Σελίδα 15 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 51011121314151617181920 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 312

Θέμα: Γκάζι στη στροφή. Πότε και γιατί το ανοίγουμε.

  1. #211
    Λατρεμένε πιπάκια με βρίσκεις σύμφωνο. Αλλά όταν παρατίθενται δήθεν επιστημονικές αποδείξεις της παπαρούπας (το άρθρο από τον αναρτησά ήταν πολύ καλύτερο από το άλλο του δημοσιογράφου αλλά το έβλεπα από το τηλέφωνο και δεν έχω μελετήσει τα σχήματα ακόμα) ε καλό είναι να ξέρουμε τις διαβάζουμε, όχι επειδή έγραψε ο τυχαίος κάτι το κάναμε καραμέλα...

  2. #212
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menelaos46 Προβολή μηνύματος
    Θέλετε να γίνετε καλύτεροι στη σκοποβολή και αναλύετε βάση φυσικής τι γίνεται και πως φεύγει η σφαίρα μέσα από την κάνη... δε νομίζω πως βοηθάει... πρέπει απλώς να μάθετε πως πατάμε τη σκανδάλη!!!!!!!
    Παρακαλώ τον μεσιέ Sniper να σου πει πόσα ακριβώς πρέπει να πάρεις υπ' όψη σου για να κάνεις καλή βολή...

  3. #213
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Λατρεμένε πιπάκια με βρίσκεις σύμφωνο. Αλλά όταν παρατίθενται δήθεν επιστημονικές αποδείξεις της παπαρούπας (το άρθρο από τον αναρτησά ήταν πολύ καλύτερο από το άλλο του δημοσιογράφου αλλά το έβλεπα από το τηλέφωνο και δεν έχω μελετήσει τα σχήματα ακόμα) ε καλό είναι να ξέρουμε τις διαβάζουμε, όχι επειδή έγραψε ο τυχαίος κάτι το κάναμε καραμέλα...
    Πριν να εισαι σε θεση να κρινεις αν κατι ειναι επιστημονικα σωστο, στο προκειμενο θεμα παντα, δεν θα επρεπε να ξερεις την διαφορα μεταξυ ορμης, στροφορμης, και τι λενε οι αρχες διατηρησης αυτων?
    Σορρυ, δεν στην λεω και ουτε εισαι υποχρεωμενος να ξερεις, αλλα δεν ξερεις.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #214
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος

    σε παραθαλάσσια στροφιλίκια σας έχω ρε γατάκια, που πάτε???

    Ναι.... αφου ειναι γνωστο οτι οδηγεις μαουνα!!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  5. #215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Πριν να εισαι σε θεση να κρινεις αν κατι ειναι επιστημονικα σωστο, στο προκειμενο θεμα παντα, δεν θα επρεπε να ξερεις την διαφορα μεταξυ ορμης, στροφορμης, και τι λενε οι αρχες διατηρησης αυτων?
    Σορρυ, δεν στην λεω και ουτε εισαι υποχρεωμενος να ξερεις, αλλα δεν ξερεις.
    εμ... οκ, έτσι είναι αν έτσι νομίζετε, φαντάζομαι...

  6. #216
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    εμ... οκ, έτσι είναι αν έτσι νομίζετε, φαντάζομαι...
    #162
    Τα υπολοιπα διαμαντια δεν εχω το χρονο να τα ξεθαψω
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #217
    To σχολικό J=m.V=σταθ. δεν ξεχνιέται.
    Το ωραίο σε αυτή την υπόθεση είναι ότι το m.V είναι ένα νουμεράκι το οποίο μένει σταθερό μεν μέσα στην στροφή (αν υποθέσουμε ότι από την στιγμή που τελειώσαμε με φρένα και counter steering δεν επιταχύνουμε και δεν επιβραδύνουμε), αλλά αλλάζει η κατεύθυνση του V.
    Μέσα στην στροφή λοιπόν, η συνιστώσα του V αναλύεται σε δύο συνισταμένες: Μία εφαπτομενική που είναι η ταχύτητα την οποία αντιλαμβάνεται η μοτοσικλέτα μας γιατί αυτή την ευθεία περίπου ορίζουν και οι τροχοί της και μία κάθετη στην κίνηση της μοτοσικλέτας, στην ακτίνα του εκάστοτε κύκλου που αντιστοιχεί στο dS της καμπύλης που ακολουθούμε.
    Η εφαπτομενική συνισταμένη την οποία αντιλαμβανόμαστε ως ταχύτητα "προς τα εμπρός" δεν είναι V.cosΦ (όπου Φ η γωνία που σχηματίζει η συνιστώσα της ταχύτητας, σε σχέση με την εφαπτομενική συνισταμένη; ) Το cosΦ δεν είναι μικρότερο της μονάδας; Άρα η "προς τα εμπρός" ταχύτητα δεν είναι μικρότερη της V; Άρα αν πηγαίνουμε στην ευθεία με V και στην στροφή με V.cosΦ, πάμε με μικρότερη ταχύτητα προς τα εμπρός... Και εννοείται ότι μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά αφού το ανέφερες, πες μου που.

  8. #218
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Γιατι δεν υπαρχει αρχη και τελος στη κουβεντα, κι αυτο ειναι το λιγοτερο
    έχω την αίσθηση ότι θα μπορούσες να δώσεις ένα τέλος με μερικά σεντόνια...όταν βρεις χρόνο...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #219
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    έχω την αίσθηση ότι θα μπορούσες να δώσεις ένα τέλος με μερικά σεντόνια...όταν βρεις χρόνο...
    έδωσε τέλος με το #150 το οποίο ήταν ωραίο λιτό κατανοητό και ακριβέστατο και νόμιζα ότι κάπου εκεί θα κλείσει το ζήτημα...

  10. #220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    έδωσε τέλος με το #150 το οποίο ήταν ωραίο λιτό κατανοητό και ακριβέστατο και νόμιζα ότι κάπου εκεί θα κλείσει το ζήτημα...
    αυτό έχει κλείσει..οι λόγοι είναι το ζητούμενο.τί πραγματικά συμβαίνει.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #221
    λάθος μου τότε.

    όντως αν μπορεί να εξηγηθεί με ένα σεντόνι (ή χωρίς αυτό) και με όρους φυσικής, γιατί όχι.
    και εννοείται πως άσφαλτος δεν είμαι (με καμμία έννοια του όρου) και θα χαρώ πολύ να διορθωθεί η όποια χαζομάρα έχω πει από άγνοια ή οτιδήποτε. Όπως έλεγε και ο Λάκης στους 10 μικρούς Μήτσους, μ'αρέσουν οι παρατηρήσεις, διορθώνομαι

  12. #222
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.821
    Ρε αφηστε την φυσικη και την κβαντομηχανικη και παρτε τα μηχανακια για καμια βολτα να ηρεμησετε!!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  13. #223
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pektis Προβολή μηνύματος
    Ρε αφηστε την φυσικη και την κβαντομηχανικη και παρτε τα μηχανακια για καμια βολτα να ηρεμησετε!!
    και επειδή είναι και καλοκαιράκι, όποιος θέλει τον πάω και για σκι....

    πουτσ@@@@@@@@@

  14. #224
    χαλαρος στο σωμα παντα, οδηγα και στριβε αργα εχοντας απολυτα χαλαρο το σωμα σου και σιγα σιγα με τα χιλιομετρα που θα γραφεις θα συνηθιζεις και θα σου μεινει οταν αρχισεις να εισαι πιο γρηγορος.

    το γκαζι επιβαλεται για να εχεις συνεχεια το σασι σου συνεδεμενο με τον καρπο σου. προσωπικα οταν στριβω κραταω σταθερο γκαζι γτ ακομα κ ετσι εχει καλυτερη κατευθυντικοτητα απο τερμα κλειστο και μετα δινω ποτε δε το κλεινω.

  15. #225
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    και επειδή είναι και καλοκαιράκι, όποιος θέλει τον πάω και για σκι....

    θαλασσιο εε??
    προσέχουμε για να έχουμε!...

Σελίδα 15 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 51011121314151617181920 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί το Internet είναι «κακό»......και κάποιοι τρομάζουν με την ανωνυμία του;
    από requiem στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2008, 21:24
  2. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2007, 14:52
  3. Και γιατί δεν πήρες το... ;
    από thePrince στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2006, 02:05
  4. Ποιό το καλύτερο 1000άρι και γιατί ;
    από andgeo στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2005, 18:04
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF