Σελίδα 5 από 21 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 312

Θέμα: Γκάζι στη στροφή. Πότε και γιατί το ανοίγουμε.

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Eκτός κι αν είσαι κοντά στο όριο, με το μπροστινό να εχει αρχίσει ήδη να υποστρέφει.
    Τότε ανοιγεις γκάζι και κλείνει με την μια η γραμμή! Μου συμβαίνει στην Κ5 στις Σέρρες.

    Αν είσαι τόσο κοντά στο όριο πως σε λένε????????????????????????

  2. #62
    Ρε παιδιά, το μόνο που μένει να καταλάβουν κάποιοι είναι ότι όταν στρίβουμε επιταχύνουμε τη ΓΩΝΙΑΚΗ μας ταχύτητα, για αυτό χρειαζόμαστε το ανοίγουμε νέο γκάζι.
    Το ταχύμετρο όμως δείχνει σταθερά π. χ. 70χλμ/ώρα.
    Αυτό δε σημαίνει οτι δεν επιταχύνουμε.

    Το λέω καλά;

  3. #63
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menelaos46 Προβολή μηνύματος
    Αν είσαι τόσο κοντά στο όριο πως σε λένε????????????????????????

    μπαγκόσμιο.

    Χωρίς πλάκα, αυτό μου συνέβη μόνο με το R6 που το εχω καβαλήσει μονο σε ενα Track day κι αυτό δια του 2.
    Ομως αυτό ένοιωσα. Εμπαινα με 2α και κλειστό γκάζι και σχεδόν πανω στο apex όπου ανοίγω το γκάζι, το μηχανάκι έκλεινε γραμμή πολύ έντονα!
    Δεν μπορώ να φανταστώ αλλο λόγο να κλείνει ξαφνικά τόσο πολύ, από το να είχε αρχίσει να ψιλογλυστράει ήδη ελαφρά το μπροστινό λόγω τελείως κλειστού γκαζιού.
    Την πρώτη φορά με ψιλοτρόμαξε, μετα άρχισα να μαθαίνω να το χρησιμοποιώ υπερ μου, εφ όσον ηταν προβλέψιμο και σε καθε γύρο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    μπαγκόσμιο.

    Χωρίς πλάκα, αυτό μου συνέβη μόνο με το R6 που το εχω καβαλήσει μονο σε ενα Track day κι αυτό δια του 2.
    Ομως αυτό ένοιωσα. Εμπαινα με 2α και κλειστό γκάζι και σχεδόν πανω στο apex όπου ανοίγω το γκάζι, το μηχανάκι έκλεινε γραμμή πολύ έντονα!
    Δεν μπορώ να φανταστώ αλλο λόγο να κλείνει ξαφνικά τόσο πολύ, από το να είχε αρχίσει να ψιλογλυστράει ήδη ελαφρά το μπροστινό λόγω τελείως κλειστού γκαζιού.
    Την πρώτη φορά με ψιλοτρόμαξε, μετα άρχισα να μαθαίνω να το χρησιμοποιώ υπερ μου, εφ όσον ηταν προβλέψιμο και σε καθε γύρο.
    Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά κάτι έκανες λάθος ή κάτι λάθος ήταν στο μηχανάκι σου! Είναι λάθος να αναλύσουμε σε βάθος τα πάντα εδώ γιατί γράφονται ανακρίβειες και ακόμη και τα σωστά που γράφονται κάποιος τα λαμβάνει και τα κατανοεί λάθος.

    Ας μείνουμε στα απλά λοιπόν. Από τη στιγμή που αρπάζω το γκάζι συνεχίζω να το ανοίγω γραμμικά και προοδευτικά ως την έξοδο της στροφής!

  5. #65
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά, το μόνο που μένει να καταλάβουν κάποιοι είναι ότι όταν στρίβουμε επιταχύνουμε τη ΓΩΝΙΑΚΗ μας ταχύτητα, για αυτό χρειαζόμαστε το ανοίγουμε νέο γκάζι.
    Το ταχύμετρο όμως δείχνει σταθερά π. χ. 70χλμ/ώρα.
    Αυτό δε σημαίνει οτι δεν επιταχύνουμε.

    Το λέω καλά;
    Όχι, επιταχύνουμε κανονικά και όσο γρήγορα αντέχουμε

    Το ταχύμετρο δεν δείχνει σταθερά χιλιόμετρα φυσικά, δείχνει αυξανόμενα.

    Δηλαδή το όλο θέμα είναι ότι το γκάζι σταθεροποιεί τη μοτοσυκλέτα στη στροφή ΕΦΟΣΟΝ αυτή επιταχύνει, έστω και με 0,1 G. Πως επιταχύνει; Είπαμε

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    μπαγκόσμιο.

    Χωρίς πλάκα, αυτό μου συνέβη μόνο με το R6 που το εχω καβαλήσει μονο σε ενα Track day κι αυτό δια του 2.
    Ομως αυτό ένοιωσα. Εμπαινα με 2α και κλειστό γκάζι και σχεδόν πανω στο apex όπου ανοίγω το γκάζι, το μηχανάκι έκλεινε γραμμή πολύ έντονα!
    Δεν μπορώ να φανταστώ αλλο λόγο να κλείνει ξαφνικά τόσο πολύ, από το να είχε αρχίσει να ψιλογλυστράει ήδη ελαφρά το μπροστινό λόγω τελείως κλειστού γκαζιού.
    Την πρώτη φορά με ψιλοτρόμαξε, μετα άρχισα να μαθαίνω να το χρησιμοποιώ υπερ μου, εφ όσον ηταν προβλέψιμο και σε καθε γύρο.
    Από αυτά που διαβάζω νομίζω πως αργείς να ανοίξεις το γκάζι. Δοκίμασε λίγο πριν το απεξ!

  7. #67
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menelaos46 Προβολή μηνύματος
    Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά κάτι έκανες λάθος ή κάτι λάθος ήταν στο μηχανάκι σου!
    Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι επιταχύνει σπινάροντας τον πίσω τροχό, δεν είναι για όλους!

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι επιταχύνει σπινάροντας τον πίσω τροχό, δεν είναι για όλους!

    Ναι σούζα μπάντα.... ρε δε κουρεύεστε λέω εγώ.....

    Υ.Γ. Νόμισα πως μιλάμε για το μπροστινό....

  9. #69
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Εεεεεε ρε σφίξαν οι ζέστες!!!

    Δε μου λέτε...???Τα φρένα κάνει να τα κρατάμε μέσα στη στροφή?
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  10. #70
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menelaos46 Προβολή μηνύματος
    Από αυτά που διαβάζω νομίζω πως αργείς να ανοίξεις το γκάζι. Δοκίμασε λίγο πριν το απεξ!
    Αυτό σκοπέυω να κανω οταν και αν ξαναπάω γιατί αργώ σίγουρα να το ανοίξω. Αυτο μου συμβαίνει σε γύρους οπου μπαίνω λίγο πιο γρήγορα στην είσοδο, και κατα συνέπεια φοβαμαι να το ανοίξω νωρίς.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι επιταχύνει σπινάροντας τον πίσω τροχό, δεν είναι για όλους!
    Μπα, δεν είμαι τόσο μπαγκόσμιος.

    Τελος παρένθεσης.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #71
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αμα είναι να αρχίσουμε την πλάκα μεταξύ μας τότε ας πούμε οτι ισχύεί μονο αυτό που είπε ο ροσσι "Στο απεξ ανοιγουμε το γκάζι δυνατά αλλά προοδευτικά".

    Μια φορά το δοικίμασα, έστριψα ωραία και βγήκα με τον μπροστα στον αέρα στην 5 στο μέγαρο.... μετα βγηκα για ολιγόλεπτο διάλλειμα ξεκουρασης του εγκεφάλου.

    Επίσης, μην το γ@μήσουμε στο θρεντάκι με τα είσαι/ειμαι/είναι λάθος και πάλι απο την αρχή...

    @ Σαπιλα : Πες μου πως το έκανες αυτό ρε φίλε μόνο με το γκάζι και θα δώσω το μοτοσακό μου και θα πάρω καβασάκι...

    @ Υπολοιπους : Προσπαθήστε να σκεφτείτε τι ρωτάει ο Blade και δεν σας το λέει (μπας και το βάλετε να σκεφτεί λίγο) κι αφήστε απ' εξω τις δικές σας εμπειρίες (που μπορεί να είναι λάθος γιατί μπορεί άλλα να κάνατε κι άλλα να νομίζατε ότι κάνατε).
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αυτό σκοπέυω να κανω οταν και αν ξαναπάω γιατί αργώ σίγουρα να το ανοίξω. Αυτο μου συμβαίνει σε γύρους οπου μπαίνω λίγο πιο γρήγορα στην είσοδο, και κατα συνέπεια φοβαμαι να το ανοίξω νωρίς.



    Μπα, δεν είμαι τόσο μπαγκόσμιος.

    Τελος παρένθεσης.
    Και το ότι νιώθεις το μπροστινό σου να ζορίζεται είναι ακριβώς επειδή δεν ανοίγεις το γκάζι καθώς η μοτοσυκλέτα σου δεν έχει ισορροπία και όλο το βάρος πέφτει εκεί! Δοκίμασε να ανοίξεις το γκάζι πιο νωρίς με λιγότερη φόρα και η φόρα και η ταχύτητα θα έρθουν σιγά σιγά!

  13. #73
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    @ Σαπιλα : Πες μου πως το έκανες αυτό ρε φίλε μόνο με το γκάζι και θα δώσω το μοτοσακό μου και θα πάρω καβασάκι...
    Αυτό είναι το θέμα, δεν το έκανα επίτηδες. Μονο του έγινε, προφανώς λόγω του οτι αργούσα να ανοίξω γκάζι.
    Αμα θες μπορείς να το δείς, είναι αρκετα έντονο και φαίνεται καθαρά στο video που ανέβασα εδω, ειναι ο πιο γρήγορος γυρος μου.
    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2401941



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menelaos46 Προβολή μηνύματος
    Και το ότι νιώθεις το μπροστινό σου να ζορίζεται είναι ακριβώς επειδή δεν ανοίγεις το γκάζι καθώς η μοτοσυκλέτα σου δεν έχει ισορροπία και όλο το βάρος πέφτει εκεί! Δοκίμασε να ανοίξεις το γκάζι πιο νωρίς με λιγότερη φόρα και η φόρα και η ταχύτητα θα έρθουν σιγά σιγά!
    Μωρε θα το είχα δοκιμάσει, αλλά αυτο έγινε οκτωβριο του 12 και από τότε δεν ξαναπήγα λόγω των οικονομικών αλλά και της καταστασης της πίστας.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #74
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αυτό είναι το θέμα, δεν το έκανα επίτηδες. Μονο του έγινε, προφανώς λόγω του οτι αργούσα να ανοίξω γκάζι.
    Αμα θες μπορείς να το δείς, είναι αρκετα έντονο και φαίνεται καθαρά στο video που ανέβασα εδω, ειναι ο πιο γρήγορος γυρος μου.
    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2401941





    Μωρε θα το είχα δοκιμάσει, αλλά αυτο έγινε οκτωβριο του 12 και από τότε δεν ξαναπήγα λόγω των οικονομικών αλλά και της καταστασης της πίστας.
    Στην 5 δεν έστριψες λογω γκαζιου, άλλαξε η τροχιά της μηχανής πρωτα και μετά ανοιξες το γκάζι... Αλλά είμαι και με αρκετά φάρμακα ακόμα οποτε μπορεί να μην δουλευει καλά και το μάτι μαζί με το αυτί.

    Και...... εχμμμμ αν ειναι αυτος ο πιο γρηγορος γυρος σου, εχεις να μαζέψεις πολύ χρόνο σχεδόν σε σε όλες τις στροφές
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #75
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Στην 5 δεν έστριψες λογω γκαζιου, άλλαξε η τροχιά της μηχανής πρωτα και μετά ανοιξες το γκάζι... Αλλά είμαι και με αρκετά φάρμακα ακόμα οποτε μπορεί να μην δουλευει καλά και το μάτι μαζί με το αυτί.

    Και...... εχμμμμ αν ειναι αυτος ο πιο γρηγορος γυρος σου, εχεις να μαζέψεις πολύ χρόνο σχεδόν σε σε όλες τις στροφές
    ειπε και τραβηξε μια βαθια τζουρα απο το τσιγαρο που σιγοκαιγε στο τασακι, αλλαζοντας πλευρο
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 5 από 21 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί το Internet είναι «κακό»......και κάποιοι τρομάζουν με την ανωνυμία του;
    από requiem στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2008, 22:24
  2. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2007, 15:52
  3. Και γιατί δεν πήρες το... ;
    από thePrince στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2006, 03:05
  4. Ποιό το καλύτερο 1000άρι και γιατί ;
    από andgeo στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2005, 19:04
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 16:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF