από τη "γνωστή" αλληλουχία όπως την έγραψε σε γενικές γραμμές ο χαοτικός νωρίτερα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Βλέμμα στο σημείο εισόδου, φρένα αν χρειάζονται και αφού κεντράρουμε το σημείο εισόδου, βλέμμα στο που θέλουμε να πάμε (σημείο μέσα στη στροφή) ενώ μόλις φτάσουμε το σημείο εισόδου turn-in με counter-steering. Μόλις ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ το counter-steering και η μηχανή έχει πάρει την κλίση που δώσαμε και την πορεία που θέλουμε ανοίγουμε το γκάζι σταθερά και ομαλά (η επιτάχθνση 0,1G είναι για ανθρώπους κομπιουτεράκια...η αίσθηση λέει τόσο ομαλά όσο να νιώθουμε τη μηχανή να είναι σταθερή στην πορεία της χωρίς να αλλάζει η τροχιά της). Παράλληλα το βλέμμα από το εσωτερικό της στροφής πάει στο σημείο εξόδου. Μόλις περάσουμε το apex και κοιτάζουμε το σημείο εξόδου, πλέον μπορούμε να αποφασίσουμε πόσο γκάζι θα ανοίξουμε για να φτάσουμε εκεί και πόσο γρήγορα θα σηκώσουμε την μηχανή με τράβηγμα πλέον του εσωτερικού μέρους του τιμονιού. Πάντα με την περιφεριακή όραση κρατάμε τα σημεία που έχουμε βάλει (είσοδος, apex κλπ) όταν αλλάζουμε το βλέμμα μας στο επόμενο.
    αυτά και πολλά θα του πέσουν για αρχή.

    Η κεντρική ιδέα (πέραν του ότι για να στρίψουμε αριστερά σπρώχνουμε το τιμόνι δεξιά, κοιτάμε εκεί που θέλουμε να πάμε, ακολουθούμε την κίνηση της μηχανής με το σώμα μας) είναι να μάθει να ανοίγει το γκάζι επάνω στη στροφή.
    Αν ρωτήσει "γιατί μπαμπά?" μια απλή και σωστή απάντηση είναι για να μεταφέρουμε βάρος στο πίσω μέρος της μηχανής που έχει μεγαλύτερο τροχό και μπορεί να διαχειριστεί/αντέξει περισσότερες πιέσεις χωρίς να χάσει πρόσφυση, ενώ με υπερβολικό βάρος στο μπροστινό ο οποίος είναι μικρότερος/λεπτότερος κλπ και δεν μπορεί να διαχειριστεί/αντέξει πολλή πίεση, πιθανόν να χάσει πρόσφυση και να φύγουμε με low.

    Αυτά του φτάνουν και του περισσεύουν για να'χει να πορεύεται, και να τα εξασκεί πηγαίνοντας σαν την κότα ώστε να μπορεί να τα κάνει όλα σωστά, κι ακόμα κι αν κάτι του ξεφύγει (και ξεχαστεί και δε δώσει γκάζι πχ επάνω στη στροφή) να μην είναι αρκετά τα ζόρια που θα φάει ο μπροστά ώστε να φύγει.

    Από κει και πέρα, απορίες του τύπου "γιατί στρίβει η μηχανή όταν πλαγιάζει", "είναι 0,1G ή είναι 0,12G το σωστό", "ανεβαίνει προς τα πάνω για ένα κλάσμα του δευτερολέπτου η ουρά ή κάθεται με τη μία κάτω", "μας τραβάει τη μηχανή η γη με τη βαρύτητα, ή μήπως εμείς τραβάμε τη γη προς τα πάνω", ωραίες απορίες είναι, αλλά είτε είναι απλά για να έχουμε να λέμε (κοινώς εγκυκλοπαιδικού/ακαδημαϊκού ενδιαφέροντος, δε'ν'κακό), είτε για κάποιον που έχει γίνει master and commander των δήθεν απλών τεχνικών και θέλει να μάθει και πού ακριβώς βασίζονται ώστε να τα πάει ένα βήμα παραπέρα.

    Αν και για το τελευταίο, όσο υπέρ της θεωρητικής γνώσης κι αν είμαι, κανείς δεν έμαθε να οδηγάει (ή δεν έγινε πιο γρήγορος) χωρίς την παλιά καλή μέθοδο του trial and error.
    Όσους τεχνικούς και τεράστια μυαλά κι αν έχει η Honda, δε νομίζω ότι ο Marquez ξέρει απ'έξω κι ανακατωτά όλο το βιβλίο φυσικής της θετικής κατεύθυνσης Γ' Λυκείου και βλέπει μπροστά του εξισώσεις για να πάει γρήγορα.

    ΥΓ. Ένα "as soon as possible" είπε ο ρημάδης ο Code και έχει γίνει Da Vinci code. Αυτό μου θυμίζει.

    ΥΓ2. Με το "trial and error" που είπα παραπάνω δεν εννοώ σε καμία περίπτωση αυτό που λέγαν κάποτε "άμα δε σπάσεις τα μισά σου κόκκαλα δε μαθαίνεις μηχανάκι". Λέω ότι η θεωρία υπάρχει, τη διαβάζουμε, και προσπαθούμε να την εφαρμμόσουμε στην πράξη παίρνοντας σαφώς κάποια ρίσκα. Κάποια πράγματα θα τα κάνουμε μόνοι μας χωρίς καν να καταλαβαίνουμε γιατί και πόσο πρέπει να τα κάνουμε όσο και να λιώσουμε τη θεωρία.

  12. #207
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Δεν έχεις κι άδικο, αλλά...


    Όσους τεχνικούς και τεράστια μυαλά κι αν έχει η Honda, δε νομίζω ότι ο Marquez ξέρει απ'έξω κι ανακατωτά όλο το βιβλίο φυσικής της θετικής κατεύθυνσης Γ' Λυκείου και βλέπει μπροστά του εξισώσεις για να πάει γρήγορα.

    ΥΓ. Ένα "as soon as possible" είπε ο ρημάδης ο Code και έχει γίνει Da Vinci code. Αυτό μου θυμίζει.

    ΥΓ2. Με το "trial and error" που είπα παραπάνω δεν εννοώ σε καμία περίπτωση αυτό που λέγαν κάποτε "άμα δε σπάσεις τα μισά σου κόκκαλα δε μαθαίνεις μηχανάκι". Λέω ότι η θεωρία υπάρχει, τη διαβάζουμε, και προσπαθούμε να την εφαρμμόσουμε στην πράξη παίρνοντας σαφώς κάποια ρίσκα. Κάποια πράγματα θα τα κάνουμε μόνοι μας χωρίς καν να καταλαβαίνουμε γιατί και πόσο πρέπει να τα κάνουμε όσο και να λιώσουμε τη θεωρία.

  13. #208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    ..........
    μωρε και ο χαοτικός και οι λοιποί όλο και κάτι λένε σωστά.....

    εγώ λοιπόν ο άσχετος ούτε τερνίν ξέρω τι σημαίνει ούτε άπεξ ουτε καουντερστίρινγκ ούτε γυροσκοπικό (μόνο γύρο τρώω) ούτε τέτοια ωραία πραματάκια....

    οπότε ό,τι και να λέει ο χαοτικός και κάθε χαοτικός, δεν θα καταλάβω ποτές....

    αν θες να μιλήσουμε για ανάποδα σε παπόρια και πλαναρίσματα εδώ είμαστε....


    υγ.... νό όφενς του χαοτικός ορ ενυμπαντι ελς, ναι??? ο πιπάκιας τον ανέφερε, εγώ τον ξέσκισα....
    πουτσ@@@@@@@@@

  14. #209
    Το γρανάζι κίνησης σπρώχνει την γραναζιέρα. Η γραναζιέρα σπρώχνει τον τροχό. ο τροχός σπρώχνει το ελαστικό. το ελαστικό σπρώχνει τον δρόμο. ο δρόμος είναι αμετακίνητο αντικείμενο (μαχητό αυτό, αλλά δεν πλατιάζω). Η αντίδραση που εφαρμόζεται στο ελαστικό από τον δρόμο (η δράση είναι η δύναμη που ασκεί το ελαστικό στον δρόμο), σπρώχνει την μοτοσικλέτα εμπρός. Άλλη driving force δεν υπάρχει. Ναι άμα φυσάει ούριος άνεμος υπάρχει και αυτή, σβήσε και πήγαινε τσάμπα βόλτα.

    Από τη στιγμή που συμφωνείς για το ότι στο άρθρο η driving force στον άξονα προέρχεται από την φαντασία του συγγραφέα, έχουμε μιά όμορφη συμφωνία σε ένα πράγμα. Πάμε να λύσουμε τα άλλα. Η αλυσίδα στο επάνω κομμάτι της όντως με την κατηφορική κλίση που έχει στις περισσότερες μοτοσικλέτες, αναλύεται σε δύο συνιστώσες. Η μία προς τα κάτω και η άλλη οριζόντια. Αυτό δεν είναι το προφανές; Βέβαια έχει μιά υπερτούμπανη παγίδα στην οποία ΟΛΟΙ πέσατε. Σε ποιό σημείο εφαρμόζεται η δύναμη της αλυσίδας στην γραναζιέρα;

    Κουΐζ για δυνατούς λύτες.

    Κανείς;

    Το παίρνει το ποτάμι (όχι του Θεοδωράκη).
    ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΥ ΓΡΑΝΑΖΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ και όχι μόνο στο τελευταίο, όπως δείχνει το σχήμα που έχει παρατεθεί.

    Ω τι είπε... Ταυτόχρονα δηλαδή έχουμε να μεταφέρεται στην γραναζιέρα δύναμη από καμμιά 20κάτι διανυσματάκια, σε διαφορετικές εφαπτομενικές κατευθύνσεις, πάνω στον κύκλο που ορίζει το πίσω γρανάζι. Και από την γραναζιέρα στον τροχό επίσης από 6-8 σημεία μεταφέρεται η δύναμη, όλα με διανύσματα σε διαφορετικές κατευθύνσεις, άρα για ποιά συνισταμένη μιλάμε; Και για πες τώρα πάλι, παρακαλώ θερμά, κάτι για δυνάμεις που ασκούνται και δείχνουν κάτω και κάτι κάνουν κλπ...

    Να το πάμε παραπέρα και να μιλήσουμε με ροπές γιατί με δυνάμεις από ένα σημείο και μετά δεν θα βγει άκρη; (αλλά μετά θα μπει ο Στρατιώτης και θα μας πει ότι ξεκινήσαμε τα κβαντικά σύμπαντα και τις μαύρες trοοpες).

  15. #210
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Θέλετε να γίνετε καλύτεροι στη σκοποβολή και αναλύετε βάση φυσικής τι γίνεται και πως φεύγει η σφαίρα μέσα από την κάνη... δε νομίζω πως βοηθάει... πρέπει απλώς να μάθετε πως πατάμε τη σκανδάλη!!!!!!!

Σελίδα 14 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 4910111213141516171819 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί το Internet είναι «κακό»......και κάποιοι τρομάζουν με την ανωνυμία του;
    από requiem στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2008, 21:24
  2. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2007, 14:52
  3. Και γιατί δεν πήρες το... ;
    από thePrince στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2006, 02:05
  4. Ποιό το καλύτερο 1000άρι και γιατί ;
    από andgeo στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2005, 18:04
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF