Σελίδα 8 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 312

Θέμα: Γκάζι στη στροφή. Πότε και γιατί το ανοίγουμε.

  1. #106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Η πλακα ειναι οτι πολλοι απο σας που τα γραφετε αυτα παιζει να ειστε πολυ πιο γληγοροι απο μενα, αλλα ειλικρινα δεν καταλαβενετε χριστο τι γινεται αναμεσα στα μπουτια σας
    Doctor άσε τη θρησκεία έξω .. ( αν και η επίκληση στα θεία βοηθάει στην κορυφή της στροφής κι όταν έχεις περάσει τα όριά σου )
    Ας υποθέσουμε ότι η μοτό βρίσκεται στο άπεξ χωρίς γκάζι. Οι αναρτήσεις βρίσκονται στο μέγιστο της συμπίεσης που θα υποστούν στη συγκεκριμένη στροφή λόγω αδράνειας. Όταν παίρνουμε γκάζι αποφορτίζουμε μερικώς το μπροστινό και μεταφέρουμε βάρος πίσω. Η πίσω ανάρτηση επεκτείνεται στιγμιαία και έρχεται (ιδανικά )στην ωφέλιμη περιοχή λειτουργίας της.αν εσύ τώρα έχεις τέρμα σφιχτές τις αποσβέσεις τότε δε δουλεύει σωστά η ανάρτηση και θα γίνει αυτό που λέει ο Βύρων. Αλλά αυτό είναι άλλο από αυτό που συζητάμε.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    στο δικο μου παντως γινεται αυτο:
    https://www.youtube.com/watch?v=A-3FC64GhqA
    Αν το έχεις τέρμα χαμηλωμένο όπως ο κυριούλης,πάσο...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Αν θυμάμαι καλά, στην δυνατή επιτάχυνση με σφιχτές αποσβέσεις που δεν αφήνουν την ανάρτηση να συμπιεστεί ή με κουκουρούκου sag (σφιχτό), το γκάζι βγαίνει ή στο πλάι ή στο τιμόνι.
    Λάθος κάνω?
    Πολύ σωστά τα λες ... Αλλά αυτό δεν αναιρεί το ότι η πίσω ανάρτηση επεκτείνεται στιγμιαία και έρχεται στην ωφέλιμη περιοχή λειτουργίας της όταν επιταχύνουμε.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    βρε αστερι, το μπροστινο ειναι πακτωμενο στο δυναμομετρο
    Δες και μια δυναμομέτρηση ενός δυνατού πισωκίνητου αυτοκινήτου. Κι εκείνο πακτωμένο θα είναι μπροστά αλλά δε νομίζω πως θα έχει την ίδια αντίδραση το πίσω μέρος.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    Πολύ σωστά τα λες ... Αλλά αυτό δεν αναιρεί το ότι η πίσω ανάρτηση επεκτείνεται στιγμιαία και έρχεται στην ωφέλιμη περιοχή λειτουργίας της όταν επιταχύνουμε.
    Παίδες who gives a flying fuck για το αν επεκτείνεται ένα χιλιοστό του δευτερολέπτου, όταν όλη η συζήτηση γίνεται μάλλον για το πώς πρεπει ή δεν πρέπει να συμπεριφέρεται η ανάρτηση πριν/κατα/μετα την στροφή?
    Ο kostas77 έγραφε ότι η ανάρτηση επεκτείνεται κατά το άνοιγμα του γκαζιού, κάτι αδιάφορο αν συμβαίνει από αδράνεια ή επειδή μαλακιζεται εφόσον αυτο που μας καεί είναι να συμπιέζεται όσο χρειάζεται για να στρίψει και να μην πάμε στον βρόντο.

    Επίσης, ο amyrou βάζει το απόσπασμα του code ...Που λει τι? Ότι ανοίγουμε προοδευτικά το γκάζι μετά το apex και όχι σαν διακόπτη?
    Ok, αλλά αυτο δεν είναι αυτονόητο?

    Σαν disclaimer έναντι μηνύσεων από αμερικανακια μου φαίνεται ότι μπήκε. Όλη η κουβέντα γίνεται για το ΠΌΣΟ προοδευτικά θα ανοίξει, και αυτό δεν θα το μάθουμε από βιβλίο.

    Το RTFM μέχρι ένα σημείο παίζει.
    Τελευταία τροποποίηση από byron; 01/08/2014 στις 19:02.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #111
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ότι ανοίγουμε προοδευτικά το γκάζι μετά το apex και όχι σαν διακόπτη?

    Το RTFM μέχρι ένα σημείο παίζει.
    Κατά Code ανοίγεις το γκάζι "όποτε είναι δυνατόν", πριν το άπεξ, μετά το άπεξ, ακριβώς στο άπεξ, όποτε μπορείς να το ανοίξεις και να ακολουθήσεις τον κανόνα που λέει ότι από τη στιγμή που το άνοιξες δεν το ξανακλείνεις. Και όχι σαν διακόπτη (όπως σε εκείνο το βίντεο που ανέβηκε με το R1 που τρώει το Low) και όχι περισσότερο από όσο χρειάζεται και το χρειαζούμενο είναι αυτό το 0,1G. Αυτονόητο δεν είναι, αλλιώς δεν θα ρωτούσε κανείς πότε και πως το κάνει. Και πρακτικά το αν τα αμερικανάκια μας κάνουν μήνυση δεν με νοιάζει. Είπες εσύ νομίζω ότι καλό θα ήταν να μπαίνουν σωστές πληροφορίες στο θρεντ και ο Tρουπ συμφώνησε με τα κυβικά του. Στην διαφωνία λοιπόν σχετικά με το πότε ανοίγει το γκάζι ανάμεσα στον Τρουπ και τον Κώστα όπου ο κάθε ένας λέει το δικό του τρόπο και διαφωνούν ως προς το πως ερμηνεύεται αυτό που λέει ο Code, μπήκε το απόσπασμα του Code από το χεράκι του γραμμένο και εξηγημένο, όχι μιά πρόταση την οποία διάβασε και μετέφερε στο άρθρο του ερμηνεύοντας την ένας δημοσιογράφος. Διαβάζουμε ότι τελειώνουμε με το γυροσκοπικό και έχουμε δώσει την επιθυμητή κλίση και μετά, σε όποιο σημείο είναι δυνατόν, ανοίγουμε το γκάζι όπως έχει ήδη περιγραφεί. Δεν το ανοίγουμε σώνει και καλά πριν το άπεξ όπως λέει ο Κώστας, δεν το ανοίγουμε ταυτόχρονα με την αλλαγή κλίσης όπως είπε ο Τρουπ σε κάποιο ποστ. Ή τέλος πάντων κάνει ο καθ' ένας ότι τον φωτίσει και ότι τον βολεύει, αλλά δεν λέει αυτό ο Code. Και σίγουρα αυτά που λέει ο Code δεν κάνουν μάγκα εμένα, επειδή έτυχε να έχω το βιβλίο του. Δεν έχω φτάσει ακόμα σε σημείο που να μπορώ να τα κάνω όλα σωστά και όπως τα λέει μέσα.

    Αν θεωρήσουμε ότι το manual του CSS (που αποδεχόμαστε είναι είναι ένα καλό σχολείο) είναι το twist of the wrist συμφωνώ απολύτως με το RTFM. Αλλά επειδή λίγοι έχουν το βιβλίο, άρα δεν έχουν πρόσβαση στο manual, αφού διαβάζουν αυτό το φόρουμ ας διαβάσουν το σωστό.

    Να βρω και το απόσπασμα που λέει για την έκταση της ανάρτησης και το πως το άνοιγμα του γκαζιού επηρεάζει την απόσταση της μοτοσικλέτας από το έδαφος μέσα στη στροφή; Ίσως αν το διαβάσετε από τον ίδιο τον Code αντί για την ερμηνεία/μετάφραση αυτού από άλλους να βγάζει καλύτερο νόημα. Θα κάνω ένα έντιτ πιθανότατα, πιο μετά.

  8. #113
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Στο δυναμόμετρο απλά μπορείς να διακρίνεις τις δυνάμεις που κάνουν την ανάρτηση να εκτείνεται, στον δρόμο το φαινόμενο δεν είναι εμφανές. Ούτε εκτείνεται τόσο με τόσο γκάζι.

    Στο post #2 έχω γράψει:

    1. Όταν το γκάζι είναι σταθερό, η μοτοσυκλέτα επιβραδύνει. Ανεπαίσθητα μεν, αλλά το κάνει.
    2. Προκειμένου να επιταχύνει η μοτοσυκλέτα, το γκάζι πρέπει να αυξάνεται, το «σταθερό» γκάζι δεν την επιταχύνει
    3. Το σταθερά/ομαλά αυξανόμενο γκάζι, επιταχύνει ομαλά τη μοτοσυκλέτα
    4. Όταν η μοτοσυκλέτα επιταχύνει ομαλά, τότε και οι δύο αναρτήσεις της (εμπρός και πίσω), εκτείνονται
    Ομαλά σημαίνει όχι απότομα. Δηλαδή με μια ομαλή συνεχόμενη κίνηση, όχι λίγο και μετά πολύ, όχι άνοιγμα-κλείσιμο, όχι απότομη κίνηση του καρπού.

    Απο το site του CSS:
    Good throttle Control crops up in just about every lesson and is based on the fundamentals of motorcycle design. "It should be your intention every time you lean the motorcycle to use smooth throttle through the corner," Code says. A bike’s suspension is designed to work best under moderate acceleration, according to Code.

    Under braking and with a trailing throttle the weight of the bike tends towards the front and loads the front tyre so that it’s more likely to lose traction in a corner. The tyre has to work harder and the suspension becomes compressed and can’t deal with bumps well. Under hard acceleration the bike’ weight tends towards the back, making it more likely to slide because it can’t cope with the power, or the suspension won’t work over bumps because it’s compressed. Hard acceleration can also make the front drift wide because it goes light.

    In between, with moderate acceleration, the suspension performs best. Bumps are absorbed better because the suspension can move freely and the tyres are loaded for most grip. Good throttle control is when the bike is kept at this optimum attitude, which is achieved by gently rolling on the throttle through the corner. Sounds easy, but there are many obstacles and, according to Code, most of them are in the mind.

  9. #114
    H παράγραφος που αφορά το φαινόμενο που προσπαθεί να εξηγήσει ο Κώστας.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Scan1.jpg 
Προβολές:	108 
Μέγεθος:	102,3 KB 
ID:	321041
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Scan2.jpg 
Προβολές:	107 
Μέγεθος:	104,2 KB 
ID:	321042

  10. #115
    Στο κομμάτι που έβαλες, ο Code γράφει μια γενικότητα περιγράφοντας τι συμβαίνει στη μοτοσυκλέτα σε ακραίες καταστάσεις.
    Αν δεν έχει γκάζι, φορτώνει το μπροστινό και μπορεί να πέσεις.
    Αν χώσεις απότομο γκάζι, το πίσω θα γλυστρησει και μπορεί να πέσεις.
    Άρα πρέπει να ανοίξει το γκάζι σιγά-σιγά. Μάλιστα, κατανοητό...

    Το 4 το διάβασες κάπου στο κείμενο που εβαλες? Και αυτό το 0,1G που γράφετε ρε παίδες από που προκυπτει ως βέλτιστη επιτάχυνση και πως αντιλαμβάνεται κάποιος μια αύξηση της επιτάχυνσης, της τάξεως του 10% στο σώμα του.
    Επιταχυνσιογράφος πχ?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #116
    εμ το 4 το λέει "ανάποδα" στην επόμενη σελίδα για το τι παθαίνεις αν ΔΕΝ ανοίξεις το γκάζι, να το ανεβάσω και δαύτο ή θα φάμε φάπες από τον Blade?

    Το ζητούμενο είναι να επιτυγχάνεις 60% πίσω, 40% μπροστά (βάρος) και η επιτάχυνση που το κάνει αυτό είναι το 0,1G (ή αυτό που έγραψα, η επιτάχυνση με 5 από 4-6000 στροφές με χαλαρό ανοιγμα γκαζιού). Τι να σου πω παλικάριμ' αυτά γράφει, αυτά σου μεταφέρω. Να σκανάρω 115 σελίδες τέτοιας πΧιότητας χλωμό και να ανεβάσω το βιβλίο (αν βρω το κατεβασμένο pdf) επίσης χλωμό, γιατί δεν ξέρω αν υπάρχει ζήτημα με τα κοπιράιτΣ.

    edit αυτό που δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει πουθενά είναι το #1.

  12. #117
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    H παράγραφος που αφορά το φαινόμενο που προσπαθεί να εξηγήσει ο Κώστας.
    Διαβασα αυτό που γράφει ο Code και δεν μπορώ να τον αμφισβητήσω.
    Προφανώς δεν αντιλαμβάνομαι τα ίδια πράγματα που περιγραφει, στην φυσική κατάσταση της μοτοσυκλέτας όταν στρίβω.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    εμ το 4 το λέει "ανάποδα" στην επόμενη σελίδα για το τι παθαίνεις αν ΔΕΝ ανοίξεις το γκάζι, να το ανεβάσω και δαύτο ή θα φάμε φάπες από τον Blade?

    Το ζητούμενο είναι να επιτυγχάνεις 60% πίσω, 40% μπροστά (βάρος) και η επιτάχυνση που το κάνει αυτό είναι το 0,1G (ή αυτό που έγραψα, η επιτάχυνση με 5 από 4-6000 στροφές με χαλαρό ανοιγμα γκαζιού). Τι να σου πω παλικάριμ' αυτά γράφει, αυτά σου μεταφέρω. Να σκανάρω 115 σελίδες τέτοιας πΧιότητας χλωμό και να ανεβάσω το βιβλίο (αν βρω το κατεβασμένο pdf) επίσης χλωμό, γιατί δεν ξέρω αν υπάρχει ζήτημα με τα κοπιράιτΣ.

    edit αυτό που δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει πουθενά είναι το #1.
    Το 1 είναι λογικό και σωστό εφόσον η μότο υπό κλίση έχει μικρότερη περίμετρο τροχού και μικρότερη ταχύτητα επομένως

    Το 5η με 5.000-6000 μου φαίνεται αστείο. Με ένα 1000 SS αντιλαμβάνεσαι για ποσά χλμ μιλαμε?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #119
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Διαβασα αυτό που γράφει ο Code και δεν μπορώ να τον αμφισβητήσω.
    Προφανώς δεν αντιλαμβάνομαι τα ίδια πράγματα που περιγραφει, στην φυσική κατάσταση της μοτοσυκλέτας όταν στρίβω.
    Δεν είσαι ο μόνος... Και εμένα μου φαίνεται να κάθεται πίσω και τα sag μου θεωρητικά είναι σωστά και οι αποσβέσεις όσο σφιχτές νιώθω ότι δεν κοπανάει. Και μου φαίνεται ότι κάθεται, αλλά τι να πω, αφού ο άνθρωπος το έχει μελετήσει δεν μπορώ να πω ότι ξέρω καλύτερα, αποδέχομαι τα γραφόμενα ως αληθή. Τι στο καλό, αν έλεγε μπούρδες τόσα χρόνια, όλο και κάποιος θα τον είχε ξεμπροστιάσει.


    Ναι για το #1 αυτό έγραψα και εγώ, αλλά δεν μιλάει για ταχύτητα στη στροφή VS ταχύτητα στην ευθεία, με σταθερό γκάζι (πιο σωστά με σταθερές στροφές κινητήρα) ο Κώστας, αν δεν απατώμαι το ξεκαθάρισε νωρίτερα.


    Σαν αίσθηση επιτάχυνσης, όχι σαν ταχύτητα, εννοεί (ή αυτό καταλαβαίνω).

  15. #120
    Μάλλον έχουν περάσει χρόνια από τότε που έκανα τα σχολεία, κράτησα όσα θεωρούσα χρήσιμα και τα εφαρμόζω, τα έκανα ένα κοκτέιλ με τον δικό μου τρόπο οδήγησης και το ένστικτο μου και έτσι πορευόμαι.

    Τα βιβλία του τα έχω, τα έχω διαβάσει αλλά δεν λέει τίποτα αυτό.
    Καλά στριψιματα σε όλους
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 8 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί το Internet είναι «κακό»......και κάποιοι τρομάζουν με την ανωνυμία του;
    από requiem στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2008, 21:24
  2. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2007, 14:52
  3. Και γιατί δεν πήρες το... ;
    από thePrince στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2006, 02:05
  4. Ποιό το καλύτερο 1000άρι και γιατί ;
    από andgeo στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2005, 18:04
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF