Σελίδα 3 από 21 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 312

Θέμα: Γκάζι στη στροφή. Πότε και γιατί το ανοίγουμε.

  1. #31
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    σωθηκαμε!

    ασε να κρινει κανας εκπαιδευτης καλυτερα και αυτοι που διαβαζουν ας ακουσουν τι εχει να πει κι εκεινος.
    Όλοι διαβάζουν

    Αλλά μόνο εσύ με «διορθώνεις»

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Το κεντρο βαρους της μοτοσυκλετας το πιθανοτερο ειναι να ψηλωνει σε γωνιακα επιταχυνομενη κινηση μεσα στην στροφη
    Αν λοιπόν το Κέντρο Βάρους ψηλώνει (μετατοπίζεται ψηλότερα), το ίχνος του στην άσφαλτο τι κάνει; Προς τα πού μετατοπίζεται σε σχέση με το κέντρο της στροφής;

    Edit:

    Φανταστείτε μια μηχανή υπό κλίση και την ...σκιά της (Ο ήλιος είναι στην εξωτερική πλευρά της στροφής)
    Think faster than you ride

  3. #33
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    Στην παραπάνω πρόταση, επικεντρώσου στο as soon as possible.

    Μπορεί να έχεις τελειώσει με το counter steering (να έχει πάρει τη μέγιστη κλίση που επιθυμούμε, όπως έγραφα πιο πάνω και το χαρακτήρισες λάθος) και να πηγαίνεις με γκάζι σταθερό και ελάχιστα ανοιχτό μέχρι να τελειώσει η στροφή. Το που θα ανοίξεις, δεν εξαρτάται από το που θα σταματήσει η μηχανή να παίρνει κλίση, αλλά αναλόγως της στροφής, από το τι ακολουθεί: ευθεία; κλείνει η στροφή; είναι double apex; ανοίγει; Οπότε θα πράξουμε αναλόγως και θα ανοίξουμε το γκάζι το συντομότερο δυνατό.
    ειναι μια προταση που εχει ολο το νοημα!

    δες την ολοκληρη και απαντησε μου σε αυτο που σε ρωταω λοιπον χωρις να επικεντρωνεσαι οπου βολευει. δεν προσπαθουμε να δουμε ποιος εχει δικιο και αδικο αλλα να αποκωδικοποιησουμε το πως θα γινει κατανοητη μια διαδικασια.

    δεν μπορω να καταλαβω την προταση σου ''να πηγαίνεις με γκάζι σταθερό και ελάχιστα ανοιχτό''. δεν ειναι ελληνικα αυτα. ελεος! αυτο σου ειπε ο αμυρο. οτι δεν εκφραζεσαι καλα.

    αμεσως μετα λες ''Το που θα ανοίξεις, δεν εξαρτάται από το που θα σταματήσει η μηχανή να παίρνει κλίση''. αυτο ερχεται σε αντιθεση με αυτο που εβαλες απο τον code.

    δες το: “get on the gas as soon as possible once you have the bike turned.''

    δεν μπορω να σου ανοιξω το κεφαλι να σου το βαλω μεσα. ειναι λαθος τουλαχιστον οπως το γραφεις.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  4. #34
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    Όλοι διαβάζουν

    Αλλά μόνο εσύ με «διορθώνεις»
    απο κει ξεκινησε ομως η κουβεντα

    υ.γ.ασε που κι εσυ το ιδιο κανεις.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #35
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Αν λοιπόν το Κέντρο Βάρους ψηλώνει (μετατοπίζεται ψηλότερα), το ίχνος του στην άσφαλτο τι κάνει; Προς τα πού μετατοπίζεται σε σχέση με το κέντρο της στροφής;

    Edit:

    Φανταστείτε μια μηχανή υπό κλίση και την ...σκιά της (Ο ήλιος είναι στην εξωτερική πλευρά της στροφής)
    προς το εσωτερικο της στροφης.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    αντε να κανεις κουοτ ετσι που τα κανατε

    ΥΓ
    Το κεντρο βαρους της μοτοσυκλετας το πιθανοτερο ειναι να ψηλωνει σε γωνιακα επιταχυνομενη κινηση μεσα στην στροφη (σε σχεση με μη γωνιακα επιταχυνομενη κινηση στην ιδια στροφη) ...θαρρω

    εντιτ...εξαρταται βεβαια απο το αν ανοιγει η στροφη η μενει η ακτινα της σταθερη και κατα ποσο...
    Ειλικρινά είναι το μόνο που κατάλαβα από όλο το θρεντ.

    Οι υπόλοιποι χεράδες (δεν το λέω ειρωνικά, το εννοώ) καλά κάνετε και μεταφέρετε την εμπειρία σας σε μας τα κουλάδια,
    αλλα ρε παιδιά, με την "αίσθηση" δεν βγαίνει αποτέλεσμα. Επιτέλους να γράψει κάποιος τι ακριβώς συμβαίνει








    (για μας που δεν έχουμε χρόνο να κάνουμε υπολογισμούς από την αρχή )

  7. #37
    Αν λοιπόν το Κέντρο Βάρους ψηλώνει (μετατοπίζεται ψηλότερα), το ίχνος του στην άσφαλτο τι κάνει; Προς τα πού μετατοπίζεται σε σχέση με το κέντρο της στροφής;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    προς το εσωτερικο της στροφης.
    Εφόσον λοιπόν το Κ.Β μετατοπίζεται προς το εσωτερικό, το μηχανάκι τι θα κάνει σε σχέση με την γραμμή του; Θα την ανοίξει; Διατηρήσεις σταθερή; Κλείσει;
    Think faster than you ride

  8. #38
    ---Quote (Originally by TROOPER)---
    προς το εσωτερικο της στροφης.
    ---End Quote---
    Εφόσον λοιπόν το Κ.Β μετατοπίζεται προς το εσωτερικό, το μηχανάκι τι θα κάνει σε σχέση με την γραμμή του; Θα την ανοίξει; Διατηρήσεις σταθερή; Κλείσει;

    Οι υπόλοιποι χεράδες (δεν το λέω ειρωνικά, το εννοώ) καλά κάνετε και μεταφέρετε την εμπειρία σας σε μας τα κουλάδια,
    αλλα ρε παιδιά, με την "αίσθηση" δεν βγαίνει αποτέλεσμα. Επιτέλους να γράψει κάποιος τι ακριβώς συμβαίνει








    (για μας που δεν έχουμε χρόνο να κάνουμε υπολογισμούς από την αρχή )
    [/QUOTE]

    περιμένω το έντιτ

  9. #39
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    δεν μπορω να καταλαβω την προταση σου ''να πηγαίνεις με γκάζι σταθερό και ελάχιστα ανοιχτό''. δεν ειναι ελληνικα αυτα. ελεος! αυτο σου ειπε ο αμυρο. οτι δεν εκφραζεσαι καλα.
    Δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν κατάλαβες.. ελάχιστα ανοιχτό γκάζι χωρίς να το αλλάζεις εννοώ. Χωρίς να ανοίγεις ή να κλείνεις, αυτό που λένε συνήθως "maintenance throttle".

    Επειδή είπε ο αμύρο ότι δεν εκφράζομαι καλά, πάει να πει ότι έχει δίκιο;

    αμεσως μετα λες ''Το που θα ανοίξεις, δεν εξαρτάται από το που θα σταματήσει η μηχανή να παίρνει κλίση''. αυτο ερχεται σε αντιθεση με αυτο που εβαλες απο τον code.

    δες το: “get on the gas as soon as possible once you have the bike turned.''

    δεν μπορω να σου ανοιξω το κεφαλι να σου το βαλω μεσα. ειναι λαθος τουλαχιστον οπως το γραφεις.
    Όχι, γιατί θα ήταν περιττό να πει "as soon as possible". Θα είχε παραλείψει αυτή την έκφραση. Θα είχε πει "get on the gas once you have the bike turned".

    Δες τις δύο προτάσεις και πες μου που βρίσκεται η διαφορά στο νόημα.

  10. #40
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Εφόσον λοιπόν το Κ.Β μετατοπίζεται προς το εσωτερικό, το μηχανάκι τι θα κάνει σε σχέση με την γραμμή του; Θα την ανοίξει; Διατηρήσεις σταθερή; Κλείσει;
    κλεισει (λεω εγω τωρα)

    περιμένω το έντιτ [/QUOTE]

    παρτο

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν κατάλαβες.. ελάχιστα ανοιχτό γκάζι χωρίς να το αλλάζεις εννοώ. Χωρίς να ανοίγεις ή να κλείνεις, αυτό που λένε συνήθως "maintenance throttle".
    δλδ κραταμε το γκαζι στο 10% της διαδρομης του πχ σωστα?

    τοτε το γραμμικα ανοιγομενο γκαζι που λεγαμε στην προηγουμενη σελιδα και που ειχαμε συμφωνησει παει περιπατο. για να το ξεκαθαρισουμε. ο καρπος κατα τη διαρκεια της στροφης κανει ραχιαια καμψη με ταχυτητα γραμμικη η οχι?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    Επειδή είπε ο αμύρο ότι δεν εκφράζομαι καλά, πάει να πει ότι έχει δίκιο;
    απλα προσπαθω να σου πω οτι δεν ειμαι ο μονος που με μπερδευει το πως τα γραφεις. ειναι και ο γιαννης.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    Όχι, γιατί θα ήταν περιττό να πει "as soon as possible". Θα είχε παραλείψει αυτή την έκφραση. Θα είχε πει "get on the gas once you have the bike turned".

    Δες τις δύο προτάσεις και πες μου που βρίσκεται η διαφορά στο νόημα.
    ωραια. το ''as soon as possible'' λοιπον παει στο ''get on the gas'', στο ''once you have the bike turned'' η στο ''get on the gas once you have the bike turned'' ?

    Τελευταία τροποποίηση από TROOPER; 31/07/2014 στις 14:41.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #41
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Ρε επιστημονες!!!
    Να ρωτησω κατι και εγω σαν κουλαδι που ειμαι;;;
    Εχω παρατηρησει πολλες φορες οτι δινοντας γκαζι προοδευτικα οταν βρισκομαι μεσα σε μια παρατεταμενη στροφη πχ, κλεινω την γραμμη μου αντι να την ανοιγω, οπως προαναφερθηκε, χωρις να μεταβαλω την κλιση της μοτο (ισως ελαχιστα προς το εσωτερικο). Ισχυει;;;
    Το κανω αρκετες φορες οταν βλεπω οτι εχω αρκετα ανοιχτη γραμμη σε σχεση με αυτη που θα ηθελα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Ρε επιστημονες!!!
    Για μένα λέει

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Να ρωτησω κατι και εγω σαν κουλαδι που ειμαι;;;
    Εχω παρατηρησει πολλες φορες οτι δινοντας γκαζι προοδευτικα οταν βρισκομαι μεσα σε μια παρατεταμενη στροφη πχ, κλεινω την γραμμη μου αντι να την ανοιγω, οπως προαναφερθηκε, χωρις να μεταβαλω την κλιση της μοτο (ισως ελαχιστα προς το εσωτερικο). Ισχυει;;;
    Το κανω αρκετες φορες οταν βλεπω οτι εχω αρκετα ανοιχτη γραμμη σε σχεση με αυτη που θα ηθελα.
    Ναι, αυτό το κατάλαβα και γω που είμαι το σκουτεροκούλαδο.

  13. #43
    Blade για να καταλάβω τι λέμε, η μοτοσικλέτα θα επιβραδύνει μέχρι ν'ανοίξεις το γκάζι στο Χ% από κλειστό, καμμία διαφωνία. Αν το έχεις κλειστό ή λιγότερο από Χ% ανοιχτό, οι αντιστάσεις/τριβές κλπ είναι περισσότερες από το παραγόμενο έργο του κινητήρα και επιβραδύνεις. Αλλά αν το ανοίξεις στο Χ% και το αφήσεις εκεί σταθερά, είναι έξω από την λογική μου το πως στο καλό η μοτοσικλέτα θα επιβραδύνει. Θα ισορροπήσει στο σημείο που το παραγόμενο έργο από το Χ% άνοιγμα του γκαζιού ισούται με τις αντιστάσεις/τριβές και θα μείνει εκεί "για πάντα" με την ίδια ταχύτητα, όχι με μειούμενη.


    Για το άλλο ζήτημα, once you have the bike turned ανοίγουν οι possibilities για ν'ανοίξεις το γκάζι. As soon as possible δεν σημαίνει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ τη στιγμή που you have the bike turned. Μπορεί να μην είναι possible. Αυτό το οποίο είναι σαφές, είναι ότι για ν'ανοίξεις το γκάζι, έχεις τελειώσει με το θέμα του "δίνω την επιθυμητή κλίση".

    Για το θεματάκι της μετακίνησης του σώματος, με ζμπαθάτε αλλά δεν είναι μαλάκες οι παγκόσμιοι που τουρλώνουν το πισινάκι τους ΠΡΙΝ κάνουν οποιαδήποτε άλλη κίνηση. Το να πρέπει να φρενάρεις και ταυτόχρονα να πεταχτείς κάπου σημαίνει ότι δεν έχεις στερεώσει το σώμα σου στη μοτοσικλέτα άρα πρέπει να κρατηθείς από το τιμόνι άρα μεταφέρεις περισσότερη δύναμη στα καλάμια γιατί τα πατάς με το βάρος σου αποπάνω. Το αυτό με το στρίψιμο. Θέλεις να έχεις ακρίβεια στις κινήσεις σου, θεωρητικά. Άρα αν μετακινείσαι εσύ, δηλαδή μετακινείς και το κεφάλι σου το οποίο είναι το όργανο ισορροπίας σου και ταυτόχρονα μετακινείς και τη μοτοσικλέτα αυτό σημαίνει πως η αντίληψή σου για το πως μετακινείται η μοτοσικλέτα είναι εσφαλμένη γιατί αλλάζεις το σημείο αναφοράς/παρατήρησης ταυτόχρονα με την θέση της αφ' ενός, αφ' ετέρου αφού μετακινείσαι μαζί με την μοτοσικλέτα σημαίνει πως πάλι δεν έχεις σταθερό σημείο στήριξης πάνω σε αυτήν άρα πάλι κρατιέσαι από το τιμόνι...

  14. #44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Ρε επιστημονες!!!
    Να ρωτησω κατι και εγω σαν κουλαδι που ειμαι;;;
    Εχω παρατηρησει πολλες φορες οτι δινοντας γκαζι προοδευτικα οταν βρισκομαι μεσα σε μια παρατεταμενη στροφη πχ, κλεινω την γραμμη μου αντι να την ανοιγω, οπως προαναφερθηκε, χωρις να μεταβαλω την κλιση της μοτο (ισως ελαχιστα προς το εσωτερικο). Ισχυει;;;
    Το κανω αρκετες φορες οταν βλεπω οτι εχω αρκετα ανοιχτη γραμμη σε σχεση με αυτη που θα ηθελα.
    Ισχύει.

  15. #45
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    δλδ κραταμε το γκαζι στο 10% της διαδρομης του πχ σωστα?

    τοτε το γραμμικα ανοιγομενο γκαζι που λεγαμε στην προηγουμενη σελιδα και που ειχαμε συμφωνησει παει περιπατο. για να το ξεκαθαρισουμε. ο καρπος κατα τη διαρκεια της στροφης κανει ραχιαια καμψη με ταχυτητα γραμμικη η οχι?
    Το θέμα μας είναι πότε ανοίγουμε γκάζι, το οποίο για κάθε στροφή μεταφράζεται στο που.

    Δεν διαφωνούμε στο πως ανοίγουμε το γκάζι, άλλο λέω.

    Ότι μερικές φορές χρειάζεται να το «κρατήσουμε» (π.χ. έχουμε πάρει μέγιστη κλίση, αλλά είμαστε σε φουρκέτα και δεν βλέπουμε έξοδο), ή να το κλείσουμε ελαφρά (η στροφή είναι με διπλό apex οπότε πρέπει να τοποθετήσουμε τη μηχανή κατάλληλα για το επόμενο) ή λόγω τυφλής στροφής δεν είναι ξεκάθαρο που ακριβώς μπορούμε να ανοίξουμε με ασφάλεια.

    Η «σωστή» πρακτική προκειμένου η μηχανή μας να είναι ασταθής για το μικρότερο δυνατό διάστημα, είναι να αρχίσουμε να ανοίγουμε γκάζι όσο πιο νωρίς είναι δυνατό. Και αυτό γιατί όλες οι στροφές είναι διαφορετικές.
    Αν μιλούσαμε για μια μόνο συγκεκριμένη στροφή, θα λέγαμε ΟΚ, αρχίζουμε να ανοίγουμε ακριβώς μόλις τελειώσουμε με το counter steering, ή π.χ. «μόλις δεις μπροστά σου 12 o clock αυτό το δεντράκι» ή «στο τάδε σημάδι»


    Αυτό πρακτικά σημαίνει το "as soon as possible". Δεν διστάζουμε και δεν περιμένουμε, ξεκινάμε να ανοίγουμε όσο πιο νωρίς μας παίρνει

    απλα προσπαθω να σου πω οτι δεν ειμαι ο μονος που με μπερδευει το πως τα γραφεις. ειναι και ο γιαννης.
    Ο μόνος λόγος για να μπερδεύεσαι είναι να τα έχεις ήδη μπερδεμένα. Γράφω πολύ απλά, υπεραπλουστευμένα θα έλεγα για να καταλαβαίνει ο καθένας. Ούτε συντακτικά λάθη, ούτε ορθογραφικά, ούτε ασάφειες.
    Από κει και πέρα ο κάθε αναγνώστης έχει το δικό του κεφάλι.

Σελίδα 3 από 21 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί το Internet είναι «κακό»......και κάποιοι τρομάζουν με την ανωνυμία του;
    από requiem στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2008, 22:24
  2. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2007, 15:52
  3. Και γιατί δεν πήρες το... ;
    από thePrince στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2006, 03:05
  4. Ποιό το καλύτερο 1000άρι και γιατί ;
    από andgeo στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2005, 19:04
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 16:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF